ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.02.2012
ÎNSCRIS: 21.02.11
SEP-2008
2 AD. + 1-16ani COPII

O alegere perfecta

Cum eram la prima plecare in Austria, am ales bineinteles landul Tirol si sunt foarte mutumit de alegere. Dupa un drum care s-a intins pe durata a 2a zile (cazare in prima noapte la Paprika, granita cu Austria).

Dupa unele cumparaturi la Parndorf (ca tot romanul) am plecat spre Imst. Dupa mai multe reprize de ploaie am ajuns la hotel tot pe o vreme mohorata in jurul orei 21. Am fost ultimii sositi la acea ora (destul de tarziu pentru ei) am fost asteptati cu un excelent platou rece. Toti angajatii hotelului ne-au primit foarte bine si calduros, inclusiv patronul care ne astepta la receptie.

Despre hotel numai lucruri bune de spus: camera destul de mare, pat matrimonial+canapea extensibila pentru 2 persoane, balcon, wc separat. Hotelul are piscina interioara, sauna si un lac in fata hotelului la aproximativ 50 de m unde se putea face plaja si baie. In imediata apropiere a lacului se afla si un teren de tenis contracost (10 euro/ora). Se afla la aproximativ 3,5-4 km de centrul orasului. Masa in sistem demipensiune cu mic dejun foarte diversificat, dupa amiaza la ora 16-17 cafea si prajituri (nu am fost niciodata la hotel la acea ora), iar seara supe, salate, desert si 4 feluri la alegere dintre care unul vegetarian.

Vacanta a trecut foarte repede. Prima zi am fost in Innsbruck, am vizitat centrul orasul inclusiv trambulina de sarituri cu schiurile Bergisel, unde se ajunge pana in varf cu un lift inclinat care este folosit si de sportivi. O alta zi m-am aflat in Solden, unde am urcat cu telecabina pana la ultimul nivel la ghetar. O alta zi am dorit sa ajung la Pitztal la ghetar, dar telecabina la ultimul nivel era in revizie. O alta zi am fost in Munchen (aproximativ 120 de km de cazare) trecand si prin localitatea germana Garmish-Partenkirchen trecand si pe la trambulina Olympiaschanze din imediata apropiere a statiunii. In Imst exista Alpine Coaster, cel mai lung cel putin din Europa (o copie la scara mult mai redusa se afla si la noi la Busteni, facuta tot de austrieci).

In concluzie un concediu absolut reusit si la un pret extrem de bun. Voi reveni cu fotografii in zilele urmatoare!

Trimis de mihai61 in 27.02.12 21:07:37
Validat / Publicat: 27.02.12 23:35:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 1874 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai61); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 privelistea din jurul hotelului,inclusiv lacul despre care am vorbit

[27.02.12 23:41:30]

@mihai61: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

adryana
[05.03.12 15:42:26]

poti sa imi dai niste detalii, ce ati vizitat in Innsbruck si daca v-ati cumparat cardul acela, cat costa pt. o singura zi?

mihai61AUTOR REVIEW
[05.03.12 18:15:59]

@adryana: Ziua in care am fost in Innsbruck (au fost doar 6 ore) a fost rezervata vizitarii trambulinei si cumparaturilor prin centrul orasului. Despre card nu-ti pot da nici un fel de informatii. O zi buna in continuare!

adryana, mihai61
Alte impresii din această RUBRICĂAlpenhotel Linserhof [Imst]: