ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2012
ÎNSCRIS: 04.02.09
APR-2011

Promenada in capitala Costei del Sol-Malaga

Armik - Malaga - Romantic Souls

Asculta mai multe audio diverse

Nu se desprimavarase bine, eram spre sfarsitul lunii martie si butonam in cautarea unor locuri pitoresti, in dorinta de a ne face un frumos cadou, acela de a vedea Mediterana la Costa del Sol si Granada cu Alhambra. Mai multi prieteni ne facusera atenti ca exista un program al Guvernului spaniol, deschis celor ce s-au nascut ceva mai devreme. Parea a fi cam tarziu pentru a gasi o excursie ieftina, cuprinzatoare, la o data fixa in perioada vacantei de primavara a sotiei mele, dar si cu toate serviciile incluse. Am primit mai multe oferte si am ales o agentie pe care o reperasem in ultima vreme. La 450 euro/ pers, cu o excursie la Cordoba inclusa, mi s-a parut rezonabil. Am profitat de faptul ca am avut mai multe deplasari in Bucuresti si am platit direct la Agentie, primind in schimb contractul, ticketele de excursie la Cordoba, iar cateva zile mai tarziu, pe net, biletele de avion. Dupa alte cateva zile am aflat care era statiunea, si am primit si voucherele de cazare, trebuie sa spun ca facusem niste optiuni prelabile, una din ele fiind Torremolinos, si, ori am avut noroc, ori agentia a putut rezolva acest lucru. Drumul pana la Malaga l-am facut noaptea, duminica spre luni, zbor direct, de la ora 22.30 la ora 1.00, cu avioanele companiei WizzAir, avioane noi si silentioase, cu plecare din « autogara de cartier » Baneasa, dupa un ragaz destul de scurt in sala de asteptare a aeroportului bucurestean. Aeroportul din Malaga este nou, foarte modern si elegant, cu terminale « cat cuprinde ». Ne astepta o domnisoara, Livia parca se numea, cu un panou deasupra capului, semnalizandu-ne prezenta ei. Primisem instructiuni din tara despre acest lucru. Am fost urcati in 3 autocare, iar cand am ajuns la hotel, Puente Real, cam dupa un sfert de ora, am aflat ca la hotelul nostru se cazau 107 persoane, restul plecau mai departe, spre Benalmadena, Fuengirola, Marbella (statiunea de lux a Andaluziei, o destinatie mai excusivista si ceva mai scumpa, ca si San Pedro de Alcantara) si chiar la Estepona (cca 60 km mai la vest). Contrar grijilor pe care mi le facusem, cazarea s-a facut destul de repede, in max 1 ora, o parte din turisti fiind cazati in hotelul principal, noi nimerind in partea din spate, un fel de bungalow-uri, executate in stil maur, cu intrare dintr-o terasa exterioara, in fiecare camera. Personal, nu cred ca aceasta cazare era de 4*, numai ca era foarte spatioasa, curata si placuta. Dupa ce intram in holul apartamentului, lateral aveam o baie mare cu cada, cu foeun, iar in fata noastra erau dormitorul cu 2 paturi, precum si un living, cu climatizare, cu o canapea si TV LCD, care dadea intr-o terasa mare. In partea opusa baii se gasea o bucatarie, care nu servea pentru noi decat la prepararea unei cafele suplimentare sau a unui ceai, in conditiile in care masa era in regim bufet suedez cu pensiune completa. Bucataria era dotata cu tot ce am fi avut nevoie, vase, cesti, pahare, farfurii, platouri, aragaz electric, sandwich maker, frigider. Prosoapele se schimbau zilnic, la fel si lenjeria. Trebuie sa spun ca, desi in zilele premergatoare citisem ca temperaturile sunt ridicate si nu prea ploua pe acolo, « norocul » ne-a facut sa avem parte de o saptamana in care in fiecare zi, la Torremolinos, a plouat usor. Dar cand iesea soarele, atmosfera era foarte placuta.

Dimineata de luni a fost destinata intalnirii cu ghida, sa vedem ce optiuni avem pentru excursiile locale. Ne propusesem de acasa sa mergem doar la Granada (pentru Alhambra), numai ca am mai optat pentru inca doua locatii (Sevilla si Gibraltar), in afara excursiei incluse, asa ca am avut 4 zile ocupate de dimineata pana seara. Acum stiam care vor fi zilele ocupate, asa ca ne-am alocat inca o zi pentru a vizita Malaga, pe cont propriu, iar dupa amiaza am facut plaja la una din cele doua piscine si ne-am plimbat prin statiune.

In ceea ce priveste masa, aceasta se servea in regim bufet suedez, foarte variata, cu carne de toate felurile (pui, curcan, porc, vita, miel, peste de mai multe feluri), garnituri, multe cruditati, salate, prajituri, inghetate, fructe de toate felurile, dar si excelentul vin de Malaga (cate o sticla in doi, cu apa minerala, la masa de pranz si seara). Si dimineata meniul era abundent si variat, iar cand plecam in excursie, gaseam pachetul primit ca fiind destul de consistent.

Zona Costa del Sol abunda in terenuri de golf, vile si hoteluri luxoase si porturi pe masura. Se spune ca Torremolinos este preferat de tineri pentru discoteci si pentru nisipul fin al plajelor El Bajondillo si La Carihuela. Ar fi fost de mirare sa avem cazare doar la 10-11 km de Malaga si sa nu vizitam acest minunat oras-port, innecat de vegetatie subtropicala, luxurianta, cu strazi vechi si vile incantatoare. Exista chiar si un bus turistic deschis, asemanator cu hop-on/hop-off-ul din Barcelona, cu ajutorul caruia se pot vizita obiectivele mai importante. Biletul costa 13 €/ 24 ore. Am hotarat sa mergem la Malaga cu un tren-metrou ce leaga Fuengirola de Malaga, platind la un automat din statia situata la cateva sute de metri de hotel 1,40 €/ pers., si care, dupa 7-8 statii, trecand pe langa aeroport, ne-a dus drept in centru, langa podul care traverseaza raul Guadalmedina. Lasand in dreapta noastra Centrul de Arta Contemporana (Contemporaneo de Malaga) si Muzeul de Arta Contemporana, am parcurs Alameda Principal, un bulevard larg, ce duce pe langa Statuia Marques de Larios, spre Plaza de la Marina, cu fantana ei de deasupra portului, in centrul orasului. Strazile si aleile inguste de pe fiecare parte a Calle Marques de Larios sunt grozave, si exista pravalii din care vanzatorii (argintari, librari) ofera marfa (carti, statuete religioase, etc.), si am acolo vazut lustragii si chitaristi gitani. Undeva in capatul sudic al Calle Noeva am dat de Mercado de Atarazanas, o piata foarte frumoasa, cu tarabe cu peste, mirodenii si legume. Este executata cu structura din fier, dar are in componenta o poarta maura originala, foarte interesanta, cam de la sfarsitul suprematiei acestora in Andaluzia. Am gasit, hoinarind spre Pasaje Chinitas, langa Plaza de la Constitution, un adevarat labirint de stradute, ma mir ca nu ne-am pierdut, dar ne-a ajutat foarte bine o harta luata de la un centru de informare. Ne-am trezit deodata in fata Catedralei, care e extraordinara, in ciuda faptului ca este neterminata. Ii lipseste unul din cele 2 turnuri si de aceea i s-a spus “La Manquita » (« Doamna Ciunga »). Sculpturile in lemn sunt extraordinare si dateaza de 3 secole. In catedrala exista 2 orgi, din care una este folosita la concerte. Intrarea ne-a costat 3€/ pers. Pe partea stanga, dand un ocol, se afla Puerta Sagraria, sculptata in stil gotic. In fata intrarii principale a catedralei se afla Palatul Episcopal, cu o fatada superba, unde se organizeaza expozitii de arta si nu ne-au luat taxa la intrare. Din pacate, Muzeul Picasso, era inchis in acea zi de miercuri. Nu stiu daca as fi fost incantat de ceea ce as fi gasit inauntru, unde stiam ca sunt expuse tablouri pastrate de maestrul Pablo Ruiz, fiul Malagai, sau pe care le daruise membrilor familiei. Sunt acolo expuse tablouri din perioada albastra, roza, dar si din cea cubista. Pentru ca atunci cand s-a facut renovarea cladirii au fost gasite vestigii romane si maure, si acestea si-au gasit loc in expozitie.

Foarte aproape de Muzeul Picasso am dat de ruinele teatrului roman, pe Calle Alcazabilla, unde am facut multe fotografii, entuziasmati si de fundalul sau, Alcazaba maura, fortareata datand din veacul al XI-lea. Se poate urca cu microbuzul din Paseo del Parque pentru 1,80 €/ pers. De la fortificatiile de la Gibralfaro aveti o priveliste incantatoare spre port si parc. Seara Gibralfaro este extraordinar luminat.

Chiar in fata teatrului roman se afla Universidad de Malaga si Primaria, iar in capatul parcului, trecand de Piata G-ral Torrijos, am putut admira arena de coride La Malagueta. Intorcandu-ne, mergand pe Paseo Maritimo, am admirat farul, apoi am parcurs, de-a lungul, parcul cu statuile sale, pana la fantana arteziana din fata portului. Nevazand-o noaptea, nu stiu cum arata in sunet si lumini, dar si asa ne-a placut. Impresia ca mostenirea maura este tema principala vizuala am avut-o colindand stradutele si zona centrala a orasului. Malaga merita a fi facut pe jos, pas cu pas, dar nu intr-o jumatate de zi, ci in 4-5 zile.

Trimis de mcosmin in 25.02.12 22:42:05
Validat / Publicat: 26.02.12 07:51:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 5603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mcosmin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plecare cu trenul-metrou din Torremolinos spre Malaga

[26.02.12 08:48:01]

"Viaţa este o serie de experienţe, fiecare dintre ele ne face mai mari, chiar dacă uneori este greu să ne dăm seama de asta. "

(Henry Ford)

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Costi
[26.02.12 10:07:03]

@mcosmin

Cam scump la "vedere", în ultimul timp. Nu prea te-am citit anul trecut, deşi văd că te-ai plimbat!

Nu ştiu dacă ai citit review-urile mele, dar să ştii că şi noi am fost la Torremolinos, dar în februarie 2011.

În plus faţă de tine, am mai făcut o excursie, la Cordoba, cum de ai scăpat-o?

Anul acesta, prin acelaşi program, abia ne-am întors de pe Costa Brava. Urmează impresiile.

Nu-i aşa că Spania este fermecătoare?

[26.02.12 12:43:49]

@Costi: salutare, si bine te-am gasit, si bine i-am gasit pe toti cei ce constituie comunitatea AFA. Daca nu ai fi scris atat de frumos, poate mai amanam sa ajungem in Spania. Toate review-urile tale sunt deosebite, inoculand samanta dorintei de a vizita, cu multe invataminte, cu locuri pe care sa nu le scapi din vedere. Pentru asta trebuie sa-ti multumim cu totii. Andaluzia este fermecatoare prin oameni, obiceiuri, cultura amestecata si pastrata. Nu, nu am ratat Cordoba, voi scrie si despre ea, abia acum se aseaza amintirile. De aceea ne-am hotarat sa mai facem un tur, in luna mai, de asta data in zona Barcelonei, ca si tine, iar daca ne ajuta D-zeu, sa vedem si Madridul. Intrucat plecarea se face cu Alitalia, cu escale la Milano, respectiv la Roma, am o oarecare grija, dar speram ca nu vor fi incidente. Vrem neaparat sa vedem Manastirea Montserrat.

adryana
[26.02.12 13:21:48]

frumos, am citit rw tau si am ascultat si muzica placuta, poate era bine sa scrii separat despre cazarea la hotel.

[26.02.12 13:40:47]

@adryana: Voi scrie si despre cazare, dar in aceste ganduri asternute pe hartie, sau pe calculator, m-am axat mai ales pe vizita facuta la Malaga, pe impresiile de acolo. Nu am mai scris de mai mult timp, si va trebui sa o iau de la capat incet-incet. Ma simt acum ca la pocker, filez cartile.

Costi
[26.02.12 19:33:02]

@mcosmin

Da, Montserrat este un obiectiv de văzut. Eu l-am vizitat cu o excursie organizată de agenţia locală din Calella (staţiunea unde am stat), la preţul de 41 euro, în care a intrat şi urcatul cu trenul cu cremalieră, vizita mănăstirii şi a muzeului şi o degustare de lichioruri locale (foarte bune). Dacă vrei să ieşi mai ieftin, cam la jumătate de preţ, poţi merge pe cont propriu, aşa cum poţi afla din ultimul review al colegului TraianS. Eu l-am citit când eram încă în Spania.

Eventual, îţi pot da şi eu amănunte.

Înţeleg că vei merge pe cont propriu. Unde veţi avea cazarea, chiar în Barcelona, sau într-una din staţiunile din apropiere?

Dacă vrei să vezi şi Madridul, atunci ai nevoie de ceva timp... şi de picioare puternice, că e ceva de umblat

Să aveţi o călătorie frumoasă!

Până atunci, însă, de ce nu dai o fugă şi până la Tărlungeni?

[26.02.12 21:53:43]

Noi tot speram ca vom fi cazati in Calella, Malgrat del Mar, Pineda, ori Santa Susanna. Asta ne-ar da posibilitatea sa ajungem mai usor pe spezele noastre la Barcelona, desi este o excursie de o zi inclusa pentru Barcelona. Nu mergem pe cont propriu, ci tot intr-un fel de Seniori, iar locatia cazarii o aflam inaintea ultimei saptamani. Am constatat ca la inceputul lunii ianuarie, cand am inceput cautarile, nu prea mai gaseam excursii care sa intruneasca dorintele noastre. Dupa cum stii, foarte multe agentii scot in afara, ba taxa de aeroport, ba taxa de bagaj, ba transferurile, scumpind serviciul pe care ni-l ofera. Asa ca am intrebat in mai multe directii, gasind in final, Sejur Costa Brava, pensiune completa, vin si apa la masa, 7 nopti cazare hotel 4*, excursie de o zi Barcelona, seara flamenco la hotel, avion, taxe de aeroport, bagaj in cala si de mana, transfer aeroport-hotel-aeroport, ghid roman, la 355 euro. Am citit si eu impresiile lui @traianS, precum si alte review-uri, si care sunt de un real ajutor, cred ca se poate face o excursie la manast. Montserrat cu trenul, cu R5 (cu plecare din Piata Espanya), luand un bilet Trans Montserrat de 23 euro (ce cuprinde 2 bilete de metrou, dus-intors cu trenul, urcare la manastire cu telecabina/ tren cremaliera, intrare in manastire, vizita muzeu, urcare/coborare cu funicular in varf, coborare/urcare cu funicular Pestera Santa Cova, acces la audio-video), dar cum as dori pentru sotia mea o plecare mai facila, as prefera sa o facem cu autocarul din fata hotelului, chiar daca, probabil, asta implica cheltuieli ceva mai mari. Din ceea ce mi-ai spus, cred ca la fel ai procedat, si vad ca ai beneficiat de aceste lucruri, si ma bucur. In ceea ce priveste vizita pe care mi-o doresc la Madrid, au existat oferte care cuprindeau si o astfel de "optionala". Adica, la un pret de 60-75 euro, se poate achizitiona o excursie la Madrid, cu plecare de la hotel, astfel: plecare de la hotel, cum ar fi, azi la ora 21,00, calatorie toata noaptea, la ora 6,00 dimineata fiind la Madrid. Se viziteaza Prado (bineinteles, in viteza) si Palatul Regal, plimbare prin zona centrala, eventuale cumparaturi, iar la ora 14,00 plecare spre Barcelona, cu oprire de 1 ora la Zaragoza. Probabil am ajunge la hotel in jurul orei 20,00. E o varianta, destul de obositoare, cred. Dar cum nu am de gand sa mai merg in Spania, doar asa as putea vedea, in fuga, capitala. Macar mi-as face o parere. La fata locului, imi voi da seama cum stam.

dananecula
[04.03.12 17:08:36]

Asa cum spunea si @costi

... de ce nu dai o fugă şi până la Tărlungeni?

Ne-ar face o deosebita placere sa te-avem alaturi impreuna cu sotia si la intalnirea de 4 ani AFA. Sunt sigura ca atmosfera va fi la fel de incendiara poate chiar si mai si ca acum 2 ani

In privinta cazarii, nu-ti face griji! Din cate am inteles ar mai fi o camera disponibila. Deci... prietenii AFA de-abia te-asteapta, alaturi de tine sa povesteasca si sa se-nveseleasca !

adryana, Costi, dananecula, mcosmin
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Malaga: