ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2012
DIN: braila
ÎNSCRIS: 04.06.11
AUG-2011
single

VALEA BERII - trecut! si... viitor?

Dragi iubitori de munte,

Am fost si ati fost de nenumarate ori pe Valea Berii. Cei care au trecut pe acolo stiu cat de frumos era acest loc. Din pacate, acest loc se altereaza pe zi ce trece, si as vrea sa cred ca totusi va reusi cu ajutorul nostru sa isi pastreze din frumusetea de altadata.

As vrea sa postam cu totii poze de odinioara, de ieri si... de azi, astfel incat sa putem face o comparatie obiectiva.

Va rog postati poze cu acesta zona minunata, pana la fantana N. Ioan, sa vedem ce a fost si... ce poate deveni Valea Berii. Sa postam poze incepand cu pasnicii brazi ce strajuiesc valea si cu paraul ce ii racoreste, cu turistii din pozele alb negru care urcau cu rucsacul in spate si cu batul in mana spre masivul Ciucas. Apoi sa postam si poze de azi, cu jeepane care calca zona si strica linistea, afumand zona si turistii ""fraieri"" care inca cuteza sa urce cu piciorul. Sa facem o paralela intre ce a fost candva aceasta zona mirifica si ceea ce tinde sa devina acum, "gratie" unor oameni "noi": valea relaxanta de odinioara se transforma pe zi ce trece intr-un peisaj trist metalic cu o fabrica sinistra in centru (fie ea chiar si de apa), cu fum de jeepane care ocolesc bariera prin rau si manele prin geamul deschis+gunoaie aruncate pe geam.

Sa facem o comparatie, si sa tragem o concluzie: daca ne place sau nu.

Voi posta si eu curand poze de ieri si de azi, multi dintre noi "am fost acolo" dar cred ca putini realizam cum dispare incet dar sigur farmecul zonei "gratie" indiferentei semenilor nostri.

VALEA BERII nu este nici hotel si nici pensiune, este un simbol al zonei. Daca un hotel ar disparea s-ar construi altul, dar Valea Berii nu stiu cine ar mai putea sa o reconstruiasca decat Dumnezeu. Daca noi oamenii nu o putem reconstrui macar SA O PASTRAM ASA CUM INCA MAI ESTE.

Va multumesc, dragi turisti adevarati!

Trimis de laumyr in 25.03.12 23:34:03
Validat / Publicat: 26.03.12 01:07:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHEIA.

VIZUALIZĂRI: 4020 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laumyr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.03.12 00:00:46]

Mutat la rubrica "Descopera zona Cheia" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

kmy
[26.03.12 12:09:25]

Dragă @laumyr,

Mi se pare OK initiativa ta, dar nu stiu de ce nu ai inceput tu să scrii mai multe despre Valea Berii. Practic eu nu stiu nimic despre aceasta zonă, iar tu nu m-ai lămurit cu nimic...

Te rog vorbește-ne mai mult de aceasta zonă, de ce se numește asa, prin ce se remarcă față de alte locuri, de ce vrei s-o promovezi?

Ceea ce ai scris tu, după părerea mea se incadrează doar la rubrica filozofări și doar atît.

Te rog convinge-mă să vreau să merg și eu acolo!

[26.03.12 20:23:17]

@kmy: Valea Berii este o vale (drum forestier) de 4-5 km cred, care face legatura intre soseaua Ploiesti-Brasov dn 1A si cabana Ciucas, strajuita de brazi si padure si alintata de un parau curat, a carui incepe la fantana N Ioan. De fapt este calea de acces principala catre cabana Ciucas. Acum ceva timp, incepea cu o cabana vanatoreasca rustica, iarba verde udata de un parau ca si cristalul, o minipastravarie si capite de fan si cai slobozi. Un tablou de Grigorescu... live. Acum... incepe altfel... veti vedea cum din foto.

DAR ai dreptate, poate nu am dat destule detalii aseara ca nu am avut timp, dar voi posta poze ca sa va conving pe toti, dragi drumeti.

[26.03.12 20:32:46]

@webmaster0: foarte rau ai facut, am introdus intentionat Valea Berii distinct incercand sa o salvez de la dezastru. Acum pozele de acolo se vor amesteca cu vile, peisaje, manastiri si rauri, etc etc, iar efectul antitezei date de pozele de ieri si de azi va fi unul estompat!!! Inainte valea berii era o feerie, acum are in centru o fabrica sinistra din metal, pastravaria a disparut, iarba verde a fost inlocuita de pietre de constructie. Se pare ca incercarea mea de a sensibiliza iubitorii de munte in ceea ce priveste acest obiectiv este sortita esecului tocmai datorita voua.

Nu inteleg de ce nu bagati toate vilele la descopera Cheia, doar fac parte din ea.

Va urez succes, eu nu imi pierd timpul tastand aici sa anulati voi efectul.

O seara buna, eu nu ma mai implic!!!

[26.03.12 21:43:26]

@laumyr: Sunt oraşe, capitale, uneori chiar ţări care au o singură rubrică unde se pot ataşa articole de tip "călătorie". Asta este structura acestui site şi nu o vom schimba de dragul unui singur utilizator.

Dacă tu crezi că nu este cea potrivită dorinţelor tale, poţi eventual folosi forumul nostru, unde nu există aceste restricţii. Dacă nici acolo nu eşti mulţumit de găzduirea pe care o putem oferi... asta e! Poate ai noroc mai mult în alte locuri.

În ceea ce priveşte pozele, ele rămân ataşate acestui articol (sau vreunei eventuale continuări); în niciun caz nu se amestecă. Decât dacă nu le ataşezi niciunui articol.

[26.03.12 22:24:02]

@webmaster0: eu inteleg principiile voastre, aceleasi pt toti, ok. Diferenta este ca eu am incercat sa fac ceva mai mult decat sa descriu o zona turistica, am incercat sa o si salvez. In comparatie cu alte obiective din zona care infloresc (gen manastirea si satul plin de vile, etc), VALEA BERII VA DEVENI CURAND O VALE A PLANGERII, si de aceea am separat-o. Iar daca mie imi puteti spune cinic """""... asta e! Poate ai noroc mai mult în alte locuri. """"", spuneti va rog asta si procesului de distrugere din Valea Berii, poate reusiti sa il stopati... din cuvinte!

Va doresc succes!

P. S. VA ROG SA IMI STERGETI CONTUL DE PE SITE SAU SA IMI INDICATI CUM O POT FACE deoarece nu am gasit inca aceasta posibilitate.

Se pare ca va puteti lipsi usor de impresiile si de initiativele mele.

Va multumesc pentru colaborarea de pana acum.

[26.03.12 22:54:17]

@laumyr: declarativ, se pare că înţelegi. Dar din păcate, nu reuşeşti să ne înţelegi şi dincolo de acest nivel. Nu îţi place nici să accepţi autoritatea şi să respecţi 'regulile casei'. Atunci, cum poţi avea pretenţia să încerci a salva ceva, când porneşti de pe premise greşite?!?

Nu am fost deloc cinic mai sus, dimpotrivă, am încercat să ofer alternative. Oricum, faţă de atitudinea pe care (ne-)o arăţi, aş spune chiar că am fost cam 'moale'.

Şi noi am dori să putem salvgarda cam tot ce e frumos în ţara asta, dar nu cu topice distincte se poate rezolva asta - lucrurile trebuie începute din primii ani (care scad dramatic sub cifra de aur - 7) de viaţă în sânul familiei, apoi pe băncile şcolii (ai cărei dascăli sunt tot mai puţini şi prost pregătiţi) şi "încheiate" cu personalul de pază, aplicare a legilor şi menţinerea ordinii (şi aceştia, unii 'murdari', alţii nepăsători, dar majoritatea absenţi exact atunci şi acolo unde ar fi nevoie de ei).

Dacă vrei să rămâi alături de noi, sau ne părăseşti, e doar decizia ta - nu e nevoie să cauţi alţi vinovaţi!

O seară faină să ai,

[27.03.12 11:49:22]

@webmaster0: cred ca ne pierdem timpul cu dialoguri de acest gen. Cred ca acest site este pt turism si turisti si nu pt schimbi de replici.

Multumesc inca o data pentru gazduire si scuze pentru atitudinea mea daca v-a suparat, dar va rog inca o data sa imi stergeti contul sau sa imi indicati daca o pot face singur!

[27.03.12 12:37:07]

@laumyr: OK, contul tau va fi inchis la cerere (nu exista decat aceasta posibilitate).

Nu vreau insa sa ne despartim mai inainte de a-ti spune ca nu atitudinea m-a suparat, ci doar am fost nedumerit de contradictia dintre aceasta si intentiile si scopul tau declarat. E foarte greu (daca nu imposibil) sa vrei sa faci educatie, dar la randul tau sa nu fi de acord sa te supui unor reguli.

In fine, asa cum spuneam, e decizia ta si ti-o respectam.

Succes in continuare si calatorii frumoase, oriunde te vor purta pasii!

PS site-ul nostru are putin din ambele componente pe care le pomeneai mai sus: e si un site de informare turistica, dar si de comentarii, discutii, polemici chiar, pe aceeasi tema.

kmy
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Cheia: