ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2012
ÎNSCRIS: 04.03.12
AUG-2008

Către satisfăcător

Verdun - Hotel Le Privilege/n-a fost un privilegiu

După ce am părăsit impresionantul oraş german Munchen, pe ruta Stuttgart - Metz - Reims spre Paris, forţaţi de împrejurări am fost nevoiţi să întrerupem suita celor aproximativ 830 Km, căutând un loc de cazare la Verdun, locaţie cu o încărcătură istorică deosebită.

Aflat cam la jumătatea drumului dintre Metz şi Reims, pentru Verdun trebuie părăsită autostrada A4 (E 50), după care se rulează pe D 964 preţ de câţiva kilometri. De-o parte şi de alta a drumului n-am avut de admirat decât o zonă plată, parcelată cu diverse culturi, iar după ce am trecut rapid prin micuţa localitate Haudainville aveam să descoperim pe partea stângă a sensului nostru de mers un hotel, chiar cu puţin înainte de a ne aventura într-un şantier de zile mari la ceea ce avea să devină un sens giratoriu. Odată trecut hopul cu basculante şi escavatoare, am fi intrat chiar în oraşul Verdun dacă ţineam drumul drept pe Route de Metz. Am preferat să nu dăm vrabia din mână, motiv pentru care am virat în parcarea din faţa hotelului "Le Prestige". Cele două stele de pe frontispiciul clădirii nu aveau să promită foarte multe, însă, în acel moment, unul dintre partenerii de drum avea nevoie de pauză şi de odihnă. Plus de asta, aveam toate şansele să ajungem la Paris pe înserat, ceea ce ne-ar fi pus în dificultate, fiind vorba de două maşini.

După ce am admirat grădina frumos îngrijită din faţa hotelului, ne-am îndreptat către recepţie, unde am fost întâmpinaţi... destul de neutru, fără să fie depăşită limita unui "Bonjour" pe fond de zâmbet schiţat, tip grimasă. Nu ne-am formalizat şi am insistat să-i deranjăm, solicitând două camere, pentru câte două persoane. Am dat actele şi am luat cheile. Intraţi în camere (la parter), am trăit cu impresia că una din cele două stele ar fi fost în plus. Camera mică, iar în baie (o numesc aşa cu indulgenţă) era indicat să-ţi ţii coatele pe lângă trup, nu de mizerie, ci pentru a nu te procopsi cu niscavai vânătăi. Revenind la camera propriu-zisă, m-a frapat cât de neinspirat a fost amenajată. Patul de centru, în principiu, ar fi fost pus la locul lui, perpendicular pe unul dintre pereţi, numai că lungimea sa a micşorat atât de mult spaţiul de trecere spre un soi de şifonier - fără uşi, dar cu nişte poliţe cam ca cele din magaziile pentru materiale de construcţii - sau spre fereastra mult prea ridicată de la sol, încât traseul nu putea fi parcurs decât de-a dreptul peste pat, cu valize cu tot. La modul sincer, rememoram apreciativ multe dintre motelurile, pensiunile sau hotelurile din România, construite în localităţi mai mici sau la marginea unor drumuri naţionale.

După ce ne-am aranjat cât de cât după drum, am mers la restaurantul hotelului. Altă gâscă, în altă traistă! Salonul nu era prea mare, dar cochet aranjat. Mesele mari, pentru mai multe persoane, erau rotunde, iar cele pentru două persoane erau clasice, pătrate, şi amplasate pe lângă pereţii laterali. Centrul de atracţie a fost un acvariu imens, animat de doi sau trei peşti exotici. IIuminatul discret şi intim, suficient să vezi ce ai în farfurie şi chipul celui cu care conversai la masă. Barul atractiv şi bine garnisit nu mi-am dat seama în ce măsură era disponibil clienţilor, din moment ce o sticlă (750 ml) din vinul local, adică cel mai ieftin, era săltată binişor de 10 euro. Altele, mai de soi, echivalau cu o noapte de cazare, în jurul a 50 de euro.

Personalul, tipic franţuzesc. Se uită la tine numai când îţi iau banii. În rest, nu vă amăgiţi! , privirea lor doar trece prin voi, pe o undă rece şi impersonală, chiar dacă te adresezi pe limba lor cea de toate zilele. Fără să intru în detalii gastronomice, meniul, compus din antreu şi fel de bază, a fost un real răsfăţ, dar suma achitată s-a ridicat undeva pe la 60 de euro pentru două persoane, fără alte mofturi de pe la bar. Cam mult, dar, deh! , "Egalite fraternite liberte" n-are acoperire pe chitanţier.

Surpriza absolut neplăcută am avut-o a doua zi, dimineaţa, când, într-o primă fază, n-am ştiut dacă dormisem într-o cameră de hotel sau într-un iglu. Pentru luna august mi s-a părut nefiresc să le cam bâţâim de frig, chiar dacă am folosit şi cel de-al doilea rând de pături puse la dispoziţie. Sigur, Verdun este poziţionat mai spre nordul Franţei, dar chestia asta ar fi fost normal să o ştie şi cei de la recepţia hotelului. Caloriferele reci mi-au oferit două variante de răspuns: 1. Nu ştiau; 2. Ştiau, dar căldura n-a fost inclusă în preţ. Condensul şi umezeala ce se prelingea pe geamuri ne confirmau sadic faptul că somnul nostru s-a chinut la pragul criogeniei, însă cel mai neplăcut a fost faptul că hainele din valize au trebuit scoase la uscat şi aerisit până să ajungem la Paris. Ne făceam de râs, nu de alta!

Trimis de Aqvila in 08.03.12 19:27:27
Validat / Publicat: 08.03.12 20:37:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Grenoble, Nisa

VIZUALIZĂRI: 2437 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aqvila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel "Le Privilege", intrarea principală.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 62.00 EUR pe cameră

[08.03.12 20:07:33]

@Aqvila

Iar ai urcat review-ul pe "schimbul" meu , asa ca-mi revine mie sarcina de a te ruga ca, atunci cand definesti o rubrica noua (in special una despre o unitate de cazare, precum cea de fata), sa o denumesti strict cu numele hotelului/pensiunii/etc., pentru ca, consideratiile personale sa le introduci in numele review-ului sau in corpul acestuia.

Altfel, acest hotel este greu de gasit pe viitor de alti useri/vizitatori ai saitului nostru.

Acum am editat eu.

Multumesc!

[08.03.12 20:30:42]

@webmaster15:

M-am păcălit, ştiu. Am vrut să fie ceva de genul: Verdun - Hotel Privilege, iar titlul textului (impresiilor) să fie: Le Privilege n-a fost un privilegiu. Speram ca acest comentariu să fie inclus în grupajul (rubrica) "Verdune", unde un alt user a făcut un comentariu istoric.

Trebuie să recunosc că îmi este puţin peste mână organizarea de aici. Sper să mă acomodez şi să mă familiarizez cât mai repede.

Mulţumesc pentru corectarea erorii!

Swan1
    [08.03.12 20:52:16]

Mi-a placut! Ati reusit totusi sa va pastrati simtul umorului... Admirabil!

[08.03.12 20:59:44]

@Swan1:

Mulţumesc pentru comentariu! Să-mi ajute Dumnezeu să nu mă vindec de... umor!

mariana.olaru
    [09.03.12 19:42:00]

Și mie mi-a plăcut! Felul cum ai scris, nicidecum experiența neplăcută pe care ne-ai împărtășit-o. Și când te gândești câți conaționali gândesc că doar în străinătate ”dai un ban, dar știi că face! ” Pentru că din comentariile tale am înțeles că nu comportamentul ”neutru”, ca să nu zic rece și disprețuitor, al gazdelor franceze v-au indus proasta impresie, cât condițiile de cazare și serviciile oferite la un preț deloc mic. Cu firea francezilor care se cred buricul pământului, cred că v-ați obișnuit. Dar serviciile turistice de slabă calitate într-o țară care se pretinde supercivilizată, au constituit desigur o surpriză neașteptată și deloc plăcută. Și pentru că ai puterea de a face haz de necaz, cred că și această experiență se va constitui într-o amintire de care să te amuzi și să zici: bine că nu a fost mai rău!

[09.03.12 21:02:31]

@mariana. olaru:

Mii de mulţumiri pentru aprecieri şi comentariu! Pe cât posibil, încerc să fiu un arbitru corect, fără să exuberez, dar nici să minimalizez. Aici, pe "Am fost acolo", sunt la al doilea text scris (urmează să mai apară unul), însă îţi propun pentru lectură [un blog - editare webmaster15]:

Încă o completare: Mă iubesc prea mult pentru a mă enerva!

[09.03.12 21:08:35]

Link-ul postat mai sus, duce spre blogul personal? Atunci, te rog sa-l trimiti prin mesaj personal ( PM ). Multumesc!

mariana.olaru
    [10.03.12 14:07:26]

Dragă Aqvila, mulțumesc pentru răspuns. Blogul pe care mi-l recomanzi poți să mi-l faci cunoscut pe ”privat”: fă clic pe username-ul meu (cel colorat în verde de la începutul ecoului) și vei intra în contul meu. Acolo sus, în caseta privind punctajul este și un buton ”trimite mesaj personal” (sper că mi-aduc bine aminte). Fă clic pe el și scrie-mi mesajul dorit. Aștept cu plăcere!

Dan-Ioan
    [03.10.15 20:20:53]

@Aqvila -

Am citit postingul despre pickpockeți din Roma, mi-a placut și mi s-a părut nedrept să votez doar un PMA. Am căutat în review-urile anterioare unul cu 13 voturi și l-am găsit pe acesta. L-am citit, l-am plăcut și l-am votat! Dar am rămas cu senzația că tot nu e destul.

Dragă aqvilă, nu stiu cum de nu te-am văzut până acum, dar mă bucur mult că, în sfârșit, te-am cunoscut! Aș mai scrie ceva elogii, dar mă grăbesc să te citesc din urmă.

Îți doresc să rămâi la fel de bună și pe viitor!

Dan-Ioan
    [03.10.15 20:24:20]

@Aqvila - treci cu vederea peste "i"-ul care lipsește

[03.10.15 20:24:27]

@Aqvila - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[04.10.15 10:31:50]

@Dan-Ioan - Îţi voi răspunde cu un "mulţumesc! ", cu care, chiar dacă mai pun câteva floricele gen "din inimă", "suflet" etc, tot nu voi depăşi statutul de banalitate în raport cu starea reală de spirit transmisă şi indusă graţie comentului tău.

Cu toate astea, îţi mulţumesc din suflet!

Aqvila, Dan-Ioan, mariana.olaru, Swan1