ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2012
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    MAY-2012

Ulei special pentru sauna

Memme vaev-Kuusalu

Langitudine 60° nord, soarele arde puternic si lumina pe care o imprastie face ca culorile sa straluceasca mai intens, totul este viu colorat: cerul, pietrele imense cu care sint pavate strazile, fatadele caselor si acoperisurile din tigla rosie. Este ora 22:00 si soarele abia acum incepe sa-si ia ramas bun, va cobori si asa doar pentru cateva ore. Maine dimineata la ora 5:00 v-a stralucii din nou. Sintem in Tallin, capitala Estoniei, situata pe aceeasi langitudine ca si Alaska sau Siberia... si afara sint plus 20 de grade. Foarte neobisnuit. Oamenii zimbesc cu gura pina la urechi, toti sint fericiti ca au reusit sa invinga iarna. Deoarece imi pot imagina ca iarna nu este prea placut sa locuiesti aici. Dar acum in luna mai zilele incep sa devina din ce in ce mai lungi pana cind la mijlocul lunii iunie soarele nu mai coboara aproape deloc. Noptile albe ale nordului au ceva magic, de nedescris. Lumina continua a zilei iti inseala simturile, te face sa ramai treaz toata noaptea fara sa obosesti, dar dupa doua, trei zile esti terminat. Noi ne-am intors ieri pe la prinz si de atunci pana azi dimineata (cand a trebuit sa ma scol si sa merg din nou la servici) am dormit butuc. Dar oricat de obosita as fi acum doresc sa va impartasesc experienta pe care am avut-o atata timp cat ma mai inconjoara aceea magie a nordului. Tara spiridusilor, a zinelor si a magiei...

Probabil va mirati si voi de ce chiar aceasta tara? Avand 4 zile libere ne-am hotarit spontan sa facem o mica excursie, si deoarece toata lumea merge in sud nu am mai gasit bilete de avion spre Spania, Portugalia sau Italia, in partea de vest se anuntau nori ploiosi si furtuna si prognoza meteo arata cum caldura si soarele perindau spre nord-est... deci hai si noi, de ce nu? Bilete de avion cu Ryanair la 60,00 EUR dus / intors pe persoana, hotel cu zona de wellnes si spa (piscina interioara si sauna in cazul in care va fi mai racoare decat se astepta) 70,00 EUR / noapte si bagajul facut in doar 2 ore (avem deja rutina: -). si fara sa stim absolut nimic despre aceasta tara (doar ca castigase cu cativa ani inainte concursul de muzica "Eurovision") pornim la drum. Si cind vreau sa ma interesez cum este cursul monetar al tarii imi apare mereu pe yahoo. finance "error". De anul trecut nu mai exista "krone"in Estonia s-a introdus moneda Euro - rusine mie, nici macar atat nu am stiut.

Din aeroport in Tallin pana la hotel luam autobusul 90k (2,00 EUR / pers.) si autobusul opreste direct in fata hotelului. Meriton Grand Congres & Spa hotel este clasat la 4 stele si este situat perfect la poalele orasului vechi. Dar aveti grija exista doua categorii de camere. Camera standard - renovata cu mobila noua, pat comfortabil, baie mica dar curata, televizor LCD si covor pe jos si camera clasic unde inca si acum mai au mobilele din anii 90, televizor vechi, baie ingalbenita si parchet (probabil ca au inlocuit doar covorul si renovarea va dura inca citiva ani). Diferenta dintre cele doua tipuri de camere care costa la fel de mult! este imensa. Si pentru a recompensa aceasta diferenta ti se ofera intrarea la zona de wellnes (piscina si sauna) gratis la camera clasic intre orele 7:00 si 22:00. La camerela standard este doar intre 7:00 si 11:00 dimineata gratuit, pe urma costa in functie de zi intre 8 si 12 EUR / persoana. Deci acum ce facem? Ne hotaram la inceput pt. o camera clasic si primim o cartela stampilata care ne permite intrarea gratuita la piscina. A doua zi schimbam insa camera (patul si baia m-au deranjat totusi) si primim o camera de lux cu vedere spre orasul vechi. Oppss, la schimbarea de chei si mutatul bagajelor uitam sa reinapoiem cartela stampilata pentru spa... si astfel avem pentru urmatoarele 3 zile si camera perfecta si si intrare libera la piscina: -).

Daca traversezi strada in fata hotelului poti urca direct in partea de sus a orasului vechi. Aici patroneaza peste tot orasul, biserica ortodoxa vis a vis de palatul regal. Orasul dateaza din secolul XI si este pina acum unul dintre cele mai bine conservate orase medievale ale europei. Zidul care inconjoara orasul mai pastreaza si acum 24 de turnuri cu acoperisuri rotunde ca niste caciuli ale scufitei rosii. Defapt tot orasul imi aduce aminte de povestile copilariei, stradute inguste, casute mici colorate cu ferestre in patratele. Ici colo cate un restaurant in care si acum mocaneste cate un semineu cu toate ca afara este aproape vara. Peretii grosi ale cladirilor medievale se incalzesc mult mai greu. Strazile sint intortocheate si din cand in cand se termina abrupt cu o mica terasa de pe care ni se prezinta o panorama fantastica peste orasul de jos pina la marea albastra ce se vede in departare. Orasul Tallin este situat direct la Marea Baltica si din centru faci doar cativa pasi pina sa ajungi in port. De aici pornesc vasele de croaziera spre marea nordului si in doar doua ore poti ajunge cu vaporul in Finlanda. Dar noi ramanem aici. Orasul este mult prea interesant si la fiecare colt descoperim cladiri si piete care mai de care mai frumoase. Limba "estoniana" suna ciudat, cuvintele sint interminabile si aproape toate se termina in "i" de ex. hotel inseamna hoteli cu accentul pe i si mi se pare ca toate cuvintele sint diminutive - chiar si magazinele de alcool care se gasesc aici la fiecare colt de strada se numesc alkoholi. Da! asta este singura problema care mi-a sarit in ochi - zeci de tineri veniti din alte tari ale nordului (majoritatea finlandezi) isi petrec aici ultimele nopti in libertate inainte de casnicie sau doar sfarsitul de saptamana intr-o distractie continua.

Seara intorcandu-ne obositi la hotel dorim sa ne relaxam pentru cateva momente la sauna si cum intram in zona de wellnes ni se inmaneaza o sticla pe care scrie "saunaölu". Aha, ulei special de sauna ma gandesc eu - incercand sa traduc... dar nu, sticla continea... bere!

Trimis de Pami* in 09.05.12 15:32:56
    Validat / Publicat: 09.05.12 16:46:57

VIZUALIZĂRI: 3663 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 orasul Tallin vazut de sus, in spate Marea Baltica

webmaster0 [09.05.12 16:17:39] »

@Pami, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

webmaster13 [09.05.12 20:10:54] »

Melodia postata se poate sterge/schimba!

TraianS [10.05.12 09:39:42] »

Bere speciala pentru sauna... Prima data cand aud despre asa ceva

Nordicii sunt experti la Spa. Trebuie sa fie o placere sa faci o sauna tare (intre timp sa bei si cateva beri) si apoi sa te arunci in Marea Baltica.

Felicitari pentru review.

Pami* [10.05.12 11:09:50] »

@TraianS: da, da si eu m-am mirat cand i-am vazut pe estonieni si finlandezi stand in jacuzzi cu paharul de bere in mina - dar se pare ca acolo este normal. Ciudat era insa ca puneau sticlele de bere la rece in gheata cu care te racoresti cand iesi de la sauna! Alte tari alte obiceiuri: -)

MCM [10.05.12 16:49:30] »

multumesc pt poze, mi-au mai alinat putin regretul ca n-am avut timp sa merg.

MCM, Pami*, TraianS

• pagină generată în 0.036192178726196 sec