ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2012
ÎNSCRIS: 24.01.10
APR-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 12, 13

Drumul spre Elvetia. Uite Elvetia! ....nu e Elvetia!

Cine spune ca vremea (si sarbatorile lor) nu conteaza cand planifici sa mergi in concediu undeva, se inseala amarnic. La noi macar - asta a fost, am platit excursia cu 7 luni inainte si nici sa fi vrut nu puteam ghici cum va fi vremea. Asta e de fapt si riscul cand iei din vreme bilete, dar si banii sunt mai putini si asta conteaza pt. noi cel mai mult. Apoi cand s-a apropiat ziua plecarii si ne-am uitat la meteo si am aflat de ploi si ninsori... ce era sa mai facem?

Era o zi de 11 aprilie 2012. Inainte cu o zi am facut o excursie frumoasa la Munchen cu vizitarea centrului (vezi impresii) si a Muzeului BMW (vezi impresii). Superb,ce amintiri frumoase ne-au ramas, asta numai noi stim si cei care au vazut ce e acolo, ca si noi. Suntem departe noi de ei, mult prea departe.

Stabilisem ca atazi sa ajungem in Elvetia, sa stam si acolo cateva ore si apoi, fiind tot excursie de o zi ca si celelalte, sa ne intoarcem spre seara la pensiune pentru cina. Zis si facut, dar nu dupa cum am vrut noi, ci dupa cum ne-au ,,dictat’’ altii.

Pentru Elvetia planificasem o excursie la St.Gallen si de acolo vroiam sa ajungem si la lacul Bodensee. Erau relativ aproape de noi si merita sa mergem.

Cat despre Zurich - renuntasem. Era prea obositor pt. o zi chiar daca pana acolo mai erau cate ceva de vazut. Despre lacul acela Bodensee stiam ca este al treilea ca marime din Europa, ca se numeste lacul Constanta (Bodensee in germana) si ca este cel mai mare lac din muntii Alpi, lac aflat la granita a 3 tari - Germania - Austria – Elvetia. Totodata aflasem ca pe malul lacului se afla un oras numit Konstanz si ceea ce este interesant este f. ca o parte din oras face parte din Germania si cealalta din Elvetia. Pe lacul Bodensee stiam ca exista 10 insule si din ce am vazut noi era superb acolo. Chiar visam la o plimbare cu vaporul spre Mainau (Insula Florilor).

Traseul spre Elvetia:

De la Hart im Zillertal pana la localitatea St. Gallen aveam 252 km de parcurs, doar pe autostrada.

Am trecut prin localitatile: Fugen - Schwaz (E60) - pe langa Wattens - centura Innsbruck – Imst - Landeck - Bludenz - Hohenems - granita Elvetiei.

Pentru Elvetia am mers pana la sensul giratoriu de la benzinaria Agip (10 km), cea din apropierea pensiunii noastre. Acolo la sensul giratoriu am virat la stanga, directia Innsbruck.

Pe acest drum, deja cunoscut, mai aveam sa mergem inca de 2 ori: a doua zi – cand am mers in Italia, fiind traseu comun si apoi in cealalta zi – cand am mers la Innsbruck.

In drum spre Innsbruck tin minte acei parapeti, parca pusi special in ciuda mea sa nu pot vedea muntii asa cum vroiam. Erau parapeti din aceia destul de inalti de-a lungul autostrazii si pe dreapta si pe stanga. Nu vedeai mai nimic din peisaj, greu am surprins muntii in cateva fotografii.

Nu numai asta, dar in ziua aceea parca ,,a plouat ‘’cu tiruri pe autostrada. Nu se mai terminau, si se baga cate unul in fata, pe banda lui, cand sa faci si tu o poza.

Inainte de Innsbruck am trecut pe langa localitatea Wattens, care, conform indicatorului era undeva in dreapta noastra. Daca numele nu va spune nimic, pot sa va spun eu ca acolo exista un Muzeu al Cristalelor Swarovski. Cine doreste mai multe informatii poate citi aici

Imediat apoi am ajuns in apropiere de Innsbruck, un oras deosebit pe care il admiram in dreapta autostrazii la poalele unor munti superbi. Erau atat de frumosi acei munti, pe creste erau albi, se vedeau departe crestele lor acoperite de zapada. De aici de la Innsbruck si pana la St. Gallen mai aveam 209 km.

Dupa ce am iesit din zona Innsbruck am mai mers putin pana ce am zarit in dreapta un indicator - se mergea spre renumita statiune Garmisch Partenkirchen. Am vazut ca drumul spre statiune este superb, se urca mult de tot undeva sus in munti si chiar am zarit o mica parte din sosea acolo. Era un tunel inchis doar pe o parte si spre prapastie, spre noi, era deschis din loc in loc.

Despre drumuri nu va mai spun nimic, le-ati vazut deja si le stiti, erau de vis, erau ireal de frumoase. Nu peste multa vreme am trecut printr-un tunel lung de 5 km, tunel numit Roppen si la iesire am ajuns la un punct de taxa. Am platit 8,5 E taxa de autostrada.

Sa va spun acum, acest traseu spre Elvetia atat eu cat si ceilalti ai mei il tinem minte acum ca traseul cu cele mai multe tuneluri pe care le-am vazut in viata mea! Erau atat de multe, chiar nu realizam cat mergem prin tunel si cat mergeam normal. Va dati seama? Stiu ca la un moment dat chiar ne plictisisem de cat mergeam prin tunelele acelea.

Si nu numai atat - unele erau extraordinar de lungi. Am trecut printr-un tunel lung de 15,5 km! sa ma credeti, este adevarat, am poza. La intrare in fiecare tunel pe o placuta era scris numele tunelului si lungimea lui in metri. Unele tunele erau simple, adica era doar un singur tunel si avea cate o banda pe un sens. Asa era acest tunel de 15,5 km. Dar mai existau si tuneluri duble, adica erau cate 2 tuneluri identice in paralel, chiar daca autostrada avea curbe,urca,cobora. Le-am vazut. In fiecare tunel erau cate 2 benzi pe sens. Inauntru in absolut toate era complet iluminat, niciun bec nu era stins, nu existau gropi, din loc in loc erau indicatoare, refugii (parcari) cu telefon, etc. Sus pe tavan din loc in loc existau niste ventilatoare uriase care faceau sa circule aerul inauntru, ventilatoare pe care le-am intalnit doar la tunelurile mai lungi. Va dati seama? 15,5 km numai prin tunel. Si sa va mai spun ceva. La intrare in unele tunele era un afis cu posturile de radio care se prind inauntru, frecventa lor, dar asta nu in toate am vazut.

Dupa acel punct de taxa a urmat tunelul de 15,5 km. Nu a realizat niciunul dintre noi ce se intampla de fapt, unde nimerisem. Apoi eu stiu ca povesteam ceva in masina si la un moment dat am zis asa, la intamplare: dar noi nu mai iesim de aici? apoi am mai mers, am tot mers asa pana ne-am saturat. Auzi, sa te saturi de tunele, da, mie mi s-a intamplat acest lucru atunci, in acea zi.

Ce a fost senzationala a fost vremea de afara. Dinspre Innsbruck veneau niste nori cenusii care am vazut ca ne urmareau. Dar totusi era frumos inca afara, era soare cand am intrat in tunelul cel lung. Dar cand am iesit... nu ne venea sa credem! Imaginati-va ca eram intr-un alt anotimp: stiti cum ningea, cat de tare? Ziceai ca este luna decembrie si toata zapada de la viitoarea iarna deja cadea din cer! Trecusem brusc de la primavara la iarna, nu stiu la cati vi s-a intamplat, dar a fost ceva uluitor pentru noi. Ningea atat de tare incat nici cu viteza mare nu mai puteam merge, iarba aceea verde si toti brazii se imbracau acum de iarna si tot verdele acela devenea incet alb, tot mai alb.

Dupa un timp, cu cat ne apropiam de Elvetia, vremea s-a mai potolit si a inceput sa ploua. Era o ploaie din aceea enervanta, care, dupa cum ne aratau acei nori, tinea si mult, adica ne spunea clar ,,sa nu va faceti voi sperante prea mari astazi, deoarece asa va fi, clar‘’!

Granita cu Elvetia:

Am ajuns la un indicator spre Hohenems in dreapta si am mers intr-acolo.

Imediat in apropiere de Hohenems am ajuns la granita cu Elvetia. Dar inainte de vama am oprit la cateva supermarket-uri aflate acolo in zona pt.cumparaturi.

Apoi am ajuns repede in vama unde am dat actele. Eram acolo in mijlocul soselei si am zarit undeva aproape in dreapta o parcare. Ne-am gandit sa nu stam in drum, deoarece nu eram doar noi, veneau si alte masini, tiruri din spate. Si asa am tras masina in dreapta intr-o parcare sa asteptam actele. Langa acea parcare era un chiosc pt. vinieta. Stiu ca intai am mers dupa acte la acel punct din mijlocul soselei. Vamesul-un tip destul de acru, ne-a dat actele cu multa raceala si indiferenta, acte primite dupa ceva timp, probabil a verificat si cati frati si surori plang acasa. Apoi ne-a certat oarecum ca am parcat acolo. Trebuia sa stam la sosea, asa zicea el. Bun, am mers apoi cu actele in mana sa luam vinieta. Aici, marea surpriza! – nu aveau vinieta decat pentru un an si costa... 37 E Ei, asta da surpriza facuta de elvetieni. Pai pentru o plimbare de 3 ore acolo in Elvetia sa dam 37 E? degeaba i-am explicat femeii ca doream doar 3 ore sa stam in Elvetia, ea nu si nu.

Asta a fost excursia noastra spre Elvetia din acea zi. A trebuit sa ne intoarcem din drum.

Asadar am facut cale intoarsa pe loc acolo in vama, mergand iar spre directia Innsbruck. Ne-am gandit iar la acele zeci de tunele pe care trebuia sa le parcurgem. Stiu ca de la vama pana la Innsbruck erau 171 km, aratati de GPS. Am trecut iar prin acel tunel lung (youtu.be/wxdr6ku0yS0) apoi cum am iesit din acesta a mai urmat unul mai scurt nitel (youtu.be/5Nra2PVeg1M)

Daca vreti sa vedeti cum arata acele tunele, ca sa va faceti o idee, va invit sa vedeti filmuletele facute de mine. Mi se par interesante.

Ca sa mai variem putin excursia noastra stiu ca inainte de Innsbruck am mers in stanga intr-un orasel frumos - Bludenz, unde am luat cozonaci si pasca pentru cei de acasa, care ne asteptau - urma sa facem a doua zi de Pasti impreuna. Nu vreti sa stiti cum arata cozonacii la ei, ce multa nuca si ce aroma au avut si cat de buni au fost, iar de pasca ce sa va mai zic...

Cu cozonacii in masina am pornit mai departe spre Innsbruck. Am ajuns iar la acel punct de taxa, iar 8,5 E scurt.

In apropiere de Innsbruck am zarit in dreapta pe dealul Bergisel acea trambulina vestita pt. sarituri - Bergisel Ski Jump. Ea se afla in zona de iesire din Innsbruck in dreapta, in sensul de mers spre Hart im Zillertal. Soseaua este bine indicata spre Bergisel Ski Jump si bine intretinuta, iar trambulina de sarituri se vede frumos de jos din sosea...

Despre Innsbruck am sa va spun mai multe intr-un alt rw. Acum in cateva cuvinte pot sa va spun ca e impartit in cateva zone, cartiere f.mari si fiecare are un nume de ex. Innsbruck West.

Ce am observat la ei: de-a lungul autostrazii nu exista copac din padure ale carui crengi sa atarne spre autostrada si sa incurce circulatia.Toate crengile copacilor care deranjeaza sunt taiate frumos si toate ramurelele de pe jos si toate frunzele acelea uscate aflate in santul de la marginea autostrazii sunt culese de masina.

In urma masinii nu ramanea nimic, absolut nimic, nicio frunza. Era totul curat si frumos. Asta iar ca o comparatie cu stiti voi ce. Imi amintesc acum si fac aici o comparatie cu acele autobuze speciale care circula prin capitala noastra ,,Bucharest City Tour’’ si transporta turistii mai ales straini, dornici sa admire orasul nostru.Spuneau la stiri cum ei stateau linistiti,multi in picioare, fotografiau si venea cate o creanga si... pac... ,,Frumos''. Ma gandesc la acel turist, ce ,,amintiri dulci’’ii vor ramane din plimbarea aceea.

Fiind deja seara si fiindca ploua afara, am lasat orasul Innsbruck pentru alta zi. Ne ajungea ca facusem in ziua aceea 451 km (cititi la masina) degeaba si platisem si 19 E taxe autostrada.

Am trecut pe langa oras si ne-am hotarat atunci sa mai mergem inca o data la Pertisau sa mai admiram lacul acela frumos - Achensee.

Atunci, in acea seara de 11 aprilie am fost iar la Pertisau pentru a doua oara. Despre cat de frumos este acolo puteti citi vezi impresii

Asa a trecut ziua aceea cand am dorit sa mergem in Elvetia si nu a fost sa fie. Dar toata ziua sa stiti ca a fost deosebita, ne-am plimbat prin zone de o frumusete salbatica, am admirat muntii, toate padurile acelea intinse de brazi, ne-am plimbat prin tunele cat pentru toata viata noastra si seara a fost minunata, pe malul lacului Achensee.

Despre o noua zi si cea mai frumoasa pe care am trait-o eu vreodata, zi care a urmat si in care am pornit spre Italia, am sa va povestesc in continuare.

Trimis de adryana in 19.05.12 15:20:38
Validat / Publicat: 19.05.12 17:05:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 8780 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 drumul spre Elvetia.Se vad parapetii de care v-am vorbit.

adryana
Alte impresii din această RUBRICĂGhid (de)spre Austria: