ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2012
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
MAR-2012

O alegere potrivita

Pentru cele 4 nopti pe care le-am petrecut la Nisa am ales drept gazda hotelul Boreal, cotat cu 3 stele. Alegerea am facut-o dupa ce am ‘’sapat’’ pe internet si din cele 4-5 hoteluri ‘’calificate’’ in finala, acesta a intrunit cel mai bun raport calitate/pret/note acordate si de alti turisti cazati aici. Rezervarea s-a facut din luna noiembrie (prin agentia la care apelez in multe situatii) astfel ca am obtinut un pret bun – 225 euro/4 nopti/camera dubla cu mic dejun inclus.

Zborul a fost asigurat de compania’’albastra’’ si desi s-a plecat cu circa 45-50 minute intarziere, am ajuns cu 25-30 minute mai tarziu fata de ora preconizata. Am rugat agentia sa informeze hotelul despre ‘’late arrival’’ pentru a nu avea probleme – stiti ca daca ajungi dupa ora 20 si nu ai anuntat acest fapt, hotelul poate oferi camera altor doritori.

De la aeroport se poate ajunge in Nisa cu autobuzele 98 si 99. Cel mai rapid este 99 care nu are alte statii pe parcurs si in circa 15 minute ajunge la gara cea mai importanta din oras - Nice Ville. De aici aveti legaturi cu alte linii de autobuz sau cu linia 1 de tramvai. Orarul acestui autobuz il gasiti aici

Daca optati pentru 98 si doriti sa coborati in centru trebuie sa alegeti statia Albert 1er sau Cathedrale Vieille Ville. Celelalte statii si orarul acestui bus le puteti gasi aici.

Biletele se iau de la chioscul din statia de autobuz – la iesirea din aeroport - si costa 4 euro, ceea ce reprezinta costul unui abonament pe 1 zi pe mijloacele de transport din Nisa, deci puteti lua si alt mijloc de transport dupa ce coborati din unul din cele 2 autobuze.

Noi am ales 99, iar de la gara am mers pe jos circa 10 minute pana la hotel. Eram asteptati si dupa completarea formularului binecunoscut am primit cardurile de la camere (am fost 6 persoane cazate la acest hotel, iar alti doi prieteni au stat la un hotel din apropiere), am lasat bagajele si am plecat la plimbare prin oras.

Camera dubla este putin cam mica – acest aspect nu m-a deranjat absolut deloc – dar este curata si amenajata cu bun gust. Patul matrimonial are o saltea confortabila care ‘’asigura’’un somn odihnitor (la cat am umblat, cred ca dormeam si pe pietre ), iar la stanga si la dreapta lui sunt doua noptiere ‘’dotate’’ cu cate una bucata lampa de citit. Televizorul LCD agatat de perete ‘’furnizeaza’’ muuulte programe franceze si cate doua in engleza si in italiana – am deschis o singura data acest televizor.

Pe biroul din camera am gasit sub forma unui ‘’pachet de bun venit’’ un pliculet cu grisine, doua ciocolate mici, o sticluta de vin rosu si doua pahare. O ‘’dotare’’ foarte interesanta (pe acelasi birou) – o plita electrica cu un ‘’ibric’’, 2 cani, iar sub acea tavita pe care erau cănile se gaseau cateva plicuri de ceai, zahar, cafea si lapte condensat, astfel ca iti puteai face in fiecare zi un ceai sau o cafea. Eu personal nu am mai intalnit aceasta dotare la un hotel.

De-a lungul holului se afla un dulap mare cu doua usi – una din ele cu oglinda – in care puteti sa va depozitati chiar si trollerul pentru a nu ocupa spatiul camerei. Seiful aflat in dulap se poate folosi numai daca achitati o taxa suplimentara la receptie. Din dotarea camerei lipseste un frigider, dar pe pervazul exterior (este destul de lat) se poate pastra cate ceva – noaptea este totusi racoare in aceasta perioada a anului.

Camera pe care am avut-o dadea in spate, in curtea interioara, astfel ca nu am fost deloc perturbat de zgomotul strazii. Baia este foarte bine gandita si dotata cu toate cele necesare confortului zilnic. Cada este prevazuta cu paravan de sticla, astfel incat sa nu stropesti toata pardoseala. Lavoarul are dimensiuni apreciabile cu margini pe care veti gasi sticlute de plastic cu sampon si lotiune de corp fabricate…. in Italia si pahare pentru periute si pasta de dinti. Printre alte ‘’echipamente’’ se numara cele 5 prosoape (care se schimba la fiecare 2 zile - daca nu le lasi pe jos) si un foen care ‘’completeaza’’ in mod fericit dotarea baii. Presiunea apei este adevarata, iar apa calda este…fierbinte, asa ca aveti grija.

Micul dejun – tip bufet - este variat si contine paine (neagra cu seminte, alba, toast), 3 feluri de branzeturi (svaiter, cascaval si un fel de branza topita feliata), 3 tipuri de mezeluri (o sunca foarte buna, prosciutto si un salam gen de Sibiu), oua fierte, iaurturi, cereale, fructe in mai multe variante - compot, natur (mere, banane), uscate (curmale, smochine, prune, nuci), gemuri si miere la cutiute, croissante (3 modele – excelente), lapte, cafea (sunt doua automate cu mai multe sortimente), ceai (vreo 4-5 sortimente), 2 feluri de suc si un aparat unde poti sa-ti prepari singur suc de portocale (ai alaturi un bol cu portocale si o tavita unde sa le tai in jumatate). Este unul din cele mai bune mic dejunuri pe care le-am intalnit la un hotel de 3 stele – acest lucru fiind apreciat si pe site-urile de specialitate de catre alti turisti.

Hotelul era plin – nu stiu daca avea vreo legatura cu faptul ca in aceeasi perioada se tineau si Campinatele Mondiale de patinaj – astfel ca dupa ora 8-8:15 era cam aglomeratie in sala in care se servea micul dejun. La receptie gasiti foarte multe pliante si puteti obtine gratuit o harta a orasului si orice alte informatii folositoare. Apropo de receptie – tariful afisat pentru o camera dubla era de 100 euro, iar micul dejun se platea separat – 9 euro. Deoarece avionul decola seara, iar noi a trebuit sa eliberam camera, astfel ca bagajele le-am lasat la hotel intr-o camera destinata acestui fapt.

In apropierea hotelului, la circa 300 m, se afla un supermarket Monoprix, foarte bine aprovizionat si de aici va puteti cumpara chiar si mancare calda. Tot langa hotel se afla si centrul comercial (adica mall) Nice-Etoille.

Consider hotelul Boreal o alegere foarte buna pentru cazarea in Nisa si il recomand cu caldura…cu siguranta il voi alege din nou cand voi reveni in acest oras…pentru ca trebuie sa mai ajung aici – au ramas cateva locuri pe care nu am reusit sa le vad in cele 3 zile pline petrecute pe Coasta de Azur.

Trimis de BOGDAN DSN in 23.04.12 21:05:47
Validat / Publicat: 24.04.12 06:09:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 4365 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Camera este micuta,dar foarte dragut decorata
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 47.00 EUR pe cameră

mecut
    [24.04.12 08:10:07]

@BOGDAN DSN

Foarte convenabil pretul acestei locatii!

Abia astept rw despre plimbariile prin orase!

Bine ati revenit!

wikinga
    [21.03.13 17:37:37]

Bogdan, imi place foarte mult review-ul tau. Imi poti spune te rog numele agentiei cu care ai facut rezervarea prin mesaj privat ? Pe booking acest hotel costa aproape 1000 euro 6 nopti/2pers. Multumesc

Caralumba
    [27.04.13 17:24:12]

Folosesc aceasta rubrica fiindca un review al meu despre acest hotel nu ar diferi foarte mult de cel al lui BOGDAN DSN.

Am fost in aprilie 2013 si am fost multumiti de amplasare/conditii/pret. Recomand cu caldura. Daca aveti intrebari legate de un sejur la Nisa sau imprejurimi, nu ezitati, nu refuz pe nimeni

[27.04.13 18:31:35]

@Caralumba: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou. Fiecare are felul lui de a povesti . În plus te așteptăm și cu impresii de călătorie

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Caralumba
    [29.04.13 17:54:20]

@webmaster: Initial am scris un articol propriu dar cand am fost gata, m-am trezit conditionat de un anumit nr. de cuvinte, asa ca am ales singura varianta posibila, nefiind un foarte bun narator... Cu parere de rau...

Caralumba, mecut, wikinga