ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2012
ÎNSCRIS: 23.02.12
JUN-2008

Sub orice critică

Hotel Republique locul unde sa nu mergeti!

Cand am facut rezervarea la acest hotel (recunosc ca in 2008) hotelul era cotat cu 3 stele, acum vad ca si-au dat seama de conditiile din acest hotel si l-au detronat la 2. M-am gandit la vremea respectiva ca la paris nu ma duc sa stau in camera si nu avea rost sa arunc bani pe un hotel de 4 stele, insa nu m-am gandit ca in Paris poate exista un hotel de 3 stele (la vremea respectiva) atat de prost. Daca i-au taiat o stea intre timp inseamna ca nu s-a imbunatatit nimic, poate din contra!

Amplasarea era langa statia de metrou Republique, din hotel pana la metrou faceam 2 minute. In zona sunt foarte-foarte multi cersatori, seara le aduceau diferite ONG-uri mancare calda si dormeu pe toate stradutele, inclusiv langa jhotelul nostru, e cam sinistru. Probleme nu am avut cu ei, dar putea de iti muta nasul.

Cand am intrat in camera am avut impresia ca intru intr-un hotel de la noi de la mare de pe vremea impuscatului. Camera mica, cu mobilier vechi, baia tot mica si nerenovata, totul mirosea a vechi. M-am suparat cand am vazut-o dar pana la urma am stat in camera atat de putin timp ca nu mai conteaza.

In fiecare zi o negresa cat dulapul facea curat, schimba prosoapele si o data la 3 zile lenjeria de pat. In una din zile cu lenjeria a luat si pijamaua sotului. Ne-am dus la receptie si am intrebat, dar au zis ca nu spala acolo lenjeriile ci ca le duc in alta parte. Una peste alta sotul meu a dormit dezbracat (nu ca nu i-ar fi placut, ca alta pijama nu a vrut sa isi cumpere!!!).

Sa povestesc acum faza cu micul dejun.

In prima dimineata, ne prezentam noi frumos la masa. Ne aduce 2 mini croasante, 2 feliute de paine cu unt si o cafea. Sotul meu zice - lasa ca trebuie sa ne aduca si mancare. Ce mancare, asta era tot! Am renuntat sa mai mergem la micul dejun, am gasit o terasa draguta in coltul strazii unde mancam si beam cafeaua (aici am mancat pentru prima data omleta cu cartofi, va recomand sa o incercati - prajiti cartofii taiat cubulete, ii amestecati cu aoua si sa vedeti ce omleta buna iese). In prima dimineata si la terasa aceasta ne-a intrebat daca nu vrem croissant la cafea, noi i-am zi nuuuuu, vrem sa mancam un mic dejun ca lumea. S-a uitat chelnerul la inceput cam stramb la noi dar s-a invatat cu noi.

Una peste alta, ca sa nu aveti si voi neplaceri, cautati alt hotel si pentru ca acum sunt o gramada de siteuri cu comentarii despre orice destinatie, cititi si informati-va.

Trimis de ariella in 28.02.12 14:39:42
Validat / Publicat: 28.02.12 15:53:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 1517 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ariella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parisul
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 71.10 EUR pe cameră

adryana
    [29.02.12 07:54:36]

sa stii ca lucrurile se pot schimba de la an la an, asa ca toate impresiile tale scrise in urma cu 4 ani, pot fi considerate relative. S-ar putea ca acum sa se fi schimbat in bine lucrurile. Sau poate nu.

[29.02.12 08:52:54]

@adryana: ma gandesc ca daca de la 3 stele a trecut la 2 nu prea sunt sanse sa se fi schimbat lucrurile in bine. Stiu ca sunt impresii de acum 4 ani dar pentru ca acum am descoperit site-ul asta am zis sa le postez totusi ca poate sunt de folos cuiva.

Recunosc ca am scris comentariul asta pentru ca pe un site de reduceri aveau o excursie la Paris cu cazare la hotelul asta si am zis sa fie lumea informata.

adryana
    [29.02.12 09:15:26]

ti-am spus asta deoarece eu chiar am trait o astfel de experienta. Am revenit anul urmator la acelasi hotel si am gasit mult mai slabe conditiile de servit masa, calitatea si felurile de mancare au scazut drastic. Dar si pretul la cazare.

anca_l*
    [29.02.12 16:29:00]

Confirm cele scise de tine Ariella, amfost si eu acolo in 2009, si pot sa spun ca a fost si mai rau. Noua nu ne-a schimbat nimeni asternuturile, care pe deasupra erau si rupte, paturi aspre, vechi, zdrentuite! Pe langa acestea, dimineata trebuia sa stai la coada pentru acel mic dejun copios, niciodata nu se gasea o masa libera!

Sa nu mai vorbim de lift, unde trebuia sa urci cu randul, ca 2 persoane nu prea incapeau!

[29.02.12 19:28:03]

@anca_l: Imi pare rau ca ai avut parte de conditii si mai proaste decat mine, eu una nu m-am gandit ca in Paris poate exista un hotel asa prost. De aceea am si luat decizia sa scriu despre acest hotel chiar daca am fost de ceva vreme acolo, poate sunt de ajutor cuiva care ar vrea sa mearga la acest hotel si il ajut sa renunte la aceasta locatie.

anca_l*
    [29.02.12 19:54:06]

@ariella: si eu am ramas un pic socata, dar frumusetea Parisului m-a facut sa inghit mai usor conditiile hotelului. Si sa stii ca la pretul de 70 euro pe noapte, nu gasesti ceva mai bun. Un hotel decent in Paris m-a costat 150 euro pe noapte, inainte cu 2 ani de aceasta experienta. Si tot de 3*. Se pare ca la ei nu prea conteaza stelele, te poti orienta dupa pret, la fel ca la turci.

[01.03.12 10:01:06]

@anca_l: Cand am facut rezervarea am avut de ales intre mai multe hoteluri de 3 stele care aveau preturi relativ asemanatoare, insa Republique cred ca a fost cea mai proasta alegere, nici nu pot sa zic ca avea macar 2 stele. Am mai citit intre timp de hoteluri de 3 stele in Paris care ar fi ok.

Oricum, la cat am stat in camera... nici nu mai conteaza, plecam dimineata si ne intorceam seara tarziu, ne spalam si dormeam bustean, cui ii mai pasa de camera.

adryana, anca_l*, ariella