ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2012

Sub orice critică
    Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Sub orice critică

Groaznic

In primul rand orasul este imputit, murdar, fara wc-uri publice si apa curenta uneori o zi intreaga dar cu pretentii de oras turistic, preocuparea edililor si a primariei lipseste cu desavarsire, cum este posibil ca o pojghita de 4 mm de gheata sa nu fie inlaturata astfel incat toata populatia sa mearga pe varfuri cand in orasele din jur asfaltul pe trotuare era curat ca-n palma?

Hotelul nu este unul pretentios dar are foarte foarte multe lipsuri, lund-o de la iluminatul in camera (becuri economice stil neon), baie mica, vana la fel de mica iar chiuveta intrece orice dimensiune spre marimea inferioara, nu stiu daca avea 25 de cm, nu statea nici sapunul in lacasul lui de cativa cm (5-6 cm), pe masa o tavita mica si niste paharute la fel de mititele. Cladirea parca-i din carton, se aude orice zgomot, sub mocheta podeauna este rupta, calorifere insuficient incalzite, usule cu canaturi mult mai mari se vede in camera.

Proasta, foarte proasta impresie,

ORASUL SINAIA NU ARE APA DE NICIUN FEL CATEVA ORE BUNE PE ZI, DACA DORITI LA BUDA, RENUNTATI.

2-3-4 MARTIE nu am avut apa decat de spalat pe dinti daca pandeai picaturile.

Nu o sa revin niciodata, amara experienta, pe bani destui.

Trimis de eelena* in 11.03.12 16:37:35
    Validat / Publicat: 11.03.12 17:41:16

VIZUALIZĂRI: 2920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eelena*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.03.12 20:10:31]

auleu si vai... persoana aceasta imi strica toate visele pe care le am pentru aceasta vara.

@jonnyredlabel - ajutor! tu ca mare fan al acestui oras ce spui/ce gandesti cand citesti propozitia: ... in primul rand orasul este imputit ,,??!!

@eelena

ca nu ti-a placut hotelul, ma rog... mai inteleg, dar orasul in sine, sa-l faci imputit... nu stiu, cred ca exagerezi nitel, nu?

daca-mi permiti remarca: trebuie sa locuiesti in bucuresti intr-o zonna foarte privelegiata (eventul ca Crin A. - intr-un penthous pe malul lacului) ceea ce, avand in vedere hotelul pe care l-ai ales, nu prea cred ca-i cazul, ca sa ti sa para orasul sinaia ,,IMPUTIT ,,

cum comentezi? ma insel... ? te-am inteles gresit?

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [11.03.12 20:45:03]

@Michaell: Ma bucur ca ati deschis discutia asupra acestui subiect. In luna ianuarie am fost pentru o scurta vacanta - 4 nopti - la hotelul New Montana din Sinaia, impresiile le-am scris pe acest site (vezi impresii) . Cred ca nemultumirile colegei noastre legate de cazare au influentat parerea negativa despre Sinaia, pe care eu o iubesc foarte mult si in care revin impreuna cu familia mea de cate ori ne dorim o iesire la munte foarte aproape de Bucuresti.

Sunt multe aspecte negative legate de turismul romanesc dar nu pot fi de acord ca Sinaia este un oras "imputit". In ianuarie am fost la Sinaia in timpul Craciunului pe stil vechi si in intreg orasul era o atmosfera de basm. Oraselul in care putem vizita Pelesul cu parcul minunat din jurul sau, in care ne putem reculege la Manastirea Sinaia sau ne putem reaminti genialitatea muzicii lui George Enescu nu poate fi catalogat cu superficialitate in acest fel. O simpla plimbare in Parcul Ghica prilejuieste intalnirea cu Cazinoul Sinaia-replica a Cazinoului din Monte Carlo - unde in spatiul expozitional "Galeriile Regale" sunt expuse tablouri si sculpturi ale artistilor plastici contemporani, unii dintre ei foarte tineri si talentati, cu elegantele hoteluri mai vechi de 100 de ani, Palace si Caraiman care isi primesc si astazi oaspetii cu aceeasi ospitalitate...

Sinaia ofera cazare foarte buna in hotelurile pomenite mai sus, New Montana, Rina Sinaia si recent renovatul International, acesta din urma cam scump. Hotelul Marami, sus pe Furnica este de recomandat, are o pozitie exceptionala, servicii bune si preturi decente. Alaturi de acestea sunt multe alte spatii de cazare bune in Sinaia alaturi de restaurante cu mancare foarte gustoasa si cofetarii cu prajituri delicioase.

Aceasta este parerea mea si, daca imi este permis, eu locuiesc, intamplator in Bucuresti intr-o casa construita in acelasi timp cu Hotelul Palace din Sinaia, pe una din cele mai vechi strazi ale Bucurestiului, fapt desigur nesemnificativ....

Imi cer scuze daca interventia mea a deranjat dar pentru mine Sinaia este o prietena veche de vreo 35 de ani...

[11.03.12 21:01:50]

@ Floria

foarte frumos scris, multumsesc. sper ca colega din bucuresti sa citesca randurile tale.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [11.03.12 21:35:54]

Astazi, intorcandu-ma de la Tarlungeni, am decis sa facem un scurt popas in Sinaia, asa cum procedez mai mereu cand trec prin acest frumos oras.

Am dorit sa facem putina miscare si am lasat masina undeva in centru. De la Manastirea Sinaia si pana la Peles si de aici inapoi, catre oras, dar pe vechiul drum al Regelui, trotuarele erau pline de zapada si gheata, singura posibilitate de a parcurge drumul, era pe sosea, ingusta datorita zapezii, mult prea murdara si cu foarte multa apa datorita zapezii care se topea. Am ajuns la Peles stropiti de toate masinile care treceau foarte aproape de noi, pe trotuar era imposibil sa mergi, chiar am fost martorul unei caderi de zapada de pe un acoperis, la doar 2 metri de noi. Parca ar fi cazut o bomba langa noi. La Peles mi-am incarcat bateriile, insa pana inapoi, in centru am fost nevoit sa facem fata ghetii de pe sosea si trotuar, problema de care ar fi trebuit sa se ocupe agentii comerciali, locatarii si in cele din urma Primaria. Cam asta e... am fost un pic dezamagit...

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [11.03.12 21:48:22]

@pepsi70ro: Imi pare foarte rau sa aud ca orasul pe care eu l-am gasit foarte frumos in ianuarie si pe care il iubesc mult arata asa datorita lipsei de interes a autoritatilor locale si, de ce nu, a locuitorilor sai, care par sa nu inteleaga-la fel ca in multe alte zone minunate- ca sansa lor este turismul. Pacat... Nu ne ramane decat sa speram ca primavara va rezova problemele carora oamenii nu vor sa gaseasca solutie.

O seara buna, Floria

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [12.03.12 17:10:33]

@Michaell: Am avut un program teribil de incarcat. Am notat ceea ce am considerat si... deoamdata ma abtin. Am sa revin. In ceea ce priveste expresia la care faci referire, gusturile nu se discuta insa... trebuie sa stii sa faci si distinctie printre numerosii membriii AFA din care facem parte cu totii. Repet, probabil am sa revin.

[12.03.12 18:36:05]

@ jonnyredlabel

nici o problema jonny... - strigatul meu dupa ajutor a fost bineinteles mai mult o gluma. se intelege ca las fiecaruia parerea lui si nu ,,halesc,, totul asa cum mi se serveste. stiu sa separ in folositoare si mai putin... -

sa auzim numai de bine.

mihai85
    [03.04.13 10:14:23]

Nu stiu la ce va referiti cu 'pe bani destui'... hotel Bulevard are preturi extrem de mici... e adevarat ca nu sunt nu stiu ce conditii... dar compenseaza prin pozitie mai ales, plus parcarea foarte mare si iti vezi masina de la balcon. Eu merg aici in fiecare an pentru ski, e si aproape de patinoar si centrul Sinaiei.

Floria, johnnyredlabel, Michaell, mihai85
    Alte impresii din această RUBRICĂBulevard Hotel: