ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2012
DIN: satu mare
ÎNSCRIS: 13.09.11
APR-2012

Pura Vida frumusetea naturala a Americii Centrale

Am efectuat o calatorie in mai multe tari din America centrala. Am zburat cu KLM din Budapesta-Amsterdam-Panama City. In Panama City am stat 2 zile.

Am vizitat Canalul mai precis ecluza Myraflores si am facut un tur de oras. Este un oras frumos modern cu multi zgirie nori, dar care are si o zona veche frumoasa care acum se renoveaza. Ne-am cumparat palarii Panama. Au restaurante foarte bune, unde se maninca la preturi comparabile cu cele din tara.

De aici am zburat cu avionul in Costa Rica la San Jose, care nu ne-a facut o impresie deosebita, fiind un oras sters.

De aici ne-am deplasat cu autocarul vreo 6 ore pina la intrarea in Parcul Natioanal Tortuguero, de unde ne-am inbarcat pe o barca si de aici timp de 2 ore am mers pe canale pina la Lodge la care am fost cazati care este in plina jungla. Aici a fost deosebit: vegetatia foarte verde si diversificata, la camere nu aveam geamuri ci numai plase de tintari. Am avut meniul complet, foarte gustos.

Am facut excursii in jungla la plajele Marii Caraibelor care este foarte aproape si pe canalele rezervatiei, unde sunt foarte multe pasari, maimute si alte multe animale.

Ce era foarte distractiv, ca in momentul in care se apropia ploaia, maimutele urlatoare din zona isi faceau numarul, chiar daca era la 4 dimineata! Dar era distractiv, nu te puteai supara pe ele.

Dupa 2 zile minunate ne-am deplasat la Parcul natioanal Vulcanul Arenal. O zona minunata, foarte verde, cu hoteluri minunate, cu multe posibilitati de distractie: tiroliana, calarit, bai termale, poteci suspendate etc.

Trimis de mugurel in 16.05.12 14:42:14
Validat / Publicat: 16.05.12 17:06:41

VIZUALIZĂRI: 5362 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mugurel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Hotelul Arenal Manoa

[16.05.12 17:08:43]

Este o zona minunata, unde nu foarte multi au privilegiul sa calatoreasca, din acest motiv indraznesc sa te rog, sa postezi cateva fotografii reprezentative cu aceasta minunata zona. Sunt convins ca vor fi foarte apreciate.

[18.05.12 11:03:06]

@webmaster: O sa postez si poze. Excursia a fost mai lunga dar nu am apucat sa o descriu pe toata. Incerc sa completez dar nu reusesc sa intru in review.

[05.06.12 22:10:09]

@webmaster: Nu stiu cum sa completez reviewul Nu l-am terminat atunci si Mai am multe de completat.

Merci

adri-nico
[05.06.12 23:13:28]

Nu stiu cum de mi-a scapat reviewul asta. Ador destinatiile exotice. Poate ca e mai bine ca nu l-am citit atunci, deoarece deduc ca nu avea poze.

Cele pe care le-ati postat, sint minunate. Sint sigura ca mai aveti o multime si v-as ruga sa nu ne vaduviti ochii de asemenea frumuseti.

Daca nu stiti sa intrati la review, vedeti aici, undeva mai jos de ecoul meu ruprica "ADAUGA IMPRESII NOI".

Dati un click acolo si se va deschide o pagina noua. Va rugam sa ne povestiti despre fiecare excursie in parte, sintem destui care asteptam asemenea informatii din locatii mai putin strabatute de multi dintre noi.

Succes!

[06.06.12 09:22:45]

@adri-nico: Multumesc pentru aprecieri! Va promit ca voi scrie cit de repede despre fiecare tara pe care am vizitat-o.

miracolo
[14.12.13 16:31:43]

@mugurel: ati ajuns prin niste locuri mult iubite si indragite de mine...

ati parcurs un drum foarte bogat si plin de peripetii frumoase... acele locuri mai ales costa rica este ceva impressionant prin fauna asa de imponenta si ft bogata in culoare, viata, multitudinea si maretia plantelor exotice asa de putin cuniscute de ochii nostri a celor care locuim in altfel de zone dcat cele exotice...

ati expus ft putine poze si ft putine date despre tot ce ati vazut si ati trait acolo.

adri-nico, miracolo, mugurel
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Panama: