ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2012
ÎNSCRIS: 01.06.10
FEB-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 9-13

Turism, calitate, performanta

Mallnitz una din primele statiuni de munte inzestrate cu telecabine si una din cele mai vechi. Altitudine 1200m. Am sa revin cu un comentariu mai amplu despre zona care este de-a dreptul incantatoare. ferienhotel Albern direct in centrul statiunii la aprox. 2km de pista de ski Ankogel 3260metri.

Hotelul condus de fam. Albern care se ocupa cu aceasta indeletnicire de prin 1720! Hotel construit prin 1906, categoria este de 4 stele****. Inca o constructie vis a vis catalogata la 3***. cu pasarela deasupra strazii de legatura. Un hol receptie maiestuos cu bar foyer ptr info biblioteca, sala tv. Hotelul dispune de 80 de camere majoritatea familiare, practic 2 camere.

Restaurant cu bucatarie internationala foarte mult accent pe preparatele (alpen-adria) austro-italiene, personal multi: . austrieci, italieni, unguri, germani etc. Am avut apartament familiar. mobilat modern chiar daca holurile erau cu mobila si tot felul de aranjamente ce si-ar fi gasit usor locul in orice muzeu. demipensiune bufet dimineata mai mult decat variat, intre15-17 cafea si prajituri iar seara 4meniuri complete la alegere (supa, antree, preparatul de baza+desert.) Bauturile toate in aceasta perioada jumatate de pret de ex: cola 1,10€, vin fiert 1,60€, tequila 50ml 1,50€, etc. Am platit in 5 zile ptr. bauturi 30,29 centi ptr. 4 persoane gasesc superacceptabil totul se plateste la sfarsit de sejur.

Hotelul mai dispune de centru spa +o cabana foarte rustica cu fos pe pietre blanuri totul din lemn deschis seara de la 20 pana la ultimul client. Bineinteles si aici bauturile la 50%. Servicii excelente pentru copii este o sala plina cu jucarii si cu asistenta 12 ore pe zii+2 caini enormi care se lasa chinuiti de copii si parca le place (foto) Baie destul de spatioasa utilata cu tot strictul necesar, tv cam mici ar trebui schimbate dar cine are nevoie de asa ceva.

La parter sala de uscare schi, clapari, manusi etc. Mentionez ca noi am facut excursie ptr. schi iar zona este superba. jur imprejur munti de peste 2000m. localitatea e cu sens unic mai departe nu se poate doar cu trenul prin tunel se iese in landul Salzburg cam 9km. ptr. una masina in jur de 13€. Statia urmatoare este Bad Gastein. Fiind pe partea insorita a muntelui temperatura este ideala la 3150metri am avut doar-8grade.

Hotel, personal totul ok iar pret pentru orice turist sa nu spun buzunar! Am sa revin cu comentariu ce are+sau minus fata de mult mai mediatizatele Tirol sau Salzburg care ca priveliste ofera poate in multe zone mai putin dar reclama e de partea lor.

Trimis de claudiu 71 in 17.02.12 20:24:36
Validat / Publicat: 17.02.12 21:50:14

VIZUALIZĂRI: 2619 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Una din salile de masa

[17.02.12 21:49:27]

Cred ca vorbim de hotelul asta, nu?

claudiu 71AUTOR REVIEW
[17.02.12 22:06:56]

@webmaster15: jawohl Master

[17.02.12 22:23:10]

Multumesc pentru confirmare. Am trecut adresa in caseta tehnica.

De asemenea, am introdus coordonatele GPS ale hotelului, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Multumesc.

claudiu 71AUTOR REVIEW
[17.02.12 22:36:14]

@webmaster15: Exact acolo pe unde nu se mai trece mai departe. Spitze!

claudiu 71