ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2012
ÎNSCRIS: 09.06.10
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 11& 7 ani

ARTICOL ARHIVAT

Nu credeam să găsesc atîta linişte pe insulă

Hotelul este amplasat pe plajă la intrarea în staţiune.

Avra Beach este un hotel micut, de altfel cum sunt mai toate hotelurile din Grecia (au o anumita arhitectura), are trei etaje, cu aproximativ 8 camere pe etaj.

Camera noasta era o camera tripla de aprox 30 metrii patrati, cu patru paturi, cu marmura pe jos, aer conditionat, tv, frigider, iar lenjeria si prosoapele erau schimbate la 2-3 zile.

Tinând cont ca la acest hotel se servea doar micul dejun in regim bufet suedez (deoarece alaturi se afla taverna hotelului la care se putea servii la orice ora celelalte mese), nu pot adauga multe lucruri despre personal, doar ca vedeai 3,4 fete care completau tot timpul platourile si care veneau sa debaraseze mesele.

Are o parcare mare, o grădină la fel de mare care are foarte multă verdeaţă si umbră.

Este o plăcere să servesti micul dejun sau celelalte mese la umbră admirînd golful prin care intră şi ies vasele de croazieră, feriboturile, bărcile si yachturile.

Singurul dezavantaj dacă îl pot numi aşa este că plaja era cu pietricele dar după ce intrai în apă era nisip. Plaja are o lăţime de 3-4 metri şi în rest au gazon cu multă umbră. În conluzie, chiar daca e soare foarte puternic nu este nici o problemă. Se poate sta toată ziua la plajă.

Sânt multe posibilităţi de cazare. Am avut mai multe oferte de preţ şi pînă la urmă am ales acest hotel pentru că vroiam pe plajă şi nu am regretat deloc această alegere. Am avut cazare la 440 de euro o cameră triplă cu 2 copii cu mic dejun inclus. În rest am mincat unde am vrut ce ne-a placut, in special la taverna El Greco din portul Nidri unde am descoperit doi frati romani care lucrau acolo si care erau de o ospitalitate de nedescris. Avantajul era ca i-ti recomandau tot ceea ce era mai bun si i-ti traduceau fiecare meniu in parte (adica in ce consta el). Daca doriti ii puteti contacta pe facebook la adresa Ciofu Catalin sau Ciofu Ionut-doi romani care merita tot respectul nostru si ne fac cinste printre atatia turisti străini si care ne-au facut mandrii ca suntem romani.

Trimis de sebigeanina in 16.02.12 13:23:30
Validat / Publicat: 16.02.12 16:44:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 8397 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebigeanina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P33 vedere din faţa hotelului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 22 voturi)

webmaster77 [16.02.12 15:10:27] »

Pentru ca review-ul sa poata ramane la rubrica la care l-ai plasat (cea a hotelului Avra Beach) te rugam sa mai aduci cateva detalii despre hotel: camere, personal, masa, curatenie, etc.

sebigeanina [16.02.12 16:19:10] »

@webmaster77: Hotelul Avra Beach este un hotel micut, de altfel cum sunt mai toate hotelurile din Grecia [...] - textul a fost mutat in interiorul articolului (nota webm)

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [16.02.12 17:03:57] »

@sebigeanina: Ai platit 440 EUR pentru 7 nopti camera tripla cu mic dejun? Cum ati facut rezervarea?

Multumesc.

sebigeanina [16.02.12 18:02:24] »

@johnnyredlabel: am fost 4 familii şi una din ele au rezervat

adryana [16.02.12 22:39:45] »

pretul de 440 E a fost de persoana,7 nopti cu mic dejun, asa reiese.

sebigeanina [17.02.12 07:52:28] »

@adryana: 2 adulţi şi 2 copii 7 nopţi cazare cu mic dejun bufet suedez

teona [23.03.13 18:38:54] »

Buna! Te rog daca poti sa-mi spui ce continea meniul la mic dejun, daca camerele triple sunt la etaj daca baia nu este minuscula deoarece nu am vazut nici-o poza cu ea pe site-ul lor oficial. Avem si noi o oferta de la ei pt. o tripla cu mic dejun inclus la 60 euro/zi si deja dupa impresiile si pozele tale sunt tentata sa accept. Cum ai facut cu avansul? Daca mai este ceva ce ar fi bine sa stiu te rog... Pana acum am tot cautat ceva in Ponti Vasilliki dar mereu aparea ceva care nu mergea si cum am dat de reviewul tau parca am gasit ceva ce cautam de mult.

sebigeanina [25.03.13 11:39:03] »

@teona: Salut! Despre micul dejun ce pot să spun cred că este tipic grecesc: caşcaval, brînză, roşii, castraveţi, salam, şuncă, unt, miere, iaurt, pîine de 2 feluri, lapte cafea, ceai lipton, gem.

Despre cameră triplă ce pot sa spun este ca noi am avut la parter, e posibil să fie şi la etaj pentru că are 2 etaje plus parter. Baia avea cam 4-5 metri pătraţi care era curată, marmură pe jos de fapt toată camera, era curat.

De rezervat nu ştiu pentru că am fost 4 familii şi altcineva a plătit, dar ce mi-a plăcut foarte mult este faptul că am gasit foarte multă linişte, e pe plajă priveliştea pe care o ai atunci cand servesti micul dejun de la terasă este extraordinara, gazonul şi umbra care era prezentă toată ziua ne-a incantat foarte mult. Noi am fost foarte incantati. Depinde foarte mult de pretentii.

Gazdele sunt ok. daca vreti pe plaja, hotelul este ok ca si pozitie si pret, dar puteti gasi si alte oferte cu preturi mai buna mai departe de plaja. ex: hotel alexandros in Nikiana. L-am vazut pe site si ne-a placut cum arata.

teona [26.03.13 23:36:55] »

@sebigeanina: Multumesc pt. precizari pare sa fie ok! Nu ma asteptam sa fie o avalansa de produse, important este sa fie proaspete. Sezlongurile din fata plajei sunt la liber sau contracost? Imi place ideea de a avea totul la indemana, plaja la 2 pasi, umbra cand incepe arsita. Urmeaza sa finalizez cu rezervare pt. ca nu am putut rezista tentatiei de a face o escala de 3 zile in Parga, inainte de a ajunge in Nidri. Am retinut locatia mentionata de tine El Greco, daca mai ai vre-un pont iti multumesc anticipat.

sebigeanina [27.03.13 12:14:50] »

@teona: şezlongurile costa 2,5 euro pe zi bucata dar să ştii că am stat pe saltele de plajă pe gazon la umbră şi am fost foarte mulţumiţi. Dacă plecaţi la alte plaje şi veniţi mai tîrziu nu vă mai cere nimeni nimic dacă vă aşezati pe ele după amiaza.

calatorul [13.09.15 00:46:37] »

Bine ales, bine gandit, bine ochit, si iata o vacanta reusita. Felicitari si vacante frumoase.

sebigeanina [13.09.15 14:10:21] »

@calatorul50 - Mulţumesc

ionita [18.07.16 18:23:12] »

@sebigeanina -

exact acolo unde ați făcut poze loganului am parcat și noi loganul nostru

adryana, calatorul, ionita, johnnyredlabel, sebigeanina, teona
    Alte impresii din această RUBRICĂAvra Beach Hotel: