ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2012
APR-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 12,13

Zell am See - o statiune deosebita

Continuare de aici

Am plecat destul de greu de la cascada Krimml, dar dorinta de a vedea si alte locuri frumoase a invins pana la urma acel regret.

De aici am pornit spre statiunea Zell am See, urmand sa vedem tot in acea zi de 9 aprilie 2012, daca se mai putea si statiunea Kitzbuhel, care practic era in drumul nostru de intoarcere spre pensiunea noastra de langa Hart im Zilllertal. Faceam asadar un cerc mare si vedeam locuri minunate pentru prima data in viata mea.

1) de la cascada Krimml spre statiunea Zell am See

Sunt in total 54 km, facuti de noi intr-o ora si jumatate de mers cu masina. Am oprit pentru o jumatate de ora pe traseu si am luat-o in dreapta langa o padure sa ne plimbam putin. A fost superb si acolo. Am intalnit niste localnici, aveau o casa frumoasa langa padure. Ea avea 2 copii f. mici si ii plimba cu caruciorul la marginea padurii, pe langa care trecea si un rau. Mai erau si niste catei simpatici.

Ce viata, ce aer curat, ce frumos traiau ei acolo. Ne-au zambit cand ne-au vazut.

Soseaua spre Zell am See este impecabila dar sa stiti ca nu se merge pe autostrada, sunt destule curbe si localitati. Prin localitati in Austria pentru cine nu stie, limita de viteza este de 70 km/ora 50km/ora (la noi este de 50 km/ora) / [Nota WM: vedeti ecou mai jos] .

Traseu:

Am strabatut localitatile: Neukirchen - (trecand in stanga pe langa statiunea Wald im Pingzau), - Steinach - Mittersil (de aici mai sunt 26 km) - Piesendorf - Zell am See.

Traseul este deosebit de frumos si stiu ca am admirat din loc in loc multe telegondole- treceau chiar pe deasupra noastra. Am trecut si prin cateva sate cochete, cu case modeste din lemn, unele f. vechi dar deosebite. Am vazut case ,,aruncate’’ sus in poieni alpine, in varful unor campii superbe, oare cum traiau oamenii aceia acolo? Prin acele sate prin care am trecut chiar din masina am simtit aerul acela de la grajduri, mirosea a vaci de la casele de langa sosea si chiar am zarit vaci pasunand linistite iarba aceea verde, de un verde cum numai in cartile cu povesti am mai vazut. Va spuneam cu alta ocazie ca ei pun mare pret pe agricultura nu ca la noi.

Pe tot parcursul drumului puteti admira peisaje pitoresti si statiuni deosebit de frumoase. Austria va incanta la tot pasul si oriunde veti privi, frumusetea caselor si a muntilor este de neuitat.

Imi amintesc acum ca la intrare in Zell am See am gresit putin drumul si am intrat intr-un tunel f. lung, ziceam ca nu se mai termina. Prin tunelul acela am mers cumva in paralel cu lacul Zeller See care era undeva in dreapta noastra (nu stiam atunci ce ne asteapta si ca peste cateva zile vom trece printr-un alt tunel, mult mai lung decat acesta, despre care va voi povesti). La iesire din tunelul acela am virat brusc la stanga, am facut o bucla si asa am ajuns in dreapta soselei pe care am iesit din tunel. Asta deoarece ne-am dat seama ca daca mergeam tot inainte se termina statiunea si incepea alta localitate.

Asa am ajuns din pura intamplare chiar langa acel frumos lac Zeller See, undeva langa clubul de yachturi (Yachtclub). Aici chiar langa lac era o parcare mare unde am lasat masina. De aici din parcare am admirat lacul acela de care ne despartea o poiana superba era tare frumos si acolo (youtu.be/Fs2wl-rKMcA).

Tot langa lac am putut admira cateva lebede superbe, deosebit de prietenoase.

Cu drag va arat pozele facute.

Scurte informatii

Statiunea Zell am See de care sunt convinsa ca multi ati auzit si chiar ati ajuns acolo, este una dintre cele mai frumoase statiuni din vestul Austriei. Aflata in inima landului Salzburg, aici puteti ajunge relativ usor cu masina din Munchen (180 km - 3 ore) sau din Salzburg (108 km - 2 ore). Este un oras statiune mult mai mare decat Pertisau, oras care se lauda cu multiplele posibilitati de recreere si distractie. Poti strabate stradutele orasului cu masina din dotare sau poti inchiria o masina acolo direct la fata locului. Dintre cateva obiective din oras care merita vazute fac parte: Biserica Sf. Hippolyte care are un turn inalt de 36 m, turn vizibil din orice loc al orasului. Mai sunt: Muzeul Vogtturm (Kastnerturm) situat pe malul lacului si unde puteti admira costume traditionale, obiecte mestesugaresti, etc. Pentru cei interesati am aflat ca este deschis zilnic de luni pana vineri intre orele 13-17, pretul intrarii pt. adult este 2E. Un alt obiectiv turistic din oras care merita vazut este Castelul Kaprun, care se spune ca in secolul XII a fost ridicat de catre familia nobila a contilor de Falkenstein.

In frumosul oras, incepand cu luna decembrie si pana in aprilie puteti sa va bucurati de frumusetile zapezii facand ski pe masivul Schmittenhohe, numit si ,,muntele local’’, care are o inaltime de 1967 m. Aici puteti sa faceti snowboard, ski pe zeci de km de partii, sa va dati cu parapanta, sa faceti drumetii, etc.

Statiunea se mandreste si cu frumosul lac Zeller See care se intinde pe o suprafata de 5 km patrati, lac pe care vara poti sa faci plimbari cu barca, vaporasul si pe malul caruia acum am ajuns si noi. Se spune ca acest lac ar fi unul dintre cele mai curate lacuri din Europa. Tot aici pe malul lacului aici am putut admira si cateva lebede, erau atat de gratioase si de elegante.

Nu departe de Zell am See, la doar 10 km distanta venind inapoi spre Mittersil (si mergand in stanga) se afla o alta statiune pitoreasca - Kaprun. Ambele statiuni impreuna facand parte din Regiunea Europeana a sporturilor de iarna.

Statiunea Zell am See se mandreste si cu renumitul club de golf de acolo. Dar despre multe alte obiective turistice dar si informatii despre partii puteti citi aici austria.hartaeuropa.com/p ... ell_am_see.html.

Eram deci in capatul lacului Zeller See langa Yachtclub, pe malul opus cu acele hoteluri si pensiuni din statiune. Le zaream departe, pe partea cealalta a lacului.

Cel mai mult m-a impresionat din locul in care eram frumusetea muntilor pe care i-am putut admira departe.

Langa statiunea Zell am See se afla si ghetarul Kitzsteinhorn (3203 m) pe care exista alte zeci de km de partii pt. impatimitii sporturilor de iarna.

Stateam pe malul lacului si pe langa noi treceau turisti de toate varstele, se plimbau ori cu bicicleta, ori pe jos, linistiti. Am zarit si un ,,iepuras’’ pe bicicleta, care impartea ceva doar copiilor. Fiind la distanta de mine nu am putut vedea mai mult, dar ma bucur ca l-am putut fotografia cum se plimba el tantos pe bicicleta lui cea roz si f. draguta. Era totusi a doua zi de Pasti. Tare simpatic mi s-a parut acel om imbracat in iepuras.

Acum privind in urma, de aceasta frumoasa statiune ma leaga o intamplare pe care am avut-o cu una dintre lebedele de pe lac. Pe malul lacului erau multe bucati de paine si biscuiti ramase de la alti turisti. M-am aplecat si eu si am luat o bucata de biscuit. Imediat o lebada a venit la mine si mi-am dat seama atunci ca ele sunt f. prietenoase cu turistii si nu se tem sa se apropie. Mai frica imi era mie de ele. Nefiind atenta la degete, lebada mi-a inhatat biscuitele cu deget cu tot. Cand am realizat era deja tarziu, julitura si durerea pana la os erau atat de mari, chiar insuportabile, incat stiu ca am tinut degetul putin in apa rece a lacului ca sa mai dispara durerea. Apoi suparata m-am retras pe banca sa ma mai linistesc. Dar stiu ca m-a durut cumplit, degetul s-a umflat si am ramas cu urme inca cateva zile.

Acum ma amuz de acea intamplare dar stiu ce dureroasa experienta am avut cu lebada. Si acum fetele mele, daca le spun de lebada care m-a muscat, imediat fac legatura cu frumoasa statiune Zell am See si cu lacul de acolo. Asa fac ele deosebire intre acest lac si cel de la Pertisau. N-am sa uit acea intamplare niciodata.

Fiindca ajunsesem si la lacul Zeller See, am avut iar ocazia sa stau pe o banca langa lac, sa admir muntii aceia si tot lacul care se desfasura in fata noastra intr-o imagine de basm. Daca la Pertisau era iarna, aici la Zell am See era o primavara superba si o zi de Pasti ne neuitat.

De aici am mers mai departe si ne-am plimbat printr-o alta statiune superba, Kitzbuhel, despre care va voi povesti in continuare:vezi impresii.

Trimis de adryana in 14.05.12 10:48:39
Validat / Publicat: 14.05.12 13:23:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 8118 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 de la cascada Krimml spre statiunea Zell am See.

[14.05.12 10:50:44]

webmaster, te rog sa atasezi filmuletul

http://youtu. be/U1DX7eyUfv0 multumesc.

Rezolvat.

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[14.05.12 21:54:00]

Ma bucur ca v-a placut asa de mult la Zell am See.

Eu pot spune ca prima data cand am fost in Austria, aici am fost si m-am indragostit pe loc... de acest loc.

In 2008, cand ne planificam traseul de concediu, luasem harta cu Austria si ochii mi s-au atintit pe cea mai inalta sosea din Austria, Grossglockner Hochalpenstrasse. Am vazut pe net niste poze si am zis: Aici vreau sa ajung!

Prima oprire de o noapte a fost la Viena, am vizitat cat am putut intr-o zi... nu prea multe, era foarte cald... eram gravida, aveam picioarele foarte umflate... in acea seara era finala Campionatului European, in fine, a fost frumos, dar a doua zi cand am ajuns la Zell am See si cand am vazut cat de frumoasa poate fi Austria... am stat 2 nopti, nu ne mai venea sa plecam...

Am mai trecut prin zona, chiar si in vara anului trecut, dar tintele noastre erau alte obiective tuistice, asa ca anul acesta vom sta 4 nopti la Zell am See, acum am rezervat 2 apartamente in august. Mai avem cateva lucrui de vazut in zona.

Filmarea stii unde e? Acolo unde sunt lebedele e un camping foarte fain, Seecamp se numeste, unde nu gasesti niciodata loc ) E foarte mare, are toate dotarile posibile, multe atractii pentru copii si adulti, e un camping strand cu iesire la lac... de aceea e foarte aglomerat.

Zell am See e un loc ideal unde poti sa te cazezi, daca "sapi" mult gasesti si cazare mai ieftina, in zona sunt foarte multe atractii turistice.

Abia astept sa ajung iarasi acolo.

Si eu am fost ciupita de o lebada, una chiar s-a tinut dupa mine ) dar in Carinthia, pe malul lacului Ossiaker.

[14.05.12 21:59:51]

@Alina Morar, ma bucur mult pt. tine ca te reintorci acolo. Acum privind in urma nici nu mai pot spune unde mi-a placut mai mult, peste tot este frumos. Daca ajungi la Zell am See da o fuga si la Kitzbuhel, te vei indragosti pe loc de acel oras, este deosebit. Iti doresc o vacanta superba atat tie cat si familiei tale si transmite-i salutari lebedei acelea, am iertat-o de mult.

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[14.05.12 22:11:49]

Toata Austria e superba... e tara mea de suflet. Am vazut poate locuri mult mai frumoase, dar Zell am See mi-a ramas mie la suflet... a fost prima vacanta pe aceste meleaguri...

Prin Kitzbuhel am trecut in 2009 cand am fost la Krimml, veneam de la Salzburg, dar n-am oprit.

motaneata
[16.05.12 00:01:05]

Prin localitati in Austria pentru cine nu stie, limita de viteza este de 70 km/ora.

Iar pentru cine stie, limita de viteza prin localitati in Austria este totusi de 50 km/ora. Limita de 70 km/ora este exceptia de la regula si este valabila numai in unele localitati mici, fiind semnalizata in mod corespunzator.

Prezenta corectie cred ca este necesara, te rog sa nu te superi. Nu de alta, dar n-as vrea sa-i prinda radarul pe colegii nostri prin Viena sau Salzburg cu 70 km/ora si sa dea vina pe AFA!

[16.05.12 07:09:41]

bine, deci oarecum avem amandoi dreptate. Daca nu vedeam semnul respectiv nu scriam asa ceva. Numai bine si deci, dragi colegi, urmariti indicatoarele.

onix80*
[21.06.12 00:20:30]

plec pe 1 iulie la zell am see... stie cineva cat mai e zell am see & kaprun card?

atti_sz
[25.06.12 14:01:48]

Cardul Zell am See-Kaoprun se da gratuit, DOAr la cazarile inscrise in programul lor.

In schimb poti cumpara cardul Salzburgerland card (46 EUR pt. 6 zile), cu care ai acces la cca 190 de locatii din intreg landul Salzburg.

Noi vom merge pe 9 iulie in zona (cu cazare la Fusch an der Glocknerstrasse) si vom lua aceste carduri pt. ca la hotelul Romerhof, din pacate nu se da cardul Zell am See-Kaprun.

sosso
[27.12.12 14:52:44]

@Alina Morar: Ma bucur ca si tie si Adryanei va place atat de mult Zell am See, deoarece si noi ne-am intoarce mereu cu drag acolo.

Prima data am ajuns acolo intr-o sambata, pe 17 mai 2008, in drumul nostru catre Paris/Disneyland. Drumul Timisoara-Paris l-am programat in 5 etape, una dintre ele a fost Salzburg-Innsbruck. Din Salzburg am pornit pe A10, pana la Bischofshofen, unde am parasit autostrada si am luat-o catre Sankt Johann, Taxenbach, Zell am See. Apoi am facut o tura prin Kaprun, am ajuns pana in spate, la castelul de care ai pomenit in review. La castel urma sa aiba loc ceva serbari, deoarece am vazut mai multi tineri, baieti si fete, imbracati in haine medievale, dotati cu sabii, scuturi, arce, etc., care se indreptau spre castel.

De la Kaprun am pornit spre Jochberg, apoi Kitzbuehl, pentru ca in final, aproape de apus, sa ajungem in Innsbruck, dupa o zi minunata.

Nu intamplator am ales Zell am See pentru prima noastra vacanta la ski in Austria.

adryana, Alina Morar, atti_sz, motaneata, onix80*, sosso
Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Zell am See: