ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.02.2008
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 07.12.07
MAR-2007

Daca va ganditi la El Gouna, alegeti Movenpick si nu veti regreta

Initial ne gandeam sa mergem pe undeva prin Sharm, dar de voie de nevoie a trebuit sa ne schimbam planurile, deoarece nu am mai gasit nici un loc disponibil pentru perioada dorita. Din experienta noastra de la Movenpick, acestea sunt lucrurile care merita citite de cineva interesat:

AEROPORTUL - nu va asteptati la cine stie ce monument impunator, este doar o simpla cladire stil terminal si nimic altceva. Cand ajungeti, va trebui sa platiti viza, plata ce poate fi facuta in orice valuta sau in lire egiptene. Va recomand sa platiti in valuta, pentru ca la plata in LE se va folosi un curs dezavantajos. Dupa ce platiti viza, mergeti sa va luati bagajele si veti vedea o multime de localnici care se vor oferi sa va ajute la carat sau va vor oferi carucioare - bineinteles contra unui onorariu. O cheltuiala nejustificata, deoarece drumul pe care-l aveti de parcurs pana la iesire este foarte scurt.

TRANSFERUL - pana la EL Gouna dureaza aprox 30 de minute si nu prea-i nimic de vazut sau admirat pe drum. Cand ajungeti la El Gouna, sunteti practic in mijlocul desertului, nu va speriati daca nu vedeti prea multe prin jur.

RESORTUL - Imediat ce ajungeti, veti observa ca este foarte bine pazit. Nu va ingrijorati, aceasta grija deosebita pentru securitatea turistilor veti observa peste tot in Egipt. Cea mai numeroasa politie in Egipt este cea Turistica, ceea ce spune multe despre atentia si grija egiptenilor in ce priveste potentialul lor turistic.

Resortul in sine este asezat jur-imprejurul golfurilor si golfuletelor. Stilul arhitectural este deosebit, unic si as presupune ca arhitectul si proiectantul s-au inspirat un pic din stliul cladirilor din Venezia! Cladirile sunt joase, de maxim 1-2 nivele, ceea ce ofera o priveliste de senzatie din orice loc te-ai afla in resort.

CAZAREA - Din momentul in care ajungeti, aveti un sentiment clar ca acest sejur va fi special. Cum intrati din hol in receptie, sunteti intampinati de podele impunatoare din marmura, mobila de o frumusete si de un confort remarcabile si de personalul zambitor care nu mai stie ce sa faca sa va simtiti bine. Check-in-ul este pur si simplu o formalitate placuta, iar un hamal va preia imediat bagajul pentru a va fi transportat in camera. Cateodata drumul catre camera poate fi usor labirintic, la prima parcurgere, dar oricum cea mai indepartata camera este la maxim 5 minute de mers pe jos.

Am avut o dubla standard cu o extraordinara vedere spre golf. Camere spatioase, foarte curate si intretinute astfel zi de zi de menajera. In baie, pe langa uscatorul de par, am descoperit si o mini-zona de dressing! Prosoapele sunt schimbate o dată la două zile, cearceafurile zilnic.

Zona piscinelor este curata ca o farmacie. Niciodata nu am avut probleme in a gasi un sezlong liber. Sunt 4 piscine in total, dintre care doua sunt incalzite. Cand ajungeti, primiti un "token" cu ajutorul caruia puteti schimba prosoapele de plaja si cele pentru piscina la "magaziile" de prosoape amplasate in mai multe locuri de-a lungul si latul complexului.

Micul dejun se serveste intre 7-11 la restaurantul principal de langa Receptie.

Exista si un centru Spa unde puteti beneficia de diverse tratamente, de la masaj la epilari, insa acestea sunt la preturi premium, similare sau mai mari cu cele din Marea Britanie.

PERSONALUL - cum am mai spus, se straduiesc extraordinar sa-ti ghiceasca orice dorinta. Par sa iubeasca englezii si nu asteapta neaparat bacsisuri. Insa daca le oferiti cumva, sunt deosebit de incantati - si merita cu adevarat dupa parerea mea. Au foarte mare grija sa nu te deranjeze in nici un fel. Totusi mi s-a praut ca domnisoarele si doamnele ce calatoresc neinsotite se pot simti cateodata usor stingherite, domnii de acolo se arata mari admiratori ai femeilor :)

BUCATARIA - Bufetul de dimineata ofera o foarte mare varietate de feluri, de la prajeli la cereale si fructe. Mancarurile gatite de dimineata par sa fie orientate spre stilul german, dar puteti gasi si prajiturele scotiene sau fratuzesti, puteti comanda omlete - practic o gama foarte larga de unde puteti alege.

Alegerea noastra a fost sa nu servim masa de seara la hotel, iar din discutiile cu cei care au facut altfel am inteles ca am fost inspirati, deoarece masa de seara nu a fost la fel de grozava si in pus usor scumpa.

Noi am luat serile la rand restaurantele din centru sau din port. Cel mai mult ne-a placut Portul, cu un peisaj superb seara si cu localuri incantatoare. Va recomand Bleu-Bleu, La Scala si Tandoor. Informativ, un cost mediu la care va puteti astepta este de 30 Lire per cuplu, bautura inclusa, un pret excelent dupa parerea mea.

SFATURI SI RECOMANDARI:

- Cand ajungeti, cumparati un bilet de autobuz de la Receptionerul Sef. Va costa 1.5 lire de persoana pentru toata saptamana si va da posibilitatea sa calatoriti nelimitat in centru si in Port. Autobuzul trece la fiecare 10 minute prin statia de langa hotel si va duce in centru. Daca doriti sa ajungeti in port, luati apoi autobuzul corespunzator.

-Taxi si Tok-Tok-ul (biciclete asemanatoare masinilor) pot fi comandate de la Receptie. O calatorie dus cu taxiul costa 2 lire, iar un loc in Tok-Tok doar 0.5 lire si merita incercat cel putin o data.

- Posibilitati de distractie nu sunt foarte mult in El Gouna, deci daca sunteti in cautarea unui loc animat, probabil nu va fi pe gustul dvs. Dar daca apreciati serile si plimbarile romantice, acesta este locul cel mai potrivit.

- In martie, soarele rasare foarte devreme, si apune in jurul orelor 17, deci daca sunteti un impatimit al statului la soare, este mai bine sa mergeti devreme la culcare, va va fi mai usor sa va treziti dimineata cat mai devreme pentru a profita la maximum de soare.

- De multe ori vantul bate cam tare, iar majoritatea sezlongurilor sunt strategic orientate in directia spargatoarelor de vant (obctacole ce va feresc de efectul neplacut al vantulu), INSA atunci cand este foarte cald aceste adieri ar fi binevenite. Datorita vantului, este bine sa fiti pregatiti co o imbracaminte de seara adecvata.

Una peste alta, Movenpick El Gouna este locul perfect pentru o vacanta linistita si pe de-a-ntregul relaxanta. Daca acesta este tipul de vacanta pe care-l doriti si cautati un loc cu soare tot timpul anului, atunci in Egipt si in particular in El Gouna veti gasi aceste lucuri 100% garantat!

Scoobs30, Berkshire, Anglia

Trimis de alinviola in 26.02.08 02:02:21

VIZUALIZĂRI: 4168 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinviola); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

costin1968 [08.08.10 13:19:14] »

Cat a costat , fratilor?

costin1968