ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.03.2012
ÎNSCRIS: 30.01.11
SEP-2011

Pensiunea - Restaurant - Dealu Sasului, Rucar - Fundata - Masa copioasa-n deal

Cand drumul se-ndreapta spre Fundata, Bran si spre alte meleaguri indepartate, lasand in urma sa Rucarul si Dambovicioara, este timpul unui nou meleag binecuvantat de natura. Este zona, cunoscuta sub denumirea de Dealu Sasului. Multi o cunosc datorita sculpturilor de lemn pe dreapta ori pe stanga drumului; In momentul in care lasi in urma ta Podu Dambovitei si urci serpentinele observi cum din loc in loc zarea nesfarsita ofera perspective incantatoare catre toata valea Dambovicioarei si dincolo de acest meleag rural, strajuieste creasta Pietrei Craiului. Foarte dese sunt si posibilitatile de a opri masina in popasurile amenajate de unde imediat te vor intampina comerciantii de produse autohtone sau vanzatori de caini ciobanesti carpatini. Ei bine, intr-unul dintre aceste popasuri, pe partea stanga in directia de mers spre Brasov, se afla un popas care ofera perspective perfecte spre Dambovicioara. Putini stiu, ca aici, coborand pe iarba aproximativ, 10 - 20 minute poti gasi o noua lume, ruiniforma – Cetatea Oratia.

Dar noi ne continuam drumul urcand pana la limita superioara a dealului, unde ne va intampina Pensiunea - Restaurant Dealu Sasului. Aceasta este clasificata la 3 margarete, iar din exterior trebuie sa recunoastem ca arata foarte bine. Asa ca, lasandu-ne atrasi am ales sa luam pranzul aici. Se poate manca atat in restaurantul pensiunii, restaurant care arata foarte, foarte bine, dar si pe terasa exterioara. Am ales aceasta a doua varianta fiindca si vremea ne permitea si mai puteam admira frumusetea locurilor. Personalul restaurantului Pensiunii Dealu Sasului ne-a abordat foarte repete, fiind foarte comunicativi si serviabili. Pe langa prezentarea meniului acestia ne-au intrebat si daca suntem pentru prima oara prin aceste locuri si ne-au mai oferit cate informatii inedite. Spre exemplu, pe dealul din spatele Pensiunii Dealu Sasului, se afla un corp de lemn, autentic si cat se poate de traditional, corp apartinand de Pensiune. Numele acestuia, trezeste amintiri placute – Casa Bunicii. Exact pe-acest lucru s-a dorit sa se mearga, o casuta amenajata intr-un mod cat se poate de rural, unde lemnul domina, miros fin de brad, in fata casutei o gradina plina cu zarzavaturi - cat sa iti culegi pentru o ciorbita minunata. Interiorul este dominat de spatiu pentru a servi masa, cu mese si scaune de lemn, butuci de lemn si alte decoratiuni bine alese. Alaturi, se afla o camara plina cu bunatati…exact cum pregateau bunicii nostri vrednici. O alta incapere o reprezinta bucataria, unde se poate gasi un aragaz mic, vesela, chiuveta. Incepand din acest an (2012) proprietarii pensiunii intentioneaza sa primeasca turisti aici, si spera sa reuseasca sa duca la bun sfarsit una din marile lor dorinte - Cazare pe paturi de fan… locurile clar sunt limitate (cred ca maxim 8 pers) dar este o idée care merita apreciata!

Revenind la mancarea noastra, nu putea lipsi traditionalul bulz alaturi de muschiuletul de porc la garnita, ciorbica de burta…Pentru care dam o bine-meritata nota 10. Smantanica pentru ciorba a fost delicioasa. Asadar, iata cum Dealu Sasului va reprezenta cu siguranta un loc ideal de popas si de a lua pranzul, si-n cadrul viitoarelor drumuri pe care le vom avea pe aici. De mentionat, ca alaturi de noi…cat am urcat pana la Casuta Buncii, 2 ciobanesti jucausi si dragalasi ne-au insotit pe tot parcursul drumului.

Dealu Sasului, o pensiune si un restaurant de nota 10 (imi permit sa spun si despre pensiune, datorita parerilor pro, pe care le-am strans de la prietenii care au si dormit aici si totul a fost excelent). Dar toti, inclusive noi, am ramas profund impresionati de calitatea servicilor de servire a mesei. Felicitari Pensiunii Dealu Sasului si sa ne revedem cu drag!

Trimis de private_rayen in 31.03.12 12:20:15
Validat / Publicat: 31.03.12 14:20:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DÂMBOVICIOARA.

VIZUALIZĂRI: 7406 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (private_rayen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Perspective incantatoare spre tinutul Dambovicioarei. In coltul din dreapta se pot observa ruinele Cetatii Oratia

[31.03.12 14:20:01]

Avand in vedere ca nu ati fost cazati aici, review-ul a fost mutat la noua rubrica, "Restaurante, terase, etc in zona Rucar".

[02.11.17 16:39:42]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm în zona Dâmbovicioara» (nou-creată, între timp, pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Dâmbovicioara: