ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2012
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 12.11.11
APR-2009
2 ad ADULȚI

Rio, orasul dansului si muzicii

Din avion am mai aruncat o ultima privire asupra depresiunii si junglei strabatute de Ad.

Parana si Iguassu, spunand adio, dar in inima mea va ramane mereu, ca un minunat loc, care mi-a dat energie pt. toata viata. Dupa 2-h de zbor si o escala in Sao Paolo, de 1-h, am aterizat pe aeroportul din Rio de Janiero. Am sa fac o mica paranteza, in Sao Paolo nu amintrerupt drumul pt. A vizita si acest oras pt. Ca atunci cand am facut traseul si rezervarile mi s-a spus de cunoscatori ai zonei ca daca am vazut NY-USA, acest oras nu aduce nimic nou pt. mine, si cum in NY merg aproape anual, si cunosc Manhattanul din nord pana in sud, nu am ramas in acest oras, mai ales ca ma astepta Rio.

Inainte de aterizare primul care ne-a urat ‘’un bun venit ‘’, a fost Cristo, maret din inaltimea sa de pe muntele Corcovado. Rio de Janiero isi trage numele de Cidade Maravilhosa, adica Orasul Minunat, un oras in care se imbina, in mod armonios constructiile de sticla si metal cu constructii istorice, care amintesc de capitalele Imperiului Portughez, intercalate printre cladirile moderne. Situat in jurul apelor albastre, ale golfului Guanabara, la poalele muntilor Sugar Loaf si Corcovado, cu plajele, cu renume mondial, acoperite cu nisipul, care nu a avut de suferit de pe urma industrializarii, este cel mai spectaculos oras din lume. Amutesti in fata peisajelor: nisip alb, negru sau rosu; munti ai caror panta coboara brusc pana in apele oceanuluiAtlantic, cocotieri, palmieri, caredelimiteaza faleza inspre plaje, cu hoteluri aliniate de-a lungul falezei largi, carnavalul renumit in intreaga lume, cu temp. Care nu scad aproape niciodata sub 20 grade, sunt punctele forte ale acestui oras, atragand anual milioane de turisti.

Cu o populatie de 13 milioane locuitori, este un oras al contrastelor, existand zone moderne in partea centrala a orasului sau in apropierea oua zi drumul nostru se continua in orasul celebrului Carnaval de la Rio de Janiero plajelor, insa si multe zone sarace, cunoscute sub denumirea ‘’favelas” si in care ti se recomanda din prima clipa cand ai intrat in hotel, sa le ocolesti, din cauza pericolelor la care te poti expune, au loc chiar jafuri armate. Aici poti vedea cel mai mare stadion din lume “Maracana, sau poti urca cu telecabina, in 2 etape, din cauza distantelor f. mari, pe celebrul munte “Paine si Zahar”, a carui nume se trage de la prajitura, unui celebru cofetar din Rio de Janiero si a carei forma era identica cu a muntelui. Cand am ajuns pe prima treapta a muntelui, cerul era plumburiu si nori negrii ne amenintau cu ploaia, asa ca dupa cateva poze, am continuat urcarea pana in varful muntelui. Aici panta era mai abrupta si cand am ajuns sus, o rupere de nori ne-a udat pana la piele, dar cu caldura de afara a fost chiar bine venita, a fost un dus caldut de max 10 min. timp pe care l-am petrecut sub un mic acoperis, sub care incercam cu totii sa ne adapostim. Cand s-a potolit, cerul s-a inseninat si am putut beneficia de o vizibilitate perfecta, asa ca ne-am apropiat de locurile de unde se vedea imensitatea orasului, lungimea plajelor si albastrul oceanului. La coborare am mai facut un scurt popas pe prima trepta pt a imortaliza prima cabina de teleferic, azi piesa de muzeu.

O experienta deosebita iti ofera si Padurea Tijuca, este denumirea arborelui care domina aceasta padure, ea este cea mai mare padure urbana din lume, pe care dupa ce ai strabatut-o, microbuzul coboara spre celebrelele plaje din Rio: Ipanema si Copacabana, Flamingo, cu o lungime totala de 15 mile. Plaja Ipanema, renumita pt. locul de nastere a costumelor de baie “tanga “, se impune printre celelalte plaje in materie de muzica, dans, moda si care e imperativa in perioada carnavalului. Plaja Copacabana, cu nisipul de un alb pur, care straluceste sub razele soarelui, marginita de palmieri si tonete, cu suveniruri si pe a carei faleza se intind renumite lanturi hoteliere, dar si hotelul Copacabana, construit in perioada dominatiei portugheze si care a gazduit nume celebre din intraga lume.

De aici drumul a continuat prin oras si ne-am oprit la celebra scoala de samba, din fata careia, de pe Sambadrom incep sa se desfasoare carele alegorice ale fiecarei scoale de samba, fiecare cu tematica ei pe care o prezinta prin intermediul costumelor, pasilor de dans, investind sume uriase de bani, an de an. Cei mai implicati, in acest festival, sunt locuitorii cartierelor sarace, care de cele mai multe ori nu au nici apa, nici curent, dar au o pofta de viata care nu are limite si care ne arata ca acest lucru de care numai ei au parte nu poate fi cumparata. Acestia in paralel cufestivalul de pe Sambadron, fac festivaluri de strada, in toate colturile Braziliei, unde poti auzi sunetul, muzici unice samba, si care a fost creata de afro-brazilienii saraci. In sec. xvi-lea portughezii au colonizat estul coastei Americii de Sud, aducand sclavi din Africa pt. Plantatiile din Bahia, ei prin dansul lor (samba) incantau diverse zeitati. In religia afro-braziliana Condomble, adica samba, inseamna sa te rogi “ si sa invoci spiritul tau protector “. In 1830 s-a dezv. un dans care combina elementele dansurilor negrilor cu intoarceri de corp si balansuri din dansul indigenilor Lundu, ulterior acest dans a fost complectat cu elemente europene si in 1885, a fost adoptat de inalta societate din Rio sub numele de Zemba Queca, uterior schimbat in Mesemba sau samba Emblema orasului ramane statuia Mantuitorului Isus, cu inaltimea de 40 m, greutatea 700tone, una din cele 7 minuni noi ale lumi.

Pt. a ajunge pana sus pe muntele Corcovado, parcurgi 1/3 din munte, dupa ce ai trecut pe sub munte cu un microbuz si incepi sa urci serpentina, ingusta, unde un autocar nu poate intra. De la aceasta inaltime, te asezi la coada pt. a astepta repartizarea la microbuzele mici cu tractiune pe 4 roti si care continua cu tine drumul pana la inaltimea de 2/3 din munte, de unde continui drumul pe jos, Pana in 2007, de aici urcai pe peretele muntelui, pe trepte sapate in stanca, acum s-au pus in functiune scari rulante. Odata ce ai ajuns sus, indiferent cum, uiti de tot efortul indurat, pt. ca in fata ochilor se deschide un cadru natural uluitor al orasului Rio, peste care Isus isi intinde bratele incercand se ne arate puterea pe care o exercita in apararea, protejarea si mantuirea acestui minunat loc, creatie a minunatului constructor-natura –

Pt. a reda imensitatea acestei constructii, fotograful care mi-a facut poza, a fost destul de amabil, de a sta culcat pe spate, pt. a ma prinde in intrgime, atat pe mine cat si intraga constructie. Peisajul de aici e un paradis tropical, pe care intalnesti arbori de ananas, palmieri, mango, arbori ornamentali infloriti cu flori albe, roz, si care dau un farmec aparte acestui loc. Ultima zi am petrecut-o, facand plimbari lungi pe plajele din Rio, etra ziua de Pasti la catolici, asa ca am admirat aranjamentele de nisip colorate cu cerneala rosie, albastra, verde, pe care localnici le fac in noaptea dinaintea zilei de Pasti, cu povesti, castele, iepurasi si oua rosii de la marginea falezei, este un mod de a castiga un ban facand turistilor poze cu acest decor, pe care il pazesc cu strinicie pt. a nu le fotografia turistul, si pt. a plati taxa ceruta de ei, pe care am considerat-o cam piperata asa ca am reusit discret sa-mi iau o imagine cu turisti stand pe plaja in costume colorate.

Dupa plimbare si cateva bai in apele oceanului, ne-am dus in centru sa vedem Catedrala Catolica-o imensa constructie, inalta, de ai impresia ca atinge cu varful cerul si cu o usa din metal, cu greutatea de 5 tone, pe care dupa ce o treci, te trezesti in fata cu o imensa sala cu 20000locuri pe scaune, iar pe margine domina statuie fecioarei Maria, a lui Isus, sf. Ioan Botezatorul, sf. Gheorghe, si altii. Catedrala e o constructie noua, moderna cu care localnicii se mandresc, fiind un loc care complecteaza imaginea orasului. Aici am cunoscut si maretia naturii, impletita cu noi minuni ale lumii moderne si cu niste oameni minunati care stiu sa guste din plin bucuria autentica de a trai. In urmatorul review am sa raman la Brazilia pt. a prezenta costurile acestei excursii, pt. a recomanda ce trebuie neaparat vizitat, traseele si mijloacele de transport cele mai avantajoase financiar, precum si rezervarile la hoteluri, pt ca aceasta excursie facuta de tine online ajunge la costuri accesibile, am luat carti de visita pana si de la taxiurile-rosii care sunt cele mai ieftine si am lasat usi deschise pt.romani

Trimis de grecudoina in 13.02.12 10:45:22
Validat / Publicat: 13.02.12 12:57:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA de SUD

VIZUALIZĂRI: 5018 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 eu la marginea oceanului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 19 voturi)

webmaster77 [13.02.12 12:57:18] »

Mutat la "Descopera Rio", rubrica deja existenta pe site.

Arinuca [13.02.12 14:33:31] »

Excelent! Oricand poti prezenta o emisiune despre turism si calatorii!

vlado2 [13.02.12 17:54:17] »

Excelente impresiile dv. Excelente locurile pe care ni le prezentati. Multumim. Un vot din toata inima si astept cu nerabdare urmatoarele impresii...

station5* [13.02.12 18:33:35] »

Deosebit, ca si toate articolele Dvs. ; daca puteam votam de 2 ori ofofof de cand astept articolul asta! chiar ma gandeam ca daca nici azi nu avem niciun semn de la dvs. va scriu un mesaj!

Multuuuumiiim Dna Doina!

grecudoina [13.02.12 20:10:51] »

@Arinuca: multumesc pt apreciere si increderea de a prezenta o emisiune. Dar acum te rog sa te muti pe Afrca se Sud, mie acolo mi-a placut f. mult

grecudoina [13.02.12 20:14:35] »

@station5: multumesc pt rabdare, dar nu a fost zadarnica, dupa ce trimit acum ultimul cu Brazilia, o sinteza a cheltuielilor, incepe Africa de Sud, cu nimic mai prejos decat ce a fost pana acum

grecudoina [13.02.12 20:18:51] »

@vlado2: Acum urmeaza o surpriza, Africa de Sud cu nimic mai prejos fata de ce am scris, mutumesc pt. apreciere, si o sa fac un review din care o sa vedeti de ce nu-mi place si nu vreau sa mai merg in Egipt, acum dupa ce au trecut 2 ani pot glumi pt. ce am patit acolo

viviv [14.02.12 12:00:51] »

E mare lucru ca aveti rabdarea de a scrie atat de detaliat locurile si peripetiile prin care ati trecut. Tineti-o tot asa...

grecudoina [14.02.12 12:21:02] »

@viviv: acum pt. ca am terminat Brazilia va rog sa intrati pe Africa de Sud, care sunt convinsa ca o sa va placa la fel de mult

toni [28.01.13 04:00:58] »

Am fost acolo acum 1 an cu un amic. am stat 7 zile in rio. prietenul meu mai fusese si am locuit la o gazda la care a mai stat.

la plecarea in oras gazda ne da de fiecare data instructiunile de rigoare: fara mobil, aparat foto, camera video, bijuterii la vedere.

imbracamintea cat mai simpla si modesta, sa nu mirosim a turisti.

nu am avut probleme dar cuvantul de ordine a fost vigilenta.

saracie mare. peisaje foarte frumoase.

am stat 1 saptamana si mi s-a parut destul de periculos dar sa fi stat 2-3 luni?

poate a stat cineva si ne spune ceva impresii.

grecudoina [28.01.13 18:04:16] »

@toni: mie nu mi s-a parut periculos, daca nu circuli pe strazi pustii, pe care nu vezi tipenie de om si respecti regulile care ti se dau la receptia hotelului, cele pe care le enunti si tu, mai putin aparatul foto, pe care l-am avut la gat permanent, nu patesti nimic,

chiar au fost destul de amabili cand am cerut relatii, cum ajung intr-o piata de tarabe, pt. a achizitiona diverse suveniruri, la preturi negociate bine, cand fac lucru acesta ma simt f. bine, imi place arta negocierii.

Si am mers cu prietena mea, toata faleza, de la plaja Flamingo pana la plaja Ipanema, iar de acolo am intrat pe o strada larga, de unde am ajuns in acea zona pe care o cautam.

Mai greu a fost cu engleza, pt ca, populatia nu o prea cunoaste, dar am apelat la hoteluri sau politisti de pe strada, in plimbarile noastre, mai intram pe nisip si pe rand trageam si cate o baie in apele oceanului.

Aceasta excursie, in toata Brazilia am organizat-o singura, [pt. mine si prietena mea) cu rezervari pe booking.com, citeam impresiile celor care au fost la hotelurile respective, iar la hoteluri le ceream sa-mi spuna ce trebuie si cum pot sa vad tot ce trebuie acolo, imi aranjau tururi, cu agentii de turism locale, care culegeau turistii de la diverse hoteluri, asa am reusit sa vad cu intrari prioritare, tot ce merita (cu un lunch, totul a costat 70 euro).

Acum am fost in Peru si pt. ca ceilalti turisti au renuntat, am plecat singura, programul meu a fost respectat si acompaniata tot timpul de un ghid englez, pt tururile scurte, mergeam cu ghidul si soferul, restul le vei afla in rw-urile pe care in 2 sapt. vor aparea, pe AFA. A fost deosebit.

toni [29.01.13 04:01:15] »

@grecudoina: ti-ai organizat singura toate excursiile?

toata admiratia pentru tine. Imi plac oamenii curajosi care nu dau inapoi si care stiu ce vor, mai ales ca esti si femeie si de obicei femeile sunt fricoase, nu ca barbatii ar fi mai curajosi...

nu sunt fricos (fac culturism, karate) si la o adica pot sa ma descurc cand sunt atacat. la rio nu a fost cazul.

am urmat si eu indicatiile pe care mi le-a dat gazda.

sincer, mi-ar place sa ma stabilesc in brazilia. am tatonat terenul si se pare ca in sud ar fi mai bine. toata industria e concentrata in sud in regiunea parana si santa katarina. aici toata lumea are de lucru iar cei care nu au (favelas) au fugit la caldura.

scuze, am uitat sa-ti spun ca in sud sunt 4 anotimpuri iar in restul braziliei sunt 2.

curitiba (capitala statului parana) arata ca un oras occidental.

partea proasta ca in sud e iarna si eu urasc iarna.

in curitiba cu 70000 de dolari iei o casa cu piscina.

in rio e mult mai scumpa.

grecudoina [29.01.13 10:25:57] »

@toni: 1 - nu sunt o curajoasa ci am in mine spiritul de aventurier si imi place sa cunosc lucruri si oameni noi, interactionez repede, eu inca din avion obtineam informatii pretioase, ca sa ma descurc acolo, aici acasa sunt admirata pt acest asa zis curaj de toti care imi cunosc deplasarile;

2 - cunosc bine Brazilia, fratele meu, cetatean suedez, din 1988, a avut o casa de vacanta in nord, langa Fortaleza, in satul pescaresc Prahinia (vezi rw-urile mele cu Brazilia), un vis, langa cel mai mare parc aguatic din America de Sud, a cumparat-o cu 80000 euro, teren 2000mp, 5 camere, fiecare cu baia ei, acum in 2010 a vandut-o, dupa care impreuna cu ei, am facut acea nemaipomenita deplasare in Australia, Noua Zeelanda de 2 luni, (vezi rw), Acolo tempt. sunt destul de constante pe toata durata anului, intre 25 grade C noaptea iarna si max de 38 grade ziua vara, e la 4 grade de Ecuator.

Despre Curitiba, o cunosc, am stat cateva ore, intr-o escala in transferul de la Fortaleza in Iguassu (o cascada incredibil de frumoasa, o minunatie a naturii, ceva ce nu am vazut nicaieri in lume), asa este e un oras frumos, mie mi se pare si sigur, linistit, si cel mai important nu in traseul traficantilor de droguri.

Si chiar daca in sudul Braziliei e si iarna, blanda, aici nu ai zapada, iar clima e asemenatoare, cu cea mediteraniana, da e frumos si fratele meu, care in cei 5 ani, cat a avut vila, a strabatut toata Brazilia, pt. ca macar concediile le facea acolo, si chiar mai des, cunoaste si sistemul lor de impozitari, care e destul de relaxant, e bine daca iti cumperi o casa sa ai pe cineva cu tine, de acolo, sunt cam smecheri.

3 - casa cu 70000 de euro, pare atractiva, asa e poti cumpara, dar fii atent la vizionare, studiaza peretii, vezi sa nu fie cu igrasie, ca te trezesti ca mai bagi apoi vreo 20000 euro, in reparatii, umiditatea de acolo, produce mari stricaciuni. Si la acest pret, casa e ok dar cred ca una sanatoasa e ceva mai sus pretul.

Cand au cumparat-o au luat-o tot de la un suedez casatorit cu o brazilianca, de aceea tranzactia a fost ok si intocmirea actelor.

Daca vei ajunge acolo, iti pot da un ajutor macar ca sfat.

toni [30.01.13 03:01:55] »

@grecudoina:

as vrea sa plec din romania si sa ma stabilesc intr-o zona cu clima mai calda. as prefera franta, spania, brazilia, australia, noua zeelanda.

in franta si brazilia am fost, restul nu.

grecudoina [30.01.13 09:37:04] »

@toni: spania e convenabila. pt. ca e aproape de RO, dar Noua Zeelanda, insula de nord, in Aukland, capitala tarii, oras modern, linistit, frumos, cald, zona tropicala, dar locuinte mai scumpe comparativ de alte locuri din insula de sud nord. Aici cu totul deosebita e localitatea Rotorua, un loc minunat, cu aer curat, cu lacuri termale, sulfuroase, clima calda, patria populatiei indigene maori (mai multe inf. gasesti pe rw. meu - Acolo unde pamantul fierbe)

In Australia, ca sa poti sa te instalezi, e mai dificil, romanii au nevoie de viza, iar ca oras cel mai mult iti indeplinete dorintele Adelaide, un oras pitoresc, intr-o zona viticola, cele mai bune vinuri aici se obtin, cu o clima blanda, aici s-a suprapus o populatie germanica, peste cea engleza, cu strazi largi si vile superbe in stil Victorian.

In NZ, nu ai romanii nu au nevoie de viza, ai accept la intrare in tara, pt sedere de 3 luni, timp necesar, pt. ati rezolva cu un loc de munca si apoi destul de usor incep procedura de rezidenta permanenta, am intalnit intr-un camping, o sarboaica, care statea acolo de 5 ani, lucra la o alimentara in apropiere, si reusise sa se instaleze, acum incepuse procedura pt. a aduce pe mama ei.

F. important, in NZ, e cea mai curata tara pe care am vazut-o, si in toaletele publice, au dusuri, iar in campinguri, ai tot ce-ti trebuie, sunt casute pt. locuit pe termen lung, ai bucatarie dotata cu aragaze electrice, cuptoare cu microunde, grill, barbeque, vesela, tacamuri, la chiuvete solutii pt. spalat vase, prosoape, la fel si la dusuri, care dupa utilizare le pui in cosuri, pt. a fi ridicate si spalate, masini automate de spalat, numai detergentul trebuie sa-l cumperi, sali cu jocuri, tv, carti de citit (vezi rw din Australia si NZ, pe care vad ca nu le-ai citit, ai tot felul de inf. acolo)

toni [31.01.13 03:48:46] »

@grecudoina:

in noua zeelanda se pare ca sunt cutremure.

m-a atrage brazilia. ramane prima optiune. apoi franta, spania si apoi restul. vorbesc franceza, engleza, spaniola, ma descurc oriunde.

anul acesta nu plec sigur ca mai am de rezolvat cate ceva pe aici. dupa aceea da. inainte de a ma stabili intr-un loc cumpar o locuinta acolo. plec doar daca am o locuinta proprie in zona respectiva. altfel nu. ca sa stau cu chirie - exclus.

nu sunt genul care ma usuc de dorul tarii.

cand mi se face dor intru pe net, ma uit la stiri si ma calmez.

toni [31.01.13 04:07:16] »

@grecudoina:

sunt locuri pe unde n-ai fost? franta?

recomand disneyland. erau mai multi oameni maturi decat copii.

glcitizen [25.02.16 21:49:01] »

@grecudoina -

Sunt incintat sa revad cu ochii mintii ceea ce am vizitat nu de mult. Felicitari!

Arinuca, glcitizen, grecudoina, station5*, toni, viviv, vlado2
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Rio: