ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2012
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09
APR-2012

Romani - de la romani, nu cred! Romani - de la romini, fara suparare , acesta este adevarul!

In 2005 se numea Riu Arabella si atunci am fost impresionati, cu toate ca ne-au tinut la vama sapte ore. De atunci si inclusiv 2008, vacantele de Pasti, ni le-am petrecut la acest hotel. In 2009 si 2010, sarbatorile de Pasti, le-am petrecut tot la Nisipuri, la hotel Melia Hermitage. Avem amintiri frumoase si clipe de neuitat. Am trecut si prin necazuri. In 2008, le-am facut cadou socrilor si tatalui meu un sejur. In prima dimineata, soacra mea s-a impiedicat de un prag, a cazut si a facut fractura de sold. Personalul nemaipomenit, am ajuns la spital la Varna pentru radiografii si consult de specialitate. Soacra mea a stat numai in camera, vizitata de medic de doua ori pe zi, i-au facut calmante si astfel ne-am continuat sejurul. Ii facusem din tara asigurare europeana, dar totul ne-a costat vreo 500 de eur si dupa cca un an, am recuperat~33 ron. V-am povestit toate acestea, pentru a evidentia sprijinul si cat de aproape ne-a fost personalul. Noi am vrut imediat sa ne intoarcem in tara, dar ei si cu medicul au determinat-o pe soacra mea sa stea. De multe ori ma gandesc, daca pateam acest lucru in Romania, beneficiam de ajutorul personalului, erau la fel de amabili si dezinteresati?

Am ales acest hotel pentru piscina interioara unde intotdeauna apa a fost buna, pentru SPA, pentru existenta clubului de noapte (nu ne place sa ne culcam devreme), pentru apropierea de cazinou si nu in ultimul rand pentru ceea ce v-am povestit mai sus.

Dupa patru ani, l-am gasit mai frumos, s-au facut modificari in bine, au aparut restaurantele a la carte.

Cazarea s-a facut imediat, noi ajungand pe la ora 17.

Camerele spatioase, foarte curate, mobilier frumos. Minibarul avea o sticla de apa mare, doua sticle de suc si doua sticlute de bere.

Baia mare, foarte curata, sapun Dove la aparat, la cada sampon Dove la aparat. Prosoapele maro, de calitate.

Curatenia se facea zilnic, se completa minibarul si ne faceau diferite animalute din prosoape. Balconul mare cu uscator de rufe, cu o masuta si doua scaune din plastic (nu prea mai prefer plasticul). Televizorul vechi si cam mic in comparatie cu marimea camerei.

Restaurantul spatios cu perdele si draperii noi, deasemeni si peretii erau varuiti de curand, futurist, initial am crezut ca este tapet. Avea si o superba terasa, unde se manca sau juca

carti, table, remi. Bineinteles ca majoritatea jucau table.

Mancare, salate, dulciuri si fructe din abundenta si diversificate. Cum ramanea un sfert pe platou, imediat se schimba. Mesele frumos aranjate, personal tanar iar debarasarea se facea imediat.

Barul de la receptie, era cu servire si spre piscina exterioara si pentru interiorul barului. Imi place acest bar, muzica buna cu un nivel de ascultare placut. Interiorul intim, lumina placuta iar mobilierul confortabil. Noi am baut irish cream, apa, ceai. Baietii cu prietenele lor au baut diverse cocteiluri alcoolice sau non-alcoolice.

Receptia placuta ochiului, cu personal amabil, vorbitor de engleza. Candelabrul deosebit de frumos. Toaletele de la parter, curate, frumos mirositoare si era foarte cald acolo.

Piscina interioara cu apa curata 25 gr. iar in aer 28 gr. In permanenta era un tanar salvamar. Dimineata se facea gimnastica cu o tanara haioasa foc.

SPA-ul minunat! 15 leva sauna timp de 30 min. Un pachet de 94 leva continea sauna, baie turceasca si masaj. Profesionisti oamenii. Zona de relaxare superba!

Sala de gimnastica avea multe aparate si era la ultimul nivel. Eu nu am fost, baietii s-au dus zilnic.

Tenis de masa gratuit, biliard cu plata.

Gradinita, zona cu leagane si tobogane pentru cei mici.

In spatele lateralei hotelului se mai afla un restaurant cu o frumoasa terasa. Aici se serveau diverse mancaruri intre mese.

Langa scena, la piscina exterioara se afla o vitrina frigorifica unde se servea inghetata si diverse prajiturele.

Barul de noapte cu acelasi mobilier, mocheta a fost schimbata. Placut si pe a carui scena, echipa de animatie ne-a oferit spectacole frumoase.

Hotelul era full, 99% romani si restul bulgari.

M-am imprietenit cu o doamna, profesoara la Universitatea din Sofia, astfel am aflat lucruri foarte interesante si am luat notite despre Balcic si Cap Kaliakra. Vorbea bine romana, unul din parinti era roman. Abia astept sa va povestesc si dumneavostra ce am aflat!

Ce nu mi-a placut:

Parcarea 10 euro pe zi. La hotel Berlin, parcarea 5 leva pe zi iar la altele maximum 10 leva pe zi;

Romanii, NU MI-AU PLACUT ROMANII (strig in gura mare) ! Noi suntem romini (fara suparare) ! Imi aduc aminte review-ul lui TORA, suntem tigani si nu meritam respect!

Dimineata, toaletele comune erau impecabile, dupa o ora erau cocine (hartia folosita aruncata pe langa cos, chiuveta plina de sapun (sa-l consume ca de aceea au platit atat).

La masa, farfuriile cu varf, se strigau de la un capat al restaurantului la celalalt, mesele erau neincapatoare pentru atatea farfurii si pahare. Bineinteles ca nu se putea consuma atat dar de ce sa nu se bata joc, ca doar au platit.

In permanenta erau nemultumiti si aveau de comentat. Intr-o dimineata, preocupata cu calculul caloriilor, nu am fost atenta dupa cine eram si mi-am permis sa intreb o doamna daca este in fata, atat mi-a trebuit, mi-a spus " ce cucoana ti-e frica ca nu mai apuci? Lasa, nu vezi ca esti destul de umflata? " Am inghitit in sec, m-am uitat la farfuria ei plina cu varf si la a mea, pe care nu era absolut nimic. Era zi mare de sarbatoare si e pacat sa fim atat de rai!

Lumea copiilor! Parintii nu aveau timp sa-si supravegheze copii. Se serveau singuri din bucate, feliile de tort si le taiau cum puteau dar cand sa le puna si pe farfurie era mai greu. Pacat ca bulgarii se chinuiau si le ornau cu multa maiestrie. Alergau prin restaurant ca in parc. Sareau in piscina, tipau, se jucau precum copii. Dar parinti aveau? Dupa ora 20 se organizau spectacole pentru ei in barul de la parter. Dupa ora 22,30 pana la ora 2 spectacol la clubul de noapte. Scena era plina cu... copii. Parintii erau ocupati cu una, cu alta...

Luni la pranz, au plecat, nu inainte de a incerca sa serveasca si masa de pranz... ca doar platisera... Usile care dadeau in exterior au fost blocate, se intra pe usa principala a restaurantului, unde o domnisoara verifica pe tabel. Nu va pot spune cat de urat s-a vorbit, certat, injurat.

Din acel moment totul s-a schimbat! Am simtit respect, am vazut zambete, servetelele de hartie au fost inlocuite cu cele din damasc...

Concluzie: chit ca voi face o vacanta la doi ani dar n-o sa mai mergem in locatii ieftine, cu all inclusive si cu romini!

V-as ruga daca puteti postati-mi http://www.youtube.com/watch? v=rOHuJX1CqKU&feature=related

Titlu: romani cu i din a, origine de la romani, nu cred! Romani, origine romini, scris cu i in loc de a, de la romi, da! Cam dur dar...

Trimis de balasa violeta in 19.04.12 00:54:03
Validat / Publicat: 19.04.12 09:44:54

VIZUALIZĂRI: 6174 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Spectacol cu dansuri populare din Balcani. Dans bulgar, imbracati in costum popular bulgar, dans din Grecia, Macedonia, Serbia, Romania!

[19.04.12 08:38:34]

Atasat videoclipul solicitat.

Foarte bun review, mai ales pentru invatamintele ce pot fi extrase din el. Imi pare rau ca n-ai facut cateva fotografii cu semenii nostri, pentru a le putea posta pe site. Poate unii s-ar recunoaste...

DB-01-VIN
    [19.04.12 09:59:28]

Va salut doamna si subscriu la impresiile dvs atat despre hotel (care este unul bun raportat la calitatea oferita) cat si despre "fauna" autohtona care l-a populat (si nu e doar cazul lui Arabella (acum 2 ani am fost de 1 mai la Melia Grand Hermitage si chiar acolo am avut un sentiment de rusine gandindu-ma ca sunt roman si la felul cum sunt perceput din cauza conationalilor mei). Asta e realitatea si din pacate daca avem ceva pretentii de la un sejur va trebui sa evitam locatiile "cotropite" de toti [****] guralivii turisti romani.

kelyboy
    [19.04.12 10:00:29]

Am trait si eu asemenea momenta in Turcia, ajunsesem ca la masa sa vorbim intre noi in engleza, ne era rusine ca eram si noi romani! Intram in pamant cand vedeam cum in urma romanilor (si fara discutie, erau romani!) cei ce debarasau mesele aruncau la gunoi farfurii pline cu mancare neanceputa (gratar din piept de pui, etc), felul in care erau priviti acei asa zis turisti de catre personalul hotelului m-a marcat... Oare vom reusi sa ne schimbam vre-odata?

[19.04.12 10:11:56]

@DB-01-VIN: am sters o parte din ecoul tau - imi pare rau ca trebuie s-o spun: cu astfel de atitudine si limbaj, nu esti nici tu departe de acei "turisti". Pentru fragmentul sters primesti un avertisment foarte serios.

Oameni buni, ca sa putem face progrese in ceea ce priveste educatia 'barbarilor', trebuie mai intai sa le aratam respect, chiar si atunci cand nu-l merita. Dar punandu-le etichete si tratandu-i cu dispret nu facem altceva decat sa-i inraim! (sau alteori, sa le dam satisfactie).

Cristian_h*
    [19.04.12 10:46:44]

Of, eu am aflat din '93/'94 in Turcia ce inseamna sa te afli intr-un restaurant cu multi conationali si la acea vreme nu mergea oricine la un asemenea hotel!!! de atunci evit cat se poate repetarea acelor experiente!

Cred ca este foarte buna idea lui web10, poate asa vor avea grija sa nu mai calce in strachini!

Despre copii galagiosi si nesupravegheati... aici nu suntem singurii cu aceasta problema, exceleaza in acest domeniu si francezii si nemtii.

mecut
    [19.04.12 10:50:53]

@balasa violeta

Hristos a inviat!

Din pacate realitatea este mai dura decat rw. tau...

Dar cum speranta moare ultima... nu ne ramane decat sa avem rabdare si sa invatam ca inainte de a avea drepturi avem obligatii...

Astept sa ne revedem in Herastrau!

cosminap
    [19.04.12 13:17:50]

Citind acest review mi-a venit brusc in minte imaginea unui domn (asa parea la prima vedere) care-si baga degetele intr-o salata cu maioneza ca sa guste inainte de a-si pune-n farfurie!!! Se intampla Pastele trecut, la Ralitsa, in Albena! Pacat ca ne facem de ras in halul asta!

[19.04.12 15:38:01]

@DB-01-VIN: Personal sunt primul care incriminez astfel de manifestari si turistii lipsiti de cel mai elementar bun simt, insa cred ca nu rezolvi nimic jignindu-i, pentru ca oricum nu-i afecteaza. Pe de alta parte generalizand comportamentul turistului roman nu faci altfeva decat sa te incluzi in aceeasi categorie.

O educatie "turisitica" nu se face aruncand cuvinte urate asupra semenilor tai ci mai degraba aratandu-i cu degetetul, promovandu-le prin poze de exemplu de comportament de evitat. Dar intram in alte discutii ce tin de bunul simt, si chiar nu cred ca este cazul.

Iti apreciez punctul de vedere si pana la un moment dat sunt de acord cu el, insa nu voi fi de acord niciodata sa raspund lipsei de educatie printr-o jignire.

adri-nico
    [19.04.12 19:43:04]

Buna, Violeta!

In primul rind vreau sa te felicit ca ai scris un review frumos si usor de citit. Ca ai gasit si calitati dar si defecte (ce e drept, putine) acelei locatii, ca ai pus poze destul de atractive.

In al doilea rind vreau sa te felicit pentru frumusetea si cumintenia celor doi flacai ai ta... (oare ai tai? caci n-ai prea fost pe-acasa... seamana leit cu masculul Balasa)

@webzero - mi s-a parut corect sa il "urechesti" pe domnul care a scapat un cuvint nepotrivit in acel ecou (ah... de cite ori n-am calcat si eu pe bec!!!) dar la fel de corecta mi s-a parut si opinia dumnealui in raspunsurile date.

[20.04.12 09:52:44]

Ok, acestea fiind spuse, rog ca acest dialog purtat catre extremele topicului sa inceteze, altfel cu parere de rau pentru autoarea impresiilor, voi fi nevoit sa inchid thread-ul. Multumesc pentru intelegere.

igi
    [20.04.12 09:53:20]

Violeta sa inteleg ca asigurarea ti-au dat inapoi din asigurare doar 33 ron, nu inteleg.

iulianic
    [20.04.12 11:17:43]

@balasa violeta:

Daca aici nu s-a strecurat o eroare, ma intreb: mai are rost sa facem aceste asigurari inainte de plecare intr-o calatorie turistica?

Eu obisnuiam sa-mi fac asigurarea Turist Plus inainte de fiecare circuit, dar recent cineva mi-a sugerat sa fac un Card European care este valabil 6 luni de la emitere. In conditiile prezentare mai sus, revin cu intrebarea: are rost alergatura pentru a-l obtine (documente, drumuri) si apoi o alta alergatura si asteptari cu plecaciuni pe la usile institutiilor romane pentru a recupera 33 RON din 500 Euro?

Diaura*
    [20.04.12 11:48:40]

Votul meu este strict pentru continutul reviewu-lui, nu si pentru titlu.

Si alte natii isi au uscaturile lor, doar ca nu le separa cum facem noi; romani si romi. La ei toti si cei buni si cei rai sunt; francezi, englezi rusi sau italieni (etc).

Si noi (sau unii din noi) putem avea idei preconcepute pe baza carora categorisim un popor in; betivi, batausi, curvari, hoti sau mai stiu eu cum. Dar cu siguranta aceia nu reprezinta majoritatea acelui popor, cum nici la noi mitocanii nu sunt majoritari.

[20.04.12 13:14:32]

@ Diaura, votul meu pentru ecou!

Mi-am permis acest titlu si acest cantec pentru a atrage atentia si a corija... printre randuri, altceva nu mi-am permis!

"Mai copchile ia seama bine, ca sa duca obiceiul, cand or creste ai tai copii, o inima... "

Imi iubesc pamantul, mosii si stramosii cu bune si cu rele si-mi doresc sa fim NOI!

[20.04.12 13:43:46]

@igi, @ iulianic, cand am vazut hartia de la Casa Judeteana nu mi-a venit sa cred. Am o cunostinta la Prefectura care s-a interesat mai indeaproape si mi-a transmis ca actele intocmite de bulgari nu a trecut decat anumite servicii... Au dat vina unii pe altii, am fost foarte suparata! Si patronul agentiei de unde am cumparat sejurul a luat legatura cu partenerul bulgar si tot nu s-a facut nimic. Soacra mea a facut operatie la Azuga, a stat ~o luna in spital si aproape un an sub supraveghere.

Adevarat ca de atunci, de patru ani de zile, nu mai imi fac asigurare. Administratorul site-lui poate confirma pentru vacantele cumparate, asigurari nu mi-am luat, nici macar pentru copii. Am mai citit si aici review-uri in care au existat probleme si in tara au primit nimica toata.

Daca cineva imi poate spune ca lucrurile s-au schimbat si primesti in tara macar jumatate din cheltuieli, imi voi face si eu asigurare.

Gand la Dumnezeu si bani la noi!

[20.04.12 15:51:24]

@florinsta, prin limbajul din ecoul tau, sters intre timp, primesti un avertisment.

Ceva mai sus povesteam despre necesitatea de a ramane topicul curat, fara extreme care pot degenera foarte usor.

Nu suntem noi in masura sa judecam pe nimeni aici si nici sa etichetam, hai sa dam dovada de bun simt si sa nu amplificam o discutie care nu-si va gasi rezolvarea prea curand.

La urmatoarea deraiere a oricui care si-ar aminti ca mai trebuie spus ceva care ar duce catre flame, acest thread va fi inchis si autorul ecoului sanctionat. Pace!

station5*
    [23.04.12 21:04:43]

@Diaura:

draga Diaura, "separarea"cum o numesti tu, exista in absolut toate comunitatile structurate teritorial in ceea ce numim generic "popor" (cetatenia este una, iar nationalitatea este alta!); si ca sa ma refer doar la categoria sociala/ minoritatea nationala/ minoritatea conlocuitoare mentionata: francezii ii numesc gitanes; nemtii zigeneur sau sinti, italienii ii numeau inainte gitano acuma ii numesc rumeno (sic), restul "globului pamantesc" ii numesc gypsy, romanii ii numeau tigani de sute de ani, dar de o vreme (ca asa au hotarat unii) sunt romi care incet-incet in europa s-au confundat cu romanii datorita (si!) denumirii aproape identice.

despre esenta articolului... mi-a fost rusine de prea multe ori de lipsa de educatie a prea multor concetateni... sigur ca nu generalizam, dar asta nu "sterge" fenomenul... "fenomen"care are o anumita (mare) amploare, din pacate...

Felicitari Dna. Violeta ptr articol si ptr punctul pe i. Ascunderea sau nerecunoasterea unor adevaruri (care supara) nu ajuta niciodata... in schimb revelarea lor poate da de gandit si, drept urmare, poate genera efecte... noi le dorim pozitive...

Diaura*
    [23.04.12 21:18:07]

@station5:

Da... nume le dau toti; dar nu ii recunosc ca fiind ai lor; ii arunca in gradina noastra.

lizuk
    [26.04.12 15:26:31]

Ooooof, si eu care credeam ca am gasit si ca stiu unde sa merg de 1 Mai... Am ramas pe ultima suta de metri si vroiam sa merg aici, la Arabella, ca la noi e mult prea scump, dar acum ma gandesc serios daca sa platesc sau sa merg mai bine undeva la mare, doar cu cazare, sa nu stau cu asa oameni... Multumesc ca ti-ai facut timp sa scrii despre experienta ta

[26.04.12 16:14:37]

@ lizuk, de 1 Mai o sa fie cald, frumos 28 gr. au anuntat! De Paste trebuie sa stai cu familia, a fost vreme urata si daca au fost atunci, poate acum o sa vina mai mult tineret si poate fi altceva! Bafta!

lalea
    [10.06.12 14:53:42]

Eu nu am inteles care este adevarul, titlul mi-a fost total neclar?!! Si urat!

"In permanenta erau nemultumiti si aveau de comentat. " Da, asa imi pare ca sunt unii oameni, romani, nemti, englezi, ca si autoarea rw de mai sus, cautand nod de romin in papura de tigan... sau cum o fi vorba aia.

In loc sa te bucuri de concediu stai sa le numeri bucaturile altora, de parca ajungi acolo sa le duci grija...

Oricum, inteleg ca hotelul e bun.

ak-ar de rumÂn †
    [11.07.12 20:20:22]

Sunt un "rumân" din Sfîntu Gheorghe, Covasna

Trăiesc printre maghiari de 39 ani, mi-am făcut prieteni maghiari, mi-am făcut dușmani români (a nu se înțelege că nu am prieteni români), nu știu limba maghiară deși am făcut toate eforturile să o învăț și la sugestia unui prieten maghiar am renunțat pentru a-mi canaliza eforturile spre obiective mai practice și compatibile cu abilitățile mele native.

Am învățat istoria maghiarilor, inclusiv cu ceea ce nu le convine și de asemenea istoria românilor, incluzând partea care nu ne convine.

Am învățat de asemenea să las deoparte resentimentele istorice, valabile pentru ambele părți, pentru a ne construi un prezent comun, ìntr-o "acasă" comună.

Am învățat aici ce înseamnă să fii maghiar (secui) și mai ales ce înseamnă să fii român.

Am înțeles aici, că vorbele trebuie rostite cu grijă, trebuie scrise cu responsabilitate și că într-un fel sau altul, la un moment dat vei plăti pentru excese.

Am învățat să te ții de cuvânt, să-ți onorezi promisiunile - indiferent de costuri, să fii profund politicos, creștin cu adevărat, să nu lași gunoi în urma ta, să construiești pentru multe generații, să fii om, să fii român.

Aici trăiești mult mai intens onoarea de a fi român, aici îți înțelegi cu mult mai acut sentimentul de patrie și națiune. Aș putea spune că aici mi-am redescoperit ființa, strămoșii pierduți în uitarea cotidianului răgățean.

Vă rog să fiți mai atenți cu acest cuvânt "rumân", nu-l atașați  atât de ușor și atât de frecvent tuturor celor care mănâncă mai mult, cântă sau le plac manelele, aruncă gunoi peste tot, conduc mașina de parcă șoseaua este numai a lor, îți arată mușchii când logica este în altă clasă primară, țipă pentru că acesta este singurul argument, și atâtea, și atâtea...

Am întâlnit astfel de oameni din multe nații și nu erau români.

Îmi spun "rumân" pentru că așa eram înainte de a se naște statul nostru modern, România, și pentru că așa am considerat că pot protesta fața de academicienii noștri care au dat în DEX conotație negativă uneia din vechea noastră denumire.

Am scris aceste cuvinte, pentru că te apreciez, îmi place cum scrii și am considerat că meriți (te rog să nu mă înțelegi greșit, e un merit!) o mică corecție.

Cu multă stimă și cu bine!

15 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    adri-nico, ak-ar de rumÂn, andrei44*, balasa violeta, cosminap, DB-01-VIN, Diaura*, florinsta, igi, iulianic, kelyboy, lalea, lizuk, mecut, station5*
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Arabella Hotel: