ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2012
ÎNSCRIS: 02.03.12
JUN-2011

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Ruinele manastirii Carmo

Consider ca acest sit reprezinta una din comorile ascunse ale Lisabonei.

Pe langa popularele Castelo Sao Jorje, Belem, poduri si CrisTo Rei, aceste ruine sunt in mijlocul Bairro Alto, nu au intindere mare, insa mi s-au parut magice.

Intr-o zi cu soare imaginea coloanelor si a arcadelor inaltandu-se spre cer e deosebita.

Desi in mijlocul unui cartier zgomotos si plin de turisti, inauntru este foarte liniste.

Recomand cu caldura acest obiectiv.

Trimis de ladys in 02.03.12 23:09:21
Validat / Publicat: 03.03.12 09:04:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 2137 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ladys); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.03.12 09:02:36]

@ladys: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare, speram cu mai multe detalii, eventual fotografii.

roth
[04.03.12 23:12:03]

De mare ajutor ar fi sa dezvolti subiectul, sunt sigura ca tolba ta cu amintiri e plina asa ca fane si noua placerea sa aflam ce te-a bucurat si cum ai perceput tu Lisabona.

Ceva costuri, tipsuri ar fi binevenite iar recomandarile/povestile despre alte obiective foarte apreciate.

Astept cu interes sincer, noi povesti despre Lisabona fiindca e undeva pe lista mea aceasta destinatie si mult nu cred ca o mai las sa astepte.

ladysAUTOR REVIEW
[08.03.12 21:00:01]

@roth: Salutare!

Intr-adevar mi-a placut extrem de mult Lisabona si am ramas cu multe amintiri, doar ca eu nu am darul povestirii, m-am obisnuit sa spun totul scurt si la obiect

Despre ruinele manastirii Carmo foarte multe nu-s de spus: situl este de dimensiunea unei biserici vechi medii, dar spectaculoasa asa cum a lasat-o natura si cred ca este un must see. Am gasit-o destul de greu atunci cand ma documentam pentru vacanta.

Eu am stat acolo, inauntru, o ora intreaga doar uitandu-ma la coloanele si arcadele care se inalta spre cer. Cred ca privelistea este cu atat mai frumoasa cu cat cerul e senin.

Voi incerca sa revin si cu poze.

Tips & tricks:

- sa aveti in bagaj o jacheta antivant si crema solara protectoare; noi am fost la inceputul lui iunie 2011 si maxima a fost undeva pe la 20-22 grade, batea briza si in timpul zilei, iar seara de pe la 6-7 pm nu mai puteam sta fara pulover pe mine si simteam cum intra vantul prin tesatura; si soarele e f periculos, pt ca te prinde imediat si te arde; am prins si vreo 2 zile calduroase, cu maxima de 28-30 grade si te moleseste tare, insa seara tot racoare se facea; un coleg a fost in septembrie si a avut vreme putin mai calda, maxima undeva la 25 grade si i s-a parut perfect.

- masa de pranz se serveste de catre portughezi intre 11:00 - 13:30, dupa aceasta ora nu mai gasesti mare lucru care sa aduca a masa de pranz; noi am ramas nemancati in prima noastra zi pt ca ni s-a facut foame pe la 3 pm si nu mai gaseam nimic; abia am gasit o pizzerie;

Au mancaruri gustoase, preparate oarecum similare cu ale noastre: supe si creme, peste, porc, vita, fructe de mare (pui nu prea gasesti, dar eu am suplinit prin peste la greu); sa asezonati totul cu vinul lor de casa, e f bun.

- in jur de 15:00-16:00 portughezii servesc o cafea si ceva dulce; mie mi-a placut obiceiul si l-am urmat cu placere;

- sa nu va alunge localurile lor traditionale, unde mananca tot omul; se numesc 'Pastelerias' dar servesc masa de pranz; au inauntru niste galantare de sticla care amintesc de aprozarele comuniste si un mobilier similar, deci nimic simandicos, dar cu produse gustoase si care de regula se inchid undeva spre orele 18:00, dupa ce servesc cafeaua si prajitura; desigur ca se gasesc si restaurante cu preparate din bucataria internationala, deschise pana tarziu si unde gasesti la orice ora mancare.

- majoritatea obiectivelor se inchid in jur de 17:00 - 18:00, deci sa va treziti devreme ca sa puteti curpinde cat mai mult in ziua respectiva.

- mare grija la hoti, in special in zonele aglomerate; in Praca do Commercio am vazut o operatiune din asta.

- in statiile mijloacelor de transport in comun se face coada si se respecta ordinea atunci cand vine vreun autobuz/tramvai.

- ca si cazare am stat la hotelul 'Residencial o Paradouro' unde am platit 40eur/cam/noapte, unde ne-am simtit ca acasa si pe care il recomand cu placere; receptia e non stop, personalul fff simpatic si saritor, locatia e la 20 min de mers pe jos de statia Rossio si e pe drumul catre aeroport (taxi ne-a costat 8,5 eur cu tot cu bagaje), statii de autobuz chiar in fata si metrou la max 5 min de mers.

- o calatorie in oras cu tramvai/autobuz costa 0,9 eur si cu metroul 0,75 eur parca; ne-am luat card 7 Colinas pe care il incarcam cu bani si validam la fiecare urcare.

Noi am cheltuit cam 350 eur/pers acolo, cu tot cu intrari, mancat, transport - 7 zile.

Nu am fost, dar am auzit ca Porto e mai frumos; fie puteti merge din Lisabona cu trenul si stati de dimineata pana seara, fie puteti poposi acolo 2-3 zile.

Iti recomand si articolul asta despre Portugalia: http://tastebazaar. blogspot.com/2011/07/daca-despre-sicilia-in-5-zile-v-am. html

ladys, Michi, roth
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lisabona și împrejurimile sale: