ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2012
MAY-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Către satisfăcător

Se merita totusi

Tin sa adaug un comentariu pentru acest resort, deoarece ma simt oarecum dator fata de acest site si fata de comunitatea "amfostacolo", cel putin ultimele sejururi le-am ales inspirat datorita celor care au postat aici impresii si recomandari.

Asadar am decis sa-mi petrec minivacanta de 1 mai in Bulgaria, in cadrul resortului Saint Thomas. Aveam o parere extrem de proasta despre Bulgaria, desi este a treia oara cand o traversez cu masina insa prima data cand imi petrec cateva zile aici. Am constatat cu aceasta ocazie (desi probabil ca nu spun o noutate) ca sunt superiori noua la capitolul infrastructura si mai ales turism. Sa le luam pe rand

Drumul a fost mai mult decat ok, pe ruta Giurgiu-Ruse-Razgrad-Varna-Burgas-Sozopol-Resort. Nu am intalnit decat un echipaj de politie si acela cred ca nu avea radar, era pe autostrada. Pana la Varna am mers destul de mult cu 120 km/ora. A fost putin aglomerat dupa ce am trecut de Varna, am facut 6 ore fix din Bucuresti, iar distanta a fost 430 km

Odata ajunsi la resort, am avut si primele dezamagiri. Ca si locatie este asezat super, la capatul drumului, cand se iese din Duni, intr-un fel de parc (rezervatie). Primul aspect negativ: dupa ce mergi la receptie si iti faci check-in-ul, nu te baga nimeni in seama sa-ti ia bagajele, desi au destul masinute pt asa ceva. Cei care stateau la poarta se holbau la noi cum tragem trolerele si copilul in acelasi timp si n-au schitat nimic. Ma gandesc ca ar fi fost si job-ul celor de la receptie sa-si anunte beliboy-ul sa ne ajute cu bagajele... deci la capitolul asta, dezamagire.

A doua mare dezamagire: am ajuns la orele 13.00 la hotel si aveam all inclusive... nu ni s-a permis sa luam pranzul (decat contra cost), pe motiv ca desi avem all inclusive, acest program incepe cu cina si se termina la plecare cu pranzul (de parca as fi fost obligat sa plec la pranz in ultima zi, doar pt a beneficia de pranz)... deci alt punct in minus.

Camera cu dotarile ei a fost cea care m-a impresionat cel mai mult, mare, bine spatiata, cu dotari de ultima generatie in ce priveste sistemul de climatizare, super curata si ingrijita, baia excelenta cu sampon si toate cele aferente. Este primul hotel la care merg si unde refilling-ul s-a facut instantaneu (la sampon, sapunuri, gel de dus). Daca ar fi sa fiu carcotas, are totusi 2 mici neajunsuri (LCD-ul camerei este extrem de mic comparativ cu dimensiunile camerei, asa incat atunci cand stateai in pat avea dificultati in a vedea scrisul la TV, dar am trecut cu vederea acest aspect pt ca in concediu nu prea vii sa stai la TV... al doilea neajuns in ce priveste camera... nu aveau papuci, dar iarasi mi s-a parut un aspect minor).

Partea de mancare si bauturi a all inclusive. Cei care sunt obisnuiti cu abundenta si diversitatea resorturilor turcesti vor fi extrem de dezamagiti, iar din anumite puncte de vedere pe buna dreptate, din altele nu, asa ca voi detalia putin. Prima zi, probabil ca aveau ceva mai multi turisti in resort au folosit sistemul de bufet suedez... destul de putine feluri de mancare, dar destul de gustoase, in nici un caz nu ieseai de acolo flamand, doar daca esti vre-un gurmand exigent. Partea de dulciuri, cea mai slabuta. Bauturile incluse in sistem doar berea, vinul (alb si rosu), ceaiuri, cafea si apa, susucri de dozator.

Berea la dozator, extrem de proasta, vinul alb, execrabil, cel rosu super ok, sucurile pt copii jalnice. Pana la urma totul tine de gusturi, dar impresia mea asta a fost. Ei bine, aceste minusuri, ca sa le zic asa au fost compensate din plin de amabilitatea chelnerilor, extrem de deschisi, zambitori.

Incepand cu a doua zi, s-a renuntat la sistemul de bufet suedez si s-a trecut la sistemul "a la carte". Mie unul, mi s-a parut mai ok acest sistem, desi si aici, destul de putine feluri de mancare. Un mare plus la partea de bucatarie pt salatele de legume, pt cele de fructe. Pe meniu aveau cateva dulciuri care a fost ok (prajitura cu cirese, clatitele cu diverse chestii si salata de fructe proaspete). Ca si concluzie, nu plecai nemancat, dar au suferit la capitolul diversitate si abundenta. Am vazut ca acest aspect a mai fost semnalat de cei care au postat.

Preturile la bauturi, in afara celor cuprinse in sistemul all inclusive, destul de piperate.

Plaja si piscinele: cele doua plaje (una apoape de hotel la care se ajunge coborand niste scari) si una mai indepartata la care se ajunge cu masinuta electrica sau pe jos, sunt oarecum asemanatoare. Nisipoase, destul de lungi si late (in special cea la care se ajunge cu masinuta), dar nici una din ele nu erau amenajate si iti lasau o imagine deplorabila (poate si datorita faptului ca nu era inca in plin sezon), dar oricum ceva turisti aveau (se vedea dupa nr de masini din parcare, cel putin in primele doua zile), asa ca puteau face efortul de a pune cateva sezlonguri si cateva umbrelute. A fost extrem de cald si frumos afara si nu se putea gasi nici macar un coltisor de umbra. Apa marii extrem de rece in aceasta perioada, nu se putea face baie, asa ca nu te puteai racori decat la eventuale umbrelute care lipseau cu desavarsire. Piscinele extrerioare, foarte frumoase, ingrijite, curate, dar si aici apa extrem de rece la ele, deci nici aici nu se putea face baie. Piscina interioara, excelenta, in prima zi apa a fost rece si aici, dar a doua zi au mai incalzit-o putin (probabil au avut sesizari din partea clientilor) si s-a putut face baie aici lejer in a doua zi... a treia zi, iarasi au racit-o... foarte ciudat.

Un mare punct in plus aici pt partea de fitness, sauna. Excelente dotari la aceste capitole si acces gratuit la ele cu exceptia masajului, lucru perfect normal si explicabil.

Ceea ce mi s-a parut mie a fi demn de semnalat... multe apartamente, camere din cadrul vilelor avea placuta cu "for sale" pe ele, deci erau de vanzare, nu stiu daca motivul este faptul ca nu le merge extrem de bine celor cu resortul si vor sa renunte la ele sau este doar o "fita" pt a pune la dispozitia celor cu bani acest fel de apartamente.

Nu stiu, probabil prin postarea mea si prin notele acordate, voi supara putin fanii acestui resort care nu sunt deloc putini, dar asta a fost, poate i-am prins si intr-o perioada mai nepregatita (30 aprilie - 3 mai).

Ca si concluzie finala: este un resort care arata excelent, amplasat intr-o locatie superba, dar este putin exclusivist, adica in afara pretului platit pe sejur trebuie sa mai ai si ceva bani la tine, iar daca vrei sa te simti excelent, ceva mai multi.

Pentru noi a fost ok, am dorit sa ne mai relaxam si odihnim putin dupa o perioada agitata si stresanta la job si asta am si avut. Nu am putut trece cu vederea minusurile semnalate. In Romania nu cred ca as fi putut gasi ceva mai bun la acelasi pret.

Cam asta a fost, voi posta si niste fotografii, daca are cineva intrebari sau nelamuriri, cu mare placere voi raspunde

Trimis de dandulea in 08.05.12 10:14:26
Validat / Publicat: 08.05.12 13:36:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3929 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandulea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera care arata ireprosabil

[09.05.12 15:06:33]

Camerele din hotel au vedere la mare? Bauturile sunt disponibile doar in timpul pranzului si al cinei?

[10.05.12 09:01:13]

@aldrin: nu toate camerele hotelului au vedere la mare!

Dar cea mai mare parte din ele au... cele cu vedere catre mare sunt cele pozitionate de ambele parti ale vilelor (altele decat cladirea principala). Cele situate in cladirea principala au vedere o parte catre parcare, o parte catre curtea interioara.

Bauturile sistemului all inclusive sunt disponibile numai intre orele 15.00 - 21.30 sau 22.00 (nu mai retin cu exactitate ora la care se termina) si in timpul meselor de pranz si seara, atat. Pt restul timpului se plateste.

Daca mai ai intrebari, iti raspund cu mare placere

[10.05.12 12:14:41]

@dandulea: multumesc pentru raspuns. Karma rea a facut sa rezerv si sa platesc o minivacanta inainte sa citesc review-ul tau.

[10.05.12 12:22:04]

@aldrin: nu cred ca este o tragedie... si mai ales ca poate in plin sezon lucrurile se mai schimba putin. Este putin exclusivist resortul, cred ca fost creeat cu acest concept de "all inclusive diferit" sa te faca sa mai cheltui ceva bani acolo. Sper sa te simti bine! In mod sigur vor amenaja plaja (cel putin cea din rezevatie) dar nu-ti pot spune din pacate daca la barul de acolo (in eventualitatea in care vor amenaja unul) te servesc cu bauturi din all inclusive sau trebuie sa platesti.

Ne spui tu cand te intorci.

Iti doresc o vacanta cat mai placuta

[10.05.12 23:41:06]

@dandulea: Karma trista a facut ca rezervarea mea sa fie pentru saptamana viitoare (. Cu all inclusive light (sau full board extins) m-am intalnit destul de des in Croatia, conceptul punctand acolo decisiv la calitatea impecabila a serviciilor si a produselor. Nu vreau bauturi nelimitate full day sau mese rupte sub puzderia de platouri (pentru asta as merge la un hotel gen iberostar sau melia), ci doar un plus de calitate la o distanta rezonabila de casa. Din ce ai povestit tu, din pacate, all inclusive-ul light de la St Thomas seamana cu versiunea meschina si plina de orgolii ("noi suntem mai cu mot decat altii") practicata in urma cu un an sau doi pe litoralul mioritic (Tismana si alte institutii asemanatoare). Brr, am ajuns sa ma gandesc cu oarecare strangere de inima la sosirea la St. Thomas. Intre timp, un research rapid si intarziat pe tripadvisor (biblie adevarata) a aratat si alte bilute gri sau negre pentru stabiliment.

Oricum, tot respectul pentru opinia ta critica (apropiata de a majoritatii de pe tripadvisor) si un exces de speranta pentru mine ca poate lucrurile nu sunt chiar asa negre.

Amanunte peste vreo opt zile.

[11.05.12 09:23:04]

@aldrin: ok, te astept cu impresii cand te intorci! Cine stie? poate am fost eu exagerat de critic sau poate vad lucrurile prea in negru, am vazut ca alti turisti au vorbit numai la superlativ despre acest resort.

Sunt chiar curios sa-mi povestesti cand te intorci

inmlex
[04.06.12 11:24:03]

din data la care ai postat rezulta ca ar fi trebuit sa te intorci din vacanta de care erai asa speriat (a), asteptam opiniile tale noi am rezervat 8 camere incepand cu 9 iulie dar am vrea sa stim la ce sa ne asteptam. merci

bog68
[08.06.12 21:56:27]

@dandulea

,,Plaja si piscinele: cele doua plaje (una apoape de hotel la care se ajunge coborand niste scari) si una mai indepartata la care se ajunge cu masinuta electrica sau pe jos, sunt oarecum asemanatoare. ,,

Fără supărare, vreau să precizez că a doua plajă de care ai pomenit se află în Arkutino (vezi impresii)

@aldrin

Eu am fost anul trecut acolo și m-am simțit extraordinar de bine. Acum depinde ceea ce cauți și ce pretenții ai.

Pls. citește rew. meu

[09.06.12 00:07:14]

@bog68: nu vad ce relevanta are faptul ca a doua plaja de afla in Arkutino... poate sa se afle si in Kurile... este tot a resortului si se afla la cicrca 1 km de hotel... te poti duce acolo cu masinuta electrica sau pe jos.

Si ti-am citit review-ul... ma bucur ca te-ai simtit ok!

carmen_andreea
[06.07.12 22:54:43]

Doresc sa vorbesc cu cineva care a fost anul acesta in Duni, in privat. [...]

aldrin, bog68, carmen_andreea, dandulea, inmlex
Alte impresii din această RUBRICĂSaint Thomas Residences [Arkutino]: