ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2012
DIN: Bistriţa
ÎNSCRIS: 26.07.10
MAY-2012

Hotel Metro un loc placut....

Saptamana trecuta eu si sotul meu ne-am hotarat sa ne petrecem cateva zile in Budapesta. Auzisem de la foarte multa lume lucruri frumoase despre oras si ne-am decis intr-un final sa descoperim si noi Budapesta. Despre oras va voi povesti intr-un review separat, dar acum ma opresc doar la a va spune cateva lucruri despre hotelul unde am stat.

Dupa lungi cautari pe internet am optat pentru ceva aproape de centru si cat mai accesibil din punct de vedere financiar, hotarandu-ne la Hotel Metro.

Am plecat din Cluj Napoca cu trenul pana in Budapesta, gara Keleti de unde am luat metroul catre Nyugati. De aici am ajuns usor la hotel, in aproximativ 5 minute. Amplasarea lui a fost perfecta pentru scopul nostru de a vizita orasul, fiind aproape in centrul Budapestei si foarte aproape de metrou sau tramvai... Pana la unele obiective (Parlament, Podul cu Lanturi, Insula Margareta) se poate ajunge lejer pe jos intr-o plimbare, in aproximativ 15-20 minute. Noi ne-am facut un Budapest All IN CARD, despre care va voi vorbi tot in reviewul despre oras, care includea transportul gratuit pe toate mijloacele de transport.

Hotelul este situat pe o straduta paralela cu un bulevard mare, usor de recunoscut dupa steagurile de la intrare. La parter este un hol unde puteti gasi diverse pliante cu informatii despre Budapesta, obiective turistice, zone de interes si guided tours etc. Tot aici se afla si un lift. Hotelul este unul destul de cochet, micut, situat intr-o cladire relativ veche, foarte intim. Are 4 etaje, Receptia este la etajul 3, iar sala pentru mic dejun la 4.

La receptie ne-a intampinat o doamna draguta, cu care in prealabil am vorbit la telefon, anuntand sosirea noastra dupa ora 18. In rezervarea pe care o facusem se specifica anuntarea personalui daca sosesti dupa ora 18. Tot personalul este foarte amabil si vorbitor de limba engleza, inclusiv doamnele de la bucatarie.

Camera a fost situata la etajul 3, din pacate pentru noi langa receptie si lobby bar. Spun acest lucru, deoarece in prima dimineata am fost treziti pe la 8, de un grup de francezi foarte galagiosi si agitati. Va sugeram sa cereti totusi o camera la alt etaj sau care sa nu fie langa Receptie. Totusi pentru noi a fost bine si ne-am simtit ok in acest hotel. Camera a fost foarte spatioasa cu un pat foarte comod si mare, in care ne-am odihnit de minune. De asemenea mai era un pat de o persoana. Toate camerele duble au un pat matrimonial si un pat de o persoana. Dulapurile din camera erau foarte spatioase. Baia era de asemenea foare incapatoare cu cabina de dus, prosoape curate. Se aplica aceeasi regula la schimbatul prosoapelor: daca vrei prosop curat il lasi pe cel vechi pe jos (s-a respectat regula) Atat camera cat si baia au fost foarte curate si bine intretinute. Zilnic a intrat cineva in camera. Un alt plus pentru iubitorii de lumina au fost ferestrele imense (doua), iar un minus ar fi pentru unii lipsa balconului. Nu stim daca toate camerele sunt fara balcon, dar arhitectura mai veche a cladirii nu cred ca permite acest lucru. Pentru noi lipsa balconului nu a contat.

De asemenea in camera aveai un fierbator de apa si plicuri de ceai oferite gratis. Au si WI-FI, dar din pacate semnalul lasa mult de dorit. Ca un minus pot sa mentionez ca mini televizorul din camera prindea doar 6 posturi, din care 5 erau in limba maghiara, iar celalalt era TV5. Posturile nemtesti se pare ca din motive ale retelei de cablu nu mai functionau, desi pe lista de canale primita de la hotel figurau vreo 4.

Micul dejun se servea intre orele 7 si 10 am, intr-o sala micuta, cocheta si intima cu 5 mese, creata special pentru a se servi micul dejun, hotelul nu are restaurant. Chiar daca numarul meselor este mic noi nu am asteptat nicioadata sa se elibereze vreo masa. In doua dimineti am fost chiar singuri in sala. Macarea a fost destul de diversificata de la oua fierte, prajite sau omleta, la mezeluri diferite, produse lactate, pateu, legume (castraveti, rosii), cereale, fructe. Pe fiecare masa era o carafa cu suc natural de protocale excelent. Cafeau se putea servi de la un espresso. De tinut minte pentru fumatori:: in Budapesta este interzis fumatul in spatii publice, asa ca tigara aferenta cafelei se poate „servi” doar in strada sau la unele terase.

De mentionat ca check-out- ul se face pana la ora 10 am, dar va puteti pune lucrurile intr-un loc special, sub cheie, pana cand plecati. In scurtele treceri pe langa lobby nu am observat aglomeratie sau agitatie, chiar daca spatiul este destul de mic.

Noi nu am fost cu masina, dar sunt cateva locuri de parcare in fata hotelului.

Per total noi ne-am simtit foarte bine in acest Hotel, si il recomandam si altor persoane.

Trimis de Rusalka in 16.05.12 23:54:20
Validat / Publicat: 17.05.12 06:33:42

VIZUALIZĂRI: 1800 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rusalka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• SOCIALs