ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2012
ÎNSCRIS: 26.03.12
AUG-2011
4 AD. + 3 COPII

Viila de 5 stele+

Vreau sa va povestesc cate putin din sejourul meu in Croatia, pe insula Ciovo. Sejurul a fost o dezamagire completa ptr noi. Mentionez ca locuim in Franta si am fost cu o alta pereche care locuieste in Romania, iar ptr ei sejourul a fost exceptional.

In primul rand incep cu insula Ciovo. Un munte cu niste serpente oribile, foarte aglomerat, de abia intrau 2 masini pe cele 2 benzi si in plus mai circula si un autobuz, care ocupa o banda si jumatate.

Vila este superba, merita mai mult de 4 stele. Este exact ca in poze si va spun sincer ca in comparatie cu celeleate vile din imprejurimi, ea e o exceptie exceptionala. Noi am ales un apartament cu 2 camere, una cu pat dublu, si una cu 2 paturi separate si un sejur cu o canapea (coltar) mare, pe care mai poate dormi un copil lejer. O terasa frumoasa cu o priveliste superba la mare, aer conditionat, o bucatarioara stil american f darguta, fiecare camera cu baie ei si nu cu dus ci cada, masina de spalat rufe, frigider. In plus frigiderul am observat noi din prima zi ca nu mergea si am anuntat la restaurantul de jos si in cateva ore ne-au adus un frigider nou, fara prea multe intrebari din partea lor.

La parterul vilei este un restaurant cu niste mancaruri delicioase si nu prea scumpe. De exemplu am mancat piept de pui cu sos gorgonzola s cartofi prajiti si vreo 4 beri = 30€.

Preturile la mancare ptr noi au fost mai mult decat OK, dar as putea spune ca si ptr romani ar merge, avand in vedere ca in Galati o portie de mancare la un restaurant mai chic ar costa o portie intre 10 si 13€.

Daca alegeti vila nu va bazati pe plaja de care vb ei in descriere. E o chestie minuscula. Exista o plaja mai mare cu inchirie sezlonguri si umbrelutze, cu terase, dar trebuie mers cu masina vreo 10 minute, ceea ce noua nu ne-a prea convenit, ptr ca a fost ingrozitor de cald si efectiv nu puteai sa stai pe plaja 3-4 ore fara sa nu inghiti vreo 4 beri. Foasrte cald, de la 11h nu mai puteai sta la plaja, dar nici sa te plimbi prin oras nu puteai. De ex noi suntem adeptii teraselor in aer liber, cel putin la mare, dar aici am preferat terasele cu aer conditionat, inauntru

Apa minunata, curata, calda, cristalina.

Am vizitat intr-o zi cu vaporul vreo 2 insule, am platit 25€ de persoana, copil sub 10 ani gratis, si ne-au oferit, bauturi pe vapor, pepene rece la intoarcere, mancare la pranz pe prima insula (peste la gratar cu salata de varza, vin si suc din belsug). Pur si simplu ne-au lasat pe o insula vreo 3 ore si faceai plaja, scufundari, dupa care am mancat si apoi ne-au dus si pe a doua insula si ne-au lasat acolo inca vreo 3 ore. Prima insula nu a fost cine stie ce, dar a doua a fost frumusica. Am plecat de pe Ciovo la 8h dim si am ajuns inapoi la 19h seara.

Am vizitat si Split, un oras superb, parca invaluit in alb. Placuti impresionati, mai ales ca pietele erau ca in Romania, ceea ce noi duceam dorul. Si orasul de langa insla Ciovo, care face legatura intre insula si pamant, (am putea spune centrul statiunii sau statiunea) f frumos. cladirile superbe si ingrijite.

Per total cazarea buna, mancarea buna si ieftina, apa calda, cristalina, curata, dar insula un dezastru total. Fiecare si-a asezat casa cum a vrut, si-a varuit-o cat mai colorat si nimeni nu strange gunoaiele. Erau cateva pubele de gunoi, cum erau pe vremea comunismului in Romania la vreo 100 vile, asa ca trageti singuri concluziile cum erau acele pubele dupa vreo 3 ore.

Daca nu vreti sa cheltuitti bani pe restaurante, aveti piete ca in Romania si supermacheturi destule.

Concluzia noastra in ceea ce tine aceasta insula, Romania dar cu o apa minunata. Nu stiu daca se merita. Eu daca ar fi sa mai merg inca o data in Croatia, aceasta insula nu as alege-o (pacat de cazare), si as alefe o demi pensiune la un hotel cu o plaja mai mare si la max 500m.

Perechea care a venit din Romania a adorat, ei se asteptau la mai putin, noi in schimb ne asteptam la ceva mirific si am fost dezamagiti.

Va las linkul catre vila Mavarcica

Trimis de chiti79 in 27.03.12 00:09:27
Validat / Publicat: 27.03.12 08:14:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 3363 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chiti79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.03.12 08:15:02]

@chiti79: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

vlado2
[27.03.12 17:53:36]

In primul rand nu stiu cum de ati ajuns fix in Insula Ciovo. Probabil v-a interesat mai mult oferta de pret decat ceea ce urma sa vedeti. Foarte aproape de Ciovo se aflau insulele Brac si Hvar (pe care cred ca le-ati vizitat in acea croaziera), insule foarte apreciate.

Mi se pare inadmisibil sa platesti o excursie pe mare, sa vizitezi ceva si apoi sa nu ai habar ce ai vazut: "Prima insula nu a fost cine stie ce, dar a doua a fost frumusica." Pacat ca nu ati vizitat macar Parcul National Krka ce se afla destul de aproape.

Imi permit sa adaug cateva informatii despre aceasta insula. Ea se afla langa frumosul oras Trogir, iar legatura pe insula se face pe un pod mobil. De fapt, pe multe site-uri se vorbeste despre aceasta insula ca fiind o prelungire a orasului Trogir. Majoritatea turistilor aleg Trogir ca destinatie datorita farmecului sau si a cladirilor vechi. Insula Ciovo este "partea noua a orasului", deci mai putin spectaculoasa, cautata doar pentru preturile mai mici la cazare.

Mare atentie cand alegeti hotelul sau vila in care urmeaza sa va cazati. Agentiile trec de multe ori ca destinatie Trogir, dar cazarile se fac in Ciovo.

chiti79AUTOR REVIEW
[27.03.12 18:21:34]

@vlado2: In primul rand trebuie spus ca insula care ati mentionaat Hvar este o insula f scumpa, cel putin asa ne-au zis localnicii de acolo, ceea ce stiam si noi deja. Daca dumneata esti fermecat de limba croata asta e, puteti retine toate numele de insule, noi nu am retinut numele insulelor si nu asta ma interesa, ci farmecul peisajelor Croate. Pe acest site am intrat sa imi spun parerea nu sa mi se dea in cap ca nu e admisibil sa nu cunosc numele a doua insule. Da intr-adevar e Trogir, orasul de langa insula, e frumos dar nu chiar asa cum ne asteptam noi. E f mic, in 15 min l-ai facut la picior si ffffffffffff aglomerat.

Ne-am dus la mare ptr a face plaja, iar daca dumneata la cele 40 grade puteai sa te misi prin parcuri, iti urez noroc, dar noi eram cu un copil de 2 ani si nu puteam risca sa ies la ora 12h in plina arsita.

Noi am fost dezamagiti de aceasta Croatie care ma repet e la fel ca Romania, in ceea ce tine de plaja, curatenie, mancare.

vlado2
[27.03.12 18:39:40]

Cred ca sunteti singura persoana de pe planeta dezamagita de Croatia. Unde anume puteati alege o vacanta la mare unde sa puteti sta toata ziua cu un copil mic pe plaja? In plus o vizita in parc inseamna muuulta umbra si racoare. Eu va doresc sa gasiti locuri pe lume cu soare dar nu prea, ieftine dar senzationale si unde sa poti sa stai pe sezlong si peisajele sa ti se deruleze prin fata ochilor. Spor la cautari!

poceaadrian*
[02.07.13 00:12:29]

Vlado, ai dreptate, raspunsul tau este genial...

Nu stiu ce vor oamenii astia... scriu reviews rautacioase, au dat banii, ceva bani dupa care plang, nu stiu sa se bucure, iau un copil de doi ani cu ei in Croatia (total neadecvat, dupa parerea mea), nu stiu sa citeasca istoria si geografia locurilor in care ajung, si, la sfarsit, dau diagnosticul... Un fel de Romania, adica un fel de calificativ minim... Care Romania? Romania pe litoral nu are nici un fel de insule, numai asta si este deja cu totul altceva, Romania ca si munti, manastiri, situri istorice si culturale poate chiar sa fie superioara Croatiei, dar la zona litorala nu exista termen de comparatie

chiti79, poceaadrian*, vlado2