ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.02.2012
ÎNSCRIS: 23.02.12
AUG-2007

Santorini - cel mai frumos loc din Grecia

Recunosc ca am fost in Santorini cu ceva timp in urma, dar am zis sa va povestesc si eu cate ceva, pentru ca Santorini ramane o destinatie de vacanta unde intr-o buna zi sper sa ma intorc. Deci, in 2007 am fost in Creta si am cumparat o excursie de o zi in Santorini, pana aici nimic nou, dar sper sa gasiti si noutati in comentariul meu.

Excursia am cumparat-o de la reprezentantul agentiei in prima seara cand am ajuns. Reprezentantii agentiilor de turism incearca sa te prinda in prima zi cu diverse excursii pentru ca altfel risca sa ramana fara clienti. La agentiile locale am gasit aceiasi excursie la jumatate de pret, dar asta am descoperit dupa ce ne-am dezmeticit si nu mai puteam face nimic. Plecarea in excursie era pe la 6 dimineata din cate imi aduc aminte cu nava de croaziera Princess. Drumul pana in Santorini cu nava asta dura 4 ore (am avut micul dejun si cina incluse in pretul exursiei). Reprezentanta agentiei ne-a asigurat ca o sa putem face plaja pe nava sau o sa putem sa ne relaxam, mare minciuna. Nava era plina cu turisti care probabil faceau o croaziera pe Mediterana, oricum, mai erau si alti turisti luati de prin alte porturi pentru ca si inauntru pe canapele lumea dormea la greu, locurile pe sezlonguri erau ocupate deja, iar noi am stat pe niste scaune amarate de am zis ca nu mai ajungem.

Ne-a trecut supararea cand am ajuns in Santorini, loc mai spectaculos nu am vazut pana acum. Din port ne-a preluat un autocar care ne-a dus pe un drum plin de serpentine pana in capitala Fira. Aici ne-am plimbat destul de putin cand am ajuns pentru ca urma sa avem mai mult timp de plimbare la intoarcere. Dupa ce am cascat ochii la niste cristaluri poleite cu aur, ne-am indreptat spre Oia, care mie mi s-a parut raiul pe pamant.

Ce m-a deranjat foarte tare e faptul ca ghida noastra probabil avea aranjamet la un restaurant si tot drumul de la Fira la Oia ne-a batut la cap cu ce bine se mananca la restaurantul respectiv. Noi si mai fraieri, in loc sa ne plimbam ne-am inghesuit ca oile la restaurantul respectiv care s-a umplut brusc. Am pierdut o ora ca sa mancam, fraieri! Nu am mancat nici mai bine si nici cine stie ce lucru care nu mai puteai sa il mananci in alta parte, ca sa nu zic ca mie nici nu imi era prea foame, dar de... iti vorbeste cineva de mancare... ti se face foame. Si azi o boscorodesc pe ghida aia!

La intoarcere in Fira noi nu am mai vrut sa mergem cu ghida in turul facut de ea, dupa ce am aflat ora la care trebuie sa fim in port ne-am facut singuri programul. Ne-am plimbat pe unde am vrut si am facut ce am avut chef.

In Fira am baut o bere pe cea mai spectaculoasa terasa posibila, in varful muntelui, cu priveliste spre cea mai albastra apa posibila, cu privelistea aia am ramas in suflet.

Drumul pana in port se putea face fie pe scari, cu picioarele personale sau cu magarusul, fie cu telefericul, noi am ales telefericul, care a fost o experienta deosebita.

Imbarcarea s-a facut destul de greoi, veneau barci care ne luau din port si ne duceau la vapor, cam harababura sincer sa va spun. Am luat masa de seara, de data asta au fost mai bine organizati decat dimineata, dimineata am stat la coada pana am intrat, seara au gasit de cuvinta sa ne dea niste biletele si in functie de culoarea lor ne chemau la masa.

Dupa masa ne-am asezat pe punte si am vazut apusul.

Am ajuns seara obositi in Heraklion, cu regretul ca s-a incheiat excursia.

In Hersonissos erau excursii cu o barca rapida, deci nu pierdeam 8 ore dus intors pe drum si mai erau si excursii de 2 zile, cu cazare o noapte in Santorini, excursie care ca pret nu era cu mult mai scumpa decat excursia noastra.

Din 2007 tot imi promit in fiecare an ca revin in Santorini, dar tot timpul am vrut sa mai vad si altceva, sper doar ca intr-o zi o sa ma intorc in acest colt de rai.

Trimis de ariella in 27.02.12 12:54:33
Validat / Publicat: 27.02.12 14:03:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 7085 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ariella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Marian Preda
[22.03.12 09:31:07]

ariella@

,,Pentru cel mai frumos loc din Grecia'', am venit cu... superbonusul!

Meritat!

Aceata insula vulcanica situata in sudul Marii Egee, are un pitoresc deosebit, cu peisaje fabuloase.

De asemenea, locatia este celebra pentru multitudinea de biserici si case cu fatade albe.

In satul Oia, daca urci cele 300 de trepte, ai privilegiul sa contempli cel mai minunat apus, pe care doar o arta digitala il mai poate creea.

Chiar daca ai trecut prin anumite peripetii, sunt convins ca aceasta insula, ti-a dat o ''potiune'' de relaxare binefacatoare.

Vacante frumoase!

ariellaAUTOR REVIEW
[22.03.12 18:14:35]

@Marian Preda: Multumesc frumos, la fel va doresc si eu: vacante cat mai frumoase (si cat mai multe).

[27.09.14 06:20:02]

Mutat în rubrica "Croaziere, minicroaziere, alte opţionale din Creta, #EXCURSII si CALATORII" (nou-creată pe sait)

doi22
[18.05.16 19:11:56]

@ariella - Foarte frumos review-ul tau. Intr-adevar Grecia ofera un adevarat spectacol al naturii. Si noi vrem sa mergem in Creta anul asta in septembrie. Te rog spune-mi cum dau de agentia asta cu excursia de 2 zile in Santorini? ... si cat costa ptr 2 pers? Noi venim cu masina si nu stiu daca e mai convenabil sa luam ferry Pireu-Santorini cu o noapte cazare si apoi Santorini-Creta...

ariellaAUTOR REVIEW
[19.05.16 12:52:33]

Noi am fost in 2007, de atunci probabil ca s-au mai schimbat multe (sau poate nu!). In Creta am stat in Hersonisoss si pe malul "apei" erau diferite oferte de excursii. Acolo am vazut excursia de 2 zile in Santorini. Traversarea se facea cu o nava rapida care reducea mult timpul (de la 4 ore cat am facut noi pe la1-1/2 ore). Pretul din cate imi amintesc nu era cu mult mai mare decat am dat noi pentru o zi, ca sa nu zic ca 4 ore dus-patru intors e un pic cam mult timp pierdut pentru o singura zi.

Despre drumul cu masina, nu te pot ajuta, cand am plecat pe distante mari avionul a fost de baza, masina doar pana in 1500 km o folosim.

Vacante frumoase

ariella, doi22, Marian Preda