ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.02.2012
DIN: Targu Frumos
ÎNSCRIS: 18.07.11
FEB-2010

Bucovina plai cu flori...

Probabil multi dintre cititorii de aici care locuiesc in partea aceasta a tarii, ma refer la moldova, cu siguranta au explorat cat de cat zona podisului sucevei, gura humorului, radauti, vatra dornei cu vestitele locatii pentru tineret (partii de schi, cluburi, etc) zona neamt impreuna cu manastirile ei minunate si in cele din urma au ramas cu siguranta marcati de o parte dintre aceste locuri daca nu cumva de toate. Doresc,sincer,tuturor din tara sa ajunga in locurile acestea deosebine!Eu le-am luat la rand cam pe majoritatea, cu ceva exceptii ce i drept.

Acum doi ani in luna februarie am decis, impreuna cu inca 3 prieteni (si prietene), sa ne distram intr un weekend la gura humorului. Am plecat pe la amiaza din pascani pe o zapada destul de densa, iar dupa aproximativ o ora si 45 minute am ajuns in locatia aleasa. Am cautat pensiunea bucovina, daca nu ma insel, vreo jumatate de ora si in cele din urma am dat de ea dupa lungi intrevederi cu localnicii. Era situata undeva pe niste stradute la inaltime fata de restul cladirilor in statiune, lucru neplacut pentru noi la inceput dar care s-a dovedit a fi dupa aceea o bucurie prin prisma peisajului care se putea observa din incinta pensiunii.

Figureaza cu 3 stele, artata a cladire noua, cu absolut tot confortul necesar unei sederi calduroase. Dispune de camere duble si apartamente, 2 la numar parca. Pretul camerei este de 80 lei pe noapte iar pentru apartament 120 de lei, ideal pentru 4 persoane care ar fi dat 160 pentru 2 camere duble. Din pacate erau ocupate cele 2 apartamente asa ca am stat in 2 camere separate. Camerele sunt dotate cu tv, baie, frigider, internet, uscator de par. In cadrul pensiunii se poate avea acces si la parcare, gratar si terasa acoperite, sauna, bucatarie, leagan, fantana arteziana, loc de joaca pentru copii, una peste alta un ambient placut la un pret foarte bun raportat la zona arhicunoscuta si vizitata des de turisti cam in toata perioada anului.

Un minus ar fi lipsa unui restaurant, desi bucataria frumos utilata a pensiunii te-ar mai scapa de foame cand ai dispozitia sa gatesti si ai deja cumparaturile facute. Pentru noi nu a fost o problema mancarea deoarece la aproximativ 30-50 m am gasit un restaurant unde am putut servi mese foarte gustoase presarate cu vin rosu natural servit in bidoane de 5 litri si tuica (palinca cum zic ardelenii) moldoveneasca .Am servit tochituri ,pui la ceaun si ciuperci cu smantana de o savoare rar intalnita.Ni s a spus ca au fost de alungul timpului pe la ei foarte multi turisti din sudul si sud-vestul tarii si chiar au cerut pentru acasa ,la pachet preparate traditionale moldovenesti.Asa ca,avis amatorilor cititori din bucuresti,ploiesti,valcea,craiova etc bucataria moldoveneasca va asteapta !

Repet pentru cei care vor dori sa vina aici ori sa si ia provizii pentru gratar, gatit in bucatarie ori sa cerceteze zona in cautarea unor restaurante cum am facut noi.

Referitor la plusuri gasim destule incepand de la preturile foarte bune la cazare, apoi privelistea deosebina spre intreg peisajul ce inconjoara gura humorului, dupa care apropierea de vestita partie de schi si sanius inaugurata cu surlete, trambite si mesaje populiste de catre "doamna" elena udrea pe vremea cand era patroana de minister de turism :). Deasemenea parcul Arinis se afla cam la 1 km, unde gasim piscina acoperita, terenuri de tenis si de alte sporturi.

Totodata venind aici si daca veti avea timp la dispozitie va recomand un tur al intregii regiuni pana la vatra dornei apoi spre granita cu maramures, apoi in partea opusa spre neamt, cu siguranta veti ramane cu amintiri frumoase.

Nu am atasat prea multe poze deoarece majoritatea sunt personale si nu scot in evidenta mesaje vizuale de interes turistic.

Ca o concluzie va spun ca merita sa stati la aceasta pensiune din motivele mai sus mentionate iar eu voi reveni cu placere si in sezonul cald pentru a ma bucura de privelistea inverzita. Un gand bun si astept intrebari legate de acesta locatie.

Trimis de alex_iasi in 29.02.12 14:09:18
Validat / Publicat: 29.02.12 16:53:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA HUMORULUI.

VIZUALIZĂRI: 2731 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 privelistea alba din balconul camerei

alex_iasiAUTOR REVIEW
[29.02.12 14:32:12]

web... as dori, prin amabilitatea ta, sa incant cititorii cu melodia aceasta Grigore Leşe - Cântec despre Bucovina / Song about Bukovina. o gasesti aici http://www.youtube.com/watch? v=mIes3wYmPQA

merci!

zangela69
[25.09.13 09:29:46]

alex, m-ai convins sa-mi petrec la anul concediul in Bucovina.

alex_iasi, zangela69
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Bucovina: