ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2012
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
JUL-2011

Turist in Corfu-town

Iata ca am reusit, sa ajung, in sfarsit si in Corfu-town, capitala insulei Corfu!

Kerkira - este denumirea orasului in limba greaca. Mie imi place mai mult cum suna Corfu-town. Fiind o mare iubitoare a Greciei si a Italiei, am fost indemnata in repetate randuri sa vizitez capitala acestei insule, deoarece reprezinta chiar un amestec intre aceste doua tari.

In vacanta noastra din luna iulie din Grecia, 7 zile am rezervat pentru insula Corfu, avand cazare in Moraitica, vezi impresii si 3 pentru insula Lefkada.

Cazarea era la aproximativ jumatate de ora de capitala. Acest fapt ne-a permis aproape in fiecare zi sa ajungem aici, fie in drumul catre plajele din nord, catre varful Pantocrator, in port, pentru a ne imbarca pe vaporasul de croaziera catre insule din jur, la aeroport sa-l aducem sau sa-l conducem pe fiul nostru, sau cu alte ocazii, pur si simplu doar pentru plimbare si relaxare pe-o banca, din numeroasele parcuri cu vegetatie luxurianta, sau la una din cafenele. Deplasarea pana acolo nu era o problema, deoarece eram cu masina.

Corfu-Town- este un oras mare, situat pe coasta de est a insulei. Un oras in care te poti rataci usor, fara sa vrei. Si nu-i neparat un lucru rau! Doar esti in vacanta si un pic de aventura, nu strica nimanui. Este cel mai mare oras din insulele ionice si printre cele mai interesante si impresionante orase din Grecia!

Soselele sunt bune, dar foarte inguste. Multe cu sens unic. Cea care merge paralel cu marea mi-a placut foarte mult, in stanga era un parc frumos, in dreapta marea si in fundal una dintre fortarete.

Locurile de parcare sunt o adevarata problema. In unele locuri, o parte a soselei este ocupata cu masinile parcate si circulatia pe doua sensuri este ingreunata. Cei mai fericiti sunt posesorii de scutere, pentru ca se pot strecura usor. Va recomand sa incercati sa parcati pe una din stradutele perpendiculare pe cea de langa port, daca aveti noroc. Chiar mi-am amintit de cineva care a scris aici ca o persoana a parcat masina undeva si nu a mai stiut sa se intoarca acolo sa ia masina, deoarece sunt multe stradute intortochiate, ca un adevarat labirint! De aceea, va sfatuiesc sa va luati mereu cate un punct de reper.

Aici, in Corfu-Town, totul este civilizat! Nu este necesara prezenta politiei, chiar pot spune ca nu am vazut in cele 7 zile nici o masina de politie. Fiecare isi vede de treaba lui. De apreciat este si faptul ca pe strazi erau pretutindeni indicatoare care te informau cum poti ajunge la unele obiective turistice din oras, sau din alte localitati importante din insula.

Nu doar influentele italiene se simt prezente aici, ci si cele franceze, britanice, si, bineinteles cele grecesti, ca doar suntem in Grecia! Atat in stilul cum sunt construite piazzetele, in arhitectura cladirilor sau a bisericelor. Daca compar cu celelate capitale ale insulelor ionice pe care le-vizitat: Zante (Zakynthos), Argostoli (Kefalonia), Lefkas (Lefkada), Kerkira le intrece pe toate in farmec si frumusete. Aici am observat cladiri de 4-5 etaje, dar am inteles ca de obicei nu intrec in inaltime turnul-campanila al Bisericii Sfantul Spiridon, de 45 de metri. Acest sfant este patronul spiritual al orasului Corfu si in aceasta biserica sunt adapostite si moastele acestuia.

Biserica am vazut-o doar pe dinafara, pentru ca in acea zi nici unul nu eram in tinuta corespunzatoare pentru a o vizita. De fapt, intr-o insula, niciodata nu stii ce sa imbraci in vacanta. Pleci imbracat si incaltat de plaja si te trezesti ca urci la munte, sau ca vrei sa intri intr-o biserica. Sau te imbraci un pic mai ingrijit si chiar atunci iti iese in cale o plaja cu o apa imbietoare, careia nu-i poti rezista!

Orasul vechi se afla in partea de nord a capitalei. Este un important punct de atractie al insulei. Este, parca, desprins dintr-o pictura! In centrul istoric poti sa pierzi o zi intreaga si tot nu te saturi sa te tot plimbi pe stradutele inguste, foarte curate, cu balcoane invadate de flori. Cladirile in culori pastelate te impresioneaza prin arhitectura. Chiar daca sunt foarte vechi, au fost renovate in asa in fel sa nu le strice linia arhitectonica dupa care au fost construite. Pavaj in culori vii si trepte de piatra de sute de ani, troite sau capele, biserici bizantine, arcade si piazzete, cafenele si taverne, fast-foud-uri, magazine si tot ce-ti doresti! Nu chiar tot…daca la cladiri s-a adoptat stilul italian, m-am intrebat eu de ce nu s-a pastrat si secretul retetei inghetatei italiene, pentru ca am incercat-o de multe ori in multe locuri aici si tot dupa gelatta italiana am suspinat!

Corfu este un oras aglomerat! Un oras plin de viata! O multime de turisti de toate nationalitatile, din toate colturile Europei! Orice turist sosit aici nu rateaza Piata Spinada si Listonul dorind sa guste din farmecul atmosferei de aici.

Magazine elegante si scumpe, foarte multe cu bijuterii de tot felul. Altele cu icoane argintate, lucrate la Muntele Athos. La loc de cinste este lichiorul de koumkouat, care se vinde ambalat in sticlute de diferite forme si marimi. Acest fruct este foarte rar, doar in doua locuri din lume se poate gasi.

Amabilitatea corfiotilor m-a impresionat in fiecare loc in care am oprit. In special la restaurant, cafenea sau la magazine. Ador pana si bucatica de hartie colorata si punga in care ambaleaza cele mai mici suveniruri, bineinteles ca toate exista imprimata harta insulei Corfu! Si apoi, de fiecare data aproape aud aceeasi intrebare, dar in limba engleza: ’’De unde esti’’?? Sunt multi turisti romani in insula, de aceea sunt invatati cu noi, asa ca atunci cand le raspund, mandra: ‘’Romania’’, sunt intampinata de- un zambet si ma indeamna sa mai revin! Nimeni nu se incrunta, cum, poate, v-ati imagina.

Orasul medieval se intinde intre cele doua fortarete.

Fortareata veche –se afla in partea de est a capitalei. Este construita pe o mica insula artificiala, situata la inaltime, este imensa si este legata de oras printr-un sant de aparare. Este construita de catre venetieni, cu scopul de aparare al orasului. Zidurile ei sunt foarte groase, dar din cauza eroziunii marii in unele locuri acestea s-au prabusit in mare. A fost construita inca din secolul VI, cand orasul a fost devastat. Dupa aceea a fost transformata in baza militara si in secolul al XVI lea a fost finalizata.

In varful ei se afla o cruce, un obelisc si un observator militar. La baza este Biserica Sfantul Gheorghe, este o biserica veche, in stil clasic. Interiorul fortaretei a fost renovat si in prezent este folosit la diferite evenimente culturale.

Fortareata noua – se afla in partea de nord est. Are aspect de monument! A fost construita dupa cealalta, in jurul anului 1600. Se afla pe-o colina si este delimitata prin canale adanci. Are multe tuneluri si ziduri masive. Unul dintre ziduri face legatura cu portul nou si orasul, printr-o strada care trece prin Piata de peste.

Sus este si un bar, de la masa caruia poti sa contempli frumusetea marii si panorama orasului vechi.

Portul Kerkira –este principalul port al insulei. Portul vechi nu este aglomerat, dar este mai pitoresc. Portul nou e mereu plin de viata. Noi nu am venit pe insula cu fery-boat-ul din Igumenitza prin Kerkira, ci prin Lefkimi, deoarece era mai aproape de locul de cazare si mai simplu de ajuns, nu trebuia sa mai strabatem capitala, inainte de’’ a face cunostinta ‘’cu ea! Dar zilnic vin si pleaca fery-boaturi cu valuri de turisti in masini sau autocare. Biletele la fery-boat se pot cumpara de la ghiseele din port, nu este necesara rezervarea pe internet, cum am vazut intrebari intr-un ecou, pe aici.

Am putut admira portul si orasul si de pe mare, in croaziera Parga-Paxos. De fapt din port puteti pleca in multe excursii pe mare, pe langa cea de care am amintit sus si in alte destinatii, cum ar fi: Paxos-Antipaxos, in Albania, in Sivota (Laguna albastra), in insulele Kefalonia si Lefkada. Nu chiar in fiecare zi, dar in fiecare dimineata la ora 9 pleaca intr-o anumita directia si vapoarele se intorc seara in jurul orei 19.

In port puteti admira si navele de croaziera, care ziua opresc aici. Legatura cu Italia se poate realiza pe apa in fiecare zi cu un fery albastru, care pana in sudul Italiei, mai exact in Bari, face cam 8 ore. Alte linii fac legatura cu partea de nord a Italiei: Anek, Minoan Lines si compania Snav. Pana in Trieste si Venetia se cam fac 22-23 de ore. Sunt curse si pentru Ancona, Brindisi si Patras, de 3 ori pe saptamana, tot timpul anului. Pana in Brindisi, in ‘’tocul cizmei’’puteti ajungei in 5 ore jumate. Am studiat si aceasta posibilitate pentru intoarcerea in tara, dar costul mare al autostrazilor din Italia m-a facut sa renunt.

Si-am ajuns si-aici….

Kanoni – pentru cine inca nu a ajuns in Corfu, va rog sa retineti acesta denumire! Este cel mai frumos loc din Corfu, in opinia mea, cu o priveliste ce-ti taie respiratia! Recunosc ca nu citisem nimic despre el, am plecat cam in graba, dar aveam reviews-urile voastre copiate in bord, dar de unde timp de citit in vacanta?? Si mai bine ca n-am citit, poate ca surpriza nu era atat de mare. De fapt, noi trecusem zilnic pe aici, dar nu am oprit pana acum.

Se afla la vreo 4 km sud de capitala. Sunt doua cafenele elegante, sub niste pini, in fata carora sunt expuse doua tunuri in marime naturala. Pana aici, nimic neobisnuit. Acest loc este situat la o anumita inaltime fata de nivelul marii si de aceea imaginile de sus sunt magnifice. Se poate admira tot golful Hakiopulo, insula Pontikonissi, in fundal, in toata splendoarea ei Este o insula mica, dar frumoasa.

Se poate servi la aceste cafenele ceva bun de baut si in acest timp vei fi uimit de avioanele care vin si pleaca, pentru ca aeroportul este aproape, iar capatul pistei este chiar in fata ta! Nu-mi pot imagina cum se vede seara, dar trebuie sa fie fantastic!

Dintr-un anumit punct de belvedere putem admira silueta unei biserici in mijlocul marii! Acest loc este cel mai fotografiat din insula, precum plaja Navagio, din insula Zakynthos!

Panaghia Vlacherna –este simbolul insulei Corfu! Imaginea ei cu zidurile albe, pe fondul albastru al marii, poate fi demna de orice pagina de calendar! Celebra biserica din mijlocul marii o remarcasem in pozele de pe site, de la reviews-urile voastre, dar nu stiam cum pot da de ea! Din departare, scarile albe seamana cu o coada de soricel si din acest motiv insula mai este denumita si Insula soricelului!

In dreapta, vad un pod si oameni care pot merge la ea sa o viziteze. Vroaim si noi! Am incheiat ‘’sedinta’’ foto, am cerut cateva informatii la bar despre drumul pana acolo si am pornit din nou inspre sud, 2-3 km cred. Am putut ajunge cu masina pana intr-o parcare, fix la baza unei stanci, plina de cactusi si aloe, pe care erau construite, sus, cele doua cafenele de unde coborasem mai inainte - Kanoni. Eram la o mica distanta de capatul pistei de avioane. Marea se poate travesa aici pe un ponton din beton, iar ca sa ajungi la biserica, mergi apoi pe un pod din lemn, foarte solid. Sa nu va imaginati, cumva, ca se asemana cu acelea care se tot misca, de prin muntii nostri!

Am ajuns si am intrat sa vizitam aceasta micuta biserica bizantina, construita din secolul al XII lea. Curtea e mica, dar plina de flori rosii, care se catara pe turnul campanilla. Am intrat cateva clipe in sfantul lacas si i-am multumit Domnului ca ne-a dat inca o zi plina de emotie si ca suntem impreuna in vacanta, ca pe vremuri. Am facut si aici multe fotografii, apoi am plecat pentru ca era amiaza si soarele ardea foarte tare, fiind in luna iulie.

Cateva cuvinte despre aeroport.

Se numeste Ioannis Kapodistrias. Precum am amintit mai sus, e un miracol sa vedem capatul pistei atat de aproape de podul metallic care trece peste mare aici. Dupa pista din insula Skiathos, aceasta din Corfu ar fi considerata a fi cea de-a doua din Europa, adica ma refer ca este aproape cea mai scurta. Va puteti lamuri privind pozele!

Aeroportul se afla in partea de sud a capitaleila 3 km. Avioanele le vezi de la sosea, printr-un gard din sarma. Am avut ocazia sa merg acolo de doua ori, pentru a-l astepta pe fiul nostru, care a venit cu avionul din Londra, iar a doua oara l-am condus, cand a plecat inapoi. Este un aeroport mic, dar modern. Din mai pana in octombrie, cat tine sezonul, sunt zboruri charter in toata Europa. Avioanele brazdeaza vazduhull in fiecare clipa! La Atena sunt zboruri tot timpul in cursul anului.

De retinut ar mai fi si faptul ca in anul 2007, orasul Kerkira a intrat in Patrimoniul Unesco. Despre acest oras ar mai fi multe de spus.

E o adevarata placere sa fii turist in Corfu! Dar…ca sa te poti bucura de toate frumusetile acestui oras cu influente venetiene extraordinare, trebuie sa te lasi purtat de instinct si sa incerci sa te deconectezi de la obiceiurile cotidiene! Noi am descoperit doar o particica din tot ce cuprinde acest oras, dar am incerat sa ne bucuram la maxim.

Cam atat mi-am amintit astazi. Sper ca v-am trezit curiozitatea cu acest review si la vara, atunci cand va veni vremea vacantelor, luati harta in mana si nu ezitati sa ‘’puneti degetul ‘’ pe Corfu!

Trimis de georgiana in 05.03.12 21:15:49
Validat / Publicat: 06.03.12 06:14:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 11759 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Kanoni,un loc pe care nu-l poti uita usor

georgiana [05.03.12 21:17:31] »

As dori sa-mi atasati urmatorul videoclip

http://www.youtube.com/watch? v=O-uxmw9ex2A

webmaster [05.03.12 21:47:44] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

Clipul solicitat a fost adaugat , vizionare placuta!

ionut73 [06.03.12 07:55:34] »

Felicitari Georgiana pentru impresiile tale!!! O adevarata "cascada" de informatii pentru zona respectiva...

Insula Corfu este pentru toti turistii un vis frumos si plin de savoarea locurilor pitoresti...

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [06.03.12 18:08:31] »

frumos georgiana... acum cand vremea calda e inca departe randurile tale despre Kerkira sunt deosebite si ai redat exact ceea ce am simtit si eu atunci cand am vizitat acest minunat oras aflat in patrimoniul UNESCO... imi pare rau insa ca trecand de multe ori pe langa Kanoni(cumva Kanali?), noi stand in Moraitika deci tot pe coasta estica a insulei nu ne-am oprit in acest loc apreciat de tine ca fiind cel mai frumos de pe insula insa cu siguranta nu-l voi rata data viitoare... foarte frumoase si pozele, te felicit inca o data!

Alina Morar [06.03.12 21:00:15] »

Pana acum mi-am adunat o gramada de informatii despre Corfu, unde voi merge in iulie. Si acest review imi va fi de mare folos. Multumesc.

adri-nico [06.03.12 22:05:48] »

mama mia... cind ai avut timp sa scrii atit?

georgiana [07.03.12 16:55:44] »

Multumesc, webmater, pentru atasarea clipului solicitat!

@Ionut 73,

Ma bucur ca ti-a placut!

@Sandu 53,

Afinitatea turistica a mai fost verificata si de data aceasta. Multumesc pentru cuvintele frumoase. Data viitoare nu uita cuvantul magic - KANONI

@Alina Morar,

Ai facut o alegere buna cu insula Corfu, pentru vacanta ta din iulie. Temperatura este cam mare in aceasta perioada, eu niciodata nu aleg iulie si august pentru Grecia, dar de data aceasta nu am putut rezista propunerii prietenilor mei. Prea de mult asteptam o vacanta impreuna si nu ne-am putut sincroniza concediile pana acum!

Tu in ce statiune vei avea cazarea?

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [07.03.12 19:10:21] »

@georgiana: multumesc frumos pentru raspuns georgiana! excelenta si melodia,de-a dreptul deosebita influenta muzicala clar italiana si cuvintele in limba greaca ...se potrivesc intr-o armonie totala...influenta italiana e normala si vizibila peste tot ,pentru o insula aflata nu departe de provinciile din Sudul Italiei (Calabria si Puglia) !

Alina Morar [07.03.12 22:03:54] »

Da, ma gandesc ce ma asteapta, dar stii de ce am ales sa mergem din 24 iulie? I-am innebunit pe parintii mei sa mearga si ei in Grecia si atunci ei pleaca la sfarsitul lui iunie, iar noi dupa aceea. Ai mei nu suporta caldura. Majoritatea concediilor le petrec in Austria, Slovenia... adica la munte si la bai in Ungaria.

Acum tot studiaza trasee si obiective turistice din Grecia.

Noi avem bilet din 24 iulie la Elly Beach Hotel, Liapades, langa Paleokastritsa. Acea zona m-a atras cel mai mult.

teona [13.03.12 15:58:25] »

10 cu felicitari! Ca sa-ti spun drept review-ul tau mi-a adus energie si pofta de viata deoarece ma lupt cu niste virusi de ceva vreme, asta ca" pedeapsa" ca nu am participat si eu la intalnirea AFA. Ai fost la terasa din imagine si ai savurat un lichior (cu nume complicat) ? Daca l-ai pomenit spune-ti si parerea, cu toate ca locatia faina dealtfel nu se compara cu terasa Bella Vista, impresionanta, si de care tot de la tine am cunostinta. Ma tot gandesc ce faina combinatie ar fi sa mergi 5 zile in Corfu si sa treci apoi cu ferry in Italia, macar 5 zile?!

georgiana [14.03.12 21:12:24] »

@Teona,

Ma bucur ca ti-a placut review-ul meu!

Lichiorul de koumkouat nu l-am degustat in Corfu-town, la Kanoni, ci in Moraitica, la Taverna Zaks! Aici am servit cafe-frape.

Nu ma pune in situatia sa aleg care dintre cele doua terase amintite de tine e mai frumoasa, pentru ca e un lucru greu!

Poate ca Bella Vista e mai frumos amenajata, dar Kanoni are o priveliste mai ampla si e grozav sa stai la o masa si sa vezi avioanele pe pista, in dreapta ta, la doar cativa pasi, iar in stanga sa vezi barcutele cum merg pe insula, turistii cum se indreapta catre Panaghia Vlacherna, sau fac plimbari pe ponton!

Si-n rest... albastru cat poti cuprinde cu privirea!

Ideea de e face o combinatie intre cateva zile de vacanta in Grecia si altele in Italia, traversand marea cu fery-boatul, era o idee cu care am mai cochetat si noi, dar, precum scriam si in review, trebuia Italia strabatuta de la sud, din ''tocul cizmei ''si costurile de transport depaseau asteptarile noastre in acel moment.

Numai bine iti doresc!

MCM [18.03.12 01:08:21] »

Bravo, stil frumos si plin de informatii. Exact cand am avut nevoie. Am fost azi la targul de vacante si am o problema, nu ma pot hotara, Grecia sau Turcia pt mare. Vreo sugestie?

georgiana [18.03.12 07:31:20] »

Daaa!

Grecia, Grecia, Grecia!

MCM [18.03.12 10:41:09] »

@georgiana:

Grecia, adjudecat

daniel1631 [02.04.12 12:48:44] »

Foarte frumos descrie Georgiana insula cu obiectivele ei turistice! Bravo!

Daca ajungeti la Igoumenitsa cu autoturismul propriu, portul este exact la capatul autostrazii! Bilete se cumpara de la compania ce are feryboatul cu care doriti sa calatoriti! Atentie! Pleaca din acelasi loc si spre Bari si Bridisi! Daca nu va descurcati la compania Superfast (prima pe stanga, cu sigla rosie) gasiti o persoana foarte draguta care vorbeste romaneste, Doina, va poate fi de mare ajutor! Daca nu este de servici, colegii ei o contacteaza! O data urcati pe vas, nu dati buzna la bar ca preturile sunt neortodoxe! Pe insula o sa dati de preturi si mai mari, dar la Kerkira merita sa gustati o mousaka si o prajitura de exceptie! Biletele pentru copii sunt 4-5 euro, niciodata nu le rup, ci le refolosesc, fiind ciubucul celor de la ferryboat! Vizitati Kerkira cu toate punctele ei turistice, merita! Concediu placut.

georgiana [02.04.12 12:53:01] »

Multumesc pentru aprecieri!

Mi-ar fi placut sa vizitez mai multe in capitala insulei, dar cele 7 zile de vacanta au trecut iute, iar noi chiar le-am folosit la maxim. Mi-a placut mult drumul cu fery-boatul din Igumenitsa pana in Corfu si la dus,dar mai ales la intoarcere,deoarece era la rasarit!

Multumesc, de asemenea si pentru completarile facute! O zi frumoasa!

noi doi [09.05.12 17:42:34] »

Buna Georgiana! Rewiev-ul tau intradevar mi-a facut o pofta teribila de tot ce inseamna Corfu Vara aceasta vom merge si noi in Agios Gordios si avem de gand intr-o zi sa vizitam si capitala. Ai putea sa-mi recomanzi si niste restaurante bune in Corfu Town?

georgiana [09.05.12 22:51:28] »

Buna!

Cu parere de rau nu-ti pot recomanda nici un restaurant in capitala insulei, unde sa poti lua masa, pentru ca noi, de obicei, opream pe traseu cand veneam din Moraitica si alegeam o terasa cu fata la mare: Corfu Mare sau in Benitses, la taverna Nikos.

In rest, in Corfu-Town opream la Kanoni, pentru ca ne era in drum si ne placea cafe-frapeul lor.

Dar oriunde vei opri si vei alege un restaurant, nu cred ca vei fi dezamagit, pentru ca peste tot, pe langa bucataria greceasca au foarte multe variante si din bucataria internationala, in asa fel incat fiecare sa poata alege ceva pe placul fiecaruia.

Ma bucur ca ti-am facut pofta de plecat in insula Corfu. Am sa atasez aici un link, despre plajele de acolo, in speranta ca-ti va fi de folos

vezi impresii

Vacanta placuta, @noi doi

noi doi [10.05.12 21:30:17] »

@georgiana: Ai dreptate. Restaurante sunt multe... asa ca am de unde alege si in legatura cu cele ''10 plaje de neratat in Corfu" deja am vizualizat review-ul tau, complex asa cum ne-ai obisnuit. Iti multumesc mult pentru raspuns si felicitari pentru calitatile tale de narator

lari geo [18.05.12 17:08:50] »

f frumos ai descris acest loc minunat, si noi plecam tot pe 24 iulie in corfu: P numai ca noi mergem intre moraitica si messonghi!!

georgiana [18.05.12 18:11:06] »

@Lari Geo,

Drum bun si vacanta placuta!

Perioada nu este chiar una ok, noi am avut probleme cu caldura, in unele locuri nu se putea merge descult de la sezlong la mare, pentru ca ne ardea nisipul la talpi si era nevoie sa luam slapii de plaja.

Iar la amiaza... obligatoriu la umbra, sau la nani

Alina Morar [18.05.12 19:34:54] »

Si eu ma duc tot din 24 iulie la Liapades, langa Paleokastritsa

cher-cher [26.07.12 13:47:36] »

Georgiana, afinitatea turistica de care ii vorbesti lui Sandu este, in mod evident, existenta intre voi doi, impresiile voastre de calatorie imi plac mult si au contat mult in alegerea destinatiei de vacanta din acest an. Multumiri pentru ca ne impartasesti si noua emotia traita de tine.

georgiana [26.07.12 15:27:12] »

@cher-cher,

Multumesc.

Vacante frumoase si tie iti doresc.

Si, bineinteles si colegului @Sandu 53

flaviana77 [23.04.15 15:08:58] »

buna georgiana

am si eu o intrebare

cu ce se poate ajunge din corfu town pana la Kanoni, in conditiile in care nu vom merge cu masina personala ci plecam din tara cu autocarul, dar imi doresc foarte mult sa ajung in acel minunat loc?

multumesc anticipat.

dianamea [23.04.15 19:07:09] »

@flaviana77. Ori inchiriati masina si faceti turul insulei, ori luati autobuzul nr. 2, linia albastra, din Corfu Town spre Kanoni, circula din jumatate in jumatate de ora, costa aprox 1,50 eur si drumul dureaza mai putin de jumatate de ora.

flaviana77 [24.04.15 09:43:12] »

@dianamea -

va multumesc mult pentru aceste precizari

noi nu vom sta on Corfu Town, avem cazare in Ipssos dar avem de gand sa ne plimbam cat putem de mult si pentru ca timpul trece foarte repede incerc sa imi adun cat mai multe informatii pentru ca excursia noastra sa fie una de neuitat

Mihai18 [11.05.15 22:52:07] »

citesc cu placere ce scrieti. aveti calitati de bun narator. mihai18

adri-nico, Alina Morar, cher-cher, daniel1631, flaviana77, georgiana, lari geo, MCM, Mihai18, noi doi, sandu.53, teona
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Kerkira (Corfu Town) :

• pagină generată în 0.084038019180298 sec