ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 27.03.12
MAR-2012

Cuba - traieste viata

Am fost in Cuba, in martie 2012. In 23 de zile am strabatut insula de la V la Est, de la Vinnales, Havana, Playa Larga, Trinidad, Santiago de Cuba, Baracoa.

Este o destinatie nu numai turistica, este o experienta de viata. Cel mai bine a spus-o o finlandeza pe care am intalnit-o in Santiago. Am intrebat-o de faci aici la Santiago (intr-o Casa de la musica - intr-o pauza de salsa, la un Mojito bun). A zis: aici "traiesc" iar in Finlanda muncesc ca sa pot trai aici cu "oameni adevarati".

Daca va plac plajele cu apa turcoaz, si nisip alb, flancate de palmieri, daca va place muzica latino (mai ales salsa, rumba, dar si jazz de super calitate), daca va place sa stati la un pahar de mojito, daikiri, pina colada sau simplu rom sau bere pina tarziu in noapte, cu o havana in dinti, daca va place dansul, daca sunteti "deschis" si nu inchistat in tipare, daca va place istoria, daca va plac fructele, langusta, pestele, crevetii, si mancare simpla si naturala, mergeti acolo si nu veti regreta. Puteti sta si la Casa Particulares (25-35$), dar fara mari pretentii de confort (baie individuala). Masa e ieftina (10-12 $), manaci bine si sanatos, bautura buna, muzica si mai buna, oamenii frumosi desi saraci (nu am vazut barbati si copii grasi, murdari sau care sa puta a transpiratie), femei frumoase- si mai slabe si mai pline, - iar cine are curaj poate apela si la serviciile unor "profesioniste".

Cine este adeptul ordinii si linistii- Elvetiene, a "Craciunului la Viena", admiratorii stilului sobru si distant se poate abtine de la aceasta experienta.

Pt banii cheltuiti, aprox 5500 Euro (2 persoane cu avion, masina, 23 zile), a fost o experienta mai mult decat placuta. Simti ca esti respectat ca turist si banii tai au valoare. Chiar am auzit si Romania amigos del Cuba.

Nu privirile suspiciase- de care avem parte in Europa de Vest-atunci cand afla ca suntem din Romania.

Havana, nu e mai prejos decat Lisabona sau Madrid - si nici nu se compara ca grad de interes cu Bucurestiul. Agitatie, mii de turisti, zeci de locuri de interes, zeci de locuri de distractie, clima excelenta, si... ai ce face zilnic.

As include neaparat si Trinidad. O experienta unica, intr-un oras medieval de legenda. Un fel de Sighisoara a Caraibelor, dar unde te si distrezi la lasatul serii.

Poti asculta muzica pe trepte, chiar in centru la o bautura si o tigare. Poti dansa, poti vizita zeci de galerii de arta, poti manca bine si relativ ieftin la o carciuma chiar mediaevala. A doua zi mergi la o plaje superba, apoi iar vizitezi si iar te distrezi...

Doar pentru iubitorii de natura, calatoria pina la Santiago si apoi Baracoa este recomandata.

Am vazut o adevarata padure tropicala, cu palmieri majestuosi, cu bananieri peste tot, cu tot felul deflori colorate.

Nu gegeaba a zis Columb cand a debarcat la Baracoa- parca in 1511, ca este locul cel mai minunat pe care care Dumnezeu i-a permis sa il vada.

Drumuri proaste- nu conduceti cu viteza. Insa goale-asa ca e bine sa aveti rezervorul plin mereu.

Nu ratati plibarile cu calul, cu bici taxi, cu coco taxi, cu masini din '50-60. Puteti face si turul de oras in autobuze supraetajate (5$/pers).

Nu ratati cluburile de jazz, si nici o carciuma cu program.

Am vazut la Baracoa, un program Afro- dans, muzica si mai mult... care m-a impresionat prin autenticitate.

Mi-a cantat un afrocubanez, la o cafea pe strada la un bar, de am ramas cu gura cascata. La un moment dat era tot transpus in ceeace facea.

Atunci cand canta si danseaza, o fac atat de natural si de bine incat te transpui si tu ca privitor si ascultator... si te ridici, si te misti si simti ca traiesti.

Pina si cei care scriu lozinci comuniste, prin sate o fac cu talent si convingere.

Nu intrati in discutii politice- ca nu are rost, si noi si ei poate suntem imbibati fiecare de propaganda oficiala. Mergeti sa va distrati si sa vedeti.

Comparabil cu Miami, unde am fost in 2009,2010,2011 tot in martie (ca sa scap de iarna cea rea), eu zic ca a meritat mai mult. Am cheltuit mai putin, si m-am distrat mai mult. Si mie imi place la Miami.

Sunt bucuros ca am descoperit o noua destinatie de feb/martie.

P. S. Desi nu beau in general - aici am baut zilnic, si nu mi-a fost rau niciodata, si nu nu m-a durut nimic - desi la Bucuresti eram in plina criza de cervicala.

GB

Trimis de gosabucur in 09.04.12 15:34:01
Validat / Publicat: 09.04.12 17:57:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 8477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gosabucur); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.04.12 17:57:39]

clipul atasat se poate sterge/schimba!

iulianic
[09.04.12 18:09:11]

@gosabucur: Bine ai venit pe Am Fost Acolo!

Ne bucuram sa mai citim despre o destinatie exotica. Cuba nu este o destinatie chiar la indemana oricui, de aceea ti-am fi recunoscatori daca ai detalia in review-uri separate cateva din obiectivele vizitate si experientele traite acolo. Atasarea catorva imagini vor fi binevenite. Sunt sigura ca in toata perioada cat ai stat acolo, ai facut macar cateva poze.

MCM
[09.04.12 19:13:52]

poze, poze, poze )

adri-nico
[09.04.12 20:53:49]

si iar pozeee... vrem pozeee!!!

[10.04.12 08:32:34]

Mutat la rubrica "Drumetii cubaneze" (rubrica "de calatorie" pentru destinatia respectiva deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor.

luciak
[05.11.12 21:07:25]

te rog sa-mi dai cateva detalii daca poti.

as dori sa calatoresc in Cuba in decembrie si sa inchiriez masina din aeroport pentru o calatorie de 2 saptamani. si cred ca este destul de putin timp.

care sunt orasele pe care ar merita sa le vad si daca gasesc pensiuni peste tot, daca merita aceste pensiuni, si in general toate sfaturiile pe care mi le poti da pentru aceasta calatorie Multumesc anticipat

[07.11.12 12:21:41]

@luciak: din orasele pe care le-am vizitat eu as recomanda:

1. Havana, cel putin 8 zile, pe linga atractiile turistice nu as rata nici o seara cu program. Buonavista Social club, rest. Flamenco, cluburile de jazz din Havana nou, balet, si orice restaurant cu program. De cautat si spectacole tematice-am vazut in Trinidad un soi de etno-musical-coregrafic despre istoria negrilor din Cuba. Impresionant desi dansatorii erau se pare amatori.

Pt cazare: intra pe casacolonial1715.porqba.com, sau la Marlene pe str. Lamparilla 318, tel: 860-0944, sau mobil 052950059 (+prefix Cu). La Marlene este modest dar atmosfera calda tipic Cubana. Ia si mic dejun. Fa tur de oras cu LIMO din 1950, cauta-l pe Yoyo-052503275, care vorbeste bine engleza si aranjeaza. Il gasesti si in fata Capitoliului.

In provincie: neaparat Trinidad, macar 2 zile. Seara: si Casa de la Musica, si Casa de la trova-cu muzica si dans.

De mincat in casele coloniale, mai ales Langusta, Creveti sau carne de porc. Mai merita si Viniales-dar o excursie de 1 zi.

Apoi eu am plecat spre Santiago, Baracoa-dar e f. departe.

In centru gasesti oficii turistice, gasesti excursii acolo.

De vizitat si targul de arta si obiecte Cubane, de pe malul oceanului. Ia un Coco Taxi. E aproape. De facut excursie si pe jos in Havana veche, cu ghid daca se poate. Poti sa-l iei pe Yoyo, daca te intelegi sau organizat.

Eu daca ma mai duc, stau cel putin 1 luna si mai ales la Havana, poate si alte locuri pe care nu le-am vazut.

De baut rom de 11 ani, de fumat trabuce (pufait), de baut toate coctailurile si cafea. La intoarcere poti lua, rom, cafea si tigari din Aeroport. Te tocmesti peste tot. Incearca sa vorbesti spaniola.

Drum bun.

luciak
[07.11.12 18:34:55]

@gosabucur: multumesc

. imi sunt de folos sfaturiile tale, dar eu as vrea sa inchiriez o masina din aeroport si sa ne descurcam si cu spaniola din pacate mai putin.

[08.11.12 15:33:35]

@luciak: Cu masina sunt urmatoarele probleme (eu am avut masina inchiriata 2/3 din sejur).

1. In Havana nu ai nevoie de masina,

2. Nu sunt semne de iesit din oras, si daca nu stii spaniola nu poti afla drumul decat daca iei un antemergator-taxi, sau coco-taxi.

3. Drumuri proaste

4. Masina este f. scumpa de inchiriat

5. Autobuzele turistice sunt bune, si relativ ieftine.

Daca ajungi noaptea la aeroport, si iti iei masina nu sunt sigur ca vei gasi usor locul de cazare.

Am uitat sa-ti spun sa iei mici atentii, pe care sa le dai. La gazde f. apreciate sunt bibelourile, dar si pixuri, sapunuri, sepci, tricouri etc. o sa ai unde sa le dai, si vor fi apreciate.

Desi toti sunt imbracati f. curat si vesel, hainele sunt o problema acolo (adica sunt scumpe, pt salariile lor).

Sfatul meu: ia taxi de la aeroport, si daca vrei masina o poti lua dupa cateva zile, fie de acolo fie cu rezervare de aici.

dandun
[03.01.13 12:48:58]

Mi-am rezervat si eu un sejur all inclusive de 14 nopti la sfarsitul lui aprilie in Varadero, de aceea as dori sa-mi dai cateva informatii suplimentare:

- ce valuta sa-mi iau cu mine?

- cat costa un autoturism de inchiriat / zi?

- ce ar trebui sa vad in Cuba centrala si de nord?

- cam cat se lasa ciubuc, si in ce moneda se da?

- de unde ti-ai luat rom si trabucuri / magazine sau ocazional?

- ce fel de sapunuri sa iau pentru cadouri? Ce se gasesc la noi in magazine? palmoliv, Dove, etc?

Alte informatii ce consideri ca-mi vor fi utile.

Merci.

Dan

[07.01.13 15:32:09]

@dandun: Iti dau mailul unui ghid bun de acolo. E un tip si haios si de treaba, pe care poti sa-l intrebi orice- si in general se rezolva.

Il cheama Carlos Enrique Gonzales, si il gasesti si pe facebook.

therealcuba @ gmail.com

Poti lua Euro, pe care ii schimbi in CUC la aeroport.

Nu lua masina, mergi cu autobuzele turistice, sau vorbeste cu Carlos. (am mai scris asta)

Eu as sta la Havana cel mai mult, as face o excursie scurta la Vinnales (o poti cumpara de la oficiu de turism), si obligatoriu la Trinidad.

Ia cadouri -tricouri, sepci. ochelari de soare, sapunuri etc. Poti vizita Dorally fara grije. pt. ca oricum vor fi apreciate.

Cu Carlos poti vorbi orice.

Spune-i ca ai adresa de la mine.

Atentie: negociaza pretul pt. orice de la inceput cu el, ca sa nu fie discutii (cazare, masina, distractii, excursii etc).

Vorbeste perfect engleza.

dandun
[07.01.13 16:12:12]

Merci. Carlos e din Havana?

Te intreb deoarece eu mai mult voi fi prin Varadero avand cazarea cu all inclusive. Nu cred ca-mi voi permite mai mult de 3 zile sa stau in Havana.

Am inteles ca in Havana chiar nu ai ce face cu masina, dar cum ajung din Varadero in Havana fara sa inchiriez masina? Sau in Trinidad unde imi pare o distanta destul de mare.

Dan

adri-nico, dandun, gosabucur, iulianic, luciak, MCM
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Cuba: