ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2012
DIN: Dubai, U.A.E
ÎNSCRIS: 03.05.12
AUG-2010

Pro si contra: Hotel Melike Kusadasi

Hotel Melike din Kusadasi este o optiune din ce in ce mai intalnita in ofertele agentiilor de turism de pe la noi. Poate ca principalul avantaj ar fi locatia acesti unitati de cazare, la doar 5 minute de Kadinlar Deniz, renumita ‘’Ladies Beach’’. De asemenea poti ajunge usor in centrul Kusadasi-ului, cu unul din microbuzele dolmus care opresc chiar langa hotel.

Insa avantajele se cam opresc aici. Am optat pentru aceasta locatie de cazare in august 2010, cand ne-am hotarat de pe o zi pe alta sa mergem in Turcia. Intamplator sau nu, doar la Melike mai existau locuri libere. Dupa un lung drum de mai bine de 24 de ore, am ajuns in fata hotelului. In prima noapte am stat intr-o camera mica de la parterul cladirii vechi a hotelului care arata mai ceva ca in anii 80, iar baia era probabil cea mai mica si intunecoasa intalnita pana acum. In urmatoarele 5 zile ni s-a dat, la insistentele mele si ale prietenei cu care calatoream, o camera mult mai buna in cladirea recent adaugata a hotelului, care nu se compara de nici o culoare cu camera in care dormisem initial.

Baia era de 3 ori mai mare, balconul era micut dar cochet, si nu in ultimul rand, foarte important pentru noi, cu vedere la mare.

In concluzie, e important sa specific ca doresti sa te cazezi in cladirea a doua, ce arata net superior celei vechi, mobilierul fiind diferit, ba chiar suprafata camerei si a baii.

Demipensiunea oferita de cei de la Melike cam lasa de dorit, mic dejunul fiind destul de standard, iar la cina nimic spectaculos, dar merge, avand in vedere clasificarea pe stele a hotelului. Oricum asta nu e o problema, deoarece sunt atatea locuri in Kusadasi unde poti manca bine si ieftin, nu trebuie sa te bazezi exclusive pe ceea ce iti ofera staff-ul din Melike.

Cel mai indicat dupa parerea mea ar fii sa alegi numai mic dejun, iar la cina sa vizitezi orice alt restaurant din zona. Veti iesi mult mai castigati.

In general, nu as indica acest hotel familiilor cu copii. Piscina hotelului e neutilizabila, de fapt in cele 6 zile cat am fost cazate acolo nu am vazut pe nimeni sa o foloseasca. Majoritatea copiilor sunt pretentiosi cand e vorba de mancare, nu cred ca le va placea mereu pepene la desert si atat in fiecare seara.

E mai degraba un loc pentru tineri care vor sa petreaca o vacanta pe plaja, terase, in club locul unde dormi noaptea nefiind prea important. Adica nu mergi intr-un loc cum e Kusadasi ca sa stai toata ziua in camera, cand sunt atatea excursii optionale, sau alte locuri mult mai agreabile de petrecut timpul.

In ceea ce priveste staff-ul hotelului, baietii de la receptie erau mana in mana cu un agent de turism roman local. Nici nu ajunseseram bine in camera noastra veche ca auzim batai puternice in usa. Oarecum alarmate, deschidem repede sa vedem care era urgent. Unul din baietii de jos, cu un ton arogant ne anunta, sau mai bine zis ne someaza ca ‘’your travel guide has arrived and waiting for you... please hurry’’. Cand l-am intrebat daca se poate un pic mai tarziu, deoarece abia sosisem dupa un drum de 27 de ore si doream sa facem un dus, a replicat, din cale afara de enervate, ca nu, si ca ne va bate din nou in usa daca nu aparem la receptie. Ceea ce s-a si intamplat, 8-10 minute mai tarziu.

Intr-un final, ajung jos, iar acolo ne astepta un ghid roman, nu voi da numele agentiei, dar e foarte cunoscuta, care, efectiv nu ne-a lasat pana am achizionat de la ei o excursie la Efes si Casa Fecioarei Maria, la un pret extrem de ridicat, dup ce am cercetat noi ulterior ofertele agentiilor turcesti locale.

Motivul pentru care ne-a vizitat pe nepusa masa, era acela de a ne impiedica pe noi sa mergem inca 15 metri, unde era o reprezentanta turceasca ce oferea aceleasi excursii la jumatate de pret. Probabil cei de la receptie au considerat ca eu si prietena mea eram niste tinte usoare, si l-au chemat repede pe asa zisul ‘’agent ‘’roman de travel, beneficiind si ei de un comision substantial.

Daca poate intrebati de ce ne-am lasat convinse, pot spune ca individul stapanea perfect tehnicile de persuasiune, sub nici un forma nu vroia sa ne lase sa ne intoarcem in camera. Am acceptat in ideea ca, totusi Casa Fecioarei Maria e un obiectiv ce absolut merita vizitat, mai ales ca ‘’ghidul’’ ne facuse un asa zis ‘’discount substantial’’ pentru noi doua.

Pentru a evita experienta noastra, nu achizionati nici un tip de excursii de la agentiile romanesti din Kusadasi, inainte de a testa si restul ofertelor locale. In definitiv, nu e vorba de bani cat de ‘’ goana de a tepui cat mai multi conationali’’de care dovada acesti indivizi, asa ca mai bine optati pentru una din propunerile agentiei turcesti de langa hotel sau si mai multele aflate pe faleza Ladies Beach. Practic oricare dintre acestea va veni in ziua excursiei sa te ia din fata hotelului unde esti cazat, nefiind nevoie sa faci tu un efort sa te deplasezi undeva anume.

Revenind la Melike, nu il consider o experienta nefericita, camera fiind mai mult decat ok pentru nevoiele noastre, mancarea acceptabila, iar vecinatatea Ladies Beach un mare avantaj, pentru ca de ce nu, e mai anevoios sa te deplasezi pe distante mari ca sa ajungi in sfarsit la plaja., singurul element negativ fiind aroganta si tupeul nejustificat al baietilor din staff-ul hotelului, alimentat probabil de faptul ca eram doua fete singure, venite in vacanta pentru prima data in orasul respectiv.

Pentru un grup de prieteni, sau poate cupluri, Melike Hotel poate fi o locatie buna daca beneficiezi de un buget redus, sau pur si simplu, nu vrei sa cheltuiesti o gramada de bani exclusiv pe cazare, vrand de exemplu sa te mai si distrezi. Locatia hotelui este intr-adevar superba.

Trimis de roxana.tomina in 14.05.12 11:16:53
Validat / Publicat: 14.05.12 13:21:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3908 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxana.tomina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vederea de pe terasa hotelului.. un mare plus pentru o unitate de cazare cu doar 2 stele

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [21.05.12 12:52:04]

Roxana, ai mare dreptate atunci cand afirmi faptul ca important intr-un concediu este sa stii ceea ce-ti doresti, iar pretul platit sa nu-ti depaseasca asteptarile. Multora insa pretentiile, uneori chiar absurde, sunt la o cota mult prea ridicata in raport cu pretul platit.

Am apreciat review-ul tau, f obiectiv si de bun simt.

Sunt o iubitoare a acestei statiuni, indiferent de zona si chiar daca eu am ramas fidela hotelului Surtel, in fiecare an fac o plimbare la Ladies Beach, o minunata zona si cu o plaja f buna.

Daca e sa te simti bine, se poate si la 2* si la 7*. Depinde, asa cum bine spuneai de asteptarile pe care le avem.

roxana.tominaAUTOR REVIEW
    [22.05.12 19:15:04]

@maria55: Ma bucur ca vi s-a parut util: -) Eu prefer cand merg in vacanta sa imi limitez pe cat posibil asteptarile, pentru ca in final sa fiu surprinsa in mod placut. Cunosc hotelul Surtel, e chiar pe bulevardul principal Ataturk, multi turisti il prefera pentru locatia centrala, practic esti in inima statiunii.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [22.05.12 19:31:48]

@Roxana Tomina: da, este util pt cei care gandesc la fel ca noi. Am citit destule review-uri despre locatii de 5*de unde multi dintre romanii nostri sau intors nemultumiti.

La fel se poate intampla si la un hotel de 3*, insagandul ca muncesti un an intreg de cele mai multe ori, ca sa-ti poti permite o vacanta oriunde, chiar si la noi, pe mine una ma face fericita. Nu ma deranjeaza numarul stelelor, atat timp cat hotelul este unul curat, ci faptul ca unii dintre noi se rezuma doar la comfortul din el.

Merg de cativa ani in aceasta statiune, mereu imi spun ca nu voi mai merge nici la Ladies Beach, nici la Efes, nici la Pamukkale, nici in croaziera de pe Egee, nici, nici... insa de fiecare data nu ma pot abtine si descopar mereu si mereu altceva.

Aceasta este placerea unui sejur, sa descopar altceva decat un hotel.

Sa stii insa ca pe unele site-uri, hotel Melike apare ca fiind de 3* Oricum este un hotel f bine pozitionat la fel cum este si Asena si Surtel.

melek13
    [09.06.12 12:08:16]

Asa este ai mare dreptate in ceea ce priveşte excursiile şi eu am patit la fel, dupa 20 şi ceva de ore de calatorit vine ghidul hotelului care trage de tine intr-un mare fel sa iti iei excursiile de la el, numai pentru faptul ca vb romaneste sa plateşti un pret aproape dublu, nu mi se pare ok, mai ales ca daca apucai sa ieşi din hotel la nici 50 m era prima agentie care avea super preturi şi turcul Ozzi ne-a oferit super preturi şi am putut vb şi in romana, prietena lui era romanca. Am fost super multumiti şi de preturi.

[27.07.14 19:06:58]

scuze! e vorba de poza P09 a dvs! spuneti ca aceea e plaja ladies beach! eu am fost cativa ani la rand pe plaja aceea si nu am vazut pietricele ca in poza dvs! mai ganditi-va, poate e facuta in alta parte!

[27.07.14 20:54:21]

@Roxana Tomina: " Pentru a evita experienta noastra, nu achizionati nici un tip de excursii de la agentiile romanesti din Kusadasi""!!!

nu exista agentii romanesti in kusadasi! sunt agentii turcesti partenere celor romanesti ca: IMTA, SIBA Tour, Peninsula Tour si care folosesc in sezon romani, ghizi sau nu, pentru a-si mari profiturile prin jecmanirea si pacalirea turistilor de preferinta romani, acestia avand preturile dublate de obicei!

stiti de ce sunt asa de obraznici si nesimtiti?pentru ca ei traiesc din comision, de aceea sunt asa de disperati sa iei de la ei excursii!

romanii ar fura orice si de la oricine, si-ar vinde mama pentru 10 euro!

sa va dau un exemplu mai mult decat concludent si adevarat: in august 2011 am fost in kusadasi la hotel vera santa maria imnpreuna cu niste prieteni mai exact eram 8 insi in grup, din care numai eu mai fusesem acolo impreuna cu prietena mea in 2009 si 2010!

in autocarul nostru era un grup de vreo 12 - 14 persoane din ramnicu -valcea care aveau cazare la hotel palm club apart, hotel de 3 stele cu demi-pensiune!

acesti turisti din ramnicu-valcea erau insotiti de o profesoara de acolo de la ei din oras, mai in varsta, care facea pe ghida cu ei!

asta, profesoara, am aflat mai tarziu, la sfarsitul sejurului, avea blat cu cei de la hotel palm club apart sa le aduca turisti, (fraieri adica, scuze cei din r. valcea) cat mai multi daca se poate, spaga ei fiind ca statea de pomana acolo, nu platea nimic, ea avea 3 mese pe zi dar turistii nu stiau dar au aflat pana la urma, pana si drumul i-l plateau ceilalti fara ca ei sa stie (ea se ducea, aranja transportul, de obicei din bucuresti plecau, lua pinca la orice!).

plus ca madam profesoara avea se pare si un pic de amantlac (daca tot suntem in turcia, nu) cu un turc de pe la receptie, un fel de sef pe acolo!

atunci in august cand a fost cu noi, pe 20 august, profesoara era pentru a 4-a oara la palm club apart venita cu turisti din r. valcea!

a avut sucar mare cu turistii la hotelul ala, astia toti erau total nemultumiti de conditii, masa si cam de toate! (hotelul nu era in oras in kusadasi ca sa mearga mereu la un supermarket sa-si cumpere ce aveau nevoie, bauturi in special nu li se dadea mai deloc la hotelul lor, aveau vizavi de hotel o benzinarie de unde luau, apa, suc, bere etc!

hotelul asta palm club apart este la vreo 100 de metri de vera santa maria (acum sole santa maria) ne intalneam mereu cu ei mai ales la plaja kustur si ne povesteau cum au fost pacaliti de madam profesoara, ce-o mai injurau! si au platit aproape cat am platit noi pentru 4 stele cu all inclusive la vera santa maria!

intr-o seara am invitat un cuplu cu, care ne intelegeam noi bine la noi la hotel si niste prieteni alt cuplu si au luat cina la noi si am baut de toate pentru toti, au stat cu noi pana aproape la 2 noaptea (noi de la 11.30 pana la 12.00 cand se termina cu all inclusive la bautura faceam proviziii, vin, gin, yeni raki etc, ca sa nu mai dam bani dupa 12 noaptea) !

cand au vazut oamenii aia ce mancare aveam noi, cum faceau aia gratare de peste, pui, de porc pe marginea piscinei au ramas blocati! ei cam au facut foamea acolo la palm club ala!

mi-au zis niste romanasi de-ai nostri din autocar si care erau cazati tot la vera ca luau dimineata chifle calde si branza, cascaval, masline, oua fierte, salam, chiftele, snitele rosii si ce mai luau, puneau in caserole si le dadeau pe plaja celor de la palm ca pur si simplu aproape ramasesera fara bani saracii, ca aia, profesoara le promisese raiul de pe pamant si cand colo... tzeapa mare! si culmea era ca, madam prof. se intorcea la palm club apart in septembrie cu un nou grup de... pacaliti!

asa traiesc unii, pacalind pe altii!

daca eram eu asa pacalit, inselat, nu stiu ce-i faceam lui madam profesoara aia! cred c-o mutam din oras!

oricum bine nu prea i-a fost la intoarcerea acasa ca au dat-o aia din grupul r. valcea in primire prin oras! i-am pus si eu poza la review-ul meu din 2011 de la vera santa maria, ca s-o vada lumea si sa stie cu ce se ocupa "distinsa" profesoara! (i-a pacalit in asa hal pe oamenii aia incat acestia au aflat inainte de plecare ca aveau apa de baut free la hotel)

[27.07.14 21:00:39]

@bigu_2006_rapid: in 2011, profesoara fusese de de 3 ori acolo, cu noi in august a 4-a oara plus septembrie a 5-a oara! wow, wow! cum o mai rabda pamantul?

Mateias_Alex
    [15.09.21 17:06:14]

Am fost la Melike anul acesta in August si a fost excelent. Excursiile le-am luat de la agentiile locale. Am optat ptr tururi private. Ne-au plimbat turcii jumatate de tara. Am platit numai 800 de euro de persoana.

bigu_2006_rapidPHONE
    [15.09.21 17:38:45]

@bigu_2006_rapid: scuze am scris din greseala carne de porc la grătar, nu există așa ceva în Turcia, sorry!

bigu_2006_rapid, maria55, Mateias_Alex, melek13, roxana.tomina
    Alte impresii din această RUBRICĂMelike Hotel [Ladies Beach]: