ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2012
DIN: Râmnicu Sărat
ÎNSCRIS: 09.05.11
MAY-2009
2 AD. + --- COPII -- v: ---

Am cucerit și noi Cetatea Râșnov!

Gwendal - An dro nevez

Deși distanța pe care o aveam de parcurs până la Cetatea Râșnov era de aproximativ 200 de kilometri, am hotărât să vizităm acest obiectiv despre care nu aveam foarte multe cunoștințe; aflasem câteva amănunte de la niște prieteni care au lăudat locația și ne-au îndemnat să o vizităm. Pentru că vremea frumoasă de început de mai permitea acest lucru, ne-am suit dimineață devreme în mașină și am apăsat puternic pedala de accelerație! Până la Buzău am urmat DN 2 – E85, iar apoi am străbătut frumoasa vale a Buzăului pe DN 10 către Brașov.

Amplasare și scurt istoric

Pe la ora 10.30 eram în orașul Râșnov, la poalele dealului pe care stau cocoțate trufaș ruinele Cetății Râșnov. Accesul cu mașina nu era permis până la cetate, așadar am ”optat” pentru urcatul pe jos. Îmi amintesc faptul că nu era aglomerat, noi vizitând cetatea alături de alți câțiva turiști. Accesul în interiorul cetății a costat 10 lei de persoană.

Cetatea Râșnov este menționată pentru prima oară într-un document datând din anul 1335. Se precizează faptul că Cetatea Râșnov, alături de Cetatea de pe dealul Tâmpa sunt singurele edificii, care, fiind puternic fortificate, au rezistat unei invazii a tătarilor în Țara Bârsei. Astfel, scopul principal al construirii cetății era acela de a salva viața locuitorilor în fața deselor invazii ale vremii. În documentele istorice există dovezi cu privire la o singură capitulare a cetății, aceea având loc în anul 1612. Această locație, datorită rolului protector ce l-a avut de-a lungul timpului în viața localnicilor, este considerată pe bună dreptate ”a doua vatră a Râșnovului”.

Descrierea cetății

Odată cu primii pași pe care îi faci în interiorul cetății, ai senzația că ai călătorit înapoi în timp. Aleile șerpuiesc printre ruinele caselor apărate de zidurile exterioare fortificate. Măreția acestui loc nu vine din dimensiunile sale, ci din amplasamentul și micile amănunte din interiorul fortificației. Am avut ocazia de a admira fântâna cetății, care a fost utilizată până în anul 1850. Un mic afiș ne-a indicat câteva repere cu privire la geneza acestei fântâni. Ca niște copii curioși, am străbătut preț de două ore fiecare colțișor, fiecare încăpere pe care am putut-o vizita. Am admirat diverse fragmente de vase, atelaje, instrumente folosite probabil la tortura prizonierilor. Într-una dintre încăperi am dat peste scheletul unei femei din secolul al XVII-lea, găsit în interiorul cetății. Și, bineînțeles, am admirat din fiecare unghi posibil superba panoramă asupra orașului Râșnov, dar și asupra împrejurimilor sale până la ”munții cei mari” care aveau încă frunțile încărunțite de zăpada strălucitoare.

Un amănunt neplăcut ochiului aflat în interiorul edificiului îl reprezenta locația de unde puteai achiziționa mici suveniruri. Sper ca în urma reabilitării efectuate, acest chioșc să-și fi căpătat un loc binemeritat în afara cetății, tocmai pentru a păstra cât mai intactă nota de autencitate a interiorului acestei interesante fortărețe.

Dar cred că este bine să termin cu scrisul și să las fotografiile să vorbească mai departe, deoarece tovarășul nostru de drumeție, aparatul fotografic, nu s-a plictisit nicio clipă pe parcursul vizitei la Cetatea Râșnov...

Trimis de Floryn81 in 01.05.12 20:39:05
Validat / Publicat: 01.05.12 21:41:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 1340 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P32 Am ieșit din cetate! Vom reveni cu siguranță într-o zi!

[01.05.12 21:41:12]

Desi am un dezvoltat simt al umorului (crede-ma pe cuvant), textul explicativ de la P31 nu a putut fi pastrat pe sait. Ramane sa-ti exprimi un astfel de punct de vedere, in alta parte

Multumesc!

Floryn81AUTOR REVIEW
[01.05.12 21:43:53]

@webmaster15: Jumătatea feminină a familiei este în asentimentul tău! : -)

[01.05.12 21:46:43]

Si uite asa, mi-am mai facut un fan. Have fun at home!

[02.05.12 13:28:31]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Floryn81
Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Râșnov: