ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2012
FEB-2011

la PMM* = 337 AED

Un hotel excelent

Escala - Feeling good

Cautand sa evadam de iarna geroasa de la noi, undeva la mare, in afara de Egipt (unde era razboi civil) imi vine in minte Dubai, oras care doram sa-l vizitez de foarte mult timp.

Dupa mai multe cautari pe internet, gasim niste oferte destul de avantajoase cu plecare din Bucuresti.

Am ales hotelul Majestic Tower din zona Bur Dubai datorita view-ului si pozitionarii centrale.

Drumul Timisoara-Bucuresti l-am parcurs cu masina in aproximativ 10 ore datorita vremi nefavorabile, a nins aproape toata noaptea. Ajunsi dimineata la aeroportul din Bucuresti la o temperature de -6 grade si o zapada de 10 cm, abia asteptam sa ne imbarcam in cursa de Dubai.

Zborul a fost efectuat cu o companie romaneasca (editat de webmaster). La vremea respectiva mi s-a parut ok dar dupa ce traversezi atlanticul cu un boeing 737 realizezi cat de rau a fost :)

Am aterizat la Dubai in jurul orei 15:00 temperatura la sol de 30 grade, noroc ca ne-am schimbat pe aeroportul din Bucuresti altfel am fi “murit de cald’’. Avionul a aterizat undeva la marginea aeroportului langa gardul de siguranta si am facut vreo 10 minute cu autobuzul pana la terminal doar asa e cand vi din lumea a 3-a in civilizatie:)

Primul contact cu aeroportul din Dubai a fost de genul “uau” de altfel cum a fost cam tot ce am vizitat in acea vacanta. La prezentarea pasaportului si a vizei am fost indemnati de vamesi sa privim spre o camera de filmat unde ni s-a scanat retina.

La iesirea din imensul terminal am ramasi placut surprinsi de curatenia desavarsita, vegetatia bogata in ciuda climei aride de desert si o infrastructura moderna cu sosele si linii de metrou suspendate.

Am ajuns la hotel in jurul orei 17:00 obositi dupa 5 ore de zbor si 10 de condus, am cerut sa primim o camera la un etaj cat mai inalt al hotelului, fara sa oferim spaga receptionerei.

Camera o fost pe masura hotelului, la etajul 21 cu view catre Burj Khalifa si zona sheikh bin zayed road, o camera nu foarte mare, dar cu un pat imens, mobilier din lemn masiv, o baie eleganta si un dulap mare care putea gazdui haine pt un sejur de 2 luni iar peretele exterior era tot din sticla care ofera o senzatie inedita.

Dupa ce am vazut camera, ne-am bucurat de alegera acestui hotel de 4* si de faptul ca banii au fost folositi cu folos:)

Hotelul nu este mare dar foarte bine gandit pe inaltine nu pe latine, are 28 etaje, piscina exterioare, sala de fitness, 3 restaurante, 3 baruri si o cafenea. In pretul cazarii am avut inclus numai micul dejun, in Dubai nu este folosit regimul all inclusive.

In prima seara ne-am decis sa mancam la restaurantul Tirquaz al hotelului cu mancare foarte buna si deloc scumpa, personal foarte amabil iar bacsisul este inclus in nota de plata.

Micul dejun a fost servit in restauratul tirquaz cu un view excelant pe masura hotelului, cu vedere la piscina exterioara, mancare foarte buna si diversificata deloc condimentata si pot spune ca peste micul dejun din Turcia de la ultra all inclusive. Imi aduc aminte cu mare placere de micul dejun luat la acest hotel si de cel de la Marriott Budapesta.

Tot de la hotel am achizitionat si excursia jeep safari in desert avand un pret mai mic cu 10 euro de persoana ca si la agentie, ei ocupandu-se de tot noi, doar am fost anuntati de ora cand vom fi preluati de la hotel.

Hotelul este unul business, pozitionat pe o artera principala din cartierul Bur Dubai, aproapre de mall-ul Burjman si ofera un shuttle-bus gratuit dimineata cu intoarcere la pranz catre plaja jumerah si carte burj khalifa. Personalul foarte amabil si gata sa te ajute in orice problema, curatenia se face in camera zilnic.

Raportul pret-calitate este foarte bun la acest hotel, cu drag mi-ar placea sa revin tot la acest hotel unde ne-am simtit f bine primiti si tratati, isi merita cu desavarsire cele 4 *.

Despre vizita si minunatele excursii din Dubai o sa scriu un alt review deoarece sunt foarte multe de scris.

Trimis de fighter in 03.04.12 11:14:58
Validat / Publicat: 03.04.12 12:17:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 3821 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fighter); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cina la restaurantul grecesc Elia al hotelului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 337.50 AED pe cameră

[03.04.12 17:35:42]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

adri-nico
    [03.04.12 19:49:33]

Am si eu niste intrebari.

Cum adica v-au fost scanate retinele? Am calatorit si eu in diverse departari dar nu mi s-a intimplat asa ceva.

Or fi vrut sa vada pe retina voastra "lumea a treia" din care proveneati?

Ce frumosi ochi are seicul orasului...

Cit a costat o cina la acel hotel?

Doar 7 poze la o asa vacanta?

Abia astept urmatoarele reviewuri si mai multe poze. Pina atunci, vot maxim.

fighterAUTOR REVIEW
    [03.04.12 20:23:14]

@adri-nico: tuturor care intra in Dubai li se scaneaza retina, cred ca e o regula avansata de securitate

Cina pentru 2 persoane la restaurantul grecesc a costat 200 dirhami echivalentul a 170 ron.

O sa mai scriu un review cu excursiile din Dubai si o sa postez mai multe poze, cele de sus sunt strict la hotel.

Multumesc pt vot!

Angelinne
    [03.04.12 21:36:22]

spune-mi si mie te rog... shuttle bus-uri aveau zilnic la plaja? citisem pe undeva ca ar fi doar de3 ori /sapt.

cam ce distanta e pana la metrou? din ce am citit pe forumuri unii zic 3min, altii 7 min, altii ca e departe dar au shuttle pana la metrou... poate ma lamuresti tu, te rog.

cafea, ceai in camera exista? apa?

multumesc anticipat

balasa violeta
    [03.04.12 22:34:44]

Super destinatie! Super review! Super vot cu mult drag si asteptam continuarea!

fighterAUTOR REVIEW
    [03.04.12 22:46:12]

@Angelinne: shutte bus la plaja este de 3 ori pe sapatamana, ora 10:00 plecarea si intoarcerea la 14:00, noi am mers numai o data cu bus-ul in rest numai cu taxi care este foarte ieftin (mai ieftin ca si la noi)

Statia de metrou este departe de hotel aproximativ 15-20 min de mers pe jos, ne-am dorit si noi sa incercam metroul, dar nu am mai apucat.

Bauturi se gasesc numai in minibar, dar noi ne-am cumparat de la magazinele de langa apa si suc.

Angelinne
    [03.04.12 22:52:17]

multumesc pt. raspuns, poate ne mai spui ce ai mai facut, am citit ca ai fost in abu dhabi in excursie, altceva, ceva ponturi?

te bombardez pe tine ca ai (cred) cel mai recent post din dubai... si sotul meu urmeaza sa plece la sf. lunii mai vreo 3 zile cu serviciul si parca m-as duce si eu dupa el. la hotelul asta m-am orientat si eu, as vrea sa stam 10 zile macar.

adri-nico, Angelinne, balasa violeta, fighter
    Alte impresii din această RUBRICĂMajestic Hotel Tower: