ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.02.2012
DIN: Israel
ÎNSCRIS: 02.04.11
JUL-2011

Romania High Definition 2

Am fost in Romania (2011) in Bucuresti, litoral - Neptun, Valea Prahovei - statiunea Busteni si in Ramnicu Valcea - statiunea Baile Olanesti. In primul Reviw "Romania High Definition " am promis ca voi mai posta si alte poze din alte zone ale Romaniei. Tin sa precizez si sa reamintesc ca nu am intentia de a participa la concursuri, ci doar sa arat prin fotografii si descrieri, cat de frumoasa este Romania. Majoritatea descrieriilor si explicatiilor la poze nu imi apartin, documentatia am facut-o din carti sau din internet. Sper ca aceste fotografii sa va readuca in Romania sau sa va trezeasca sentimente si amintiri frumoase din vacante.

Busteni 4 zile - Am calatorit cu trenul de la Bucuresti pana la Busteni fara sa imi rezerv dinainte camera la hotel sau pensiune, imi place sa vad ceeace comand, asa ca am luat laptopul la mine si pe timpul calatoriei cu trenul am notat cateva dintre posibilele locuri de cazare.

In Gara din Busteni am sunat la cateva dintre unitatile de cazare care ni s-au parut mai dragute si in cele din urma ne-am decis... "Casa Velcu". Da, ,,Casa Velcu ,,numai caaaa ,,domnul Velcu nu primeste pe orisicine. Dupa ce ne-a intrebat la telefon cine suntem de unde venim, cati suntem, cat vrem sa stam, etc. (ca la politie)... a zis ca o sa revina cu un telefon. Ni s-a parut cam ciudat la inceput dar pe urma ne-am dat seama de ce.

In cele din urma a venit dupa noi la Gara ne-a studiat nitel dupa care a decis... Am camere libere!!! nevasta-mea pe la spate... (yessssssss!!!) ,,asa ca ne-am inteles la pret (100lei/noapte) si am plecat la Cabana Casa Velcu. Eeeee ,,aici cuvintele nu cred ca isi mai au rostul. Curatenie, liniste, nou, stil modern, ne-a poftit inauntru dupa care ne-a fost prezentata toata vila. Fiecare etaj are bucatarie si sala de mese ,,in fiecare camera farmacie ,,totul nou si cu foarte mult bun gust ,,felicitari. ne-am cazat la etajul doi ,,vedere panoramica 180 grade valea prahovei, o priveliste minunata. Vila are si gratar afara, parcare. Si in continuare va las sa vedeti pozele.

Olanesti - 7 zile - Am ajuns cu trenul pana in gara din Ramnicu Valcea iar de aici din fata garii odata la o ora este autobuz spre statiunea Baile Olanesti. Am ajuns intr-o zi putin ploioasa dar calduta tocmai buna pentru bantuit prin statiune ca si asa nu imi rezervasem vre-o camera de cazare la nici un hotel sau pensiune.

Prima impresie cand intrii in statiune... renovata, reparata, retusata, dar in unele parti doar pe dinafara. Am luat-o la pas sa vedem ce pensiuni si hoteluri sunt prin preajma, statiunea nefiind foarte mare am rezolvat-o repede, mai ales ca am fost si ajutati de cativa localnici sa ne orientam mai bine.

In cele din urma ne-am cazat la o pensiune in centrul statiunii pe aleea Trandafirilor unde am luat doua camere (semi apartament) pret urile destul de acceptabile (90 lei/noapte), Vila intretinuta, chiar renovata recent, camere curate, liniste si aer curat. Nu am inteles nici pana azi cum se numea vila, nu avea nici o reclama. O sa o vedeti in pozele pe care o sa le postez aici.

In acele zile tocmai se serba ziua Olanestiului, iar statiunea se afla deja in sarbatoare. In centrul statiunii se afla un parc, care la acel moment era plin de lume, mici, bere, carnati...

Tot langa parc se afla mai multe hoteluri, barulete, restaurante si bine-nteles baile cu ape termale care dupa parerea mea lasa de dorit. Cladirea unde se afla aceste bai este veche, putin revopsita dar care pastreaza in interior un "aer curat" de mucegai. Si ca tot veni vorba de ape ,,ca doar suntem in Baile Olanesti si multi dintre dumneavoastra vin la tratament... o sa aveti o surpriza, apele minerale, puturile cu ape minerale sunt puse sub cheie, ,,adica platiti intrarea, sau sticlele cu apa, nu mai vorbesc de lipsa de wc-uri publice din zona parcului si a puturilor de apa minerala.

Din Baile Olanesti se pot face drumetii prin imprejurimi, satele Tisa si Gurguiata - Schitul Bradu, spre cabana Vanatorul la releu, valea Cheii- Satul Cheia -Schitul Iezer si schitul Pahomie, Lacurile cu Nuferi – Palatul Olanesti (vila lui Ceausescu) etc.

Una peste alta, cu bune si mai putin bune a fost o vacanta frumoasa, un loc minunat.

Trimis de adybyt in 27.02.12 01:25:17
Validat / Publicat: 27.02.12 06:07:53

VIZUALIZĂRI: 2903 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adybyt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.02.12 09:12:35]

Superbe poze, felicitari!

adryana
[27.02.12 10:48:31]

@adybyt, fata de primul rw. cand nu ai scris nimic si ne-ai lasat doar sa admiram fotografiile, iata ca revii cu un review consistent prin care inteleg ca iti place mult Romania si de fapt o si arati atat de frumos si prin pozele tale. Ti-am mai spus si anul trecut, iti spun si acum, pozele tale sunt deosebit de frumoase, felicitari si ma bucur ca mi-ai ascultat rugamintea si ai mai pus poze. Romania este frumoasa, dar este si mai frumoasa prin fotografiile tale.

[27.02.12 11:01:03]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.02.12 13:07:23]

@adybyt, mă alătur și eu aprecierilor adryanei și ale lui pepsi70ro în ce privește fotografiile tale minunate, în spatele cărora se ascunde ochiul unui adevărat artist al imaginii. Dar oricât de bine ne-am cunoaște țara, cred că sunt mulți cei care se simt mai... confortabil , dacă citesc și o scurtă explicație despre locația imaginii prezentate. În plus, un text explicativ cred că ar fi util și eventualilor străini care hoinăresc printre paginile acestui site, ei nu au de unde să știe unde se află monumentala cruce dintre nori, deși tare și-ar dori să ajungă ei înșiși la ea...

Cât despre review, îmi place cum ai creionat periplul tău prin România anului 2011, prezentându-ne (cu oarecare zgârcenie, zic eu) situații și aspecte interesante pentru alți călători, fără laude și critici directe, ci mai mult ca puncte de reper asupra cărora ne dai libertatea să cugetăm și să le apreciem noi înșine. Firește, propoziția de final pune punctul pe ”i”, lămurindu-ne și care este părerea ta. Sunt încântată că de-acolo, din Israel, având libertatea și posibilitatea să-ți îndrepți privirea spre atâtea alte locuri tentante, ai ales să vii în România! Sper că ai ales bine și că per total, nu ai fost dezamăgit (ă?), motiv pentru care te vei mai întoarce și vei continua să promovezi România prin cuvinte și prin minunatele tale fotografii.

[27.02.12 18:09:08]

@adryana: Adryana ,,ma bucur ca reviw-ul meu a placut sau este de ajutor, desi sunt cam zgarcit in detalii si amanunte. Eram dator sa imi continui ce am inceput, adica sa arat cat de frumoasa este Romania. Nu ma opresc aici deoarece mai am de postat si cateva poze din Baile Olanesti si imprejurimi, Neptun-Olimp. Eu vin cu drag in Romania sa admir si sa ma bucur de ceeace este frumos, iar ce nu este frumos se rezolva in timp, de voie sau de nevoie.

[27.02.12 18:25:29]

@mariana. olaru: Da ,,aici ai dreptate cu explicatiile atasate la poze, numai ca trebuia sa le pun odata cu pozele ,,acum dupa ce le-am postat nu mai pot sa scriu nimic la ele (sau nu stiu eu cum), ce imi ramane e sa le sterg si sa le pun din nou cu un text explicativ la fiecare poza. Recunosc ca scriu prezentarea locurilor cu oarecare zgarcenie, asta pentru ca nu sunt un povestitor bun ,,dar cred ca imi compensez review-ul cu pozele care de multe ori vorbesc de la sine. In spatele pozelor se ascund si bune si mai putin bune, dar ce ramane este frumusetea locurilor de care ma bucur de fiecare data atunci cand revin in Romania. Este tara unde m-am nascut, unde am copilarit unde am invatat si nu voi uita niciodata asta, de aceea voi continua sa imi prezint tara mea natala ca cea mai frumoasa dintre toate.

[27.02.12 18:30:29]

@webmaster13: As prefera sa nu am nici o melodie postata daca se poate, va multumesc...

[27.02.12 18:38:38]

As prefera sa nu am nici o melodie postata daca se poate, va multumesc...

Rezolvat/sters melodia.

Nici vorba. Pacat de timpul tau alocat incarcarii fotografiilor pe sait si de munca noastra de a le prelucra/valida. Te rog sa-mi trimiti mie un mesaj privat (PM), cu textele pe care le vrei atasate la foto (de ex. P01 -..., P02..., etc.) si am sa le adaug eu.

adryana
[27.02.12 18:47:22]

foarte frumos vorbesti si gandesti despre Romania, chiar daca acum nu locuiesti aici. Ar trebui ca randurile tale sa puna pe ganduri pe unii, care nu apreciaza ca si tine aceste locuri frumoase. Intr-adevar Romania este o tara frumoasa, avem locuri minunate, avem si munti si mare si delta-cate tari din lume au pe acestea laolalta? Astept cu mare drag continuarea impresiilor tale si multe poze.

[27.02.12 19:24:52]

@webmaster15: Aveti dreptate cu timpul ,,dar cred ca ar trebui sa luati in considerare si schimbarea felului de uploadat poze, adica sa se poata schimba sau adauga text si dupa incarcarea si validarea lor, asta v-ar scuti si pe dumneavoastra de o treaba in plus. Dupa ce o sa imi fac putina documentatie am sa va trimit textele explicative la anumite poze ,,va multumesc!!

[27.02.12 19:30:13]

@adybyt: textul se poate edita/adăuga/modifica şi la poze, ca şi la articole, doar un timp limitat după încărcarea lor. Dacă ai "scăpat" acest interval de timp, poţi ruga echipa tehnică, fie prin p. m. (pentru un grup de poze, cum este cazul aici), fie prin funcţia "Sesizează... " ataşată fiecărei poze. (evident, o vei folosi pe cea de la poza al cărei text vrei să-l modifici).

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[28.02.12 21:14:09]

Îți mulțumesc pentru sensibilul răspuns ce mi l-ai dat și sper ca mesajul tău din final, cuvintele frumoase despre ”țara ta natală” să-și găsească ecoul și-n sufletul altor români aflați departe de pământul pe care s-au născut.

În ce privește explicațiile la fotografii, cred că ai înțeles puțin greșit apelul meu și de aceea ai făcut un nemeritat exces de zel, care ți-a răpit probabil o bună bucată de timp. Spun asta pentru că cele mai multe fotografii au rămas fără cuvenita explicație, în timp ce altora le-ai atașat o adevărată enciclopedie de date și impresii. Pentru că eu cred că sunt puțini cei ce se ostenesc să citească până la capăt explicațiile atât de detaliate atașate fotografiilor, dar și pentru că le găsesc utile și interesante, îndrăznesc să-ți sugerez ca pe viitor să le incluzi în conținutul review-lui. Textul explicativ atașat fotografiilor (se scrie îndată după încărcarea individuală a fiecărei fotografii, în chenarul liber de dedesubt) trebuie să fie scurt dar cuprinzător și mai ales la obiect. De exemplu (e doar un exemplu și nu explicația corectă), la P27 ar fi de scris: Bușteni: pe cărări de munte, în drum spre Cascada Urlătoarea, sau la P31: Așteptând pe peronul gării din Bușteni, ș. a. m. d. Te rog să nu-mi iei în nume de rău sugestiile pe care îndrăznesc șă ți le avansez, pentru că sunt făcute cu tot respectul și considerația cuvenite unui coleg de site care se dovedește a avea suflet adevărat de român. Aștept cu plăcere continuarea Turului României!

[29.02.12 19:01:15]

@mariana. olaru: Nici vorba de exces de zel, nu sunt genul, cateva din textele explicative le aveam pregatite dar am uitat sa le pun de la inceput. Am adaugat incet incet ceva documentatie la cateva fotografii, iar la restul care nu au ori o sa mai completez pe parcurs ori o sa las fara descriere (putin mister nu strica). Acum insa am pregatit inca un set de poze din Olanesti si de pe litoral (Neptun) pe care incerc sa le pun cat mai curand, ori de la servici ori de acasa. Iti multumesc pentru ajutorul si sugestiile pe care mi le-ai dat si sper ca in continare sa redau prin poze frumusetile romaniei.

[29.02.12 19:05:34]

@webmaster: Mutumesc webmaster pentru ajutor si timpul acordat!!

[03.03.12 23:26:22]

@pepsi70ro: Multumesc pentru aprecieri ,,cred ca ai vazut doar o parte din ele, am mai postat cel putin 70 de poze pana acum la review-ul asta, unele din Baile olanesti si altele din Neptun-Olimp, sper sa fie pe placul tuturor.

istokr
[07.03.12 09:49:00]

@adybyt: Am mai spus-o cu alta ocazie si cred ca se potriveste foarte bine si acum. @webmaster13: a postat intr-o zi acest citat care se potriveste la foarte multe lucruri din viata noastra, nu neaparat la excursii "Alergăm după fericire până departe, fie pe mare, fie pe uscat; dar fericirea poate sa fie chiar langa noi, aici, aproape. (Horaţiu)

Felicitari pentru poze, explicatiile date la pozele atasate si pentru munca ta depusa in a te ducumenta si a ne da cat mai multe explicatii.

adryana, adybyt, istokr, mariana.olaru
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite prin România: