ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2012
ÎNSCRIS: 17.04.11
APR-2012

O locatie foarte buna, unde am fost tratati ca prieteni

La putin timp dupa frumoasa sarbatoare a Pastelui vreau sa va prezint o locatie, nu de 5*, dar foarte prietenoasa si accesibila. De mult nu am mai avut senzatia ca sunt la distanta si totusi ca acasa, intre oameni atat de frumosi sufleteste prin amabilitatea si prietenia cu care am fost tratati.

Inca de la inceputul anului, din luna ianuarie, cand au inceput viscolul si ninsorile abundente la noi, mai ales in Bucuresti mi-am amintit frumoasele rew. ale colegilor de pe AFA, carora chiar trebuie sa le multumesc, in mod special lui Ionescunic, Aqvilei si altora, zic, rew. care vorbeau frumos despre insula Thassos, in care pana acum nu am ajuns. Asa se intampla in viata, intotdeauna vedem frumusetea si bucuria mult mai departe, nu la cca 800 km de noi, dincolo de marea Egee. In acest rew. am sa scriu despre locatia pe care am inchiriat-o pentru 5 nopti in perioada Pastelui, de vineri 13 pana pe miercuri 18 aprilie.

Sunt foarte multe site-uri utile, tanand cont ca nu este full season in aceasta perioada, hotelurile in marea lor majoritate sunt inchise, asa incat dupa repetate cautari am hotarat: Aithrion2 din Skala Potamia, poate si pentru ca mi s-a raspuns chiar in aceeasi zi la mail. meu de incercare.

Am convenit asupra pretului pentru 2 camere- 4 adulti si dupa o scurta discutie telefonica cu Gregory, asa il cheama pe proprietar i-am trimis prin Western Union un avans in cuantum de Eur 75/camera.

Ne-a confirmat primirea dupa cateva zile si inainte de plecarea spre Thassos am primit un mail in care ne-a dat nr. de mobil pentru a-l contacta cand ajungem in Skala Potamia. Probabil stiti cu totii ca acolo nu sunt strazi ci numai locatii.

Despre cum am ajuns, drumul si excursiile minunate am sa scriu cu alt prilej pentru ca socot ca acum in pregatirea vacantelor de vara este utila o informatie despre aceasta locatie.

Duplexul, proprietari fiind o familie, frate-sora se afla situat la 5 minute de mers pe jos spre plaja Hrisi Ammoudia - Golden Beach, la jumatatea celor 3 km de plaja care intradevar imi pare a fi una dintre cele mai frumoase plaje din Thassos, avand marea in fata si muntele in spate.

Locatia este inconjurata de livezi de maslini, dar nu va faceti probleme pentru ca sunt posibilitati de parcare pentru un numar mare de masini.

Gazda va va facilita de asemenea posibilitatea de a face "safari", de a inchiria daca doriti ambarcatiuni pentru plimbare. Oricum de la Gregory puteti cumpara produse absolut naturale, miere, masline, ulei de masline, tipuro (nu stiu cum se scrie exact) un fel de tuica autohtona, nu uzo.

Ne-a impresionat placut ca in fiecare zi ne intreba ce ne propunem sa vizitam, ne arata pe harta locurile recomandate de el. In seara de Paste a venit la ora 23 sa ne conduca impreuna cu parintii lui la biserica din Potamia pentru slujba de Inviere, iar in ziua de Paste ne-a invitat la mielul la protap, in familie.

Am declinat invitatia pentru ca aveam deja alt program, oricum gestul a fost de exceptie.

In incinta curtii se afla amenajat loc de barbeque care poate fi folosit de toti turistii, un foisor cu masa si banci si spatiu de joaca pentru copii, fara a avea grija lor.

Se urca la un parter inalt, intr-un hol nu foarte mare, dar amenajat frumos cu o mica receptie si 4 camere, dintre care una mai mare pentru 2 adulti+2 copii, avand paturile pentru copii etajate.

Toate camerele au terase cu scaune si mese de plastic.

Camerele au gresie, peretii sunt curati, de fapt constructia este noua, terminata in 2008.

Camera are un pat dublu, 2 noptiere, oglinda, televizor, chicineta, sifonier, frigider, A/C, baia cu wc, ghiuveta cu oglinda si un dus fara cabina. I-am sugerat sa puna macar perdea si ne-a spus ca are in vedere sa instaleze cabine de dus pana la vara, pentru ca unii turisti au rupt perdelele.

Usa spre terasa generoasa precum si geamurile din baie si din chicineta sunt bineinteles din termopan. In baie sunt prosoape si sapun precum si matura, faras si galeata cu mop.

Aerul conditionat functioneaza bine.

La etaj exista 5 camere dintre care una este de fapt, un apartament cu 2 camere, chicineta si baie, e drept, cu terasa mai mica.

Camerele sunt foarte curate, deasemenea holurile interioare.

Curtea, spatiul verde sunt bine gospodarite si intretinute. Nu are piscina pentru ca se afla foarte aproape de mare. Am vazut si alte locatii cu piscina insa in general mai departe de mare si in aceste conditii, se justifica.

Gazda tine foarte mult de mica lui afacere de familie si de aceea se straduieste sa fie totul ingrijit.

Tarifele pentru perioada de varf a sezonului estival lunile iulie-august sunt mai mari, insa pentru familiile care fug de "agitatia marilor hoteluri" si doresc sa se gospodareasca singure cu un buget pe masura este o optiune de luat in seama, tanand cont ca supermarketul este la cca 300 m. iar taverne si restaurante sunt nenumarate de-a lungul celor 3 km. de plaja. Intrarea in apa marii se face treptat, nefiind adanca, iar nisipul este fin, fara pietre.

La Aithrion 2 te pot simti bine fara costuri foarte mari iar amabilitatea gazdei, modestia si bunul simt, iti dau senzatia de prietenie, de care cu siguranta avem nevoie cu totii.

Va doresc tuturor vacante frumoase pe Thassos.

Trimis de amero in 20.04.12 15:07:04
Validat / Publicat: 20.04.12 18:00:57

VIZUALIZĂRI: 6839 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 fotografie din camera

cristina65
[20.04.12 23:45:10]

Felicitari pt review, dar mai ales pt o minivacanta reusita!

Vad ca de cateva zile, tot nimeresc sa dau superbonusuri, uite ca nu te-am ratat nici pe tine, lucru care tare ma bucura!

oanasteel
[28.06.12 21:20:08]

Am facut deja rezervare la aceasta locatie pentru luna iulie (10 zile) in urma reviewului pe care l-ati postat. sa speram ca totul o sa fie ok cand am sa revin am sa postez impresii si poze. felicitari pentru review!

[29.06.12 09:28:05]

@oanasteel: sper sa va placa, e curat, civilizat.

poate ca acum in plin sezon Gregory sa fie mai ocupat, el locuieste undeva la subsol, asa incat il solicitati daca doriti ceva anume, seara tarziu sau dimineata.

organizeaza si safari pe munte si va poate da lamuriri in orice problema doriti ptr. vacanta.

engleza lui este usor deformata, dar oricum va puteti intelege foarte bine.

[13.07.12 12:29:12]

Stimate domn, dorim sa mergem a patra oara in Thassos. Din pacate, din cauza preturilor foarte mari, nu mai putem alege locatiile Unde am stat deja. Am gait aceste studiouri si am primit un pret suspect de bun. Cum pe internet nu am gasit decat comentariul dvs., as vrea sa ma asigur ca optam pentru un loc curat, cu mobila in regula si conditii decente. Nu suntem mari mofturosi, dar nici nu suntem dispusi sa facem rabat de la confort si curatenie, mai ales ca avem cu noi copii foarte mici iar banii nu mai Sunt asa de usor de cheltuit. Asadar, pozele de pe site-urile lor Sunt conforme cu adevarul?

[13.07.12 16:28:55]

@joops: buna ziua, va inteleg preocuparea. mai ales cand este vorba de copii.

da, pozele nu va mint, noi am fost 2 familii in perioada Pastelui, am fost cazati 5 nopti.

studioul este al unei familii frate si sora, tineri, cca 35 de ani/.

este curat, are spatii de joaca in curtea interioara pentru copii, locuri de parcare suficiente pe strada din fata imobilului, plaja la cca 250 de m.

nu stiu cat v-a cerut ptr. camera, dar de Paste cand l-am intrebat care sunt preturile ptr. vara ne-a spus ca depinde de nr. de persoane 50-60 Eur/camera. Camerele nu sunt f. mari. Are A/C insa in fiecare

Are balcoane frumoase, cu vedere spre munte si este curat. Chicineta este modesta cu plita 2 ochiuri, frigider si minim de vesela, dar cred ca suficient.

Pe Gregory il puteti aborda, este un tanar civilizat. Sora lui sta mai mult in Salonic, dar vorbeste mai bine engleza.

In concluzie, pozele nu mint. Acum fiind sezon plin, depinde si de ce vecini de camera aveti. El ne-a spus ca inchiriaza in general ungurilor cu. care face si safari pe munte.

[13.07.12 22:39:48]

@amero:

Va multumesc tare mult pentru raspuns! Cum spuneam, nu e prima data când alegem Thassos. Studiourile au cam aceleaşi facilităţi. Diferă anul dării in folosinţă si modul cum înţelege fiecare proprietar sa îşi trateze propriul business si clienţii.

Sunt reticenta pentru ca preţul oferit e mult sub ce mi-au trimis alţii si sub ce mi-aţi spus si dvs. Sa fie vorba si despre faptul ca vrem 3 studiouri pentru 10 nopţi? Oricum, trag concluzia ca persoana care îmi tot răspunde nu ştie prea bine engleza si mi-e teama ca nici nu înţelege ce vreau. Aveţi idee, e vreo diferenţa intre duplexuri?

Seara buna!

[14.07.12 22:40:44]

@joops: scuze, continu sa scriu dupa o mica intrerupere de curent electric.

proprietarul Gregory nu este un expert in lb. engleza., insa incearca te rog sa-l contactezi telefonic.

sa stii insa ca nu asigura curatenia in camere si s-ar putea sa faca o reducere ptr. cele 3 studiouri si ptr. cele 10 zile

daca vrei poti sa ma contactezi telefonic maine dimineata si eventual incerc si eu sa iau legatura cu el sa vad daca a inteles bine, dar nu stiu perioada ptr. care s-a optat.

daca doresti si alte relatii te rog sa nu eviti in a ma contacta. sunteti 3 familii cu copii poate si nu va puteti permite sa ratati vacanta

[16.07.12 14:18:04]

@amero: Multumesc tare mult pentru ajutor! Mie imi tot raspunde o persoana, am tras concluzia ca este femeie, pe care o cheama Giota, probabil de la Panagiota.

Faptul ca nu asigura si ei curatenia nu ma incanta foarte tare. Anul trecut am patit la fel dupa o alta experienta tot in Skala Potamia unde se facea curat zilnic.

Se pare insa ca a inteles foarte bine despre cate camere si zile ne dorim. M-a surprins ca mi-a dat un pret mic de la primul mail cand nu apucasem sa-i spun decat perioada, de pe 21 august, si numarul de zile, nu si numarul de camere.

Cu siguranta, daca nu reusim sa ne intelegem foarte bine, am sa apelez in continuare la dvs.

Mii de multumiri!

alexgavrila
[11.02.13 12:02:53]

Buna ziua,

Incerc sa aflu si eu mai multe detalii despre aceasta locatie. Am vazut pe google ca sunt 2 locatii, care arata aproape identic, Aithrion1 si Aithrion2. Au si site identic, si am vazut ca au curtea la fel. Avand in vedere ca sunt parca in oglinda cele 2 cladiri, banuiesc ca sunt in duplex, si impart aceeasi curte.

Noi suntem 2 familii fiecare cu 2 copii mici, si vrem sa mergem acolo la sf. lui iunie. Ne-ar place deci o curte unde sa umble cei mici in siguranta, si preferabil la umbra.

As vrea sa stiu daca curtea locatiilor are suficienta umbra, si daca in camerele obisnuite exista suficient spatiu pt. 1 pat matrimonial + pat suplimentar pt. primul copil (5 ani), si daca ei ne pun la dispozitie si baby-cot pt. cel mic (1,5 ani). Eventual un nr. de telefon al gazdei...

[11.02.13 12:26:17]

tel. proprietar Gregori+306947154521

este un duplex gospodarit in familie (frate, sora) noi am stat la Gregori, dreapta imobilului.

la parter exista o camera pe care am vizionat-o cu pat matrimonial si 2 paturi suprapuse, noi am avut o camera cu pat matrimonial, chicineta si baia cu dus., terasa generoasa

in aprilie, de Paste, cand am fost noi nu era f. multa agitatie si nu ne-a interesat plaja care este la cca 2o0 m.

exista loc de joaca in curtea interioara a duplexului si cu umbra. terasele si magazinele sunt pe plaja, locatia fiind usor retrasa are avantajul asigurarii odihnei mai ales ptr. copii. nu pot spune nimic despre problema viespilor (insula e recunoscuta ca patria albinelor, miera fiind la mare pret si f. cautata) caci in aprilie nu ne-au vizitat.

ptr. alte lamuriri te rog nu ezita sa ma contactezi.

vacante frumoase

iulian.chiper
[05.07.13 23:18:10]

@amero: Imi poti spune daca frigiderul are si congelator?

In 18 iulie merg la Aithrion 1.

Iulian

[06.07.13 16:28:00]

@iulian. chiper: nu imi amintesc daca avea congelator, poate pentru faptul ca fiind acolo in timpul sarbatorilor pascale si temperatura fiind mai scazuta nu am avut nevoie, totusi poti intreba proprietarul direct

[08.07.13 22:14:34]

@iulian. chiper: sunt frigidere micute, au congelatoare, mici si ele. Noua ne-a incaput carnita congelata pe care am luat-o de acasa pentru copil. Nu va asteptati, totusi, sa puteti Pune prea multe in el.

alexgavrila, amero, cristina65, iulian.chiper, joops, oanasteel, TheEagle
Alte impresii din această RUBRICĂAithrion 2 Studios: