ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2012
DE MCM
ÎNSCRIS: 29.02.12
MAY-2009
team-building

Feeling good prin si pe langa Helsinki

suvetar, zeita primaverii (finlanda)

Ssssst, sa va spui un secret. Veniti mai aproape. Am pierdut inspiratia. Am lasat-o putin jos din brate si a disparut. Gasitorului recompensa. Babana. Pana atunci trebuie sa ma descurc singura si sper sa-mi iasa. Sa incep? Bineee, voi ati vrut-o, nu pot sa ma opun.

Deci, v-am povestit aici despre obiectivele vizitate in Helsinki.

Ce-am mai facut? Pai sa vedem:

-Am fost in excursie pe coasta, chek

-Am vizitat Porvoo, chek

-Am fost la Zoo, chek

-Am traversat mari si... mari ca sa vizitez Tallin, chek

Vreti sa va povestesc? Poate intre timp gasiti si inspiratia mea.

Excursia pe coasta

Era o zi destul de vantoasa. Am cumparat bilet de pe chei, din cate imi aduc aminte a costat 10 euro si ne-am plimbat cu un miniferibot de-a lungul coastei sudice a (stati asa sa ma uit pe net sa vad ce apa este acolo) Marii Baltice. Plimbarea a durat cca 3 ore, timp in care am vazut fiecare stanca, piatra, fir de iarba, sauna, casa, casoaie de pe mal. La inceput m-am asezat pe puntea exterioara de sus, in ideea ca voi vedea mai bine, pozele vor fi mai frumoase si ca voi rezista adierii usoare a vantului, chiar daca erau 8 grade, avand in vedere ca erau copii de 4 ani, cu gatul gol si capul descoperit. Maaare greseala. Am rezistat, cu alizeul in par si-n gat, cam 20 minute si asta pentru ca ma dadeam cocoasa (femininul de la cocos) fata de copilasii pe care nici nu-i durea la basca de frig si de uraganul exacerbat de miscarea miniferibotului. Li se inrosisera putin nasucurile, parul lor blond falfaia in vant, si eu ma gandeam ca daca eram eu cu fi’mea, era deja intr-un cocon de plapumi. Deh, deformatie de mama romanca. In rest excursia nu a avut nimic deosebit, dupa primele case si iahturi, privelistea a devenit oleaca repetitiva, dar am rezistat. Oricum nu puteam sa fac nimic, decat poze, poze. Cand imi ingheta degetul pe buton, mai coboram la caldurica. Pe urma mi se parea ca vad un strop mai frumos si urcam in fuga sa imortalizez frumusetea lui. Noroc ca turistii s-au obisnuit repede cu alergatura mea pe scari, cred ca prima data au crezut ca este vreun incendiu, ceva si se uitau putin cam urat. Dar eu i-am tratat cu muuulte... zambete. Deci, mesajul din toata vorbaria asta este ca nu merita aceasta excursie.

Zoo sau Korkeasaari (am o poza cu harta, doar nu credeati ca am tinut minte)

Este localizata pe o intreaga insula. Se putea ajunge si cu autobuzul sau metroul (uite de fapt ca era metrou, acum imi dau seama si daca ma gandesc mai bine am si mers cu el, sa caut prin poze), dar eu am preferat feribotul. Daa, stiu, n-am invatat nimic din excursia anterioara. By the way, daca mergeti la Zoo astfel, impuscati 2 iepuri odata si nu mai trebuie sa luati excursia pe coasta. Biletul ferry + intrare Zoo a costat 13 euro, parca. Am petrecut, by my self, 3 ore, printre copilasi blonzi, rosii in obraji si cu nasucuri ca niste nasturei. Frumosi copii. Zoo este impartita in 6 zone specifice fiecarui continent. Are restaurante si cafenele. Eu am mancat la un fel de impinge tava, o mancare destul de naspa si fara gust (piure neidentificat, cu o bucata de carne fiarta, o salata de rosii si un suc) care a costat 8 euro. In rest animale, animalute, pasari, flori, ma inghesuiam cot la cot cu copiii ca sa prind cele mai bune locuri de poze.

Excursia la Porvoo

Este un oras medieval situat la 50 km de Helsinki. Excursia a costat 60 euro: drumul cu autocarul pana acolo, plimbare ghidata 30 minute, masa de pranz, timp individual o ora si jumatate, pentru vizitarea orasului vechi. In total au fost 5 ore. Pe drumul de dus si de intors, in autocar, ghida ne-a povestit ce v-am spus in primul rw, ca informatii despre tara.

Numele orasului vine de la casele de pe malul raului (adica inseamna casa sau castel de pe malul apei), daca-mi aduc bine aminte. Toate sunt construite din lemn avand o culoare specifica roscata, care a fost pastrata la renovarea lor.

Centrul orasului vechi este reprezentat de Catedrala din Porvoo, construita din pietre. In anul in care am vazut-o noi, era deja reconstruita dupa un incendiu puternic intamplat cu cativa ani in urma (in 2006). Ghida ne-a plimbat prin cateva magazine foarte cohete, cu un aer extrem de chic. O sa vedeti in poze. Proprietarii cred ca erau destul de suparati ca nu cumparam nimic, pentru ca unii nu ne lasau sa facem poze. Am cumparat de acolo faimoasa ciocolata... stati asa sa ma uit pe poza... Brunberg. Ma rog, erau trufe cu aroma de cafea si pupaturi (kisses) cu aroma de cafea si capsuni. Si n-am luat prea multe, impreuna au fost cam 1 kil. Le-am gustat in magazin si, desi nu-mi plac dulciurile, alea erau foarte bune. Aoleu, tineti-ma de vorba, ca iar vorbesc despre mancare tarziu in noapte.

Am mancat la o terasa foarte mishto, in piata mare a old town. Mancarea nu m-a impresionat in mod deosebit, din moment ce nu-mi aduc aminte nimic despre ea, ci numai locatia terasei. Mi-a luat fata si gandurile atmosfera calda si oldish a zonei, cu oamenii care se plimbau agale si zambitori. M-am simtit bine. Este o excursie pe care v-o recomand, mai ales ca in toata tara sunt doar cateva orase medievale ramase.

Mai ramane sa va povestesc despre plimbarea la Tallin, capitala Estoniei, unde mi-am adus aminte cateva cuvinte din lb rusa invatata la scoala timp de 8 ani, in special „scolco eto? ” mai pe romaneste. Cine-mi spune ce inseamna? De parca voi n-ati facut rusa? Nu voi dragilor, care aveti 20 de ani.

Ma duc sa recitesc ce-am scris, dar asa, la o prima impresie, cred ca m-am descurcat onorabil si fara inspiratie. Tradatoarea. Sa-i spuneti ca m-am suparat pe ea.

Ne revedem la Tallin.

Trimis de MCM in 03.05.12 23:22:45
Validat / Publicat: 04.05.12 04:53:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 2618 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MCM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O frumoasa fantana/statuie situata in apropiere de port

sunflower
[04.05.12 08:43:06]

MCM, nu-ti acuza inspiratiunea de tradare, nu a plecat, e tot acolo si in plus o insoteste un aliat de nadejde care-ti face reviewurile atat de unice si savuroase... umorul!

La mai multeeeee!

Costi
[04.05.12 08:43:38]

@MCM

Ba eu nu am făcut rusa, dar tot ştiu câte ceva, că nu degeaba am văzut atâtea filme ruseşti...

Chiar şi bulgăreşte începusem să rup puţin...

Mi-au plăcut pozele...

Şi nu te mai da "cocoaşă", că nu ţi-ai pierdut inspiraţia deloc!

Cum ai ajuns acolo, pe cont propriu, sau într-o excursie organizată? Sau, cumva, în interes de serviciu?

[04.05.12 11:18:04]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

balasa violeta
[04.05.12 12:56:04]

" Cat costa? " Ce-ti luai? Mi-a placut plimbarea!

[04.05.12 18:16:23]

Dragi prieteni deja,

Va multumesc mult pentru sustinere si incurajari.

Am fost cu "intreprinderea", si am incercat sa imbin utilul cu placutul, ca de fiecare data, in detrimentul somnului. Excursiile mi le-am platit si ati vazut la fiecare in parte pretul. Oricum, din cate am vazut la vremea aceea, Helsinki nu este o capitala ieftina, ca si Copenhaga sau Stockholm.

Mi-am cumparat un pandantiv de chihlimbar. O sa va arat poze din magazinul cu bijuterii de chihlimbar, care erau la mare pret in Tallin.

Gata ma apuc de scris despre Tallin, pe mai tarziu.

[04.05.12 18:20:26]

@webmaster13:

Nr 13, ca de fiecare data, nr 1 pentru mine dpdv alegeri melodii. multumesc.

bog68
[04.05.12 18:55:29]

Felicitări pentru inspirația ,,pierdută ,,.

M-ai uimit cu fotografia nr. 10. Să faci trotuar ocolind un copac uscat... Nu ca la noi unde se asfaltează trecând drept printre pomi, stâlpi de iluminat, cotețe de găini etc.

În lac se putea practica înotul? (mai pe la vară așa când s-o mai fi încălzit ,,copaia ,,zic)

[04.05.12 19:13:50]

@bog68: multumesc

Nu-i asa? Impresionant cu trotuarul, nu credeam ca va mai observa altcineva. Nu stiu daca se face baie vara, dar in mod sigur am vazut pescari

Ce mi-a mai placut, a fost faptul ca pe trotuar unde era semnalizata pista de biciclete, nu mergea nici un pieton. Toti circulau frumos pe partea fara pista.

bog68
[04.05.12 19:20:40]

@MCM: Cu pista pt. biciclete nu mai comentez. In parcul Herastrau pe ea merg mamicile cu carucioarele pt copii, de-alungul bulevardului Kiseleff se merge pe contrasens de-ti strica tot cheful de a mai pedala. Mai bine la mine pe potecile padurii... Ehe... Mai dureaza pana ne-om civiliza.

adri-nico
[04.05.12 20:19:01]

Aseara mi-am propus sa citesc reviewurile nou postate, de jos in sus (adica de la coada listei, ca doar nu dla sfirsit la inceput). Azi am luat-o cu capul... listei, bineinteles. Si, undeva pe la jumate, l-am gasit pe asta si am fost sigura ca ma faci sa rid.

Tradatoarea aia... n-a mai tinut minte nimic haios?

P.S. Pescarusul ala din dreapta -jos e fotoshopat?

[04.05.12 21:46:04]

@adri-nico: nu, este doar un DSLR. Prietenii stiu de ce )

adri-nico, balasa violeta, bog68, Costi, MCM, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Helsinki: