ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2012
ÎNSCRIS: 30.03.11
MAR-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Sicilia... insula insorita / printre ultimile destinatii visate!

In perioada 24-28 martie 2012 am plecat impreuna cu 3 prietene in Sicilia.

Avionul l-am luat din Bucuresti - Baneasa (la 7 dimineata) si am ateriza in aprox. 2 ore in Catania. Am zburat peste Insula Corfu, care arata chiar ca pe harta, am fost foarte incantata :).

Cazarea s-a facut in Siracusa, la aprox. 1 h de Catania (cu autobuzul) la Hotel Quality Park 3* (vezi impresii). Autobuzul l-am luat din zona aeroportului, iar acestea vin des, la aprox 1h spre diferite destinatii. Costul unui transport (dus) este de 6 euro, la 2 calatorii dus - intors facandu-se reducere (9 euro).

Am ajuns in Siracusa, autobuzul ne-a lasat in autogara, iar de acolo am chemat taxi (am chemat taxi de la un local, iar vanzatorii nu stramba din nas sa ajute).

Taxiul din zona centrala pana la Hotel a fost 10 euro (pe dus / 4 persoane), fara taxi gaseam mai greu hotelul, bineinteles.

Primul impact cu Sicilia nu a fost unul pozitiv, din cauza peisajului inchis, sobru (mai ales a cladirlor), a saraciei... Insa pe masura ce descoperi Sicilia, ti se pare tot mai minunata si mai interesanta.

Prima destinatie vizitata a fost promenada din Siracusa unde relieful este foarte erodat iar marea are o culoare minunata (turcoaz). Tot in aceasta zona este un monument inchinat luptei purtata impotriva africanilor.

Apoi ne-am indreptat spre Insula Ortigia, despre care am inteles ca este centrul Siracusei. Legatura cu Siracusa propriu-zisa se face prin intermediul unui pod (Ponte Nuovo). Aceasta zona este mult mai atragatoare ca cea din zona hotelului in care stateam... exista si o promenada frumoasa pe care te poti plimba si respira aer curat si un mic portulet. Mie mi-a placut foarte mult... In aceasta perioada nu erau multi turisti, insa cu siguranta in 2-3 luni, promenada va fi impanzita de trecatori.

Tot in aceasta zona poti vedea Domul, cea mai importanta constructie din Siracusa, Castelul Maniace, Fontana Aretusa, Teatrul Grec, Catacombele, ... Noi am facut o croaziera de aprox 1 h pe mare spre minunatele pesteri, pe care o recomand celor care vor vizita Siracusa. Am avut si ghid care ne-a prezentat putin cladirile. Insa pesterile acestea sunt de o frumusete rara, incepand de la modul in care au fost erodate, pana la frumusetea marii din zona respectiva.

Se mai poate vizita Templul lui Apolo despre care am auzit ca este deosebit,

Din cate mi-am dat seama, am vazut si ne-a spus si ghidul, exista doar o plaja privata in aceasta zona, care mie cel putin mi s-a parut mult prea ingusta si amplasata nu tocmai intr-o zona buna,

O alta excursie a fost in oraselul NOTO, un oras in stil baroc... tot la aproximativ 1 h de Siracusa (costul transportului aprox 6 euro/dus - intors). Oraselul este mult mai interesant descat Siracusa, insa marea e la distanta mai mare de oras (20 minute de mers cu masina)... o plaja cunoscuta fiind Vendicari, unde noi din pacate nu am ajuns. Ce m-a incantata in mod special a fost Catedrala, stradutele medievale si inguste. Orasul mi-a dat o oarecare relaxare, fiind mai vesel decat Siracusa.

In mod special recomand T A O R M I N A (o statiune la mare). Planuiam sa ne cazam aici, insa pana la urma am ales Siracusa. Drumul spre oraselul Taormina se face prin intermediul unui drum suspendat, cu multe serpentine. E minunat sa jungi sus in varful lui si sa privesti de sus frumusetea marii. Cladirile sunt mult mai primitoare decat cele din Siracusa, peisajul mult mai prietenos... Statiunea detine plaja, nu foarte lata, insa exista.

Accesul la plaja de sus de la orasel se face pe jos... dar exista si posibilitatea de a merge cu telecabina, insa in aceasta perioada nu functiona.

Oraselul este superb... multe magazine cu tot felul de suveniruri, haine, mancaruri, fructe si legume, specialitati... si bineinteles... terase. Noi am ajuns si intr-un punct de belvedere unde se vedea foarte frumos marea si unde se strangeau turistii (in zona catedralei). Multa animatie in aceasta statiune...

Sa nu uitati (desi nu cred ca se poate uita) sa vizitati Teatrul Grec pentru ca este minunat... amplasat undeva sus fata de oras... si de unde se vede minunat marea si statiunea in general. Tariful de intrare a fost 8 euro (copii aveau 50% reducere).

Tot de aici din Taormina se vedea Muntele Etna, unde din pacate nu am ajuns sa il vizitam deoarece ai nevoie de aproximativ 1 zi, dar se vedea minunat in departare acoperit de zapada... fumegand...

Am ajuns sa vizitam si Catania. Mi s-a parut un orasel curat, oragnizat, frumos. Nu am vizita foarte multe, doar: Capela Sf Agatha, Amfiteatrul roman, o cladire frumoasa a unei scoli - (din exterior), un parc (nu mai stiu numele), Teatrul Massimo, Fantana Elafantului (simbolul orasului).

In general autobuzele pornesc la ora 9.00 dimineata, ultimul fiind in jurul orei 8:00 seara.

Pe drumuri am dat aproxiamtiv 100 euro

Taxi 10 euro / transport cu taxiul - 1 pe zi.

SIracusa - catania - Siracusa: 9 euro / pers.

Siracusa Taormina aprox 17 euro / pers: nu este autobuz direct din din Sacusa. Se coboara la Catania de unde se ia din autogara alt autobuz spre Taormina. (aproximativ 2 ore / sens).

Siracusa - Noto: aprox. 7 euro / pers.

Am mancat "gelato" (inghetata) pana nu am mai putut... este aproximativ 1euro 50 centi (pentru 2 globuri mari, nu ca cele de la noi unde vanzatoarea se zgarceste sa nu puna in plus). Si bineinteles gustul nu se compara... Mi-a palcut nespus de mult inghetata de scortisoara, nu am mai mancat niciodata.

Prietenele mele au mancat paste insa nu au fost incantate si pretul a fost putin cam mare... eu am cerut supa de peste... si mi-a adus un fel de peste in sos (numa supa nu a fost, insa foaret delicios. Tariful pe masura: 20 euro. Jumate a ramas deoarece era prea mult. Inainte sa cumparati intrebati de tariful si de cantitate).

Am mancat mult ARACINE... le-am asemanat cu niste sarmalute (mazare, rosii, orez, carnita, imbracate in pesmet). Sun foarte bune, tin de foame si nu sunt foarte scumpe (2 euro).

Trimis de Ioana_Ioana in 08.04.12 16:39:59
    Validat / Publicat: 08.04.12 18:24:02
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4733 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana_Ioana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Siracusa - promenada

webmaster15 [08.04.12 18:23:53] »

Mutat la rubrica "Descopera Sicilia" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor.

iulianic [08.04.12 19:04:25] »

@Ioana_Ioana: Foarte utile impresiile tale de calatorie mai ales pentru cei care decid sa calatoreasca pe cont propriu. Mi-a placut poza P05, imbinarea de stanca si mare ma vrajeste intotdeauna.

Taormina impresioneaza pe oricine, dar pe mine m-ai dat gata cu P21 si P22.

Pacat ca n-ati reusit sa vedeti mai de aproape Etna. Cred insa ca acum - inzapezit - muntele n-ar fi fost o prea mare placere. Noi am fost in septembrie, nu era acoperit cu zapada, dar era tare frig acolo sus.

webmaster13 [08.04.12 20:16:01] »

Melodia postata se poate sterge/schimba!

MCM [08.04.12 20:23:38] »

P04 super. Bravo

balasa violeta [08.04.12 21:22:25] »

Ma bucur ca trei prietene au plecat la drum! Frumos!

Mi-a placut review-ul si pozele!

Ioana_Ioana [08.04.12 23:48:38] »

@iulianic: Multumesc

balasa violeta, Ioana_Ioana, iulianic, MCM