ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2012
ÎNSCRIS: 04.03.09
APR-2012

Foarte nemulțumit

CORECT din toate punctele de vedere

Am ajuns la hotel la ora 11 si am gasit bunavointa maxima a angajatilor receptiei care facusera deja rezervarile conform voucherelor primite de la agentii, respectiv de la etajele superioare in jos.

Am platit parcarea conform bonului primit la intrare 15 leva/zi si ne-am indreptat spre camera.

Am gasit totul "la cheie"conform unui hotel inaugurat cu cativa ani in urma. Totul stralucea de curatenie. Si mai ales de caldura interioara. Toate instalatiile functionau ireprosabil.

Am coborat la masa si am aflat cu surpindere ca intram "in program" incepand cu masa de seara. Asta este - fiecare hotel cu managmentul propriu.

Mancarea proaspata, buna si diversa. Sfidez pe toti cei care au comentarii vis a vis de calitatea mancarii. Totul foarte bun, indestulator si corect pretului platit.

Carcotasii vor obiecta. Eu va ofer o privire corecta justificata de cei peste 7 ani de Bulgaria. Ca de obicei romanii nostri si-au facut numarul cunoscut. Mancare prapad, bautura jaf, paguba sa facem... de 100 de dolari/3 zile astia trebuie sa ne slugareasca, sa faca curat si sa ne ofere mancare sa ne spargem... asa cum mancam uzual acasa!!! Locuri la masa, mai multe interior, o gramade de mese minunate, pe terasa. Pepsi, vin si cafele - Autoservire.

In alta ordine de idei, curatenie zilnica in camere, prosoape schimbate zilnic si aranjate cu gust de femeile angajate. Sapun lichid chiuveta/baie. Phoen langa oglinda.

Programe TV romanesti (TV Int'l, PRO Int'l si MYNELE. TV). Piscina interioara folosita in aprilie semn ca apa a fost si calda. Masa pentru tenis de masa si sezlonguri la piscina exterioara.

Exista o problema ENORMA la acest hotel. ACCESUL PIETONAL! Catre statiune in jos - o singura scara betonata cu trepte fara numar, usor de coborat > foarte greu de urcat. 2-3 urcusuri /zi sunt un ajutor sigur spre infarct sau spital. Exclus noaptea.

Pentru cei care doresc liniste fara deplasari pe "croazeta"si vor liniste doar in hotel - aici este locul. Poate vor monta o tiroliana in viitorul apropiat. Pacat de see view.

Trimis de raduluigi in 18.04.12 00:05:14
Validat / Publicat: 18.04.12 08:12:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Este o lista lunga, pe mai mult de 7 ani!

VIZUALIZĂRI: 2780 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduluigi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

valeria2012
    [18.04.12 12:56:25]

Ati descris f bine apucaturile noastre... dar sa stiti ca tocmai cei care procedeaza asa sunt si cei mai nemultumiti.

raduluigiAUTOR REVIEW
    [18.04.12 13:57:10]

@valeria2012: Asa este normal, sa ne vedem paiul din ochi. Este rusinos pentru ceilalti romani sa primeasca aceasi categorisire si sa fim bagati in aceasi oala: ROMANII. Nu este normal sa luam farfurii, pahare, etc in camere. Nu este normal sa umplem farfurii si sa nu mancam TOT, lasand pe masa resturi inutile si neatinse. Nu este normal sa comandam bautura fara numar si sa se incalzeasca in pahare. NU este normal sa aducem semintele nationale in deplasari si sa lasam o urma de Romanie pe mese, prin holuri, pe strazi sau pe plaje. Ati vazut seminte de vanzare la magazinele de pe plaja? Nu sunt normale multe si nu avem cum sa publicam un ghid al turistului roman. Asa cum suntem vazuti in Bulgaria asa in toata Europa. No Comment!

valeria2012
    [18.04.12 16:48:38]

... si, mai nou, am inteles ca daca nu-ti convine ceva spargi farfurii, bati cu furculita in farfurie si te certi la cutite cu personalul. Nu stiu ce sa zic, dar si daca ai dreptate, te-apuci sa te manifesti ca din jungla, e stanjenitor pt toata lumea. Mi-e teama ca prin alte parti n-ar sta nimeni la discutie cu noi, ori te-ar azvali din hotel ori, mai grav, ar inceta colaborarea cu agentia din Romania. Dar, din pacate pt bulgari, nu mai pot cu noi... dar nici fara noi.

balasa violeta
    [18.04.12 19:05:11]

Nu ne respectam noi, de ce ne-ar respecta altii?

lalea
    [26.04.12 10:56:01]

Nu am inteles cum de o natie, aproape in totalitate, se poate uri intratat.

Ce natii vi s-au parut atat de elegante si frumoase in concedii, mereu, oricand?

E urat sa mananci seminte ca roman, asa cum e urat sa te scobesti in nas la masa fie si in stil nemtesc ori sa iti umpli masa cu bauturi la 23:55 in gen englez...

Am vazut mai peste tot obiceiuri proaste, indiferent de natie si am avut momente cand m-am felicitat ca nu sunt englez si ca nu cred astfel ca toti angajatii hotelului imi datoreaza temenele sau neamt sa urlu din rasputeri ca asa stiu eu sa ma impun intr-o discutie.

Nu va inteleg de ce va setati parca sa observati numai conationalii in concedii, am vazut francezi si suedezi anul trecut in Dolce Vita care isi puneau prosoapele pe sezlonguri inainte de a merge la masa...

Ba chiar nu am vazut romani sa duca pe plaja prosoapele din camera de lene sa tina cartela de prosoape la ei, dar am vazut destul de multe alte cazuri... ca si cum li se cuvine tot.

Am vazut ghiortani in concedii, romani, dar nu pot spune ca au fost in procent semnificativ peste alte nationalitati, ba chiar as spune ca sub sau tot pe-acolo.

Perasonalul hotelului te trateaza frumos daca il tratezi la fel, fie cu un bacsis, fie cu efortul de a le invata numele, cu un compliment... nu conteaza.

Parca e o moda sa ne autodispretuim... pacat.

maria55 †
    [26.04.12 11:19:38]

@raduluigi, corecta, la obiect, realista si nu in ultimul rand, adevarata aceasta descriere. Meriti din plin votul meu!

La fel ma gandeam si eu "sa sune" review-ul meu despre hotel Shipka, daca l-as scrie! Insa nu stiu de ce nu am pornire! Poate pt faptul ca marea majoritate a review. au fost negative in ceea ce priveste mini vacanta de Paste, iar eu fac parte, la fel ca si tine, din cealalta categorie, a celor multumiti raportandu-ne la calitate/pret.

raduluigiAUTOR REVIEW
    [26.04.12 15:26:44]

Multumesc MARIA

Exista si pareri diferite (ca asa este democratic) asa cum este al persoanei de mai sus (lalea) insa eu mizez pe faptul ca poate noi - vorbind si ceilalti - citind incercam sa schimbam putin lumea...roamneasca.

Nu este ceva urat sa rezervi sezlong cu prosop. Este insa regretabil sa te imbeti in barurile gratuite, sa strigi sa asculti manele sau pinguinul fara sa respecti pe ceilalti care poate nu au aceleasi " gusturi" ca tine.

Despre chetiunile astea se poate vorbi la nesfarsit!

TREBUIE sa schimbam ceva in sensul pozitiv.

Cum oare este posibil sa stingem tigarile in cutiute sau in scrumierele prinse de ubrele in strainatate? Sau sa adunam sticlele goale si sa le punem la cutiuta de plastice? Intrebari diverse, raspunsuri... lipsa!

maria55 †
    [26.04.12 17:07:27]

@raduluigi: mult adevar in vorbele tale, mult patos... cred ca erai usor rusinat, sentiment pe care multi dintre noi l-am simtit in situatii similare. Da! Trebuie schimbat ceva... dar cum?! Cum?! Atat timp cat un imens frigider cu inghetata de diferite sortimente, avea in fiecare cutie cel putin 2 linguri! De ce? Pt ca persoane "grabite" desi erau la desert, nu-si permiteu sa piarda timpul stand la rand si sa foloseasca cei 3 clesti sp. de inghetata! Romanul, inventiv din fire, a gasit solutia... linguri. Si a fost suficient sa faca unul... ca dupa aceea...

Apoi, un alt aspect: desi pranzul se incheia la 14,30... la ora 18 se forma coada ca la lapte la intrarea restaurantului! Fara motiv pt ca restaurantul avea locuri suficiente, mancare suficienta s. a. m. d. Stii cat de urat "dadea" coada aceea? Jenant!

Si atunci, vorba ta; "intrebari diverse, raspunsuri... lipsa! "

balasa violeta, GabrielaG, lalea, maria55, raduluigi, valeria2012
    Alte impresii din această RUBRICĂPark Hotel Golden Beach: