ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2012
ÎNSCRIS: 28.12.11
JAN-2012

Cu trenul, cu masina si cu avionul si retur

Pentru ultima zi in Irlanda care a picat luni si cum stiam ca luni toate muzeele sunt inchise si cum noi eram in Dublin, am luat inainte sa plec din Romania de pe internet o excursie mai neortodoxa care incepea cu trenul, continua cu masina, apoi cu un avion de 8 pasageri si apoi cu inca o masina si retur.

Toata nebunia a inceput din gara Heuston din Dublin cam pe la 7.15 cand ne-am intalnit cu unul dintre ghizi care ne-a urcat in tren la locurile noastre rezervate dinainte. Calatoria de 2 ore a fost impecabila pentru ca toate trenurile irlandeze sunt extraordinare (desi sunt diesel, sunt foarte silentioase), adica nici nu ti-ai da seama ca esti in tren daca nu te-ai uita pe geam. Peisajele sunt superbe, ghidul ne-a vorbit in continuu despre tot felul de lucruri legate de Irlanda la modul necenzurat (adica si bune si rele) si in toate trenurile irlandeze circula un carucior cu mancare.

Prima oprire a fost in Galway de care va povestesc mai tarziu. De acolo am luat un microbuz care ne-a dus la aeroportul Connemara de unde am luat un mic avion de 8 pasageri catre insulele Aran. Apropo prima intalnire cu oceanul este incredibila. Pilotul a venit imediat, iar decolarea a fost foarte scurta si rapida (mai ales ca pilotul se misca de parca era in priza) si mult mai lina decat la avioanele mari si la fel si aterizarea unde aproape a planat. Am aterizat pe cea mai mare dintre cele 3 insule irlandeze din Atlantic si anume Inishmore. De acolo am fost preluati de un microbuz care ne-a dus la toate obiectivele din insula (care sunt destule). Am vazut 2 biserici din epoca romana tarzie si am descoperit ca in aceea perioada, insulele au fost una dintre cele mai mari universitati din Europa.

Urmatoarea oprire a fost fortareata Dun Aengus. Drumul se face pe jos de la drumul principal deoarece este rezervatie si dureaza vreo 20 de minute pe alocuri greoaie din cauza urcusului care este pe alocuri pe niste trepte din stanci. Este cel mai inalt punct din insula, iar senzatia este coplesitoare deoarece te afli intr-o fortareata celtica construita acum 4000 de ani, ultima lor avanpost si pe de o parte ai oceanul si pe de cealalta parte tot oceanul doar ca se numeste Galway Bay. Insula este plina de morminte vikinge si de foci. Are o plaja superba si niste cafenele pitoresti si magazine cu produse facute manual, mai ales haine din lana (cel mai ieftin este 50 de euro). Orasul principal se numeste Kilronan si este mai mult decat plin de posibilitati de cazare si de restaurante. Apropo pe insula se vorbeste foarte multa irlandeza, dar poti plati oriunde cu cardul, un contrast curios si ai semnal la telefon oriunde pe insula.

Pe retur ne-am oprit la Galway care este un oras mult mai pitoresc decat Dublin-ul. Este un orasel superb plin de locuri de distractie si de magazine de tot felul care iti da o senzatie tipic irlandeza, mai ales ca majoritatea sunt catolici. Am ajuns inapoi in Dublin la ora 21.00. O excursie ce merita facuta.

Trimis de Barnab in 22.02.12 18:47:16
Validat / Publicat: 22.02.12 20:45:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în IRLANDA

VIZUALIZĂRI: 1951 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Barnab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bisericile din Inishmore

anca talasman [18.06.16 19:41:32] »

Buna ziua, imi puteti spune despre ce excursie e vorba si cum as putea sa o achizitionez?

Multumesc,

Anca Talasman.

Barnab [18.06.16 19:50:45] »

@anca talasman - Buna ziua,

Cautati Railtours Ireland si veti gasi excursia aceasta si multe altele.

Seara buna!

anca talasman, Barnab