ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2012
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 03.05.12
APR-2012

Excelent

Am revenit de citeva zile de la acest hotel la care am stat sapte nopti, impreuna cu sotia si baiatul nostru de 10 ani. Hotelul este absolut superb si il recomand tuturor celor care vor sa mearga acolo. Se afla intr/o zona noua din Sharm, la vreo 20 de km de centrul statiunii si are toate facilitatile. Camerele sunt mari, toate au balcon sau terasa, complexul are 6 piscine, un centru spa complet, cu sauna si jacuzzi gratuit (masajul se plateste), terenuri de tenis, volei, biliard, tir cu arcul, fotbal pe plaja, are doua restaurante pentru all inclusive, si alte doua in care se plateste. N-a fost nevoie sa apelam la ele, pentru ca in fiecare zi bucatarii schimbau mincarea. Pentru cei care sunt obisnuiti cu sistemul all inclusive din Antalya, precizez ca la Jaz Mirabel era cam cu 10-15 % mai complet meniul zilnic, pe linga multe salate si mincaruri gatite, de la nicio masa nu lipsea pestele, mielul, vita si puiul, iar in fiecare seara se gatea o specialitate aparte, gen curcan, somon, raci, raţa si alte chestii dastea. Totul foarte curat si extrem de apetisant, spre surprinderea noastra care ne asteptam sa fie ceva mai de duzina. Bauturile alcoolice sunt gratis pina la ora 12 noaptea, berea locala, Sakara, servita la pahar, e acceptabila, poţi bea uşor citeva una după alta, vinul alb nu e cine ştie ce, mie nu mi-a plăcut, dar cel roze e bun, iar cel roşu chiar foarte bun. În rest, cockteiluri, brandy, gin, e băutură pentru toate gusturile, sucuri naturale, cola, fanta, sprite. Toate sunt egiptene, sau ma rog din zona, nu va asteptati la Jack Daniels sau Chablis, dar pentru o ţară musulmană hotelul oferă multe peste aşteptări la nivel de alcool.

Plaja este foarte frumoasa, cu sezlonguri, umbrele, masuţe şi un fel de ţarcuri ca sa nu se uite toata lumea la tine cind stai la plaja. Apa e superbă, vezi fundul mării, nu e deloc adinca, decit in anumite locuri iti ajunge la gât. Senzaţia locală de trasul cu zmeul, dar ofertele de snorkeling şi alte soiuri de scunfundari şi se fac din 10 in zece minute de către agentii de plaja. N am incercat asa ceva, dar am mers cu submarinul si am vazut coralii de pe fundul mării, foarte mişto peisajul subacvatic, şi a costat 25 de euro de persoana, excursia de 3 ore. Hotelul are si un mini aqua park, cu 6 tobogane, 2 dintre ele destul de abrupte, deschis patru ore pe zi, iar curtea complexului e amenajata ca o gradina botanica, cu ffff multe flori si plante, fiecare cu cite o placuta pe care scrie numele ei. E o senzatie placuta ca printre piscine si piscinute, cu podeţe suspendate care duc la baruri sa vezi foarte multe flori. Intre orele 11 şi 17 functioneaza niste snack baruri unde poti minca pizza, hamburger, sandwichuri ori paste, inghetata e la discretie, cafeaua foarte buna, in fiecare seara de la 20 la 21 e animatie pentru copii, iar de la 21 la 22 pentru adulti in amfiteatre special amenajate. Cit am stat noi acolo n au avut cine stie ce programe dar merge ca la un pahar de vin sa te delectezi si cu asa ceva, iar pe terasa centrala se cinta pina tirziu in noapte. Aveau vreo 4 fete care cintau pe rind melodii din repertoriul internaţional.

Noua ne a placut foarte mult acest hotel, a fost cam cel mai frumos din toate cele 10-15 la care am stat in concedii facute peste hotare. Personalul este amabil si nu ti baga nimeni mina in buzunar, daca vrei sa dai un bacsis il dai, daca nu, aia e, si aproape toata lumea stie engleza. La hotel am fost singurii romani, in rest multi rusi, dar şi nemţi, olandezi englezi, italieni, elveţieni, vreo citiva indieni, dar si egipteni de ai lor veniti in vacanta la mare.

Pentru amatorii de plimbari cu camila sunt trei camilari care fac ture pe malul marii. Atentie la ei ca sunt cam japcari in sensul ca nu cer un prêt la inceput si zic “Dai cit vrei, aşa pentru camilă”, după care oricit le ai da se tinguie si se maimutaresc de mama focului, ca e prea putin, ca nu stiu ce… Noi am platit 15 dolari pentru 5 minute pe camila, cu plimbat si facut poze, dar puteai sa dai si mai putin, mie mi a fost sila de circul aluia si i am dat ca sa scap de el.

Intr-una dintre zile am fost in excursie la Cairo. O recomand doar pentru cei cu nervi si rabdare. Am plecat cu autocarul la 1 noaptea si ne am intors a doua zi la 3 dimineata. Drumul e obositor, pentru ca autocarele lor sunt vechi si soferii niste cretini care alearga cu rablele alea de rup pamintul, dar asa ca experienta a meritat. Faci cam 6-7 ore la dus şi vreo 7-8 la intors, plus ce stai in Cairo. Ca si oras, Cairo e iadul pe pamint, o mizerie greu de descris, aglomerat, trafic infernal, maşini, cai, capre, măgari, câini, camile, motociclete, toate pe strada, foarte cald si mult ffff multe muşte. Deşi am vizitat oraşe ca Johannesburg, Los Angeles, Chicago, Rio de Janeiro ori Tijuana, unde sint cartiere mega jegoase, Cairo m-a lăsat mască. Cred că e groaznic să trăieşti acolo intre 20 de milioane de oameni şi îi mulţumesc şi acum lui Dumnezeu că m –am născut în România. In programul excursiei intra vizita la muzeul de egiptologie, interesant, unde poti vedea sala mumiilor (12 euro intrarea) si multe chestii din istoria lor, despre care iti vorbesc ghizii. Noi am avut unul in engleza, un super baiat descuiat la minte si cu mult umor. Apoi urmeaza o asa zisa croaziera pe Nil, in fapt o plimbare cu o barca, genul celor de pe Sena, dar mai naspa ca alea si o masa la un restaurant plutitor, o jigodeala fata de ce aveam noi la Jaz Mirabel, dar cit de cit acceptabila. Masa e inclusa in pretul excurisiei, intrarea la muzeu la fel, minus camera mumiilor, plimbarea pe Nil a costat 20 de euro pentru trei persoane. De la restaurant am plecat la piramide, care sint amplasate intr o zona a orasului de un jeg grav de tot. Judecind la rece ai impresia ca egiptenii isi bat joc de aceste monumente impresionante, dar poate ca in mintea lor aceste e farmecul piraidelor. Deci, concret, la piramide e cea mai mare densitate de praf si murdarie din cite am vazut vreodata. Si orice vizitator este preceput ca un portofel ambulant de catre localnici. Toata lumea vrea sa iti vinda ceva, toti trag de tine, beduini si puradei, din stinga vine camila, din dreapta calul, din faţă autocarul, iar in spate trebuie sa ai grija sa nu te muşte vreun caine, e un stress total si la un moment dat abia astepti sa pleci. Am acceptat oferta unui beduin de a ne duce cu trasura intr un loc din care se vad toate cele 9 piramide, ca sa facem poze, i am dat 150 de lire (aprox. 20 euro) si la final mi a mai cerut un bacsis, ma rog. o tiganeala, nu asta era problema, dar ideea e ca trebuie sa fii atent pe acolo si, foarte important, sa nu dai senzatia ca ti ar fi frica. Altfel esti o tinta vie si numai bun de jumulit. Piramidele merita vazute, cum pina la urma si experienta la Cairo merita traita, insa, dupa parerea mea, doar o data in viata.

Ne am intors la Sharm el Sheikh unde am redescoperit parca paradisul, dupa ce vazusem in Cairo. Desi am fost sceptic in privinta Egiptului si vreo patru ani am refuzat insistentele unui prieten care imi tot spunea sa merg acolo, recunosc ca vacanta petrecuta la sfirsitul lui aprilie merita toti cei 1800 de euro investiti in ea. M as intoarce oricind acolo si chiar astept sa vad ce se intimpla dupa alegerile lor, programate in mai, sa vad daca islamiştii preiau puterea. Sper sa nu o faca, pentru ca atunci adio Egipt! Ei vor sa interzica alcoolul si distractia, femeile sa faca plaja cu costume din alea de ale lor, adica acoperite total, vorba lui fiu meu –costume de hoţ- plus alte restricţii din astea de ale lor, prin care vor pierde sigur foate mulţi turişti. “Turiştii trebuie sa vină la noi să vadă minunile antichităţii, nu să bea alcool. Alcool au si la ei in tara”, spunea unul dintre candidatii la presedintia Egiptului. Daca e isi inchipuie ca englezii sau rusii or sa vina sa bea iaurt la 35 de grade cred se cam inseala. Ramine de vazut ce se va intimpla in Egipt, dar daca lucrurile vor fi ok recomand oricui Sharm el Sheikh si hotelul Jaz Mirabel Beach.

Alte informaţii utile:

Soarele răsare pe la 5.30 dimineaţa, iar a 7 poţi face plaja cum faci la noi la ora 10.00. În perioada asta după ora 17.00 nu mai e de stat la plaja

Ziua sint 30-35 de grade, dar la malul marii bate o briză foarte placută si nu se simte canicula. La piscina e cald rau

Seara sint 25 de grade si poti avea surpriza de a fi ciupit de tintari

Daca vreti sa mergeti in excursii apelati la serviciile agentiilor locale. Sint la jumatate de prêt fata de ce ofera agentiile care va preiau la aeroport, partenere cu cele din Romania. Pentru 3 persoane la Cairo am platit 90 de euro, cu atvul in desert 20 de euro, mai poti merge la Ierusalim, Petra, Luxor, poti fi tras cu parasuta, te poti plimba cu balonul, la inot cu delfinii, sint multe chestii care te pot incânta.

Majoritatea egiptenilor tineri vorbesc engleza si sint oameni foarte prietenosi si corecti, iar la nivelul serviciilor profesionisti.

PS Am scris toate astea cam in graba, dar daca cineva are nevoie de o informatie anume o voi oferi cu placere.

Trimis de bambinos in 03.05.12 19:25:42
Validat / Publicat: 03.05.12 21:44:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 7420 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bambinos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.05.12 21:44:49]

@bambinos: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

mihaelaal
[04.05.12 13:02:02]

F bun review si bine structurat.

O intrebare as avea: marea este cu nisip sau cu coral si ponton? Intreb pentru ca noi am vrea sa mergem cu copil mic si hotelul este prezentat peste tot ca avand coral la intrarea in mare

Multumesc

[04.05.12 14:07:58]

@mihaelaal: mihaelaal: are o portiune cu corali ingradita iar in rest este cu nisip. Apa este foarte mica, daca aveti copil mic e impecabila pentru el. Si e ffff curata.

dorupetre
[04.05.12 15:44:57]

Un vot si de la mine, chiar mi-au placut impresiile tale.

Spune-mi te rog ai plecat prin intermediul Tez Tour-ul? , deoarece nu am mai vazut acest hotel in ofertele lor.

De la malul marii puteai intra in apa sau trebuia sa intri de pe ponton?

Astept si eu sa mai ajung in Egipt, macar o data ca sa vizitam si sudul tarii.

Vacante cat mai placute!

[04.05.12 17:26:36]

@dorupetre:

N am fost prin Tez Tour ci printr o agentie din Bucureşti, care mi a prezentat vreo 6 oferte de hotel. Jaz Mirabel Beach era al treilea ca si pret.

De la malul mării intri direct în apă, nu e niciun ponton. Apa e f mica la mal, iar daca aveti picioarele mai sensibile e bine sa va luati niste incaltari din astea de apa. Are la Leonardo sunt vreo 30 de lei perechea. Noi ne am luat pentru ca auzisem ca ar fi arici de mare, dar n-am întâlnit niciunul. Nisipul e puţin înţepător în apă, dar espadrilele astea au fost bune si pentru că după 10 începea să frigă pe plajă s le-am folosit si la fotbal că ruşii cam băgau materiale şi mi-a fost frică să nu-mi rupă vreun deget. Dacă nu găsiţi aici are si la hotel, dar nu stiu cit costă. Apropo, am uitat sa scriu, hotelul are si un mini bazar cu magazine la preturi egale cu cele din oras.

Vacante placute tuturor.

PS E prima dată când scriu pe siteul acesta şi sincer îmi pare rău că n-am făcut-o mai devreme pentru că am fost în peste 50 de ţări şi mereu când plecam undeva căutam cu înfrigurare orice informaţie utilă. Una e sa citesti de pe net si alta sa afli direct de la cei care au fost pe acolo.

mihaelaal
[05.05.12 17:34:52]

Multumesc mult pentru lamuriri

dirtchamber
[14.08.12 15:10:02]

@bambinos: Salutare. Am citit review-ul, foarte frumos si util, insa am ceva intrebari, daca poti gasi timp sa raspunzi (daca stii, evident), ar fi perfect, pentru ca planuiesc o vacanta in Egipt si am nevoie de cat mai multe informatii.

In primul rand, pe mine ma pasioneaza mult mai mult excursiile acelea optionale decat parasuta, tir, etc. Ma refer aici la Karnak, Luxor, Giza, Aswan, etc. Si as vrea sa te intreb cam cat poti acoperi din aceste excursii intr-un sejur, pentru ca am inteles de la alta persoana care a vizitat Egiptul ca ai nevoie de timp dublu sa acoperi atractiile importante, data fiind distanta.

Apoi, care crezi ca ar fi bugetul total recomandat pentru 2 persoane? Sa zicem pentru un sejur.

Si inca ceva, am observat prin multe locuri ca se pomenea despre faptul ca nu ai voie sa faci poze in anumite locatii si ca nu poti intra cu aparatul foto sau camera video. Aici intra si telefonul mobil?

Merci.

[16.08.12 16:11:32]

Salut!

E adevarat ca pentru a vizita obiective turistice ai nevoie de mai mult timp deoarece ele sunt destul de departe de Sharm. daca alegi o excursie cu avionul pierzi o zi, de dimineata pina seara, daca mergi cu autocarul pierzi mai mult cu 12 ore, plus oboseala de dupa, pentru ca e greu sa stai 6-7 ore in masina. excursiile cu autocarul sunt insa mult mai ieftine, 30/40 de euro fata de 120 cit era cu avionul. Exista o gramada de agentii locale, care abia asteapta turistii. daca vrei sa mergi in exursii te as sfatui sa stai la un hotel mai ieftin, fara all/inclusive, pentru ca dai banii degeaba pe facilitati de care nu beneficiezi fiind plecat.

Sunt multe locuri in care nu poti face poza cu aparatul, pentru ca iti este oprit la intrare. Cu telefonul, daca te descurci, cred ca poti face. Sincer, n am fost pasionat sa mi fac poze linga mumii. Prefer oamenii vii.

Ca buget, depinde cum alegi sa mergi. Prin agentie sau pe cont propriu. Apoi depinde si unde vrei sa stai. Nu ti pot da un pret exact. Eu am lichidat vreo 2.200 de euro, doi adulti si un copil, cu tot cu excursii. Iti poti lua bilete din timp cu Taromul, are cursa direct Cairo, iar de acolo cu Egypt Air pina la Sharm. Tot pe cont propriu iti poti lua si cazare de pe booking. Nu e complicat. Mie mi a convenit prin agentie pentru ca am mers cu copilul si nu vroiam sa l trambalez pe avioane si taxiuri, dar am auzit ca foarte multi merge pe cont propriu.

Sper ca te am ajutat cat ed cit cu amununtele astea. O zi buna!

[16.08.12 16:40:55]

: scuze de deranj, pentru a innota trebuie sa mergi mult in larg pt. ca ai spus ca apa este mica iar hotelul este izolat ai afara lui ai magazine. multumesc

[17.08.12 17:30:47]

@alinabarleanu:

Nu mergi mult. In jur de 50 de metri.

Magazine, adica buticuri, sunt si in complex si in afara lui, preturile fiind cam aceleasi. Daca vrei cumparaturi mai serioase poti merge chira in Sharm el Sheikh in centru unde gasesti tot ce vrei, de la Carrefour pina la mall.

O zi buna

[22.08.12 14:04:09]

multumesc pt raspuns si inca o intrebare, cam ce distanta este de la hotel pana in Sharm el Sheich.

[22.08.12 14:19:18]

@alinabarleanu:

15 km poate 20. Poti merge cu taxiul sau sunt microbuze de la hotel care te duc in oras. Pleca la ore fixe si te aduc si inapoi, dar nu stiu sa ti zic programul lor.

O zi buna

[31.08.12 15:09:12]

mai am cateva intrebari: hotelul are cumva topogane sau in jaz mirabel club sunt, hotelul este izolat sau in jurul lui mai sunt si alte hoteluri, multumesc

[02.09.12 15:48:33]

@alinabarleanu: hotelul are un mini-aquapark cu patru tobogane, destul de maricele, care sunt deschise de la) la 19 cu o pauza de prinz de o ora.

Hotelul nu e izolat ci situat intre alte doua hoteluri. In zona sunt multe alte hoteluri.

ancavulcu
[18.09.12 13:48:51]

Buna ziua,

Spuneti-mi si mie va rog daca hotelul Jaz Mirabel Beach are ponton privat pana la reciful de corali sau ca sa ajungi la recif trebuie sa platesti la pontonul altui hotel?

Si inca ceva: stiti cumva daca Jaz Mirabel are ori in stanga ori in dreapta lui hotelul Royal Albatros Moderna?

Multumesc anticipat.

[18.09.12 14:06:36]

@ancavulcu:

Royal Albatros Moderna este in stanga-spate fata de Jaz Mirabel Beach (privind catre mare) - vezi localizarea pe harta interactiva amfostacolo.ro/harta-egip ... bel-beach__2241

mihaela brasov
[22.04.13 22:49:04]

@bambinos:

1. Buna. ati scris ca pentru excursii sa apelam la serviciile agentiilor locale. unde i-ati gasit? in centrul statiunii? sau? in cadrul hotelului? ca ma gandescv ca in hotek ofertele sunt mai scumpe ca pret.

2. Apoi ati tot spus de preturi in euro... ? / nu dolari?? nu s eplateste in dolari acolo? care e partitatea euro /dolar eu nu socotesc 1 la 1? referitor la lire emrita sa schimbi in lire? sua m bine paltesti in dolari... ca in euro ma gandesc ca oricum nu merita. deci 90 eurp ati dat pt 3 persoane la piramide? adica 30 euro de pers? echivalent acolo 30 dolari? numai?

3. cat s eface din aeroport ca timp pana la hotel, iar la plecarea din hotel spre romania pt avionul care are plecare d ela 21.40 la ce ora v-au preluat de la hotel? la ce ora trebuia predata camera? sio ce ati facut dupa... pana seara la ora de plecare?

4. si o ultima intrebare, de la hotel in centru statiunii cat v-a costat transportul si cu ce v-ati deplasat. pp ca, a si timp in 15 min esti acolo daca ti zis ca sunt 20 km...

astept raspunsul dvs ca vineri 26.04.2013 decolez...

multumesc!

p. s. daca mai aveti alte detalii amanunte de adaugat ceva recomandari, le astept cu placere!

[23.04.13 13:10:19]

@mihaeBuna

1. Excursiile le-am luat din afara hotelului, sunt ca niste agentii, cum iesi din resort in stinga, mergi maximum 500 de metri. Nu uitati sa negociati cu ei, chiar daca vi se par agasanti ca atitudine.

2. Nu mai stiu care era paritatea si oricum se poate sa se mai fi schimbat. Noi am avut si euro si dolari si schimbam la bancomatul de linga receptie. Bagi valuta si iti da lire. La agentii am platit doar in lire. Excursiile la piramide sunt destul de ieftine.

3. De la aeroport am facut cam o jumatate de ora, maxim 40 de minute, depinde pe ce ruta o ia soferul. microbuzele trec pe la mai multe hoteluri, daca sunteti ultimii faceti mai putin, daca sunteti primii va trebui sa mergeti sa i ridice si pe ceilalti si automat faceti mai mult. Va anunta ghidul la ce ora sa fiti pregatiti de plecare. Nu stiu ce puteti face pina seara, pentru ca noi am avut avion la prinz si am plecat din hotel la ora 10.

4. Sincer, nu mai stiu cit am dat pina in centrul statiunii. Nu e scump oricum. Iesiti in strada si negociati. Nu apelati la taxiurile sau microbuzele hotelului.

O zi buna si distractie placutala brasov:

[04.11.14 19:44:17]

@bambinos: Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

alinabarleanu, ancavulcu, bambinos, liviup76, mihaela brasov, mihaelaal