ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2012
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 02.04.12
JAN-2012

Soelden o statiune de talie mondiala

Pentru inceput vreau sa va spun ca schiem de 6 ani in Austria si nu cred ca vom renunta in curand la Austria. Este ceva de vis, ceva ce isi doreste orice schior. Sa va povestesc putin de zona Soelden. Este zona perfecta daca iti doresti si schi si viata de noapte. O statiune de talie mondiala (una dintre primele etape de cupa mondiala la schi are loc la Soelden) care iti ofera totul: peste 150 km de partii, viata activa de noapte si nu in ultimul rand unul dintre cele mai tari centre spa din Europa Aqua Dome. In plus la Soelden se afla cea mai lunga partie de ski din lume Europa (14 km).

Ce sa alegi?

Noi tot timpul ne luam din timp vacanta de iarna. Nu degeaba se zice ca omul chibzuit isi face iarna car si vara sanie. O rezevare in iunie, iulie te costa 60,70 de euro de persoana in vile foarte cochete cu tot ce ai nevoie (chicineta ultra dotata, camere cu baie proprie etc). Parerea mea ca merita sa alegeti o vila sau casuta, majoritatea timpului noi il petrecem la partie. Singurul ,,incovenient " pentru unele persoane este faptul ca nu ai masa insa daca mananci o masa pe partie seara poti iesi undeva in oras, in plus ai bucatarie complet utilata.

Cum ajungi?

Soelden este una dintre cele mai indepartate statiuni din Austria. Este foarte aproape de granita cu Elvetia. Sunt aproximativ 1100 km de la vama. Dupa ce ocolesti Budapesta mergi pe M1 ocolesti Gyor-ul intri apoi pe A4 directia Viena apoi Salzburg, se intra pe A12 directia Innsbruck dupa care se intra spre valea Oetz iar Soelden-ul este la aproximativ 60 de km

Cazarea se face in general dupa ora 14 iar nemtii si austriecii sunt foarte stricti cu lucru acesta. O recomandare este sa faceti drumul din 2 sa nu ajungeti asa obositi astfel incat primele 2,3 zile sa trebuiasca doar sa va reveniti de pe drum (se gaseste cazare la 30-35 de euro in Viena de unde poti pleca dimineata si in acest caz ajungi perfect pentru cazare)

De aici prima oprire v-as sfatui sa fie biroul pentru ski-pass. Nu are rost sa mai astepti dimineata urmatoare cand va fii coada foarte mare. 4 zile de schi sunt undeva la 160 de euro iar 5 zile 200 urcari nelimitate pe toate partiile.

Va sfatuiesc sa luati buss-ul catre partii in fiecare dimineata. Este gratuit daca aveti ski pass si in plus va lasa direct la partie. Puteti savura linistit o bautura la apre ski, nu trebuie sa va stresati pentru parcare si in plus ski-buss urile circula foarte des. Ajunsi la partie luati o harta si faceti-va planul pe care vreti sa il urmati, stabiliti-va orele si restaurantele unde sa va intalniti in caz ca va pierdeti. Sunt sute de km de partii si o multime de oameni asa ca cel mai bine e sa pre-intampinati orice problema.

Noi in fiecare zi la pranz ne opream sa luam masa pe partie. Va recomand Phillip Apres Ski e un restaurant extraordinar nu ca celelalte nu ar fii. Ce mancaruri va recomand?

Brascartofen mit vegetables and spiegelei (imi cer scuze ca nu scriu corect) cartofi rantaliti cum ar veni la noi cu ceapa legume si ochi de ou - superb

Wiener Schnitzel sau Wiener Wurst mit pommes (snitel vienez sau traditionalul carnacior cu cartofi prajiti)

De asemenea pastele sunt foarte bune. Oricum aveti de unde alege din fiecare restaurant. Deserturile sunt minunate o sa va incante cu siguranta atat ochiul cat si papilele gustative. Remarc insa Kaisersmand (o prajitura traditional vieneaza cu sos de mere sau de dulceata cu fructe de padure) sau galusca speciala cu budinca si mac.

Ca bauturi va recomand cu caldura Jagate un ceai cu rom extraordinar sau Radler'ul (un fel de bere cu suc). In plus vinul fiert gluthwien are o aroma deosebita. Este pacat sa nu le incercati.

Dupa o astfel de masa va recomand sa mai faceti cateva ture de schi :)

Noi dupa fiecare zi de ski mergeam la ,,refacere" :) Aqua Dome este unul dintre cele mai frumoase complexe cu apa termala din Austria si Europa. Pretul este destul de piperat 25 de euro intrarea pentru 3 ore. Sauna este separata si trebuie sa aveti in vedere ca la sauna nu aveti voie sa aveti nimic pe voi in afara de prosop. Am invatat asta cu 6 ani in urma cand am fost apostrofat ca eram cu slipul pe mine.

Merita in unele zile sa va opriti dupa o zi de ski la apre-ski urile din vale unde se organizeaza petreceri extraordinare.

Seara va puteti plimba prin oras sau puteti intra la unul dintre numeroasele restaurante cochete din zona. Pentru pasionatii de sanie va recomand o excursie specifica (se plateste 25 de euro si in schimb primesti transport catre partie, sanie si o masa la restaurant, partia este de cativa km iar distractia garantata).

Soelden este o statiune completa, desi putin mai scumpa o statiune de top din Austria care isi merita toti banii.

Trimis de bogdanfifa in 25.05.12 23:02:07
Validat / Publicat: 26.05.12 07:50:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 8909 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanfifa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

commandorsteel* [26.05.12 08:11:01] »

interesant si bine detaliat review-ul, dar eu stiam ca cea mai lunga partie din lume este cea de la Azuga

Hai sa fim seriosi, lasand glume deoparte... afirmatia cu lungimea partiei din Solden este... exagerata putin.

Se poate spune ca este una din cele mai lungi din Europa, adica in top 20 (mai spre 18)

bogdanfifa [26.05.12 09:26:26] »

@commandorsteel: Am vrut sa scriu cea mai lunga partie din Austria si corect una dintre cele mai lungi din Europa stiu ca sunt ceva partii in Franta si Elvetia de 20.

bogdanfifa [26.05.12 09:31:24] »

@webmaster cum as putea sa adaug ca este cea mai mare partie din Austria si una dintre cele mai mari din Europa, si as vrea sa adaug melodia aceasta youtube

Multumesc frumos

Cu plăcere!

bogdanfifa [26.05.12 09:33:41] »

@commandorsteel: M-am mai documentat putin si am zis ca merita publicat. Uite cele mai lungi partii din lume sunt

1 Cervinia: Valtournenche Italia 25 km

2 Chamonix: Vallee Blanche Franta 21 km

3 Schilthorn: Lauterbrunnen Elvetia 19,8 km

interesant este ca Bulgaria are o partie peste Austria

7 Bansko: Todorka-Bansko Bulgaria 16 km

Austria vine abia pe locul 17 cu aceasta partie de 14 km

TORA INGRID [26.05.12 12:00:28] »

@bogdanfifa, foarte buna relatarea ta si foarte nimerita pentru cei ce vor sa-si programeze vacanta de ski in iarna viitoare. Ce ar mai fi de spus? Ca la Solden se skiaza pana in mai sau chiar iunie datorita prezentei ghetarului. Ca pentru cei mai comozi, o varianta buna de calatorie este cu avionul pana la Munchen si apoi masina inchiriata pe perioada vacantei. Ca Aqua Dom-ul este situat in Otztal, la cca 15 km de ghetar si de zona de ski propriuzisa. Conditiile de cazare sunt exceptionale, iar centrul spa, asa cum ai spus, deosebit: trei piscine de marimi diferite, opt saune, masaj, aromaterapie, etc. Pentru cei cazati in hotel accesul in zona spa este gratuit, se platesc masajul, tratamentele de infrumusetare. Ca sa nu existe dubii cu privire la succesul singurului hotel din Austria cu spa bazat pe un izvor termal, incercati sa gasiti camera: nici o sansa pana in aprilie anul viitor, considerand desigur sezonul de ski. Facilitatile pe partie, aici ma refer la instalatiile de cablu si toate celelalte conexe sunt la superlativ. Totusi trebuie spus ca Solden este o zona scumpa, pentru vacanta asta trebuie ceva banuti...

bogdanfifa [26.05.12 12:33:43] »

@TORA INGRID: Intr-adevar. Foarte bune completarile. La cat am scris era imposibil sa nu uit cate ceva. Ce as vrea insa sa mai adaug: in Soelden exista Freizeit Arena acolo unde puteti sa mergeti pentru spa si distractie. Nu se compara cu Aqua Dome insa merita vizitat cel putin odata

MCM [26.05.12 16:49:08] »

Nu stiu ce faceti voi, dar eu mi-am luat schiurile si-am plecat .

La asa privelisti

sunflower [28.05.12 00:17:46] »

@MCM:

Eu iau costumul de baie, la cat de frig e acum afara, zau, ca apa termala imi face cu ochiul!

@bogdanfifa, Aqua Dome-ul e superb! Face toti banii!

bogdanfifa [28.05.12 09:11:22] »

@sunflower, @MCM: mai aveti 2 locuri? Repet si eu o iarna de vis

bogdanfifa, MCM, sunflower, TORA INGRID