ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.03.2012
ÎNSCRIS: 06.03.12
MAR-2012
team-building

Către satisfăcător

O locatie buna pentru training-uri, seminarii si alte intalniri de gen

Am revenit la Hotel Clermont dupa 3 ani. Din nou la o intalnire cu alti colegi din tara. Din punctul meu de vedere este locatia potrivita pentru acest gen de intalniri, conditii bune, pret mic pentru un hotel de 4* (220 lei/camera single). Am fost impresionata de faptul ca nu s-a schimbat in rau. In general, pe masura ce hotelurile „imbatranesc”, cu toate stelele de pe firmament, gasesti cate ceva deteriorat, vreo usa care nu se inchide bine, pereti scorojiti si in baie cele mai multe stricaciuni, dar la Hotel Clermont nu. Ba mai mult a mai aparut o aripa noua a hotelului, semn ca le merge bine, chiar daca turismul in zona e aproape 0.

Din pacate nu prea ai ce face in Covasna, asa ca la Clermont au incercat sa faca cate ceva ca sa-ti ocupe timpul. Intr-adevar apa din piscina este cam rece... mult prea rece... asa era acum 3 ani, asa este si acum, deci daca vrei neaparat bagi in viteza o lungime de bazin si apoi repede in jacuzzi-ul de langa ca sa iti treaca dardaiala. N-am incercat sauna, dar exista, iar colegii mei au rezistat cam 3 minute acolo.

Cand mergi cu un grup organizat, avantajul este ca se poate organiza cate o distractie seara: foc de tabara, cu servire de preparate traditionale (nu recomand pe timp de iarna... am inghetat in 5 minute), cate un meci de fotbal pe terenul hotelului sau la subsolul hotelului bowling, biliard si discoteca.

Camerele sunt frumoase, unele mai mici, altele mai mari... acum 3 ani am stat intr-o camera imensa, cu un balcon imens... faceam kilometri pana la usa. Anul acesta a fost micuta camera, dar decorata cu bun gust si curata. Se face curatenie, in camere, in fiecare zi si se schimba prosoapele folosite, in fiecare zi. Baia foarte curata, dotata cu vreo 7 prosoape, sapun, sampon, casca de dus, chiar si discuri pentru demachiat... In dulapul de pe hol: halate, papuci, seif, trusa de cusut, burete cu gel pentru lustruirea pantofilor.

Internetul, in camere, este prin cablu, iar in holul hotelului, restaurant, bar si sali de conferinta, wireless.

Mancarea este destul de buna... micul dejun si cina... pranzul nu m-a incantat in mod deosebit asa ca am facut foamea pana la cina. Mi-a placut, totusi, ca la micul dejun completau tot timpul mancarea consumata. Ca mergeai la 7 dimineata sau la 9:30, aveai ce manca.

Cafeaua ... aici e alta poveste... cea de la micul dejun slabuta, in schimb la barul hotelului puteai lua o cafea cu 5 lei, foarte foarte buna, dar modul de prezentare a acesteia depindea de barman. In ziua in care era barman-ul roman era cafeaua tare de statea lingurita dreapta in ea si punea aco si un biscuite langa, cand era barman-ul ungur era mai slaba putin si lipsa biscuite ... nu ca ar fi contat foarte mult.

Cam asta ar fi de spus despre Hotel Clermont... posibil sa fi omis cate ceva, adica partea cu Centrul de sanatate al hotelului, despre care nu stiu nimic.

Aaaaa... poze... din pacate n-am... sunt cel mai slab fotograf, dar promit ca o sa repar defectul asta

Trimis de pecrista in 09.03.12 08:50:52
Validat / Publicat: 09.03.12 14:13:22

VIZUALIZĂRI: 3076 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pecrista); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

[09.03.12 08:55:19]

@pecrista: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

neimportant
    [09.03.12 14:32:43]

Am fost şi eu la Covasna prin 2010, luna august, dar la un alt stabiliment. H. Clermont se distingea prin construcţia impunătoare, făcând o notă aparte în peisajul clădirilor din zonă. Aveam colegi de serie cazaţi aici, ne întâlneam la terasă şi schimbam impresii despre lăcaşurile în care eram internaţi. Cei de la Clermont ne spuneau de ce condiţii de lux beneficiau. Îi invidiam pentru saună şi jacuzzi, ei ne invidiau pentru masajul prestat de sora-şefă. Biscuiţii erau la fel şi la noi şi la ei, iar deservirea cafelei nu diferea cu nimic.

Sărut mâna!

vladex
    [09.03.12 14:39:07]

@pecrista

Bun venit! Un prim review foarte bun!

Inca o data ma felicit pentru faptul ca ti-am sugerat sa iti faci cont pe Afa! (e bun si chat-ul la ceva)

Imi revine onoarea primului vot! La mai multe!

roxxie
    [09.03.12 18:09:26]

Imi pare rau, dar pe mine nu ma vor convinge sa le fiu clienta pana ce nu incalzesc piscina. Bravo lor ca au standarde, calitate, ca e curatenie si au personal amabil, dar deja prea multi turisti remarca acest lucru (apa rece) incat nu cred ca este o intamplare. O piscina interioara prea rece nici vara nu prea poate fi folosita, d-apoi iarna. Si pt mine piscina ar fi un criteriu exclusiv pt care as alege acest hotel si nu altul, pretul totusi nefiind deloc mic. Cazare mai gasesti, dar o piscina sau un centru spa mai greu. Dar sa nu fie frigider.

gheisa
    [11.03.12 18:47:30]

@pecrista: bravo, Cris! Te asteptam si cu review-ul de la Baile 1 Mai (parca acolo ziceai ca esti weekendul acesta . Si ca un prim sfat: nu te mai dezlipi de aparatul foto, nu conteaza ca nu esti atat de talentata

P. S. Daca inca nu te-ai dumirit si nu stii cine sunt, am mai tot vorbit noi inainte, te lamuresc eu zilele urmatoare Sau poate ti-ai dat seama dupa maimute, s-ar zice ca ne potrivim .

gheisa, neimportant, roxxie, vladex
    Alte impresii din această RUBRICĂClermont Hotel: