ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2012
ÎNSCRIS: 27.03.12
MAR-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Premiere Classe Beauvais - 'in case you don't have other choice'

Pai statui eu si "ma cugetai" profund si ajunsei la concluzia evidenta ca trebuie sa termin cumva de prezentat periplul nostru de acum cateva zile prin Paris/Disneyland/Beauvais cu ultimul pitstop pe care l-am efectuat inainte de imbarcarea spre acasica si anume - oraselul Beauvais, in speta hotelul unde am facut nani in ultima seara avant la Roumanie.

Cum sejurul nostru la Santa Fe, respectiv Disneyland parculete se teminase iar zborul era a doua zi dis-de-dimineata cu plecare din aeroportul Beauvais-Tille, ne-am indreptat obositi de atat de multe peripetii, senzatii tari, fantomite, Buzz Lightyeari, Peteri Pani, cescute ale Palarierului Nebun si cate si mai cate traite in zilele magice precedente... catre oraselul Beauvais, pentru a fi aproape de aeroport dimineata. Normal era mai simplu decat sa plecam din Paris cu noaptea-n cap si sa mai facem o ora si zece minute cu naveta de la Porte Maillot la aeroportul Beauvais, la care s-ar fi adaugat si zborul spre casa... prea fatigant pentru enfant si nous aussi.

Am luat un tren de la Gara de Nord pariziana catre gara SNCF din Beauvais, acolo unde era si punctul terminus al cursei respective si am inceput sa ne uitam galesi pe geam rememorand zilele anterioare. Trenuletul ne-a costat in total 33 de euro, mami, tati si copchila (care a beneficiat de tarif redus).

Ajunsi in gara SNCF Beauvais, desi pregatit informational, mai intrebai o doamna de la ghiseul de info ce as putea lua pana la hotelul Premiere Classe, acol ounde aveam rezervarea.

Eu stiam ca doar naveta care ajunge la aeroport trecea prin fata hotelului duminica, insa am facut pe prostul, poate s-o fi schimbat graficul de lucru al frantujilor. Acea naveta venea cam cand vroiau muschii dansei si nu prea mai aveam chef sa asteptam. Tanti ne raspunse amabil ca altceva-canci spre sus-numitul hotel sau, daca ne dorim musai putem lua un taxi.

Si iesim din gara, dupa ce am stabilit ca urmatoarea naveta venea peste o ora si jumatate, in cautarea unui taxi. Taxiuri... sufletul dragi compatrioti, ca la ei, in acel orasel, duminica, in afara de o carciuma altceva nu mai era deschis, oameni piosi care nu lucreaza in zi sfanta precum alte popoare crestine "la patron".

Ne plimbaram pret de vreo juma' de ora pe stradutele orasului, cam pustiu de altfel, in cautarea unui taxi salvator, cand, la un moment dat, un nene se apropie de noi si ma intreba (ma vazu mai mare si d-aia!) en francais facile daca nu pot sa-i schimb ora de pe telefon la ora de vara. O facu baiatu' mintenas si apoi nenea, care avea chef de vorba, ne intreba de unde suntem, bla-bla. Ii spuseram ca suntem "made in Roumanie" la care tipul sari sa ma pupe si incepu: "Domne', eu am fost la voi in tara la mare, la Mamaia, cat ma bucur sa vad romani, o cunosc pe o doamna unde am stat, Adriana Dumitrescu... vai ce ma bucur ca intalnesc iar romani, ce mi-a placut la voi in tara... etc".

Eu ii spusei, daca tot ne imprietenisem, ca stam dupa un taxi si omu' saritor, sa-i dea Dumnezeu sanatate, imi facu rost in 3 minute de la taverna din colt de un numar oficial de taxi, "ca restul erau bagabonti", dupa cum ne avertizase. Care restu'? Ca nu era nici neam de masina pe strazi... poate cele parcate.

In fine, ca sa nu elucubrez, veni taxiul si ne duse fix in fata hotelului, suma platita fiind de 12 euro, cu aparatul pus. Se pupa din zbor cu receptionera, deh se stiau fetili si ne debarca rapid.

Intraram in receptie, micuta si simplista, vorbiram cu d-soara de serviciu de acolo, care am simtit-o ca nu stia decat franceza, dar nu era bai in cazul nostru, poate pentru alti turisti bag seama, ne dadu cartela de la camera, platiram si fugiram in camera sa lasam bagajele pentru ca ajunsese fomica in dreptul nostru. Ah, era sa uit din nou: am achitat 44 de euro, taxa pe o noapte camera tripla, plus 8 euro micul dejun a doua zi (copila beneficiind iar de "offert").

La trei pasi de hotel se gasea restaurantul Buffalo Grill (vezi foto din fata camerei) asa ca am rupt-o la fuga, sa ajungem primii la cina, sa nu se raceasca grisuletul. Aici am luat o masa copioasa cu specialitati de vita americane, salate cu sos incredibil de bun, inele de ceapa, aripioare, o specialitate gen Texas cu branzica umpluta cu feliute de ardei, plus desert inghetata si Smarties/inghetata pentru domnisoara noastra. Dar, pana sa le comandam, ne-au adus 5 chiflute calde plus 3 salate din partea casei, care au fost bine primite de calatorii obositi.

Sa revenim la hotel, caci despre el trebuia sa va povestesc. Acesta arata mai mult ca un motel, are camerele foarte mici si lipite una de cealalta iar camera noastra tripla consta dintr-un pat dublu, deasupra fiind cocotat cel de-al doilea patut, asa, ca in tabara. Baia era infima, infinitesimala, very small, incredibil de mica, nu mai am alte cuvinte sa o caracterizez si era construita din PVC in intregime, fusese probabil adusa ulterior constructiei "motelului"... insa curata-lacrima.

Una peste cealalta acesta este un hotel de tranzit, pentru turistii in drum spre aeroport zic eu, astfel incat sa ne conformam si sa nu ii lovim cu toata artileria grea... ca nu merita. Noi cam banuiam la ce sa ne asteptam, citisem si review-urile de pe booking, insa era cea mai convenabila alegere pentru noi in conditiile unui zbor matinal, noi venind de la cucurigu, pardon, coucourigou! Totusi, nu banuiam vreodata ca poate exista o baie atat de small... Madre de Dios!

Whatever... a doua zi ne-am trezit cu toate noptile in cap, adica pe la orele 6, Jesus dar devreme mai era si ne-am grabit sa mergem la papa. Micul dejun a fost cam asa: chiflute, un singur tip de croissante, iaurgele, cafea, lapte cald pentru cafea, un tip de cereale, gemuri (bineinteles la pachetele :))) si cam... atat.

Ops, ne ziseram nu in barba ci cu glas tare... unde-s petitele dejunuri de pana acum? Fusera si se dusera draga... aici era cam auster, deh... tranzit/criza monser!

Oricum ne grabeam, aveam naveta de luat la 07:38 fix, caci atunci trecea prin fata hotelului si dupa aia... nexam pana spre seara.

Asa ca predaram cartela de acces in camera, ne luaram boccelutele si... pe aici ti-e drumul spre home sweet home!

Per ansamblu nu pot spune ca m-am simtit in sanul lui Avraam, doamna mea a fost chiar dezamagita de acea noapte, insa a fost curat, ieftin si, mai presus de toate, in drumul nostru spre aeroport (cu naveta am facut 15 minutele mergand cu 5-10 km/h ca un melc, pana in fata Terminalului 1). Si iar sa nu uit: pretul pentru shuttle a fost 4 euro/caciula, copiii neavand reducere.

Sa nu fim drastici si rautaciosi cu acest hotel, este chiar de o stea, spre deosebire de hotelul Mistral, anterior pus pe tapet, care avea o steluta... dar incomparabil mai stralucitoare!

P. S. As recomanda acest hotel, asa cum apare si in procente, doar turistilor nepretentiosi, grabiti, in drum spre aeroport.

Trimis de le_maitre in 01.04.12 22:28:39
Validat / Publicat: 01.04.12 23:32:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (le_maitre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul din spatele hotelului, pe aici se intra in incinta

Andox
[01.04.12 23:46:01]

... cu ultimul pitstop pe...

Sa-mi platesti drepturi de autor, ca eu am zis primul de pit stop azi ))

[02.04.12 00:00:17]

@Andox: Ce sa mai platesc? Le cedez direct, shame on me! )

alinaro
[02.04.12 12:31:37]

Un stil foarte pe placul meu!! Iar perfectul simplu m-a facut sa ma uit repede de unde esti/sunteti , desi m-am gandit dup-aia ca e posibil sa-l fi folosit in povestire pur si simplu ca sa "curga" frumos...

Retinem si sfaturile privitoare la acest hotel. Mi-a adus aminte, oarecum, de Étap-ul nostru de langa Périphérique din octombrie 2009 (atunci am ajuns si noi la Disney).

Felicitari, astept sa te citesc in continuare.

Larissa
[02.04.12 18:34:47]

îmi place când vin cu superbonusul! maestre, eu am zis deja tot, așa că, să scrii în continuare, să nu ne părăsești brusc și fără preaviz!

[02.04.12 19:18:29]

uups, you did it again )

si iaca asa, dragi spectatori si telespectatori se "scrie " (ca este sub 50) review-urili super haioasi. Bravo mon cher, again. Sigur nu l-am scris eu? Am o senzatie de deja "viu" )

Brava, halal natiune.

Hotelul, da-l incolo, sa fie la ei. Nu are nici macar o stea, vazui ca are o frunza de palmier pe frontispiciu (na, ca se lua si la mine) )))

[02.04.12 22:21:37]

@alinapopi: Stimata Doamna, permiteti-mi sa ma inrosesc putin olteneste in obrajori, ca dupa o tuiculita zdravana (desi mi-s bucurestean get-beget) si sa va transmit multumiri.

Retziproca e valabila!

[02.04.12 22:28:08]

@larissa2012: Esti incredibila ca sincronizare cu voticul decisiv, cred ca este o arta oculta pe care trebuie s-o deslusesc si eu candva, ca sa-ti intorc, macar principial, aprecierile.

Nici prin creanga mintii nu-mi trece sa va parasesc, pacatele mele! De-abia am venit si ma simt ca pestele-n ocean aici, "inotand" cu drag printre superbele rw-uri gazduite de sait.

Plecaciune maxima!

[02.04.12 22:34:51]

@MCM: Stai sa ma opresc din ras si sa-mi trag sufletul!!!

Esti incorigibila scumpa doamna si colega de aventuri pe mapamond! Ma simt asa bine si ma-ncanta rudenia noastra (stilisticeste vorbind) incat stau si ma intreb daca nu o fi si sanguina!

Si, ca sa-ti destainui un secret spezial: acelasi simtamant l-am cam avut si eu cand te citii prima si intaia oara, my sister from another mister!

Ma-nclin cu drag!

[02.04.12 22:41:16]

@le_maitre: offf, cum folosesti tu toate vorbele luate de dimineata. Iar verbele iti ies cel mai bine )). Cred ca doamna ta nu a avut nici o sansa cand i-ai facut curte.

Mare domn, mare caracter.

Asteptam, bre, frate'miu, urmatoarele cimilituri )

[02.04.12 22:51:28]

@Andox: great minds think alike ) apropos de pitstop

Andox
[03.04.12 09:40:04]

@MCM: Unde sa dau like? )

balasa violeta
[03.04.12 10:37:41]

Incantator review!

Am descoperit o "crenguta" printre noi. Sa-ti de Domnul sanatate si multe vacante, sa mai citim si noi una, alta de la tine!

[03.04.12 19:46:39]

@balasa violeta: Sarut mana, multumesc mult si asa sa ne ajute tuturor Doamne-Doamne!

commandorsteel*
[03.04.12 21:11:04]

frumos povestit, olteneste

din cate am observat, toate hotelurile Premiere cred ca au acelasi proiect, indiferent de tara, in care camerele sunt mai lungi, paturile sunt cum ai povestit si din cate imi aduc aminte, baile sunt parca turnate din plastic...

[04.04.12 11:16:50]

@commandorsteel: Asa-i, baia e in intregime din PVC sau vreun oarecare plastic mai solid si scartaie infiorator cand pasesti inauntru. Probabil sunt toate copy-paste.

Multumesc pentru ecou si vot!

alinaro, balasa violeta, le_maitre, MCM

• pagină generată în 0.082018852233887 sec