ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2012
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 04.05.09
APR-2012

Realitatea confirma promovarea

Avand in gand versurile lui Bacovia: " verde crud, verde crud, mugur alb si roz si pur... " inspirate evident de peisajele care se desfasoara in fata ochilor am ajuns seara tarziu la pensiunea "Craiul" din satul Lunca apartinand de comuna Vidra.

La acea ora ne gandeam ca nu o sa mai avem parte de mancarica dar gazdele noastre ne-au intampinat cu o palinca buna si ne-au spus sa comandam ce vrem din meniu iar la sfarsit, tot din partea casei ca si palinca, ne-au servit niste placinte cu branza buneeeee, buneeee... !

Cazarea este O. K. pentru numarul de 3 margarete pe care il are pensiunea si pentru pretul de 80 ron camera cu pat dublu si 90 camera cu 2 paturi. Cat despre privelistea care i- ti apare de la balconul camerei nu pot sa mai zic nimic... ti se taie respiratia de incantare. !

Noi (adica subsemnata impreuna cu sotiorul) suntem putin mai active... adica nu mergem intr-o locatie doar sa stam si sa ne odihnim trebuie musai sa ne urcam pe vreun muntisor, o creasta, sa coboram intr-un barlog... pestera si de aceea programul la care incepe sa se serveasca micul dejun (ora 9) este cam tarzior. Observatie: nu am solicitat personalului servirea micului dejun inainte de aceasta ora asa ca nu stiu... poate s-ar fi putut rezolva si acest lucru.

Ce m-a incantat in mod deosebit la aceasta pensiune a fost in primul rand personalul: d-na Lenuta care ne servea mancarea pentru atitudinea dansei vis-a-vis de clienti (erai bagat in seama... iti povestea ce poti sa vizitezi, o simteai apropiata nu era relatia client -ospatar rigida cu raspunsuri scurte si de multe ori incomplete).

Cat despre proprietari ce sa va zic: se vede ca sunt oameni care isi fac datoria cu prisosinta si incearca sa faca pe placul turistilor... incearca sa gasesca solutii pentru micile probleme care apar, incearca sa creeze un spatiu si o atmosfera minunata clientilor.

Intr-o seara au organizat un foc de tabara cu tratatie din partea casei: vin rosu, sirop de soc, cu bancuri spuse initial de gazda... apoi de oaspeti... cu participarea nastrusnicului Nero un pui de ciobanesc german care ne-a incantat cu joaca lui.

Imi pare rau ca datorita programului nostru: ziua eram plecati pe coclauri (pestera Scarisoara, cascada Pisoaia, cascada Varciorog, dealul cu melci...) nu am avut inspiratia sa comandam decat 3 feluri de mancaruri specifice motesti: Ciorba moteasca cu afumatura (am cerut si mi-au dat reteta... dar nu v-o scriu... mergeti acolo gustati-o si cereti-o si voi... sic!) paparda, platou motesc, restul fiind gratare (pui, porc) care nu cred ca sunt preparatele la care exceleaza.

Concluzia: Recomand aceasta locatie in care ce au afisat ca informatie pe site-ul lor se adevereste intru-totul, nu o sa fiti dezamagiti... din contra!

Trimis de edith simon in 03.05.12 10:52:37
Validat / Publicat: 03.05.12 13:03:43

VIZUALIZĂRI: 2233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (edith simon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 terasa unde se poate servi masa

adri-nico
[03.05.12 21:17:13]

Daca de la pensiune ai pus doar 7 poze, sper ca mai adaugi de la pesterile enumerate. Poate ne stirnesti si noua pofta...

Ce-o fi aia paparda?

edith simonAUTOR REVIEW
[05.05.12 10:43:12]

@adri-nico: in primul rand mi-a fugit degetul si am scris paparda in loc de paparada care este o omleta mai putin usurica cu oarece "legume ": slanina afumata sau costita afumata... cred ca si ceva branzeturi dar nu stiu sigur, nu am intrebat... dar am sters farfuria de buna ce era!

Tucu2009
[24.07.13 20:40:52]

@edith simon: Perfect de acord cu impresiile tale, si eu fiind clientul acestei pensiuni in 2010. Gazdele foarte amabile, mancarea gatita excelenta si conditiile de cazare bune, toate astea la preturi acceptabile.

Dar ce m-a incantat pe mine cel mai mult este frumusetea si salbaticia acestor locuri, mai putin atinse de turisti si care s-au pastrat foarte bine.

Probabil am sa scriu si eu un review despre impresiile din acest sejur, numai sa-mi permita timpul.

adri-nico, edith simon, Tucu2009
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Craiul [sat Lunca]: