ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2009
    ÎNSCRIS: 01.06.09
    JUL-2009

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Slabut

De la bun inceput spun ca am stat doar o noapte, intamplator. Consider insa ca mi-am facut o opinie pe care sa o impartasesc. Sa o luam pe categorii.

Cazare rapida, vorbesc engleza, ti se duc bagajele, parcare 10 leva/zi.

Camera: Mare, spatioasa, curata, balcon. Cam de 4 stele +. Mici probleme cu presiunea apei la ora 7 (probabil toata lumea e la dus atunci), scurgere un pic infundata. Seif cu plata 5 leva per zi. Mini bar cu plata, dar surpriza: sucuri marca Derby! ? si bere King? ? ? aici chiar nu inteleg... daca tot sunt cu plata, de ce nu poti sa bei o bautura normala. ?

Masa: e de fapt o cantina unde miroase a prajeala de trebuie sa faci dus ulterior, mancare destul de variata dar in nici un caz de 5 stele. Nu mori de foame dar nici nu te imbie. Deserturi jalnice, mic dejun f slab la capitolul fructe. Cafea ingrozitoare (de fapt un nes la dozator). Se gasesc locuri si se debaraseaza f repede. Nu sunt probleme cu farfurii, tacamuri etc. Destul de curat.

Piscina ok, locuri destule, castelul copiilor arata bine, ceva mai aglomerat acolo. Prosoape de plaja gratis, cu o garantie de 20 leva, le poti schimba zilnic.

Baruri: f slab, iar bauturile de la AI sunt de fapt niste mizerii, doar berea e baubila. Sucuri gen tec, alcoolice locale in niste culori de se vede de la o posta colorantul chimic, vin la pahar execrabil (nu am baut niciodata un vin mai prost). E adevarat ca ce nu era inclus nici nu era f scump. Un gin tonic cu Beefeater 4 leva, o sticla de vin bun 9 leva. Totusi la ora 23 bere Heineken nu mai era, iar apa minerala (cu bule) era la dozator... . mai rau decat sifonul... Un zambet din partea barmanitelor nu ar strica... macar de fatada.

Plaja f ingusta, sezlonguri inghesuite, se plateste 6 leva per sezlong si 6 per umbrela. Intrare lina in mare, prilej de bucurie pt copii. Ca sa ajungi la plaja cobori niste scari de fier, care nu cred ca au mai vazut vopsea de vreo 3-4 ani... jenant. Barul de pe plaja nu e inclus, dar are bauturi normale (de ex Coca Cola) la preturi acceptabile

Animatie pt copii seara ok, dansau toti si se simteau bine... cred ca erau minim 50 copii... un parc dragut cu loc de joaca. La animatia pt adulti nu am stat, incepuse un concurs Miss Hotel numai nasoale... bleah. .

Turisti: f multi romani (parcarea plina de numere de romania), elvetieni, belgieni, britanici, nemti, rusi.

In concluzie la 150 eur/zi dubla, se pot gasi variante mai bune. Nu spun ca e rau, dar eu unul cel putin nu vad avantajele sistemului AI la ce mizerii iti servesc pe post de bauturi

Trimis de molko* in 20.07.09 00:05:35

VIZUALIZĂRI: 2750 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (molko*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Anturium
    [20.07.09 18:27:04]

referitor la cafea: la lobby bar au cafea de calitate foarte buna, pe care ti-o face barmanita, nu de la dozator. De asemenea: cappucino, frappe, cockteil-urile Sol, care sunt in AI

[23.07.09 14:32:32]

la lobby bar nu am baut, am baut la piscina un espresso, da era inclus in AI, sincer cafeaua avea gust de ranced. Probabil capucino sau frappe mai estompeaza gustul, prin amestec cu lapte, dar cafeaua era f. f. proasta. Nu ca asta ar fi un motiv de a alege un hotel. .

[23.08.09 10:31:14]

Nu cred ca problema acestui hotel este restaurantul, care chiar nu arata ca o cantina si nu miroase nimic a ranced, are mancare f buna si diversificata, iar printre bauturi, indiferent la care din baruri mergeai era imposibil sa nu gasesti ceva pe gustul tau.

Problema acestui hotel este ca nu are o plaja ca lumea, ca pt 5 stele ar trebui sa aiba ceva in minibarul din camera, ar trebui sa aiba o discoteca a lui si AI sa tina pana ora 2 si nu 23.

[24.08.09 00:33:35]

Am spus ca miroase a prajeala nu a ranced!! si ca NU mi se pare normal ca gratarele sa se faca inauntru. Eu am simtit nevoia sa fac un dus dupa masa... dupa coada de la gratarul de porc puteam ingrozitor... parerea mea...

Despre bauturi... vinul ala cu miros de butoi... si plajaa... ma lipsesc...

Ha, ha... in minibar are... dar niste mizerii cu plata!!! Daca e cu plata, pune tot tacamu. Whisky, cognac, coca cola...! nu sucuri Derby.

[24.08.09 09:33:11]

noi nu aveam nici macar o sticla cu apa in minibar, era gol, golut, in schimb au fost atenti cu cineva din grupul nostru care a prins ziua de nastere acolo si a gasit in camera un tort si o sticla de sampanie.

La barul de la piscina era mancare naspa rau, iar tipul care o servea intr-adevar f acru cum a mai scris cineva.

Eu personal nu mai merg aici, desi Nessebarul mi-a placut f mult

Faptul ca platesti 10 leva pe zi pt parcare este aiurea. La Duni spre exemplu tot la 5 stele au parcare pazita si subteran si in exterior, fara plata, cu seslonguri si umberele gratis pe plaja cum e si firesc.

Per ansamblu nu il consider un hotel de 5 stele

[24.08.09 17:04:52]

din punctul meu de vedere, daca un hotel are 5 stele si AI nu inseamna automat ca parcarea + sezlongurile trebuie sa fie gratis. Bineinteles ca e de apreciat in cazul in care sunt incluse (vezi Duni), dar nu cred ca asta face un hotel bun sau rau. Deficientele acestui hotel sunt de alta natura..calitativa: mancare, bauturi, servicii, personal. de ex: eu am avut minibar si roxy nu!! e inadmisibil ca la un hotel de 5 stele sa nu ai minbar, cu plata sau fara...nu conteaza. Continuu sa cred ca este un hotel scump pt ceea ce ofera.

Oroles
    [25.08.09 16:13:12]

Personal, este al doilea an in care mergem, eu, sotia si baietelul nostru, in Nessebar Sol Palace si am fost foarte multumiti de conditiile de cazare si de serviciile oferite. Anul acesta chiar am indraznit sa solicitam AI, in ciuda rezervelor mele datorate unei experiente ingrozitoare, pe care am avut-o cu AI in Creta acum 4 ani. Sunt de acord in ceea ce priveste calitatea bauturilor si a cafelelor de la AI si minibar, cu exceptia celor de la lobby bar. Una peste alta, cred ca hotelul merita un calificativ de 4 stele +.

Demn de mentionat este si parcul din fata hotelului, care pentru familiile cu copii mici este mana cereasca. Este un loc unde te poti retrage cu copii dupa ora 11: 00, cand soarele este puternic si cand este prea devreme pentru mancare si dormit. Cred ca la anul o sa incerc Duni, dat fiind ca am primit recomandari calduroase din partea multor prieteni, care au fost acolo.

david
    [25.02.10 16:45:22]

Royal Marina Palace este net superior acestui hotel ?

Am vazut ca ai fost in ambele.Eventual daca ai avantaje diferentiale majore intre cele doua hoteluri sa le prezinti.

[25.02.10 17:12:11]

david,

dupa cum vezi, parerea mea despre acest hotel este f proasta. fata de Royal Palace nu vad decat un singur plus: animatia pt copii parea ceva mai buna. Si poate apropierea de Nessebar.. dar si la Duni e f aproape de Sozopol. Camerele sunt similare cred ca si comfort, spatiu, curatenie.

Minusuri: in mod cert mancare/ bauturi (NISTE MIZERII) / PLAJA, piscine/ spatiu resort. In plus fata de Duni se plateste parcare, plaja, All Inclusive valabil doar pana la 11 noaptea. Aici nu as merge a doua oara nici gratis cred..(totusi am stat doar o noapte.. e posibil sa fi nimerit eu o seara proasta). La Duni inca ma mai gandesc pt luna august... singura problema este popularitatea excesiva de care se bucura in acest moment Duni.. anul trecut erau 50% romani, anul asta ... Era cineva pe site la un moment dat care ne sfatuia sa tinem unele lucruri in secret! Preturile cred ca sunt similare.

magdalena
    [25.02.10 17:28:30]

Incepem sa umblam cu secrete, care va sa zica...

Asa zicea si sotul meu cand "dezvaluiam" un hotel, "mai usor ca nu mai gasim bilete"...

Hi hi, lasa, lasa ca oferta e variata si nu ne-om nimeri toti in acelasi timp pe acolo...

Interesant ar fi pentru cei care deja au facut cunostinta prin Intalnirea din Brasov sa se regaseasca in vreun hotel si sa fie majoritatea! Sa vezi atunci petrecere!!!

[25.02.10 17:32:59]

@magdalena

Am glumit si eu, nu mai e nimic din Bulgaria secret.. poate doar Riviera Beach!

eu sunt inca incognito.. nu am fost in Poiana.. Tu?

magdalena
    [25.02.10 17:35:12]

Aoleu, sa nu aud de Riviera ca nu imi place!!!

Nici eu nu am fost! Tot incognito....O sa fim noi "secretele"!!!

[26.02.10 12:42:07]

Imi spunea cineva care a mai fost inca o data in august, ca adusesera ceva "imbunatatiri": unul din baruri, probabil lobby, era deschis pana la unu noaptea si pusesera pe scarile de acces de la plaja o masinarie de curatat picioarele de nisip. Acum cred ca merita 5 stele, nu Molko?

[26.02.10 12:57:05]

masinaria de picioare era si cand am fost eu, dar mi-a fost scarba sa o folosesc... erau de fapt niste perii (ca la cele de facut pantofii prin hoteluri), cred ca era mai usor cu un dus.

Barul era deschis si atunci pana la 1 noaptea, doar ca AI se termina la 11. Deci chiar si mizeriile alea le plateai dupa 11 noaptea.

[26.02.10 13:10:16]

periile erau si cand am fost eu, acum era o masinarie electrica la care cica statea lumea la coada, dar cand imi amintesc de scarile alea sinistre... Acum barul era AI pana la 1 noaptea. Cred ca s-au prins si ei ca trebuie sa intre in rand cu altii pt a tine pasul.

Anturium, david, magdalena, molko*, Oroles, ROXY
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Palace Resort: