ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2012
ÎNSCRIS: 30.01.11
MAR-2012

Aniversare in stil chinezesc! Restaurant JIN DING

In prezentul review vom prezenta, o parere comuna (16 persoane) parere care am format-o dupa ce am organizat o “aniversare culinara” la Restaurantul cu specific chinezesc Jin Ding, din capitala. Acesta nu prea este promovat in mediul on-line neavand un site functional, ceea ce am putea spune ca este un minus. Cateva pareri, asa dubioase si raspandite mai le gasim pe net insa, la recomandarea unor prieteni am incercat si noi acest local, dupa o rezervare facuta in prealabil cu o saptamana inainte.

Restaurantul se afla in cartierul/zona Baicului (Gara Obor ca reper) si se ajunge foarte usor, ca reper – de la capatul troleibuzelor 69 si 85 se continua spre stanga, trecand peste calea ferata ce porneste de la Gara Obor si dupa aproximativ 300-400m pe partea dreapta se va vedea restaurantul.

Atmosfera a fost inca de la inceput primitoare, coloritul frumos, iar personalul …satisfacator. A existat o oarecare stangacie, dar stangacie aparuta poate si din dorinta acestora de a fi foarte prompti, serviabili si de a ne face sederea cat mai placuta. De mentionat ca erau romani.

Din cauza faptului ca eram un grup destul de mare 14-16 persoane, ni s-a asezat o masa la parter, intr-un loc destul de incapator si linistit. Langa mesele noastre, existau si alte mese, rotunde, prevazute cu acel dispozitiv rotativ pe care se puneau farfurie, invartindu-se spre fiecare ocupant al mesei. In afara meselor de la parter, la etaj, Restaurantul Jin Ding dispune de niste separeuri pe care le am vazut si ni s-au parut foarte interesante. Toate erau decorate intr-un logic specific chinezesc, dar aveau aceea atmosfera care te invitau sa le incerci. Si le vom incerca cu siguranta cu alta ocazie.

In ceea ce priveste servirea mesei, asa cum spuneam aceasta a fost foarte prompta, iar portiile satioase; de exemplu, o portie de preparat de baza (pui /vita/porc la plita incinsa + orez, erau suficiente pentru un cuplu). Cel putin noi ne-am lovit de acest lucru, mai ales ca increasem si unele preparate trecute ca aperitiv gen, cartofi prajiti chinezesti (destul de dubiosi…nu am fost toti impresionati de ei, dar unii i-au laudat), apoi o salata de varza cu usturoi foarte buna, branza prajita si altele. Dar ca linie generala – atat preparatele de baza, cat si garniturile (orezul este minunat ca sigust si ca si aspect), plus aperitivele au fost de nota 10, comparativ si cu alte restaurant chinezesti. De aceea, mentionasem inca din inceput, minusul aferent lipsei unui site. Preturile preparatelor de baza variaza intre 18 – 23 ron. Orez in jur de 8 Ron, aperitivele 12-15 Ron. O bere undeva la 7-8 Ron etc.

Am lasat pentru final minunatul desert compus din niste placintele de dovleac prajite pane, servite cu un sos de vanilie. Au fost absolut delicioase, dar recomandam sa se manance cat sunt calde. Cand se racesc devin un pic prea elastice, insa ca si gust…sunt delcioase. Trebuie neaparat sa aflam reteta.

Ne-a fost permis sa aducem tortul aniversar de acasa, iar personalul ne-a pus la dispozitie farfurii/lingurite pentru servirea optima a acestuia.

Concluzionand, a fost o alegere ideala pentru o aniversare in stil chinezesc, atat datorita delicioaselor preparate cat si a atmosferei generale si nu in ultimul rand…pretul foarte bun.

Bravo Jin Ding si…La multi ani sarbatoritei mele! (Sper sa va placa tortul din poze!)

Restaurant Jin Ding, Str. Baicului, nr. 66, Tel: 0720-579-689

Trimis de private_rayen in 30.03.12 18:53:07
Validat / Publicat: 30.03.12 20:14:41

VIZUALIZĂRI: 4234 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (private_rayen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Momentul desfacerii cadourilor

cristina65
[30.03.12 21:10:10]

Sper sa nu ma certe vreun web pt off-topic, dar... LA MUUULTI ANI frumoasei tale sarbatorite!!!

[31.03.12 00:16:52]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

cristina65
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: