ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2012
ÎNSCRIS: 29.05.11

AFA- -Aceasta Familie Afectiva

NICU ALIFANTIS - Ce bine ca esti

Au fost momente in viata cand simteam ca ma prabusesc.

Simteam ca nu mai am puterea sa ma ridic, sa ma scutur si sa merg mai departe. Fiindca totul in jur, mi se parea inselator si crunt.

Imi luam chitara si cantam pana nu-mi mai simteam degetele.

Si-apoi mi-a venit ideea de a pleca undeva, ajutandu-ma sa trec cat de cat peste cele negre.

Vroiam sa merg undeva in natura, la o pensiune linistita si cat mai retrasa.

Si nu a trebuit decat sa intru pe internet si sa caut.

Si am observat un site: Amfostacolo.ro

Pur si simplu ramasesem uimit, la cat de multe informatii puteam gasi in review-urile celor care fusesera prin lume.

Si astfel am reusit, prin intermediul acelora care postasera impresii, sa-mi gasesc cateva destinatii exact pe placul meu.

Si am fost absolut incantat, fiindca mi se recomandau atat de multe locatii, frumos si foarte detaliat conturate.

Mai tarziu, cu o oarecare timiditate, am inceput sa scriu si eu, in speranta ca pot fi de ajutor la randu-mi, oferind si altora, prin intermediul cuvintelor sau a fotografiilor, un loc aparte unde sa-si descarce sufletul sau sa-si incarce bateriile.

Si scriind despre locurile prin care trecusem, aveam sa constientizez ca incet, incet ma ajuta sa ma descarc, sa ma simt cuprins de o liniste aparte.

Apoi, s-a intamplat sa aflu de aniversarea a patru ani de existenta a site-ului si de aceasta Intalnire AFA, la care erau invitati toti cei din aceasta comunitate.

Mult, chiar foarte mult timp, am stat si m-am gandit daca sa particip si eu.

Imi era foarte greu sa privesc in ochi oameni necunoscuti, veniti din toata tara, si mai ales persoane care imi si apreciasera putinele review-uri postate pe site.

Si totusi, mi-am luat ,,inima-n dinti" (era sa scriu Loganul), si am purces catre Hotel Grand Perla Ciucasului din localitatea Tarlungeni, undeva la o aruncatura de vreo 16km de Brasov.

Cand am zarit hotelul, volanul masinii a inceput sa tremure, gandindu-ma ca o fi posedat sau deocheat.

Dar nu, eu eram cel care tremura ca piftia, din cauza emotiilor.

Am reusit cumva sa parchez Loganul, (numai eu stiu cum si din cate manevre de parca as fi fost incepator), si am intrat sfios precum ,,gandacii" la clasa, in prima zi de scoala.

In sala receptiei hotelului, la o masa sta un domn slabut, cu parul grizonat, usor atins de o oarecare oboseala pe care incerca sa o ascunda printr-un zambet cald, tocmai pentru a te face pe tine sa te simti bine venit.

Ridicandu-se politicos si recomandandu-se, a inceput sa-mi vorbeasca, dandu-mi senzatia de o caldura nemaintalnita in cuvintele sale. Parca ma cuprinsese acea senzatie de protectie, pe care numai la bunica la tara o mai traisem, atunci cand ma cuprindea in brate ca sa-mi aline vreo durere.

Pur si simplu amutisem. Incercam sa-mi caut cuvintele ca nu cumva sa fac vreo greseala si sa-l deranjez cu ceva.

Dupa formalitatile de rigoare, incluzand ,,spanzuratul" cu legitimatia de membru AFA (Doamne ce mandru eram!... daca aveam si poza mea pe ea, nu-mi mai trebuia pasaport), inmanarea ,,biscuitului" pentru deschis portiera (pardon, asta e la Logan), ma rog, usa sau poarta camerei, am inceput sa-mi debarasez portbagajul masinii, incluzand a mea ,,zongura" priceput ascunsa pe dupa costumul de haine, spre a nu o vedea doamnele (si stiu eu care), ca doar era surpriza.

M-am facut lejer, aruncandu-mi vreo sapte ,,cause" de apa rece peste fata-mi frumos ,,conturata" de drumul parcurs pe intuneric si de vreo 19 ore de nesomn.

Urma sa aiba loc o mica petrecere, tocmai pentru a face cunostinta unii cu altii.

Aveam sa cunosc un numar impresionant de oameni, veniti din toate colturile tarii.

Oameni de varste diferite, comunicativi, afectuosi si plini de caldura sufleteasca.

Oameni care, veniti de la sute de kilometri distanta, iti zambeau, ascunzandu-si oboseala.

Si asta pentru mine a fost ca o imbratisare enorma, calda si sincera venita din partea atator oameni pe care nu-i cunoscusem niciodata, dar parca imi devenisera o familie.

Pentru aceasta, nu pot decat sa le multumesc ca m-au acceptat asa cum sunt. Mai timid, mai melancolic, mai sentimental, mai blond, mai... trubadur.

Pentru toti cei ce ma-nconjoara,

Iubitii mei contemporani

Cu frica, cu iubire, cu speranta,

Va spun din suflet... La Multi Ani!

Va multumesc ca existati!

Trimis de bog68 in 12.03.12 01:25:19
Validat / Publicat: 12.03.12 05:57:49

VIZUALIZĂRI: 2803 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Grand Hotel Perla Ciucasului la Intalnirea AFA 2012
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2002 PMA (din 50 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

adri-nico
[12.03.12 06:53:44]

Asa... carevasazica am scotocit cu privirea toate locurile unde ar fi putut fi ascunsa o chitara. M-am gindit si la husa costumului dar mi s-a parut prea plata pentru a fi si "zongura" inauntru.

Felicitari pentru modul in care ai reusit sa ne incinti si... sa ne storci si "neste" lacrimi.

... odata am ucis o vrabie...

mecut
[12.03.12 08:24:56]

Ma bucur ca ai scris...

roth
[12.03.12 09:07:44]

Pai tu nu ai apucat sa citesti si impresii de genul... din viata comunitatii? Cum sa nu te acceptam, chiar ne face o deosebita onoare ca ai fost alaturi de noi, ca ai fost "TU" si mai ales ca ne-ai cantat si incantat cu talentul tau artistic, cu sensibilitatea pe care o emani... chiar daca esti "blond"

Tot ce misca-n tara asta... raul, ramul e prieten AFA , iar noi... oamenii drumetiilor cum sa nu fim prieteni intre noi, cum sa nu me bucuram daca ne putem strange cati mai multi la un foc de tabara si o cana cu vin.

Sper ca de acum incolo sa fii unul din fruntasii saitului... stiu ca poti.

TraianS
[12.03.12 11:51:47]

Eu sunt suparat ca nu ati scos ,,zongura" mai repede, sa o fi prins si eu.

Sper ca ati avut vreun "tragator in video" pe acolo cu voi, sa putem umple acest review cu "youtuburi".

Sanziana
[12.03.12 11:57:52]

toata stima... am avut o surpriza extraordinara cunoscandu te! ma simt onorata

balasa violeta
[12.03.12 12:18:16]

" Vei incepe o noua zi

Cu sperante si cu vise noi

Te-ncearca viata uneori si nu ai cum s-o ocolesti

Te lupti, te zbati, ai vrea sa mori

Si totusi trebuie sa traiesti! "

[12.03.12 12:36:45]

@TraianS: Nu fi suparat stimate prietene. Stii ca la petreceri, este cam greu sa impaci si ,,capra si varza ,,.

Timpul a fost foarte scurt, si atat de multe erau de facut: si dans, si tombole si programul artistic (nu stiu cum au reusit organizatoririi sa se mai tina pe picioare.)

Si ,,zongura ,,nu este mereu pe placul tuturor.

Dar sigur v-om mai pune de o intalnire. Si-atunci o luam de cu dimineata si pana-n ceas tarziu de noapte.

roth
[12.03.12 12:38:57]

@TraianS:

am eu filmare, o sa o descarc si promit sa o trimit

[12.03.12 12:43:00]

@Sanziana: Tot respectul si toata admiratia pentru tot ce ati reusit sa faceti.

M-ai impresionat foarte mult cu vocea-ti calda si patrunzatoare.

[12.03.12 12:46:10]

@balasa violeta: Multe sarutari de maini.

Sa dea Bunul Dumnezeu sa va tina sufletul mereu asa tanar.

M-ati uimit cu energia ce-o aveti.

spezam
[12.03.12 14:16:34]

Frumos si scris din inima. Multumesc ca ai impartasit cu noi gandurile tale. Mi-a placut de la inceput amfostacolo.ro, dar dupa ce v-am cunoscut, AFA are efectiv alta fata pentru mine. O fata si un suflet, de fapt! Deja nu mai e un simplu site, e un loc de intalnire cu prietenii pe care mi i-am facut!

Sunt tare zgarcita cu declaratiile de dragostea asa ca ma opresc inainte de a va spune ca VA IUBESC!

ileanaxperta*
[12.03.12 15:49:48]

Dragul meu bucurestean! atata sensibilitate si frumusete sufleteasca mai greu gasesti intr-un barbat. Dar eu stiu si cred ca multe dintre noi, damele de pe AFA am constatat ca aici, in marea noastra familie AFA, toti barbatii sunt deosebiti si tare sensibili; fiecare aveti un CEVA anume, care va diferentiaza de restul barbatilor din afara AFA! Cu totii sunteti atat de sentimentali! de romantici, chiar si pragmatici uneori, dar numai in sensul bun si constructiv si cel mai mult, sunteti cu totii adevarati OAMENI!

M-ai dat pe spate, practic cu talentul tau muzical, cu glasul tau cald, parca prea sensibil pt un barbat... pe mine, una, m-ai sensibilizat de tot...

Si Costy m-a fermecat pt. totdeauna cu glasul sau puternic baritonal...

A fost minunat la Tarlungeni! nu am alte cuvinte de scris decat atat: mai vreau un repetir cat mai curand!!! in formatie cat mai completa... poate chiar 100%!!! Asta e dorinta mea!!!

Numai bine iti doresc si astept sa ne revedem undeva cat mai curand, macar noi, cei din Bucuresti, undeva la o cafea turceasca si-o clatita... poate chiar la Hanu' lui Manuc!

balasa violeta
[12.03.12 16:00:30]

@ileanaxperta, adica cum? Numai voi capitalistii, noi care suntem pe langa ce avem? Vrem si noi o cafea turceasca si-o clatita eventual pe la SOSEA, ca in vremurile bune ale bucurestenilor.

[12.03.12 17:04:15]

@ileanaxperta: Sarut mana mult pentru cuvintele-ti calde venite dintr-un suflet cald.

Ca sunt prea sensibil o stiu si pierd mereu din cauza asta, dar faptul ca am si aratat-o s-a intamplat cu ajutorul tau, al Danei Necula si al Sanzianei.

Eu te-am dat pe spate cu talentul muzical? Pai cand ,,trebaluiai ,,cu tombola si nu-ti gaseai pastilele pentru ,,motoras ,,si mi-ai luat chitara si ai inceput sa canti, m-ai inlemnit. Basca la petrecere, cand ai reusit sa ma faci din om, neom.

Tu esti adevarata artista, pentru care meriti 100.000 de aplauze la scena deschisa.

Si eu ma gandesc la un ,,bis ,,muzical. Poate un weekend cand s-or trezi greierii si-or inflori caisii.

Undeva la ,,iarba verde de acasa ,,poate pe-aproape si de Ploiesti s-o luam si pe Dana Necula, mai ii dam si-un bip baritonului Costi s-o coopteze si pe talentata sa sotie (ce ne-a aratat a fi o ,,enciclopedie ,,muzicala) si-o tinem intrun cantat, de cu seara pana o miji soarele, in jurul unui foc in care sa trozneasca lemnele si alaturi cu o cana cu vin.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[12.03.12 18:38:37]

bog68, mi-a facut o placere deosebita sa te cunosc si mai ales sa schimbam cateva cuvinte, din pacate nu atat de mult cat mi-as fi dorit, insa ocazii vor mai exista

Pana atunci, "te voi vedea" mereu, privind in vitrina calatoriilor mele, obiectul castigat la tombola din partea ta.

Iti multumesc pentru participare si mai ales pentru ca faci parte din cea mai mare comunitate turistica din Romania, AmFostAcolo!

[12.03.12 19:04:49]

@pepsi70ro: Placerea de a ne fi cunoscut este de partea mea.

Eu sunt cel care trebuie sa va multumesca din suflet atat tie cat si lui Cornel, pentru efortul imens ce l-ati facut in organizarea acestei intalniri, pentru modul in care v-ati implicat cu tot sufletul numai ca totul sa iasa ca in basme si noi sa ne simtit extraordinar de bine.

Inca odata, va multumesc fiindca existati.

iulian68
[13.03.12 15:55:27]

@bog68, la un moment dat am vazut chitara si am crezut ca te voi prinde pe langa ea, nu de alta dar am cantat si eu in tinerete, si poate imi mai iesea ceva... Inexplicabil te-am pierdut... Nu pot sa-mi reamintesc momentul localizarii, si nici de motivul care m-a indepartat " obect", insa la prima intalnire sper sa nu mai ratez. Am mai avut o strangere de inima cand am auzit ca totusi s-a tinut karaoke, mi-as fi dorit sa cant si eu... Asadar numai " tepe"! Doar tu ai fost ceva deosebit in atmosfera de acolo, am avut timp sa schimbam cateva cuvinte, doar ai stat langa mine, si numai adri-nico ne despartea, dar la cat a dansat si s-a intretinut nu au aparut probleme tehnice de comunicare!!! Si tuturor ma adresez acum: sa stiti ca azi spal masina si ii lipesc abtibildul cu Am Fost Acolo, asa ca, bucuresteni (si nu numai!) claxonati, strigati ca ma opresc neconditionat, doar sa va mai pot vedea!

iulianic
[13.03.12 16:22:05]

@bog68: Te rog, poti sa-mi spui si mie ce ai cantat? Sau sa te intreb pe privat? Poate ca nu e potrivit sa te intreb aici, dar pentru ca am vazut o atat de mare avalansa de ecouri care pastreaza inca rezonantele cantecelor tale, as vrea sa stiu si eu ce gen de muzica abordezi.

Reviews-urile care s-au scris despre intalnirea de la Tarlungeni sunt cuprinzatoare, dar... insuficiente pentru cei care n-au fost. Multumesc!

[13.03.12 16:38:03]

@iulian68:

Pai numai langa chitara fusei bre' omule, ca nu am putut scapa de gura femeilor, cum Doamne ma pierdusi?

Daca aveai si ceva voce, te dadeai aproape ca sa mai echilibram ,,balanta ,,hombres-mujeres, si daramam restaurantul.

Dar nu-i nimic, stai ca abia acum ne-am cunoscut, sa vezi ce-o iesi la toamna. De n-om canta pana-or sari pe mal singuri crapii, stiucile si scrumbiile Dunarii.

[13.03.12 16:50:59]

@iulianic:

Am cantat toate genurile de muzica, fiindca am avut alaturi niste voci minunate, calde, cristaline si patrunzatoare, de ti se facea pielea ca de gaina.

S-a inceput cu melodii folk, apoi romante, melodii rock, ce sa mai...

Cum isi aducea aminte cineva de un cantec, cum il lansam in sala restaurantului de se cutremuram si mesele.

Eu din fire sunt mai melancolic, abordand melodii mai ,,de suflet ,,. Dar ma dau repede dupa orice fel de melodie

care poate ajunge la inima oamenilor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
iulian68
[13.03.12 17:56:35]

asa facem profesore, ti-am spus, am cantat in anii '86- '93, dar cred ca nici acordurile nu le mai stiu!!!

Iar ideea cu locul de reintalnire il sustin in totalitate, si daca nu vor iesi singuri crapii, imi iau si sculele ca fim siguri. Am sa-ti trimit un mesaj privat dupa ce ma mai consult ca sa te informez cu privire la idei si propuneri!

magdalena
[13.03.12 20:47:20]

@bog68, tin sa te felicit pentru talentul pe care il ai, pentru vocea calda si placuta! Fara tine, seara in care a fost petrecerea nu ar fi fost la fel si nu as concepe alta in care sa nu fi prezent!

Imi pare rau ca nu am interactionat mai mult!

[13.03.12 21:12:51]

@magdalena: Sarut mana mult pentru aprecieri, insa totul s-a datorat tuturor ce au fost prezenti si au stiut sa-si deschida inima si sa-mi dea un pic de avant.

Si mie imi pare rau ca nu am interactionat (si mai suntem si ,,capitalisti ,,), dar vorba @ileaneixperta, poate ne-om revedea ,,pentr-o cafea turceasca si-o clatita, la Hanul lui Manuc ,,.

magdalena
[13.03.12 21:17:48]

Oricand, contati pe mine! Nu trebuie dacat un mesaj privat.

adryana
[13.03.12 22:54:33]

@bog68, m-a uimit talentul tau, am simtit imediat cu cata placere manuiesti chitara, cat de usor te adaptezi unui ton inalt sau jos. Stii ca te urmaream si imi aduceam aminte de cele cateva luni in care am invatat chitara. Daca ma gandesc mai bine cred ca mai stiu gama do. Mie mi-a placut in schimb pianul si am ani buni in care am batut clapele pianului, cand eram eu mica. Acum am mai uitat, dar am fost buna la pian. Ce amintiri frumoase am, ma bucur ca am avut o asa copilarie: sa stai la curte, langa padure, sa inveti sunetele naturii.

[14.03.12 19:44:44]

@adryana: Iti multumesc mult pentru aprecieri. Nu mi-am dorit decat sa ajung la inimile voastre si asta m-a facut mai fericit.

Si sa stii, cantatul la un instrument muzical este ca mersul pe bicicleta. Nu se poate uita niciodata.

De mic copil si pana la 14 ani am cantat la vioara si apoi m-am indragostit de chitara.

Dar si acum, cand mai ma duc la tara, i-au vioara veche a bunicului si tot cant cateva melodii. Si parca ,,Balada lui Ciprian Porumbescu ,,sau ,,Sara pe deal ,,nu suna atat de frumos decat la vioara, asa zisa ,,regina instrumentelor ,,.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
adri-nico
[14.03.12 21:07:18]

Data viitoare poate mai ai nevoie de camasa calcata si am sa cer ca plata "balada pentru adeline" la vioara...

[17.03.12 10:27:22]

Am primit multe mesaje (multe dintre ele chiar de la autori) prin care ni se sesiza ca reviews-urile despre Intalnirea AFA 2012 nu ar trebui totusi sa fie punctabile.

Totul provine de la o greseala a noastra (nascuta dintr-un precedent), prin care rubrica a fost creata la o sectiune turistica, si nu la una cu discutii libere, mai mult sau mai putin turistice.

Am reusit abia astazi sa gasesc timp pentru corectarea acestei greseli:

- am mutat rubrica intr-o sectiune noua, INTALNIRILE AFA, nepunctabila

- toate punctele obtinute au fost anulate - cu exceptia superbonusului

Cu multumiri pentru intelegere

MCM
[02.05.12 23:32:31]

Dragii mei prieteni oameni frumosi, la asa sensibilitate parca lipseste ceva. MUZICA.

Ce bine ca esti... AFA

youtube

nota web13: rezolvat cu mare placere!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

adri-nico, adryana, balasa violeta, bog68, ileanaxperta*, iulian68, iulianic, magdalena, MCM, mecut, roth, spezam, TraianS
Alte articole din această RUBRICĂ2012 Întâlnirea AFA - Grand Hotel Perla Ciucașului [Tărlungeni, BV]: