ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2012

Sub orice critică
Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Dezamagire totala

Sunt in acest hotel acum, cand scriu acest review, in speranta de a veni in ajutorul celor care sunt nehotarati in a-l alege sau nu.

Lucrez in domeniul turismului si am ales sa ne petrecem pastele 2012 aici in Constantin si Elena pentru apa termala de care auzisem de pe acest site dar care in acest hotel nu exista.

Toate minunatiile citite despre acest hotel pe forum sunt doar minciuni.

Am fost dimineata la piscina interioara pe care incepusera s-o incalzeasca si care avea 25 de grade. Nu am ajuns la strandul statiunii sa vad macar daca acolo este asa cum am citit, o sa revin.

Sa va spun cate ceva despre hotel. Este o mizerie crunta, vreau sa mentionez ca am vazut, in amanunt, cam 150 de hoteluri de la 2 la 5 stele. Nici vorba aici de 5 stele. Peste tot este praf, miros oribil de canalizare, masa este ca la cantina cu o tocana, musaca, piure si piept de pui in sos alb, cateva salate, desertul epuizandu-se rapid.

Sa nu uit de "amabilitatea" personalului care, ori nu cunosc alta limba ori sunt surzi sau orbi.

In hotel exista 2 mese de tenis si una de biliard, anoste si deprimante, fara un aranjamet care sa te atraga sau cineva din personal care sa te indrume, cred ca cer prea mult.

In concluzie, vreau pentru cine citeste sa inteleaga ca, daca are termen de comparatie si nu merge pentru prima data intr-un hotel ca, Grand Hotel Varna este asemenea hotelurilor vechi si pline de mucegai din statiunea Neptun, ocoliti-l, nici pe departe n-o sa gasiti aici ceva sa va placa.

Mai am de stat 2 nopti, o sa mai scriu si alte pareri.

Sarbatori fericite pentru cine a ales bine, nu ca mine...

Trimis de ema.1 in 14.04.12 15:17:30
Validat / Publicat: 14.04.12 16:42:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Albena

VIZUALIZĂRI: 4426 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ema.1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.04.12 15:25:37]

Zic ceva si de bine, dupa ce aseara am primit o camera langa lift si n-am dormit toata noaptea, dupa o cearta cu receptionera care primise o spaga de 10 euro, am baut o bere foarte buna si m-am mai calmat.

[14.04.12 15:27:30]

@ema. 1: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Este de apreciat faptul ca ai decis sa rapeste cateva momente din vacanta pentru a ne pune utilizatorii site-ului in "garda", speram din tot sufletul ca zilele ce urmeaza sa fie cu totul altfel, iar vacanta voastra sa fie o deplina reusita.

La sfarsitul sejurului te asteptam cu noi note, pentru a putea in cele din urma oferi o medie acestui hotel.

Vacanta frumoasa si Sarbatori cu multa lumina!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[14.04.12 20:11:20]

Nu stiu ce sa zic, eu sunt de parere ca Sarbatorile Pascale trebuie sarbatorite in familie, alaturi de cei dragi.

Multe hoteluri din Bulgaria deschid in aceasta perioada doar pentru romani, pentru ca stiu ca oferta lor este mult mai atractiva decat cea de pe litoralul nostru. Insa din pacate, calitatea serviciilor lasa foarte mult de dorit, mancarea este si ea foarte limitata, iar masa traditionala de Paste este o batjocora.

Am doi prieteni care se afla in prezent la GHV si desi nu prea baga in seama amanunte de genul asta, mi-au confirmat ca hotelierii se poarta cu noi de parca am fi turisti proveniti dintr-o tara din lumea a treia. Pacat!

[16.04.12 17:48:39]

@pepsi70ro:

Este adevarat "ca Sarbatorile Pascale trebuie sarbatorite in familie, alaturi de cei dragi", dar poate sunt oameni care nu au o familie numeroasa si care au fost dezamagiti de asa zisele sarbatori traditionale şi atunci aleg alta varianta.

In ceea ce priveste alegerea litoralului bulgaresc este adevarat ca trebuie sa tinem cont de pretul uneori modest dar ar trebui sa luam masuri (cu ajutorul agentiilor de turism) împotriva reclamei mincinoase a bulgarilor!!!

O sa revin si eu cu parerea despre hotelul MARINA grand beach din Nisipuri de unde de-abia am venit si care m-a dezamagit in multe privinte...

Sărbători fericite în continuare!

[16.04.12 21:28:21]

Buna seara Romania! Doamne, am scapat ). As vrea sa adaug mai multe lucruri despre statiunea Ctin si Elena si sper din inima ca toti care vor citi sa inteleaga asa cum trebuie mesajul meu.

Dupa criza de furie avuta in prima dimineata la hotel am inceput explorarea statiunii, sperand sa vad ceva care sa ma impresioneze si in bine. Nu vreau sa fac abstractie de faptul ca admin mi-a spus ceva de genul ca articolele scrise la furie nu-s asa bune. Deci, ca sa nu va plictisesc scriu ce mi-a placut in aceasta statiune.

Hotelul Azalia in care aveam cativa clienti si in care am ajuns cu inima mica de frica, este curat, regim UAI, la restaurant chiar aveau FRIPTURA , pe malul marii cu plaja, modern, mi-a placut. Nu vreau sa fiu chiar carcotasa si sa gasesc defecte, in mare e un hotel f bun daca tinem cont de raportul calitate-pret.

Statiunea este sub orice critica, neingrijita, constructii demolate si lasate in paragina, tot felul de "fieratanii" ruginite, oale, samd... pe asa-zisa plaja care, dupa ce ca e aproape inexistenta mai are si aceste mizerii.

Un lucru bun este strandul cu apa termala, chiar apa termala, cu miros puternic de sulf si care se afla la 500 de m de GHV. Cu toate ca din punctul meu de vedere e si acolo o "jegosenie", apa chiar merita, are proprietati curative. Costa 8 leva/zi/persoana.

Pentru cine merge cateva sfaturi: nu mergeti la toaletele de-acolo, sa aveti papuci ca nu cumva sa va raniti pe marginea bazinului si mare grija sa nu inghititi mizeriile din el. M-am balacit in el si mi-a facut mare placere apa calda care izvoraste din pamant cu toate ca imi displace mirosul ca de oua stricate, a fost ok. Am mai vazut ca la Estreya e mai curatel, nu am intrat.

Statiunea are putine locsoare cu plaja, nu o recomand iubitorilor de mare, o recomand celor cu probleme medicale.

Despre GHV, mancarea ca la cantina, aceeasi zilnic, bautura proasta. Mi-a placut barul de la piscina si parcul de dupa acest bar. Sa nu uit de pasarile care in fiecare dimineata oracaie pe balcon si mai fac si mizerie, simpatice daca nu ai somn.

Pentru cine vrea sa afle o impresie corecta, astept intrebarile. Astazi am trecut prin Balchik, o sa postez si despre asta cate ceva dar maine.

[16.04.12 22:08:09]

@ema. 1: Hotelul Rubin mai era??? Sau l-au demolat si pe ala??? Nu de alta dar... am bilete-n august acolo!!!

Stiu ca statiunea este cam depasita. Am fost acum cativa ani la Aqua Azur, dePaste. Cam aceeasi impresie mi-a lasa-o si mie... statiune demolata.

Din tot ce-i prezentat pe site-ul hotelului Rubin cred ca singurul lucru adevarat este ca-i situat pe plaja! Macar adevarul asta sa nu-l fi denaturat!

[16.04.12 22:15:10]

Hotelul Rubin este chiar pe "plaja", la fel de ponosit, se vedea chiar din balcon. Din ce stiu de la un client de anul trecut, mancarea e f proasta. Acum, daca tot ai luat biletele , ia bani la tine si mergi la strand sa faci o cura de sanatate. Si mai e un mall in Varna cu preturi f f bune, faci un shopping si te relaxezi. Stii care e faza cu hotelurile pa plaja din Ctin si Elena? Sunt de fapt pe malul marii, plaja este mai mare doar la Azalia, restul e numai stanca si dig. La Rubin e si o plajutza mai la dreapta.

[16.04.12 22:26:16]

Mai ok mi s-a parut Dolphin Marina, e langa Rubin, parca era mai curatel, era inchis in vremea asta.

[16.04.12 22:50:13]

@ema. 1: M-ai incurajat cu "plajuta"!!! Adica bine ca exista si aia!!!

Oricum... asteptarile mele sunt pe masura pretului platit! Pentru 600 E/7 nopti/2 ad+1 copil/la inceputul lui august... sper sa gasesc 2 cearceafuri curate, sa nu se-mbolnaveasca copilul de stomac si sa am si... loc de parcare!

Fac si eu haz de necaz... ce sa mai zic???

[16.04.12 22:56:39]

Altadata alege Albena, mai ales pentru copil. E un review aici incurajator despre Rubin. Parcarea e mica.

[17.04.12 12:19:32]

@ema. 1: Am ales C-tin si Elena pentru ca Albena nu mai are niciun secret pentru noi!!! Adica vreo 5 concedii le-am facut in aceasta statiune!!!

[17.04.12 13:59:12]

@cosminap:

Salut,

dupa ce esti muscat/muscata de microbul Albena, mai ales ca am vazut ca ai stat la Laguna Beach, vei fi dezolata de Ctin si Lenuta. Este o statiune de cateva hoteluri cu o bucatica de plaja fara prea multe optiuni pentru copii. Cel mai interesant hotel mi se pare Azalia dar este si cel mai scump

[17.04.12 14:01:27]

@fanespoitorul: ce sa mai faca acum daca deja a cumparat acest sejur? o sa gaseasca si lucruri placute in C si E dar trebuie sa caute bine

[17.04.12 14:03:04]

@pepsi70ro:

Salut,

Iti multumesc pentru urari. Am raspuns cu intarziere caci eram in Albena . Cam ai dreptate. Totusi noi am fost cu 7 masini. Este adevarat ca nu arata ca un Paste in adevaratul sens al cuvantului, dar acum este o posibilitate de a lua o mica vacanta. La anul va fi o vacanta mai mare caci Pastele va fi pe 4 Mai. Toate cele bune

[17.04.12 14:05:57]

@ema. 1:

Sa citeasca persoanele furioase de pe AFA ca tine, ca mine, ca altii. Si eu am scris un review la furie chiar cand eram in Hotel Hrizantema din Sunny Beach. Daca cineva a fost suparat, poate chiar a intampinat o problema. Acum tin cont si de persoanele suparate .

[17.04.12 15:06:26]

@fanespoitorul: M-au muscat si alti microbi (Duni, Nessebar)... dar m-a tratat criza!!! Adica... am ales varianta cea mai ieftina! Am vazut ca in complexul asta au un loc de joaca pt copii (scrie ca-i nou), stiu ca Varna-i destul de aproape asa ca ma mai scap si la un mic shopping (multumesc emei pt pont) si... uite asa trec cele 7 zile de concediu pe care le astept un an intreg!!!

MIREAWA
[17.04.12 16:31:25]

@cosminap: Mergi sanatos ai incredere ca nu vei fi dezamagit. M-am intors ieri si voi mai pleca si iar ma voi intoarce... si uite asa pentru ca merita toti banii. Noi am fost la Nisipuri si am stat la Iberostar Izgrev nu am termen de comparatie cu nimic de la noi si asta... din pacate. La minusuri sa puna mana si ei sa mai invete romaneste pentru ca intr-un hotel ocupat 95%de romani este inadmisibil sa nu ai indicatii si in limba romana. V doresc concediu placut.

[17.04.12 19:19:32]

@MIREAWA: De 7 ani ma duc si ma intorc si iar ma duc!!! Adica Paste+vacanta de vara! Pastele asta l-am petrecut mai casnic din motive "obiective". Am invatat sa-mi dozez asteptarile in functie de pretul platit.

Au fost hoteluri la care receptionerii nu se descurcau nici cu engleza (in Albena) dar cu putina... gimnastica, ne-am inteles.

Multumesc de incurajari!

adycez
[03.05.12 21:22:57]

Vom merge si noi in iunie aici si sper sa nu fim dezamagiti.

E al patrulea an cand mergem in BG - am fost pa rand in Albena, Nisipuri (IBEROSTAR) si C-tin&Elena (SIRIUS BEACH) si chiar ne-a palcut ff mult parcul de al GHV si de aceea ne-am dorit ca in acest sa mergem acolo.

Chiar ne-am luat 2 sejururi - unul in iunie la GHV si unul in septembrie la Dolphin Marina - special pentru locurile de joaca pentru copii ale complexului.

Acum si daca te astepti ca la citeva sute de euro sa ai conditii de 5 stele precum in Antalya nu cred ca e corect sa judecam asa.

Anul trecut dupa ce am fost la Siriu Beach in iunie am mers la sfirsit de august si pentru 4 zile la Mamaia la Hotel Doina de 2 stele (dar era cu 4 stele sub Sirius Beach), iar la final cind am tras linei am constatat ca am cheltuit cat intr-un sezon de AllInclusive din Bulgaria.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[03.05.12 21:54:33]

@adycez: Este mare diferenta intre minivacantele de sarbatori si vacantele de vara. Am fost si eu atat la Grand Hotel Varna cat si la Dolphin Marina si am fost multumita de serviciile oferite la un pret avantajos.

Am fost in Bulgaria si la hoteluri mult mai bine cotate dar si mult mai scumpe-Flamingo Grand si Kaliakra Superior in Albena; Astera, Arabella si Bolero in Nisipuri; Club Evrika in Sunny Beach; Marina Royal Palace la Duni.

Am incercat sa nu facem comparatii intre aceste vacante si nu am fost dezamagiti.

Cazarea la hotelurile din complexul Grand Varna este multumitoare, este curat, parcul cu umbra, flori, piscine, multe locuri de joaca face toti banii, plaja este mica dar bine intretinuta, cu sezlonguri, umbrelute, locuri de joaca pentru copii, beach bar. Amfiteatrul pentru minidisco si animatia de seara este tot pe plaja. La piscina interioara cu apa foarte calda si sala de fitness bine dotata veti avea acces doar cand veti fi cazati la Grand Hotel Varna.

La Dolphin Marina este minunat sa privesti marea din balcon si mi-a placut mult terasa de la nivelul receptiei unde puteti savura o cafea sau un suc rece privind marea, pescarusii, plaja... Bauturile alcoolice, cafeaua, racoritoare sunt identice cu celelalte hoteluri cu AI din Bulgaria, mancarea este proaspata, aveti cu siguranta ce alege dar nu este punctul forte al complexului, depinde cat suntati de pretentiosi, deserturile putine si identice aproape in fiecare zi, compenseaza insa fructele si inghetata, micul dejun bun si variat. Alaturi de verdeata si facilitatile pentru copii, linistea este un mare avantaj al vacantelor in acest complex.

In concluzie, cred ca Grand Hotel Varna ofera, mai ales familiilor cu copii ,posibilitatea de a petrece o vacanta reusita la mare la un pret decent.

Vacanta placuta!

[03.05.12 22:11:17]

@Floria: de sarbatori, cam sunt luati prin surprindere... am fost acum 2 ani si de revelion si de Paste si apa din piscina interioara a fost rece toata perioada! In rest mi/a placut mult parcul.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[03.05.12 22:21:23]

@eklor: De acord, si eu am fost anul trecut de Paste la Astera in Nisipuri si anul acesta am renuntat la litoral si la AI si am ales hotelul Grand Hotel Yantra din Veliko Tarnovo, foarte aproape de Bucuresti, 180 km, despre care am povestit pe larg si am fost incantati.

[03.05.12 22:34:17]

@Floria: distanta este si pentru mine un criteriu, de exemplu, de 1 mai, pana la Albena am parcurs aprox 130 de km (locuind in Constanta)... daca plecam pe la munte, in Romania, cred ca as fi pierdut 2 zile pe drum...

In ceea ce priveste ideea de AI, este relaxant sa stii ca ai acces la facilitati si la faptul ca poti alege din mai multe feluri de mancare sau de bauturi... eu doar de 5 ani merg la bulgari cu ocazia sarbatorilor si pana anul acesta am fost in general multumita (diverse nemultumiri am mai avut dar analizand raportul pret/calitate... poate ca au si bulgarii dreptate).

adycez, cosminap, eklor, ema.1, fanespoitorul, Floria, MIREAWA
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: