ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2012
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09

Prieteni pentru intotdeauna!

Jennifer Warnes & Leonard Cohen - ''The guests''

Am ajuns la Tarlungeni cu o zi inaintea tuturor, nerabdarea de-a va intalni mai repede, dandu-mi ghes neincetat. Si pentru ca hotelul era pustiu si trist, am despachetat imediat bagajele si am iesit sa facem cunostinta cu imprejurimile, primul drum fiind la stana traditionala, in apropiere.

Ce v-as mai putea povesti si eu dupa atatea review-uri ce-ti merg direct la inima? Intalnirea a inceput cu un zambet si un sarut timid si s-a incheiat cu lacrimi sclipind in ochii multora dintre noi... Prenumele sau nick-name-urile au prins viata si chip, iar prieteniille virtuale care ne-au facut sa zambim, ba chiar sa radem la unele review-uri citite, sa reflectam sau sa lacrimam, s-au intarit mai abitir in timpul intalnirii noastre.

Exista pe lume persoane care ne influenteaza viata. Asa ni s-a intamplat si noua cu Cornel (sper sa nu se supere pentru ca-l tutuim, dar l-am indragit atat de mult si-l simtim apropiat de noi toti, incat nu-l mai putem "domni"). Din scapararea unei minti senine s-a nascut AFA, un intreg armonios, iar intalnirea noastra a fost una de suflet, in care spiritul cald si prietenos, starea de optimism si de bine pluteau peste tot asa incat nici nu stiu cand a zburat timpul...

Energia pozitiva emanata de toti a facut sa avem parte la Tarlungeni si-n imprejurimi, pe unde ne-am plimbat fiecare, de patru zile insorite, precum sufletele noastre. Asa se intampla oamenilor veseli si buni...

Pe 8 Martie, de ziua noastra si a lunii (ati vazut ca a fost plina in acea noapte?) am avut parte de o seara deosebita, infrumusetata o data in plus de buna dispozitie a celor care dansau. Cateva dintre voi m-ati intrebat de ce nu dansez, probabil nu-mi cunosteau povestea...

A doua zi, vineri, neobositii Krondia si Claudiu ne-au purtat pasii prin Brasov, vizitand Piata Sfatului, Biserica Neagra, Scheii, Biserica ortodoxa a Sfintei Adormiri, Bastionul Tesatorilor.

O alta dimineata am dedicat-o vizitarii cetatii Prejmer care m-a impresionat cu zidurile sale cele mai puternic fortificate in ansamblul cetatilor bisericesti din Transilvania.

Sambata seara a avut loc festivitatea de premiere, fiecare dintre noi primind cate o neasteptata, dar draga ca amintire diploma de excelenta pentru anul 2011 si una de calator AFA. Alaturate, planetele Venus si Jupiter, stralucind magic in noapte, ne-au vegheat cantecele si voia buna de langa focul de tabara. A urmat cina festiva prelungita pana tarziu in noapte si un program de divertisment oferit de cateva domnisoare dragute. Precum Violeta, si pe mine la plecare ma batea gandul sa ma mai intorc macar pentru cateva clipe, sa-i spun sotului ca am uitat ceva la hotel, sa va mai vad o data...

Le multumesc si eu tuturor celor care au contribuit la buna desfasurare a intalnirii noastre, le multumesc celor care m-au facut sa vad partea luminoasa a lucrurilor, caci asa se construiesc prieteniile adevarate, din bucurii sau dureri impartasite. Timpul parca s-a comprimat si n-am putut sa ne impartasim experientele petrecute in timpul calatoriilor cu destinatii ravisante, inedite, unele exclusiviste, pe care nu multi se pot lauda ca le-au vizitat. Pana anul viitor, la a 5-a aniversare, imi va fi gandul la intalnirea promisa de Ovidiu, in delta...

Chiar daca nu va cunosc unora prenumele ci doar nick-name-ul, va voi pastra pe fiecare in amintire ca pe un prieten important din familia AFA, vor fi nu amintiri de-o clipa, ci pentru mult timp si va voi duce dorul, departe fiind unii de altii... "Prietenii buni sunt ca stelele, nu-i vezi intotdeauna dar stii sigur ca sunt acolo! "

Trimis de Alina53 in 14.03.12 08:02:07
Validat / Publicat: 14.03.12 12:17:34

VIZUALIZĂRI: 2263 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In Tarlungeni doar 1,6 km pana la hotelul Perla Ciucasului
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 42 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Alina53AUTOR REVIEW
[14.03.12 08:08:10]

Webmaster, te rog frumos: www.trilulilu.ro/muzica-pop/jennifer-warnes-leonard-cohen-the-guests Multumesc

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[14.03.12 12:40:04]

Mi-a facut placere sa va cunosc, poate data viitoare reusim sa eliminam timpul din ecuatie si sa povestim mai multe.

roth
[14.03.12 12:59:08]

Un rw de caciula si uite cum rubrica nou creata va fi una reprezentativa pentru noi pentru sait.

Asa o sa ne cunoasca mult mai bine noii interesati de calatorie, astia suntem, formam o familie si stim sa ne bucuram impreuna.

Ca ultima venita am incercat sa recuperez pe cat posibil zilele in care a-ti povestit fie la foc de tabara, fie in jurul masei sau pe ringul de dans si am incercat sa cunosc pe toata lumea.

Am reusit sa retin atat cat am putut insa citesc cu nesat tot ceea ce se scrie despre intalnire pentru a putea reface marele puzzel al celor 3 zile.

Multumesc de poveste si ma bucur ca am reusit sa te cunosc personal.

artemisa24
[14.03.12 13:13:25]

ha ha... nu prea par vesela in poza dar eu am venit cu inima deschisa si am plecat tot asa cu gandul la urmatoarea intalnire... Delta, Delta... cand?

cum pot sa primesc si eu pozele?

Sanziana
[14.03.12 13:55:47]

Of, ,,si ce dor mi e de voi... si de parfumul tau draga mea )

[14.03.12 14:41:33]

Acum, plang. Unde ati fost pana acum prieteni dragi? Toti avem o poveste...

Daca ne citeste cineva din afara review-urile, va spune ca "batem apa-n piua", ca ne spunem cuvinte politicoase, ca ne complimentam si ca e posibil sa fim falsi. NU STIU CUM SUNT ALTII cu adevarat, dar eu fiecare litera am scris-o din suflet.

Nu am mai plans asa de cand mi-am pierdut mama.

Of, si melodia din fundal m-a dat prin praf!

Suntem o adevarata familie!

amero
[14.03.12 14:56:39]

sensibil si delicat rew. ca si persoana care l-a scris.

imi pare rau ca nu am avut mai mult timp sa vorbim. am fi avut despre ce...

felicitari

rodicapepe
[14.03.12 15:31:39]

Va citesc cu mare placere de cand v-am descoperit aici pe AFA. Sunteti minunata!

TORA INGRID
[14.03.12 17:58:13]

Doamna Alina 53, am stat alaturi la masa, nu numai la Tarlungeni, la GHPC, dar si vineri, in Brasov, dupa turul pietonal. E greu sa nu fii marcat de prezenta incarcata de echilibru, de calm, de sensibilitate, intelepciune si experienta de viata, a dvs si partenerului dvs de viata. Remarc cum prin ecouri si review-uri fiecare dintre noi incercam sa pastram vii atmosfera de camaraderie si spiritul afa care ne-au insufletit pe toti acolo.

Sunt sigura ca niciunul dintre noi nu poate uita aceasta intalnire iar fotografiile pe care cu atata bunavointa le impartim sunt parte din prietenia care ne leaga pe toti.

ARA
[14.03.12 21:04:59]

Am savurat randurile la fel ca si "bunatatile " din Iasi. Cu drag.

[14.03.12 23:32:14]

Alina, azi la fel ca pe 30 martie anul trecut, am fost emotionata. Atunci am citit "Galatiul-dar al apelor", ca fundal muzical era Cesaria Evora. Scrii atat de frumos si ai o sensibilitate iesita din comun. Eu, ti-am facut capul mare cu logoreea mea, m-ai incurajat si astfel v-am povestit ceea ce nu stie nici familia. Va simt ca pe niste prieteni de demult, imi sunteti atat de dragi si cred ca ne intelegem numai din priviri.

Alina53AUTOR REVIEW
[15.03.12 10:41:10]

@pepsi70ro - data viitoare as dori-o cat mai curand, poti deja sa ne inscrii in lista deltei, daca se strang mai multe persoane, putem inchiria din Tulcea un vaporas. Si de ce sa asteptam pana in septembrie? Si primavara e frumos in delta!

@roth - trebuie sa te revansezi la intalnirea viitoare si sa ne cunoastem mai bine.

@artemisa24 - scrie-mi pe mesaj privat adresa ta de e-mail si-ti pot trimite pozele mele.

@Sanziana -... era parfumul primaverii...

@balasa violeta - intr-adevar, toti avem o poveste, dar a mea este mult, mult prea trista... Imi pare rau ca melodia mea te-a intristat, totusi, chipul tau nu este compatibil cu lacrimile!

@amero - timpul nu-i pierdut, sa ne pregatim pentru delta promisa!

@rodicapepe - porti prenumele mamei mele. Vreau si eu sa-ti citesc amintirile din calatorii.

@TORA INGRID - prea multe laude, imi place doar sa fiu buna la suflet

@ARA - ma bucur ca ti-a placut cosuletul dulce "din poveste" si pentru ca acest cadou nu va fi trainic, ti-am daruit si prietenia mea!

@balasa violeta - va asteptam in Galati sa va incantam si cu o plimbare pe Dunare!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[15.03.12 10:57:25]

Si de ce sa asteptam pana in septembrie? Si primavara e frumos in delta!

Am sondat terenul si pentru primavara, insa timpul este scurt, multi au programata vacanta de Paste, de 1 Mai, apoi urmeaza concediile. Singura posibilitate a ramas inceputul lui septembrie, sper sa se concretizeze.

[15.03.12 11:25:32]

Alina draga, ce-am citit in ochii tai, povestea mea, viata, iar melodia a fost picatura. Aveam nevoie sa plang! Cand aveam nevoie, nu puteam, erau copii acasa si ma urmareau. Asta a fost acum zece ani si nici acum nu-mi vine sa cred ca am trecut prin asa ceva! Mi-ai cunoscut sotul si ai vazut cat de mult m-a ajutat Dumnezeu. Dar, viata este frumoasa! Sa ne imbatam si cu apa rece!

adryana
[15.03.12 11:42:50]

@Alina53, ai scris un rw sensibil ca si tine, ma bucur ca am avut aceasta ocazie sa ne cunoastem. Iti doresc un an cat mai bogat in impliniri, sa va bucurati de nepotel.

grecudoina
[15.03.12 19:10:13]

felicitari, frumos rw, acum cand le citesc pe toate, imi pare rau ca nu am putut fi si eu acolo toate zilele, dar in Delta, nu mai sunt aproape de casa si pot sa petrec toate zilele alaturi de voi toti (pt. sept. ma inscriu si eu la intalnirea din Delta, in primavara nu pot pt. ca deja am bilete pt. Mangalia). Oricum ne mai auzim, dupa ce trece Pastele, am sa te contactez la tel. sa incepem pregatirile pt. decembrie, sper ca nu renunti la Peru, eu sunt f. pornita, pana in sept. o sa avem deja traseul si va trebui sa luam biletele de avion, o sa urmaresc perioadele de promotie. Esti prima care a pozat canisul lui pepsi70ro, eu nu l-am vazut, unde l-a tinut, cand am fost acolo? , mai ales ca ii iubesc atat de mult, si ce haios era imbracat, vai ce rau imi pare, ca nu am stiut ca e si el acolo, sa-l ia si pe el in Delta, te sarut cu drag si astept cu nerabdare sa ne revedem, Doina

grecudoina
[15.03.12 19:22:48]

@pepsi70ro: unde ai tinut canisul, de ce nu mi l-ai aratat, ii iubesc atat de mult, si eu sunt crescatoare canina, cu participari la expozitii, acum am ramas singura, (se vorbea de povesti triste, a mea e f. trista, si de aceea calatoresc mult si investesc tot ce a strans sotul -decedat la 58 ani in excursii tot mai spectaculoase.) si nu mai cresc catelusi, in Romania nu mai am pe nimeni (fratele si baiatul locuiesc in Stockholm si NY-USA) si mi-am simplificat viata aici ca sa plec cand vreau. Daca mergem in Delta, te rog sa-l iei si pe dansul, sa stii ca pot sa-l tin eu, daca nu vrei sa te deranjeze, pe curand Doina (eu vreau totusi sa mergem in sept., acum nu pot)

[17.03.12 10:09:32]

Am primit multe mesaje (multe dintre ele chiar de la autori) prin care ni se sesiza ca reviews-urile despre Intalnirea AFA 2012 nu ar trebui totusi sa fie punctabile.

Totul provine de la o greseala a noastra (nascuta dintr-un precedent), prin care rubrica a fost creata la o sectiune turistica, si nu la una cu discutii libere, mai mult sau mai putin turistice.

Am reusit abia astazi sa gasesc timp pentru corectarea acestei greseli:

- am mutat rubrica intr-o sectiune noua, INTALNIRILE AFA, nepunctabila

- toate punctele obtinute au fost anulate - cu exceptia superbonusului

Cu multumiri pentru intelegere

adryana, Alina53, amero, ARA, artemisa24, balasa violeta, grecudoina, rodicapepe, roth, TORA INGRID
Alte articole din această RUBRICĂ2012 Întâlnirea AFA - Grand Hotel Perla Ciucașului [Tărlungeni, BV]: