ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2012
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2011
    1 AD. + 1 COPII -- v: 14,8 ani

Un hotel frantuzesc fara fite, dar chic, placut si tare linistit

(continuarea circuitului Austria-Elvetia, aug. 2011)

Dupa miezul noptii am intrat in Franta si dupa putin timp am ajuns intr-un orasel de provincie, foarte linistit la acea ora (era si normal, chiar daca ne aflam in Franta!), numit Aix Les Bains.

Aici am avut 2 nopti de cazare... oh! in sfarsit bagajele pe loc repaus o zi; Ura!!!

Am fost cazati la un hotel de 2*, Bristol, un hotel cu o constructie veche, stilul arhicunoscut, avand arhitectura incaperilor inalte, cu holuri mari, generoase, decorate in stilul inconfundabil aristocratic frantuzesc.

Hotelul Bristol se afla in inima micului oras, pe Angle Avenue Victoria et Rue Du Casino, Bp 502, F-73100. Are doua intrari. Cand am sosit in noapte, am intrat, normal, pe intrarea principala, dar a doua zi am vazut ca hotelul are o superba curte interioara, cu o terasa foarte generoasa unde am servit in ambele dimineti micul dejun…

Deci am intrat in hotel printr-o usa de sticla, avand de o parte si alta ca décor 2 elefanti din lemn, destul de reusiti, care probabil erau acolo pe post de “uratori” de “Bienvenue”! Imediat in fata am vazut receptia, situata oarecum pe mijloc si pe colt. O receptie simpla, din mobilier de lemn maro roscat. Ce mi-a atras atentia dimineata, a fost “instalatia” de aer conditionat de acolo, si anume, erau 2 ventilatoare, care mai racoreau aerul cald de vara…Am reusit sa suprind intr-o poza si panoul de la intrare, cu preturile aplicate la acest hotel. Va las sa va “delectati” cu ele, privind poza…

Imediat in continuarea receptiei, pe dreapta se insira un barulet nepretentios, dar chic, cu cateva scaune rotunde, inalte, specifice zonei de servit cate o bauturica de la bar.

Barul “intra” de fapt intr-un lounge mare, foarte frumos decorat, cu mese si scaune in stilul si farmecul anilor ’30. De fapt, tot hotelul imbraca acest stil aristocratic, de “bon ton” al acelor ani…

Mi-a placut mult aceasta sala aerisita, decorata cu cateva candelabre mai “grele”, foarte decorative, tot in tonul de mijloc de secol trecut, ce pastreaza aceeasi linie de eleganta si stil. Din acest mare lounge, am observat ca se face o alta sala, ceva mai mica unde am vazut un mobilier modern, cu fotolii si canapele negre din piele si cu masute joase din sticla si un tv plasma. Ei! mi-am zis ca aici este un loc, deh, ce accentueaza ca hotelul "traieste" bine mersi si in sec. 21, este decorat si in tonul modern al zilelor noastre. Pe toata lungimea acestor sali se deschid din loc in loc niste usi inalte, din glass-wand care dau pe terasa si in curtea interioara.

De cealalta parte a receptiei, se face intrarea in hotel, fie pe scari fie cu ajutorul unui ascensor cam prapadit, in sensul ca este cam mititel; nu incap mai mult de 2 persoane cu bagaje cu tot.

Noi am avut repartizata o camera la etajul 2. Am deschis usa si am intrat mai intai intr-un holisor ingust si apoi alta usa a dat in camera propriu-zisa.

Camera mi s-a parut destul de spatioasa cu un pat matriomonial, din acelea bune pt. indragostiti, care dorm lipiti, sa-si tina de “iubit”unuia altuia. Eu cu fii-mea chiar ca am fi avut nevoie fiecare de locul nostru independent in pat. Ei, dar asta e! Ne-am adaptat…si mai ales ne-am suportat una pe alta (mai mult eu, ca fiimea se lupta uneori noaptea in somn, ea stie cu cine sau uita pana dimineata :)) Deasupra patului, de o parte si alta erau doua spoturi ce luminau camera discret si odihnitor.

In camera am mai vazut imediat o noptiera doar pe o parte a patului, pe care era telefonul care ne-a trezit cu noaptea-n cap in cele doua dimineti cat am poposit aici.

Spre fereastra cu geamuri inalte, cu perdea alba si niste draperii rosii, pe colt era un scaun iar pe partea din fata patului, camera a mai fost dotata cu un dulap destul de spatios, apoi o masa pe care statea un tv. plasma, un scaun si un alt mobilier de pus bagajul.

Pe jos, toata camera era imbracata intr-o mocheta de culoarea draperiei, deci rosie.

Peretii erau zugraviti intr-un ton de galbui si toata camera, ca si intregul hotel mi s-a parut curat, aerisit, cu un parfum discret de proaspat.

Ei, acum baia. Aceasta se face direct din camera, un lucru cam neplacut, dupa parerea mea. Baia a fost cam mititica, dar curata, obiectele sanitare straluceau si a avut tot necesarul: de la sapun lichid si sampon, toate randurile de prosoape posibile, care au fost schimbate, chiar daca nu a fost nevoie. Am avut in dotare si foen. La hotel de 2* nu am fost “rasfatate” cu toate aceste dotari, dar aici, da, un lucru pozitiv si foarte util.

Cadita a fost ceva mai rudimentara dar a mers apa calda si rece non stop. Faianta a fost doar in dreptul caditei, care a avut o perdea care n-a prea tinut ea la mare distanta stropii de apa, care s-au prelins din abundenta pe pardoseala din lemn a baii. Dar asta a fost. In rest, baia a avut peretii tapetati cu…un fel de tapet alb, curat, n-am ce zice. Ma intreb cum de nu se umfla de la aburul din incapere…sau e umfla dar este repede inlocuit. In fine...

Avantajul nostru a fost ca am avut camera cu fereastra ce da in curtea interioara si a fost o liniste de…mare liniste. Oricum, am ajuns doar la niste ore foarte nocturne cand aici, la hotel, doar noi ce am mai deranjat aceasta liniste…frantuzeasca.

Micul dejun l-am servit doar afara, pe terasa din curtea interioara, unde erau mese si scaune din plastic, nu elegant, ca in interiorul restaurantului. Dar noua ne-a facut placere sa mancam acolo, printre atatea flori si vegetatie care inconjurau mariminos intreaga terasa, in racoarea celor 2 dimineti insorite de vara prea fierbinte ale unui august inabusitor.

Ca sa ajungem acolo, dupa ce coboram cele 2 etaje, treceam prin acel lounge generos, apoi prin sala cu fotoliile negre si apoi intram la restaurantul hotelului.

Aici este o sala mare, frumos amenajata, cu mese aranjate curat, cu fete de masa in nuanta portocalei parguite si scaune. Ce mi-a placut mult in interiorul restaurantului, au fost decoratiunile de pe pereti, niste desene stilizate, cu tot felul de pasari, in special papagali, ca si acoperisul deosebit, din mozaic de sticla. Foarte chic…

Aici ne-am ales micul dejun frantuzesc in regim de bufet suedez, mai saracacios, ce-i drept dar totusi mult mai bine ca la Paris, de exemplu, unde am avut doar un croissant, unt si gem si o cafea stravezie. Initial, stiam ca si aici vom avea un mic dejun continental, adica, portie. Dar nu a fost asa. Am avut de unde servi suficient, dintr-o paleta de sortimente cam putine, dar destul cat sa ne saturam: un fel de mezel si o branza topita, mai multe feluri de gemuri stil turist, unt si nelipsitul croissante. Mi-amintesc ca painea a fost foarte proaspata si eu am ales doar niste painici tare moi si gustoase. De baut a fost niste suc de la dozator, nu prea incantator si o cafea cam nasparlita. Deh…eram invatati cu cafeaua germana sau elvetiana, o bunatate…Toate cele alese ni le-am pus pe cate o tava din plastic, ce ne-a dat-o supraveghetorul de sala.

Hotelul are acces gratuit la internet wi-fi in holuri sau restaurant. Este permis accesul cu animale de companie. Hotelul are si loc de parcare. Apropos de asta: pe usa de la intrarea a doua, prin curtea interioara spre restaurant si terasa, am vazut un afis in care scria ca parcarea este de 7 euro/noapte; scump, ieftin, cei care aveti masini trebuie sa stiti mai bine, nu?!...

Hotelul este situat exact la iesirea in centrul oraselului care mi s-a parut o micuta bijuterie frantuzeasca.

Cand ne-am intors din cea mai faina excursie din viata mea, si anume, excursia la Chamonix si urcarea pe Mont Blanc (vezi impresii, daca doresti), noaptea, chiar daca am fost frante de oboseala, nu am putut rezista si am dat un tur de plimbare la lumina felinarelor multicolore, prin micul orasel de provincie de la marginea de nord-est a Frantei, Aix-Les Baines. Sper sa povestesc cate ceva si despre aces orasel, caci merita cateva vorbe si-un cuvant…si mai ales cateva poze frumoase.

Recomand hotelul Bristol, in cazul ca popositi in acest orasel provincial si daca nu sunteti mari pretentiosi de lux. Hotelul este oricum, curat si foarte linistit.

Si v-am povestit si eu cate ceva despre acest hotel, doar pentru ca si eu, precum altii, AmFostAcolo!

Cu mult drag pentru voi, in speranta ca v-am fost de folos,

Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 14.02.12 16:15:09
    Validat / Publicat: 14.02.12 18:12:10

VIZUALIZĂRI: 1956 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Primul contact vizual cu hotelul Bristol din Aix-Les-Bains, intrarea principala in hotel

• SOCIALs