ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2012
APR-2012
team-building

O cazare la altitudine

Caro Emerald - That man

In perioada 5-7 aprilie, cu ocazia unui eveniment organizat de firma la care lucrez, am fost oaspetele acestui complex situat sus pe un platou la 5-6 km de Cheile Gradistei. Desi forestier, cu pamant si pietris bine tasat, drumul este bun si practicabil cu orice masina - in orice caz mult mai bun decat acum un an cand am urcat ca sa vedem cum arata multlaudatul complex Fundata. Platoul pe care este situat acest complex ofera privelisti frumoase (cand nu este ceata sau innorat) atat catre Masivul Bucegi cat si catre masivul Piatra Craiului. Locul nu este deloc inghesuit, distantele intre cladiri sunt suficient de mari, iar aleile largi ofera privelisti largi. Probabil ca in Romania este singurul loc de cazare de mare capacitate aflat la asemenea altitudine – cel putin eu nu cunosc alt loc.

Ca si in cazul ansamblului de jos din Moeciu, si aici sunt construite mai multe hoteluri si vile care au diferite capacitati – un total de 232 camere sau 480 locuri, majoritatea incadrate la categoria 3 stele. Singura cladire incadrata la 2 stele este hotelul Sport aflat chiar la intrarea in complex. Cel mai mare este hotelul Bucegi cu 168 locuri repartizate pe 7 etaje. Aici am si avut o camera cu balcon la etajul 5, de unde se vedea in toata splendoarea, masivul Piatra Craiului. Acest hotel dispune si de un complex spa cu piscina, sauna uscata si umeda si Jacuzzi. De mentionat ca intrarea in aceasta zona se plateste separat – 50 lei/adult/zi, iar copii au reducere 50%. Nu am folosit zona spa deci nu va pot da informatii.

Celelalte vile cu denumiri de arbori din padurile noastre (fag, pin, molid, brad, frasin, paltin etc), au capacitate de 2,4, 6 si 18 locuri, iar pretul pentru orice camera, indiferent unde este situata, este de 235 lei cu mic dejun inclus, cu exceptia hotelului Sport unde camera costa 190 lei. Parcarile amenajate la fiecare vila sau hotel, ofera suficiente locuri si nu cred ca sunt probleme din acest punct de vedere. Micul dejun se serveste doar in restaurantul complexului. In mijlocul ansamblului de cladiri se afla receptia, unde trebuie sa va prezentati si sa completati o fişă, dupa care vă va fi inmanata cartela cu care se intra in camera.

Camera dubla pe care am avut-o avea o dimensiune apreciabila si un balcon generos. Privelistea deosebita catre Piatra Craiului mi-a incantat privirea de fiecare data. Mobilierul camerei este realizat din lemn (era culmea sa fie din alt material), iar acest material se regaseste si la capatul patului matrimonial. Cele 2 aplice asigura un iluminat discret si eficient, iar in cele doua laterale ale patului sunt 2 noptiere tot din lemn... Sub blatul de lemn pe care este televizorul LCD se afla un minifrigider cu bauturile aferente. Doua fotolii si o mica masuta de lemn completeaza decorul. Chiar langa intrare este un cuier si un dulap cu 2 usi suficient de mare pentru a va depozita hainele.

Baia este destul de mare – cu cada, dar cu acelasi lucru lipsa care totusi deranjeaza – o perdea sau un panou care sa impiedice stropirea in jurul cazii. Cred (de fapt sunt convins) ca nu este o investitie scumpa (perdeaua, pentru ca panoul indiferent ca este din sticla sau plastic, costa) si totusi in multe hoteluri acest accesoriu lipseste. Dotarea baii include si foen si sapun si suficiente prosoape.

Complexul mai cuprinde si sala de conferinte, care in functie de configuratie, poate gazdui pana la 200 de persoane. Aceasta sala este situata in acelasi corp de cladire cu restaurantul si are intrare separata.

Restaurantul este foarte mare, dispune si de o terasa si dupa parerea mea poate gazdui cateva sute de persoane. Am inteles ca aici se organizeaza si nunti si botezuri deci este loc suficient. Micul dejun este de tip bufet si contine oua, branzeturi (ei spun ca preparate pe plan local), mezeluri, ceva legume (rosii cu gust de plastic si castraveti), iaurt, cereale, gem, miere, cafea, ceai. Este un mic dejun clasic pe care-l veti intalni in hotelurile de 3 stele. Daca alegeti o masa langa fereastra, va puteti delecta si privirile cu panoramele catre muntii care inconjoara zona. Pentru restul meselor aveti de unde alege – meniul este destul de bogat in preparate traditionale romanesti. Noi am avut meniu fix (discutat cu multe zile inainte si nu am putut alege din meniu), dar nu am avut obiectii la mancare.

Trebuie spus ca in acea perioada era cazat in complex, un grup de turisti francezi si cativa turisti de alte nationalitati.

Peisajul in care este situat acest complex este deosebit, dar in afara de centrul spa, posibilitatile de petrecere a timpului liber sunt limitate. Exista 2 terenuri de tenis cu zgura, un teren de minifotbal si unul de volei (ambele cu iarba), precum si un mic loc de joaca pentru copii. Zona este potrivita pentru odihna si relaxare departe de zgomotul oraselor si de praf. Probabil ca pretul unei camere este destul de mare pentru unii si chiar si vara nu cred sa fie ocupat intregul complex. Daca aveti un drum prin zona puteti urca pana aici, macar pentru peisaj sau pentru o masa la restaurant.

Personalul este foarte amabil si receptiv la solicitarile clientilor. Una peste alta este o cazare pe care o recomand cu incredere.

Pagina oficiala: cheilegradistei-fundata.r ... ndex.php?p=home

Trimis de BOGDAN DSN in 29.04.12 15:23:59
Validat / Publicat: 29.04.12 16:36:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FUNDATA.

VIZUALIZĂRI: 4372 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Camera dubla din hotel Bucegi
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

[30.04.12 09:28:59]

Melodia solicitata se poate sterge/schimba!

BOGDAN DSNAUTOR REVIEW
    [30.04.12 20:35:25]

Multumesc pentru melodie.

[16.10.12 05:35:31]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Bucegi Hotel [Complex Cheile Gradistei]" (deja existenta pe site)

BOGDAN DSN
    Alte impresii din această RUBRICĂBucegi Hotel [Complex Cheile Grădiştei]: