ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2012
ÎNSCRIS: 04.06.11
AUG-2011
2 AD. + - COPII -- v: -

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un inceput bunicel... (cu observatii... intru corectare)

Am lasat masina la bariera la fabrica de apa (acel colos de metal aparut ca un dezastru in Valea Berii, fara nimic comun cu zona, nici macar mascat de cativa pomi); din respect pentru zona si dorind sa fac miscare am luat-o pe jos. Stiam ca proprietarii cara sus pt 10 lei/persoana cu o masina turistii, si am zis ca e bine ca nu intra toti tembelii cu masini de teren sau ATV sa distruga zona. Pe drum, in timp de urcam insa, surpriza: masini de teren printre care si ale Jandarmeriei cu civili in masina (nevestele probabil, desi erau cam tinerele pe langa un colonel ce parea seful :))) treceau pe langa mine ca pe bulevard, ocolind bariera prin parau!!! Am ajuns sus la cabana unde am descoperit o cabana noua, cu bun gust ca in Austria, bucataria frumos amenajata cu mancare proaspata si buna si preturile normale. Preturile sunt aceleasi sau poate chiar mai mici decat cele de jos din Cheia (preturi de restaurant, evident). Oamenii super amabili, si cei de la restaurant si patronul, un domn in varsta care ne-a facut un tur prin cabana de la bucatarie la subsol pana sus in camere. Arata foarte bine, concluzia. Din ce mi-a spus atunci inca nu aveau curent tras si foloseau un generator, si noaptea mergeau pe iluminat de veghe, pentru economie. Am intrebat daca se poate folosi gratarul de afara si au zis ca da, ca mai bine sa il foloseasca turistii decat sa faca focul in jur sa distruga sau sa dea foc la vegetatie. Zona este inca frumoasa, pana o vor distruge cei urcati in jeepane pana sus pe munte. In schimb... conditiile meteo sunt... ca la 1500 de m, de exemplu cand am urcat era soare arzator si in 4 ore au venit din senin niste nori negri de ploaie torentiala si vant puternic. Pentru cei cu copii, nu recomand iarna, la o cabana unde cam greu ajungi (ultimii cateva sute de metri sunt f abrupti, si chiar cu masina de teren eu nu as risca sa urc iarna sa ma trezesc in rapa de alaturi!!!). Intr-un cuvant, este o CABANA totusi, la 1500 de metri, care arata bine, cam greu accesibila chiar si cu masina de teren, cu conditii meteo f schimbatoare, iar pentru cei cu copii... mergeti vara. Ca locuri de joaca... iarba verde de acasa :)) si aer supercurat.

In ceea ce priveste transportul proprietarilor cu care am coborat si care lasa de dorit, iata punctele minus: praf in masina de teren, miros de motorina + un sofer care cu mare noroc nu ne-a aruncat in rapa, mergea ca la raliu de mi se zdruncinau ficatii prin hopuri.

In concluzie: cazare buna, mancare buna, amabilitate, zona frumoasa. Ca puncte de indreptat: patronul ar trebui sa impuna niste reguli in zona, incepand cu transportul, cu cei care urca cu jeepane si ceea ce priveste ecologia si disciplina in jurul cabanei si in zona, adica fara gunoaie aruncate oriunde, fara manele, fara jeepane si fitze de Dorobanti. Pentru ca altfel. adevaratii iubitori de munte si de Ciucas vor ocoli acea cabana, iar trecatorii manelisti (prin munte ca si prin viata) o vor abandona repede avand in vedere inaccesibilitatea ei si posibilitatile limitate de distractie (fitze). Daca cabana se va adresa iubitorilor de munte, va rezista, altfel in cativa ani va ajunge ca si vechea cabana Ciucas... istorie.

Sincer sa fiu patronul mi-a parut foarte bine intentionat, dar daca a adus numai arhitectura austriaca acasa si nu si regulile lor in turism, desi nu sunt vrajitoare preconizez ca totul se va duce pe apa ...Teleajenului daca nu va pune si ..."punctul pe i" - curatenie, disciplina, reguli stricte de acces.Ca in Austria.

Trimis de laumyr in 25.03.12 22:40:39
Validat / Publicat: 25.03.12 23:43:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL CIUCAȘ. A mai fost în/la: -

VIZUALIZĂRI: 3803 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laumyr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sunflower
[26.03.12 08:49:13]

Niste fotografii ar fi mai mult decat binevenite!

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.03.12 13:03:41]

Pentru ca altfel, adevaratii iubitori de munte si de Ciucas vor ocoli acea cabana

Inca de cand s-a pus piatra de temelie, multi iubitori ai muntelui au preconizat ca se va ajunge in situatia actuala si binenteles ca au inceput sa ocoleasca acest loc.

Daca se va adresa iubitorilor de munte, va rezista, altfel in cativa ani va ajunge ca si vechea cabana Ciucas... istorie

Eu nu as fi asa sigur. La fel ca multe alte cabane de munte, odata cu modernizarea (sau reconstructia) s-a trecut la sistemul „turism de week-end”. Cine stie, poate patronii si-au facut niste calcule si considera ca e mai avantajos asa. Inainte cabanele aveau tarife mult mai mici si erau des frecventate de „adevaratii” drumeti, de-a lungul intregii saptamani. In prezent tarifele au crescut considerabil iar la sfarsit de saptamana cabanele sunt pline de „trecatori manelisti” (fapt ce ia alungat pe cei mentionati anterior). Pana sa se inaugureze cabana, patronul se lauda ca va fi o adevarata cabana pentru oamenii muntelui. Se pare ca deja s-a razgandit. Nu stiu cum este atmosfera in timpul saptamanii (sper sa aflu destul de curand) dar in week-end eu nu as mai trece pe acolo.

[26.03.12 21:59:21]

@laumyr

Am introdus pagina web oficiala a cabanei, in caseta tehnica (vezi mai sus) si in conformitate cu aceasta am modificat denumirea in Cabana Ciucas si "i-am coborat" numarul de stele la 2.

Poti sa-mi spui, te rog, daca este corect asa, inclusiv daca aia-i pagina web?

Multumesc!

laumyrAUTOR REVIEW
[26.03.12 22:10:54]

@webmaster15: da, probabil acela este siteul oficial, cel putin bate cu ce am vazut eu acolo. In ceea ce priveste numarul de stele... nu ma pricep la catalogat cabane ), dar eu i-as fi dat chiar 3***.

[26.03.12 22:17:39]

Oficial, are 2* si asa ramane si pe saitul nostru, dar... orice unitate de cazare, are-n sufletul fiecaruia un numar de stele corespunzator satisfactiei oferite si raportului pret/calitate. Daca pentru tine are 3*, eu ma bucur ca te-ai simtit bine.

Si, multumesc pentru confirmare.

bose
[09.08.12 00:26:44]

Rămâne o cabană de manelişti pe care o voi ocoli. Au afectat grav peisajul cu acel drum oribil tăiat în munte şi cu defrişarea masivă făcută pentru realizarea acestuia. Aşteptam o cabană frumoasă, accept că este o cabană modernă, accept şi că este prea modernă, dar nu accept valul de manelişti care s-a abătut asupra acestui loc frumos, cu tot cu grătarele, gunoaiele şi scandalurile lor! Nu asta aşteptam de la o cabană...

bose, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Vârful Ciucaş (1595 m) :