ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2012
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 14.03.10

Martie- dragostea uitata de primavara...

Martie- inceputul tardiv de primavara ne aduce in suflet emotia revederii primilor ghiocei, a martisoarelor daruite cu atata tandrete femeilor si dorul de soare, de caldura, de vacante...

Dragi prieteni, ma bucur ca va revad dupa un timp indelungat, va salut si va urez tuturor o primavara frumoasa si fericita!!!

Odata cu primele raze ale soarelui incep sa apara si primele semne de dezmorteala ale naturii, precum si dorul de *fuga*, de evadare in sanul naturii.

Cuvintele sunt plapande in fata spectacolului oferit de *mama natura*, astept cu nerabdare prima iesire, sa sorb cu nesat aerul tare de munte si sa admir dealurile pline de ghiocei... vorba poetului:

" După-atâta frig şi ceaţă

Iar s-arată soarele.

De-acum nu ne mai îngheaţă

Nasul şi picioarele!

Cu narcişi, cu crini, cu lotuşi,

Timpul cald s-apropie.

Primăvara asta totuşi

Nu-i decât o copie... "

O primavara calda in suflete si un brat de ghiocei!!!

Trimis de ionut73 in 01.03.12 09:42:09
Validat / Publicat: 01.03.12 12:36:00

VIZUALIZĂRI: 1900 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 La multi ani!!!
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

anadragusin
[01.03.12 12:50:52]

Multumesc pt. urari. Asemenea si tie, toate cele bune!

georgiana
[01.03.12 12:51:50]

Si eu ma bucur ca ''ne revedem''!

Multumim pentru cuvintele frumoase. La noi se simte astazi, parca, un aer de primavara! Sa incercam sa iesim din hibernarea de peste iarna si sa ne bucuram, din nou de soare, de aer curat, de firul ierbii care in curand va rasari si de primele flori ale primaverii!

Sa incercam sa renastem si noi asemeni naturii, sa devenim un pic mai buni si mai atenti cu cei de langa noi!

Sa visam, din nou, la vacanta!

Fetelor,astazi trebuie sa zambiti mai mult.Va doresc sa va bucurati de martisoare! Dar... aveti grija sa nu va intepati cu acul in silicoanele

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
adryana
[01.03.12 13:01:14]

@ionut73, iti multumesc si eu pentru acest rw. Chiar daca iarna mai da unele semne si nu se lasa plecata atat de usor, gandul la vacantele din acest incep sa ne roada pe cat mai multi dintre noi. Si ca sa fie tot tacamul complet, deja ma frig si talpile caci de-abia astept sa ,,alerg'' pana la Tarlungeni unde saptamana viitoare va fi marea intalnire AFA.

Iti doresc un an plin de bucurii si multe vacante frumoase!

valimi
[01.03.12 13:15:57]

De primavara

Stau si ma gandesc cu groaza

Cata nea am lopatat

Si cat am mai stat de paza

Sa nu vina peste sat.

Dar acum e toata zloata

Si ma uit cu usurare

Cum topita intra toata

Pe-ale strazilor canale.

Flori, cadouri, martisoare,

Toate vin de-acum firesc,

La patruzeci de pahare

Toti barbatii se gandesc.

Daca trecem fi de asta

Apoi stim ca am scapat

Am mutumit si nevasta,

Am crescut si in ficat.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
adryana
[01.03.12 13:21:25]

ha, ha, ha, super, nu am ras asa de mult.

iulianic
[01.03.12 14:03:39]

@ionut73: Multumim pentru gandurile bune, acum la inceput de primavara. Chiar daca zapada inca mai dainuie si soarele este "cu dinti", visam - asa cum bine ai spus - la iesirea din hibernare, la plimbari, la vacante.

Iti dorim sa ai parte si tu de cat mai multe vacante frumoase!

@ALL: Tuturor celor ce va veti intalni la Tarlungeni, va doresc petrecere frumoasa si amintiri minunate! Va rog sa va ganditi un moment si la cei care - desi ar fi vrut - nu pot fi printre voi.

TORA INGRID
[01.03.12 19:32:58]

@ionut73, intradevar nu te-ai mai auzit demult, parca-mi amintesc de un cont banat pe motive de plagiat... sau de clone multe ..sau si de una si de alta ...sau ma inseala memoria? Hermannstadt nu e Sibiul nostru romanesc, cel de langa Valea Avrigului, pe care asa frumos ai descris-o cu cuvinte imprumutate din pliantele de prezentare ale unora si altora?

O primavara frumoasa tuturor!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[01.03.12 19:43:59]

@TORA INGRID: Va multumesc pentru gandurile bune, cat priveste referirile dumneavoastra e pacat sa stricam o zi asa frumoasa cu cuvinte desarte!!!

[01.03.12 19:53:31]

Multumesc tuturor pentru gandurile frumoase, inca odata mi-ati dovedit ca AFA este o mare familie care merita tot respectul...

adri-nico
[01.03.12 20:02:49]

@valimi:

Bravo, impresare!

ileanaxperta*
[01.03.12 20:15:22]

Draga Ionut, multam frumos pt urari si bine ai revenit. Sper sa stai cat mai mult printre noi, AFA-istii si sa scrii!

Dar am o mica nedumerire: cred ca ai vrut sa scrii in loc de cuvantul TARDIV, ce inseamna TARZIU, alt cuvant; poate TIMPURIU...

Nu de alta dar luna martie este luna timpurie (prima) a primaverii nu cea tardiva, nu?!...

@valimi, esti de milioane, frate, cel mai tare! m-au distrat al naibii versurile tale! )))

[02.03.12 08:42:11]

@ileanaxperta: draga ileana, cred ca cel mai bun cuvant era " timid ".

Multumesc pentru cuvintele tale, sper sa ma apuc din nou de scris si sa povestim de toate minunatiile...

adri-nico, adryana, anadragusin, georgiana, ileanaxperta*, iulianic, TORA INGRID, valimi
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo: