ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2012
ÎNSCRIS: 29.12.11
FEB-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 8 ani

Jasna - ski si relaxare

Ritm , veselie si parfum de vacanta ... - ~

Dupa cateva zile de cautat pe net ne-am hotarat sa plecam la ski cu cei mici in Slovacia, in muntii Tatra joasa in statiunea Jasna. Am rezervat o pensiune dragutza pe valea unde urma sa schiem, penzion Alfa, pentru 2 nopti (2 adulti un baiat de 8 ani si o fetita de 5 ani) cu mic dejun si taxa de statiune pret final 134 Eur. Destul de bun, avand in vedere ca am rezervat pe ultima suta de metri. Am plecat seara pe la 10.00 din judetul Valcea si am ajuns in Liptovski Mikulas dimineata pe la 08.00. Pentru prima zi, avand in vedere ca eram destul de obositi, desi suntem doi soferi de cursa lunga, ne-am hotarat sa mergem la Tatralandia, la veo 2 Km de Liptovski Mikulas. Am uitat sa mentionez faptul ca si la noi si la ei erau anuntate cele mai mici temperaturi -25 pana la -30 grade. Cu toate acestea aquaparcul a fost destul de plin. Intrarea 38 de Eur (cea mica avand 5 ani nu plateste, baiatul a platit pret redus), mancarea ieftina (3 feluri de mancare un suc si o bere 15 Eur). Ce m-a impresionat placut a fost faptul ca erau deschise 9 tobogane, iar baiatul s-a dat pe toate de nenumarate ori, fara a sta la vreo coada. Au si straduri cu apa termala outdoor, si in ciuda temperaturilor scazute, toata lumea iesea la o balaceala afara. Sotul si cu cea mica au iesit de tot din strand si au facut o poza cu un om de zapada destul de mare. Eu m-am limitat doar la a scoate mainile din apa pentru a le face poza. Timpul a trecut repede si pe la 17.00 am plecat de la aquapark si ne-am oprit direct la pensiune. Am avut noroc si aici pentru ca patronul ne-a oferit o mansarda numai pentru noi: camera imensa, 5 paturi, mobila ca intr-un apartament cu fotolii si canapea totul la pretul rezervat pe booking.

A doua zi dimineata micul dejun a fost bogat si satios, inclusiv nelipsitele cereale cu lapte, atat de dorite de catre copii. Sotul de cum s-a trezit s-a dus sa porneasca masina, intrucat patronul ne avertizase ca in noaptea aceea au fost -30 de grade. Desi saraca masina (pe motorina) nu mai avea lumini la coputerul de bord din a patra incercare a pornit... eram salvati... asa ca la ora 9 dimineata eram pe partie. Noi venim dintr-o zona de munte, teoretic eram invatati cu frigul, dar sa iesi pe partie la -25 grade era ceva nou pentru noi...

Parcarile din apropiere sunt semnalizate cu verde - libere si cu rosu cand sunt pline. Cand vezi cum urca masina dupa masina te intrebi unde vor avea loc toate si sa vezi ce cozi te asteapta la teleski... dar nici vorba de asa ceva. Telepasul pentru sot si baiat au costat 57 Eur cu un depozit de 4 Eur pe care l-am recuperat seara la retunrarea cartelelor, inchirierea schiurilor vreo 40 Eur si pentru cea mica am platit 30 Eur la Maxiland pentru 4 ore, un fel de gradinita in care ii invatau pe cei mai mici sa schieze (cea mica era singura care a avut schiuri - mostenire de la fratele sau :)) cu muzica, caiuri calde, jocuri interactive, personaje din povesti... foarte frumos. Sotul nu este innebunit dupa schiat, in Romania cobora de 2-3 ori partia si gata... dar surpinzator pana la 16.00 cand s-a inchis teleskiul nu a stat deloc. Partiile acolo sunt numeroase, noi am ales-o pe prima de langa parcarea P1, care era una usoara. Tot acolo se afla si patinoarul cu intrarea gratuita si inchiriatul 3Eur/pers. La pranz am facut o mica pauza si am ales sa mancam la restaurantul din apropiere, unde vedeam ca intra toata lumea. Trei portii mari de mancare sucuri si 2 pahare de vin 32 Eur (pentru o asemenea comanda plateam tot atata si la un restaurant de pe Valea Oltului :)). Seara toata lumea a picat franta.

In primele doua zile desi frigul a fost patrunzator cerul a fost senin si soarele ne-a incalzit cat de cat. A treia zi de dimineata am vazut ca este innorat, ne-am luat bagajele de la pensiune, si am luat-o in sus spre partie intrucat ii romisesem celei mici ca mergem la patinoar. In drum ne-am oprit la pestera Demanovska - pestera libertatii. Lasi masina in parcare si urci vreo 10 min si de abia acolo sus este casa de bilete. La ora scrisa pe tableta am intrat in pestera, ghidul a vorbit doar in slovaca, asa ca n-am priceput nimik, dar am admirat peisajul. La inceput nu pare cine stie ce, dar ultima jumatate merita intr-adevar efortul... urci niste scari abrupte, prin niste tunele stramte, dar bine amenajate... singurul inconvenient a fost faptul ca toiti eram echipati de ski iar in pestera erau 7 grade cu plus :)) Dupa pestera a urmat o ora pe patine langa partie sus si apăoi ne-am imbarcat serios si am pornit-o spre Romania (toti ne sunau si ne avertizau ca Valea Oltului e inchisa, ca la unguri este cod rosu) si cu toate aceste conditii vitrege am plecat la 15.00 din Poprad (ne-am oprit sa mancam ceva) si la 04.00 dimineata eram acasa.

Una peste alta Ski in Slovacia este o alternativa mai ieftina decat in Austria, oamenii sunt deosebiti (mai ales ca te aud vorbind romaneste si habar nu au de unde vii :)) un mare avantaj :)), conditiile sunt foarte bune si mancarea ieftina.

Recomand oricui.

Trimis de sigcristina in 10.02.12 20:42:29
Validat / Publicat: 10.02.12 21:45:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLOVACIA. A mai fost în/la: In Bratislava in trecere si la Poprad acum vreo 3 ani la Aquacity.

VIZUALIZĂRI: 8876 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sigcristina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Telescaun Jasna...........

Nicu
[10.02.12 22:04:20]

Daca ati fost acum citiva ani la Aquacity Poprad si acum in alta zona la Tatralandia, ambele aquaparcuri, unde a fost mai frumos din cele doua?

Eu am fost doar la Aquacity Poprad si a fost excelent.

In Slovacia e plin de aquaparcuri.

[10.02.12 23:43:57]

@Nicu: Aquacity e mai elegant, mai ales ca atunci am stat chiar in hotel si am fost doar eu si sotul . Tatralandia mi se pare mai potrivit familiilor cu copii mai mici.

marcy74
[14.02.12 21:18:33]

Super review, Cri!!! M-ai convins ca trebuie sa ajungem si noi in Jasna iarna asta, musai! Am intrat sa ma documentez putin despre statiune si imprejurimi si am fost extrem de placut surprinsa cand te-am gasit cu acest complet si util review pe AFA! Felicitari inca o data si vacante minunate oriunde, oricand!!!

[16.02.12 11:21:51]

@marcy74: Mersi. Uite link-ul statiunii jasna.sk/resort/maps/en/winter si vacanta placuta.

[16.02.12 11:39:34]

NU mi-am dat seama in ce limba este cantata prima melodie, una nordica cu siguranta, dar mi-a placut mesajul cel transmite de vacanta si bunadispozitie, sper sa va placa intreg minicolajul!

Melodia postata se poate sterge/schimba!

[20.02.12 10:45:45]

Web am o mare rugaminte. Aceste rw trebuie mutat la alta rubrica nu ZILINA. Jasna este situata in apropiere de Liptovski Mikulas, muntii Tatra Joasa. Zilina e departe rau de Jasna. Scuze, a fost primul meu rw.

[20.02.12 11:24:27]

Ok, rubrica a fost mutata la sectiunea "LIPTOVSKI MIKULAS".

Calolo
[03.12.12 15:39:38]

@sigcristina: Salut! Mă bucur să găsesc câte ceva despre ski în Slovacia. Iarna aceasta vom merge şi noi - 2 adulţi, doi copii (10, respectiv 4 ani) în Jasna. Ştii mai multe despre şcolile de ski din Slovacia? Cea mică va pune schiurile în picioare pentru prima dată şi mi-ar plăcea să aflu dacă şcolile de ski slovace se apropie puţin de cele din Austria unde a învăţat cel mare. Mulţumesc!

[04.12.12 10:29:13]

@Calolo: conditiile sunt foarte bune si preturile mai mici decat in Austria. Eu am fost foarte multumita... cea mica era a doua oara cand punea schiurile in picioare.

Iti doresc vacanta placuta!

thymothey
[14.02.13 16:30:11]

Peste 2 saptamani merg si eu in Jasna pt prima data.

La ce pret se inchirieaza skiurile?

Probleme cu hotii la masini sunt?

Mersi

[14.02.13 19:44:34]

@thymothey: Daca imi aduc bine aminte, pentru sot si baiat am platit la schiuri 90 Eur, din care 50 erau depozit pentru a nu pleca cu ele acasa si pe care i-am recuperat la plecare. Dupa cum stateau schiurile in fata restaurantului de la baza partiei sau masinile pornite in parcarile pensiunilor dimineata, sigur nu sunt nici un fel de probleme cu hotii.

Apropo azi am fost cu familia la faimoasa partie de la Vidra (jud.Valcea) si nu se compara cu Jasna. Iti doresc concediu placut.

[14.02.13 19:56:39]

@sigcristina:

Apropo azi am fost cu familia la faimoasa partie de la Vidra (jud. Valcea) si nu se compara cu Jasna. Iti doresc concediu placut.

Le-ai putea încărca în rubrica "Descoperă Vidra-Ciungetu" - amfostacolo.ro/hotel.php? ... oineasa&id=7973

thymothey
[15.02.13 08:32:30]

@sigcristina: ms pt raspuns, sa speram ca vom fi placut impresionati de cei ii acolo.

O zi faina

Calolo, marcy74, Nicu, sigcristina, thymothey