ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2012
ÎNSCRIS: 14.07.09
APR-2012
2 AD. + 1 COPII

Un hotel foarte bun

Hotelul este foarte bine pozitionat, langa statia de metrou Embankment, la 5-10 minute de mers pe jos de: London Eye, Trafalgar Square, Big Ben, dar in directii diferite.

La check-in personal amabil, zambitor, ne-a intrebat de unde suntem, i-am raspuns: din Romania, mi-a raspuns: noi avem in hotel oaspeti din Romania dar si angajati din Romania.

Imediat a chemat o domnisoara care lucreaza la un alt departament al hotelului, din pacate imi scapa acum numele ei, este din Bucuresti, s-a stabilit in Londra de 5 ani, foarte draguta si serviabila ca de altfel tot personalul cu care am stat de vorba.

Intamplator in zona de receptie se afla si managerul hotelului, receptionerul ne-a intrebat daca poate sa-l prezinte: sigur am raspuns!

A facut prezentarile apoi domnisoara ne-a condus spre camera, ne-a povestit despre hotel si utilitatile de care dispune.

Hotelul a fost redeschis in 26 aprilie 2011 dupa o ampla renovare, arata impecabil, dispune de 2 restaurante, unul cu specific italian celalalt englezesc, bar, centru spa, florarie.

Despre camera pot sa va spun ca a fost de dimensiune mare, in jur de 50 mp, exista diferite tipuri de camere in functie de numarul de persoane si dotari.

Camera a avut vedere la curtea interioara a hotelului, foarte linistita, lipsita de zgomotul exterior.

Mentionez ca hotelul este situat intr-o intersectie si are 2 laturi la soseaua principala, ambele zgomotoase.

Dotarile hotelului sunt cele standard, totul este nou si stralucitor, exista in baie cada cu televizor incorporat, in afara de dus dublu (unul normal de perete si unul in tavan "tropical rain shower ").

Hotelul dispune de centru spa cu bazin de inot, jacuzzi, diverse cabinete de tratamente spa, salon de coafura, manichiura etc.

Din pacate lipsa de timp m-a determinat sa ma multumesc doar cu o vizita de prezentare a centrului spa, am vrut sa ramanem in prima seara la bazinul de inot dar receptionera de la intrare ne-a vazut cu copilul de 12 ani si ne-a spus fara sa o intrebam ca accesul copiilor e limitat la 2 ore pe zi la pranz si doar adultii pot ramane pana la ora 22.

Hotelul are deschisa o sucursala Harrods (celebrul magazin) care consta intr-o camera mica -mai precis un hol de trecere spre restaurantul principal (unde se serveste micul dejun) si te obliga practic sa privesti suvenirurile cu logo-ul "Harrods"-nimic special.

Micul dejun inclus a fost tipic englezesc, relativ limitat la un mini bufet suedez clasic, in afara de acest bufet puteai sa comanzi din meniu variante combinate de omlete si derivate.

Cafeaua este foarte buna si diversificata iar ceaiul intrece asteptarile fiind servit cu o cana de lapte cald alaturi.

Mi-a fost de mare ajutor personalul de la concierge, departamentul care se ocupa de problemele turistilor: rezervari diverse, harti, explicatii de traseu, bilete la bus turistic etc.

Explicatiile lor si hartile, pliantele primite mi-au facut sejurul foarte placut.

Am vizitat in 3 zile tot ce am reusit in jur: Trafalgar Square, Big Ben, Parlamentul, Westminstel Abbey (la intrare am primit o harta, este o biserica speciala, minunata si intortocheata).

Am reusit sa mergem cu busul turistic, am fost la plimbare la pranz cu vaporul pe Tamisa, am vazut Tower Brigde, Turnul Londrei, primaria.

Intr-o zi am fost la schimbarea de garda de la Palatul Buckingham, singura zi in care nu a plouat pana la ora 13.

Despre Londra s-a tot scris aici, toate obiectivele turistice sunt descrise amanuntit, eu nu as putea sa vin cu informatii noi, sunt trecute pe acest sit descrieri spectaculoase facute de alti utilizatori mult mai buni la detalii, profesionisti, care au avut mai mult timp la dispozitie pentru explorarea Londrei, de la care m-am informat si eu pana la plecare.

Londra este o capitala europeana spectaculoasa pe care din pacate nu o ajuta vremea -singurul lucru care nu mi-a placut la Londra.

Am prins temperaturi de 10-15 grade si a plouat in fiecare zi in reprize cu mici pauze de soare timid. Nu stiu de dar am comparat-o pe tot parcursul sederii mele cu Parisul (desi am vazut mai multe capitale europene) si nu pot sa spun care din cele 2 imi place mai mult. Atasez poze in curand.

Trimis de ariana in 03.05.12 11:15:46
Validat / Publicat: 03.05.12 13:10:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 2307 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ariana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 interior camera

MCM
[03.05.12 19:55:15]

util rw.

cat a fost cazarea?

[03.05.12 20:57:24]

Opinia noastră este exact opusul acestui citat: chiar şi cele mai anoste impresii au o valoare! Aşa că aşteptăm să ne povesteşti "peripeţiile" tale londoneze. Poate vor mai fi călători ce vor trece pe acolo fără să aibe mult timp la dispoziţie şi sfaturile tale le vor fi utile, ajutându-i să facă o selecţie şi un eventual traseu optim.

Mulţumim anticipat,

arianaAUTOR REVIEW
[04.05.12 09:02:43]

@MCM: Excursia am primit-o cadou (a fost bonus) de la firma unde lucrez pentru rezultatele obtinute, informatii despre cazare gasiti la adresa: www.corinthia.com la sectiunea preturi, va poate fi utila si rubrica "last minute offers" la acelasi site.

polat
[14.10.19 18:26:55]

unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Londra! felicitari.

ariana, MCM, polat

• pagină generată în 0.049206018447876 sec